BitkiBalik.Com

Akvaryum Çöpçü Balığı

Akvaryum Çöpçü Balığı

Latince adı Corydoras olan çöpçü balıklarına akvaryumcularda sıklıkla rastlamak mümkündür. Akvaryum çöpçü balığı kökeni Güney Amerika’ya dayanmaktadır. Nehir kıyılarında ve sığ sularda yaşarlar. Davranışları barışçıl olan balıklar oldukça zararsızdır.

Çöpçü balıklarının çeşitli türleri vardır. Türlerine göre boyutları 25 mm ile 12 cm arasında değişmektedir. Bir kedi balığı türüdür. Kedi balıklarının geneli gündüzleri pek aktif değildir.

Çöpçü balıkları diğer balıklara oranla gündüzleri daha az aktiftirler. Geceleri daha aktif olduklarından beslenmelerini genellikle gece yaparlar. Şayet akvaryuma gece yem atılmazsa gündüzleri atılanları diğer balıklar tükettiğinden çöpçü balıkları beslenemez.

Panda Çöpçü Balığı

Panda Çöpçü Balığı

Beslenme yetersizliği sonucunda kaybetme ihtimali yüksek olur. Çöpçü balıkların yeterli beslenmesi için gece ve dibe inecek yemler verilmelidir. Diğer tür balıklarla uyum içinde yaşarlar. Ömürleri ortalama 20 yıl kadardır. Türüne göre ömür süreleri değişmektedir.

Çöpçü Balığı Ne İşe Yarar?

Akvaryumda balık beslemeye yeni başlayanların birçoğu yanlış yönlendirilir. Bir tane çöpçü balığı al, akvaryumun temiz kalsın şeklinde bir yönlendirme söz konusudur. Yeni başlayanlar ise genellikle çöpçü balığı ne işe yarar? Diye sorgularlar.

Aslında çöpçü balıkları akvaryumu temizlemezler. Onlar dibe çöken yemlerle beslenirler. Dipteki yemleri yiyince akvaryumun dibinde kalıp bozulmalarının önüne geçer. Yemlerin bozulması suyun şartlarını olumsuz etkileyecektir. Çöpçü balığı artık yemleri tükettiğinde bu durum ortadan kalkmış olur.

Albino Çöpçü Balığı

Albino Çöpçü Balığı

Çöpçü balıkları sürü balıklardandır. Sürü olarak yaşamaları gerekir. Çöpçü balığı fiyatları pahalı olmadığından sürü oluşturmak için birden fazla balığın satın alınması uygun olacaktır. Bundan dolayı bir akvaryumda en az 3’erli gruplar şeklinde barındırılmalıdır. Gruplar dipteki yemleri daha çok temizleyeceklerdir. Böylece su uzun süre temiz kalacaktır.

Dipteki yemleri bıyıklarındaki hassas yapı sayesinde bulur ve yer. Zeminde köşeli ve balığa zarar verecek maddeler olmamasına özen gösterilmelidir. Şayet keskin bir şey balığa zarar verirse enfeksiyona dönüşebilir. Enfeksiyon da balığı kaybetmeye neden olabilir.

Çöpçü Balığı Cinsiyet Ayrımı

Çöpçü balığı cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Akvaryum çöpçü balığı dişi erkek ayrımı yapabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Çöpçü balığı cinsiyet ayrımı için renklerine ve boyutlarına dikkat etmek gerekir. Cinsiyet ayrımının püf noktaları:

Çöpçü Balığı Cinsiyet Ayrımı

Çöpçü Balığı Cinsiyet Ayrımı

  • Dişi çöpçü balıkları erkeklerine göre daha irilerdir.
  • Erkeklerin renkleri ise dişilerine nispeten çok daha renklidir. Renklerini daha net görebilmek için akvaryumun üstünden suyun yüzeyinden bakılmalıdır.
  • Erkek çöpçü balıklarının anal yüzgeci dişilerine oranla çok daha sivri uçludur.
  • Erkeklerin sırtlarındaki yüzgeçler daha büyüktür.
  • Dişilerin karın kısımları erkeklere göre daha geniştir.
  • Erkeklerin yan yüzgeçlerinin ucu daha sivri olabilir.

Üretim için çöpçü balığı alacakların cinsiyetlerine dikkat etmesi gerekir. Şayet cinsiyet ayrımında zorlanırsanız 4 veya 5 balıktan grup oluşturun ve kendi aralarında eşleşmelerini bekleyin.

Çöpçü Balığı Üretimi

Çöpçü Balığı Üretimi

Çöpçü Balığı Üretimi

Akvaryumda balık beslemek oldukça keyifli ve huzur vericidir. Akvaryum çöpçü balığı nasıl ürer? Akvaryum Çöpçü balığı üretimi yapmak için öncelikle üretim tanklarının oluşturulması gerekir. Tanklarda iki erkek yanında bir dişi olacak şekilde popülasyon ayarlanmalıdır.

Üretimin yapılacağı tankların sıcaklığı balıklar alınmadan önce 21 ile 23 derece arasında olacak şekilde ayarlanmalıdır. Balıklar tanka alışmakta biraz zorlanabilirler. Alışmaları için 3 gün beklemekte fayda vardır. Alışma evresi atlatıldıktan sonra balıklar kendi hallerine bırakılarak yumurtlamanın gerçekleşmesi beklenmelidir.

Çöpçü Balığı Yumurtası Mikroskop Görüntüsü

Çöpçü Balığı Yumurtası Mikroskop Görüntüsü

Geceleri belli aralıklarla soğuk su eklenmeli. Eklenen soğuk sularla tanktaki suyun sıcaklığı günden güne düşürülmelidir. En sonunda 18 derece sabitlenmesi gerekir. Dişi balık yumurtasını bırakıncaya kadar su değişimine devam edilmeli ama hep 18 derece olmalıdır.

Dişi çöpçü balığı erkeğin üreme organından spermi alır. Spermin yumurta ile döllendiği yer dişinin karın yüzgeçlerinin olduğu kesenin içidir. Dişi çöpçü yumurtalarını güvenli bir yere bırakır.

Çöpçü balıklarının üretiminin sağlıklı gerçekleşmesi için tankta güvenli alanlar olmalıdır. Yumurtlama küpleri ve yuvalık bulunması durumunda dişi çöpçü balığı yumurtalarını buralara bırakır. Çiftleşme gerçekleştikten ortalama 2 ila 4 gün içinde yumurtalardan yavrular çıkmaya başlar.

Yavru Çöpçü Balığı Ne Yer?

Yavrular ilk iki gün mikro kurtlar ile beslenmelidir. İlerleyen günlerde yavruların beslenmesi artemia ve pul yenlerle devam edilebilir. Yemlerin dibe battığından emin olunması gerekir. Çünkü yüzeyde kalan yemlerle yavrular beslenemez.

Akvaryum Çöpçü Balığı Fiyatları

Akvaryum Çöpçü Balığı Fiyatları

Akvaryum Çöpçü Balığı Fiyatları

Akvaryum çöpçü balığı fiyatları türlere göre değişkenlik gösteriyor olsa da genel olarak makul seviyelerdedir. Örneğin beyaz-albino, komando ve panda çöpçü balığı fiyatları 5 ila 25 lira arasındadır. Balığın nadir türleri ve boyut farkları fiyatların farklılaşmasının temel nedenidir.

En Güzel Çöpçü Balığı Türleri

Çöpçü balıkları dışında “En İyi Yosun Yiyici Balık Türleri” hakkında bilgi edinmek ve detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞