BitkiBalik.Com

Akvaryum Isıtıcısı Seçimi İçin Bilmeniz Gerekenler

Akvaryum Isıtıcısı Seçimi İçin Bilmeniz Gerekenler

Akvaryumunuz için ısıtıcı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken çok şey vardır. Tankınızın  büyüklüğü, beslenecek canlıların türü, akvaryumu konumlandırdığınız ortamın büyüklüğü ve durumu gibi… Çok karışık gibi görünüyor; ama endişelenmeyin. Bu yazımızda akvaryum ısıtıcısı edinmeden önce bilmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Akvaryum Isıtıcısı Nedir?

Akvaryum ısıtıcısı tam olarak aklınıza gelen ilk şeydir: Basit olarak akvaryumunuzu ısıtan ekipmanın ta kendisidir. Isıtıcı sadece canlılarınız için doğru sıcaklığı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda su sıcaklığını sabit tutmada kritik bir rol oynar.

Tropikal balık türlerinin çoğu ortalama 23 – 28 °C civarındaki su sıcaklığına ihtiyaç duyar. Tropik bölgelerde yaşamadığınız sürece bu sıcaklık seviyelerini yakalamak ve korumak neredeyse imkansızdır. Tam da bu noktada akvaryum ısıtıcıları devreye girmektedir. Su ısıtıcıları suyu ısıtarak belirli bir sıcaklık değerinde sabit kalmasını sağlayan ürünlerdir.

Akvaryum Isıtıcısı 1

Akvaryum Isıtıcısı 1

Akvaryum İçin Uygun Isıtıcı Seçimi

Akvaryumunuz için doğru boyutta su ısıtıcısını seçmenize yardımcı olacak çeşitli platformlarda birçok çevrimiçi formül bulunmaktadır. Fakat bu formüllerin sadece bir rehber olduğunu unutmayın. Akvaryumunuzda gerekli sıcaklık değerinin belirlenmesi, uygun ısıtıcının seçimi ve su sıcaklığının sabit tutulmasını sağlamak için bilmeniz gereken birçok faktör bulunmaktadır.

Akvaryumdaki Canlı Türleri

Akvaryumda beslemek istediğiniz canlı türlerinin ihtiyacı olan su sıcaklığı değerleri farklılık gösterebilir. Bu kısımda akvaryumda beslediğiniz veya beslemek istediğiniz canlı türlerinin hangi sıcaklık değerlerine ihtiyaç duyduğunu araştırmanız gerekmektedir.

Lepistesler, neon tetralar, bettalar ve melek balıkları gibi türler ılık seviyedeki su sıcaklıklarına ihtiyaç duyarken discus balıkları daha sıcak suları tercih etmektedir. Soğuk suda yaşayabilen ve sıcaklık farklarını rahatlıkla tolere edebilen balıklar da vardır.

Balıklarınızın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için; su sıcaklığını canlıların ihtiyacına göre belirlemek ve sabit tutmak en doğrusudur. Isıtıcı çeşitleri arasında 25 santigrat derece gibi sabit değerlerde ısınma sağlayan ürünler olduğu gibi sıcaklığın kullanıcı tarafından belirlendiği modellerde bulunmaktadır. Bu kısımda canlıların sıcaklık ihtiyacına göre akvaryum ısıtıcısı seçilmesi doğru olacaktır.

Akvaryumda Isıtıcı Konumu

Akvaryumda Isıtıcı Konumu

Akvaryumunuzun Boyutu

Akvaryumdaki ısının yeterli seviyeye getirilebilmesi için gerekli olacak ısıtıcı türü ve boyutunun belirlenmesinde etkili olan faktörlerden biri de akvaryum boyutudur. Küçük boyutlardaki bir akvaryuma gereğinden fazla boyuttaki ısıtıcının eklenmesi maliyetleri yükseltebilir.

Büyük boyutlu tanklarda ise küçük bir ısıtıcının kullanılması yeterli ısı düzeyinin yakalanmasını zorlaştırabilir. Ayrıca küçük tanktaki büyük boyutlu ısıtıcı akvaryumu çok hızlı bir şeklide ısıtabileceğinden ya da büyük tank içerisindeki küçük boyutlu ısıtıcı sürekli çalışmak durumunda kalsa da yeterli verim alınamayacağından tankınızın boyutlarına uygun ısıtıcıyı seçmeniz oldukça önemlidir.

Akvaryum Isıtıcısı 2

Akvaryum Isıtıcısı 2

Akvaryuma Uygun Isıtıcı Boyutu

Akvaryum ısıtıcıları genellikle güçlerine göre boyutlandırılmış şekildedir. Akvaryumunuzun ölçüleri ısıtıcının kullanıma uygun olmalıdır. Çoğu markanın akvaryum ısıtıcısı ürünlerinin üzerinde boyutları ve gereken su seviyesine dair dair işaretler bulunmaktadır. Olması gereken su seviyesi “water level” olarak gösterilir.

Akvaryumunuz hacim olarak ısıtıcının güç değerine uygun yapıda olabilir. Ancak boyutlarının en ve boy ölçülerine uygun olması gerekmektedir. Su seviyesi işaretinin su dışında kalmaması gerekir. Water level seviyesinden düşük olan su seviyesinde yeni nesil ısıtıcılar koruma moduna geçerek çalışmayabilir, fakat çalışması durumunda sıcaklık şoklarından dolayı cam kırılması ve elektrik kazaları söz konusu olabilir.  Su seviyesine uygun olmayan ısıtıcılar çapraz ya da yan olarak konumlandırılıyor olsa da baştan akvaryum boyutuna uygun ısıtıcı seçimi yapılması ek meşguliyetlerin oluşmasına engel olacaktır.

Akvaryum Isıtıcısı - Su Seviyesi

Akvaryum Isıtıcısı – Su Seviyesi

Akvaryumunuzun Konumu

Tankınızın konumunu düşünün. Sıcak tutulması zor olan büyük bir odada mı, yoksa çoğunlukla sıcak olan küçük bir odada mı? Çok fazla soğumaya sebep olacak bir havalandırma penceresinin altında veya yakınında mı? Ya da ısınmaya neden olacak ev tipi bir ısınma kaynağından etkilenebilecek noktada mı? Bunların hepsi akvaryumunuzdaki su sıcaklığının dengesini etkileyebilecek şeylerdir.

Sıcaklık seviyelerinin çok düşük olduğu bir çevrede yaşıyorsanız, iklimsel sıcaklık değerleri eksi değerlere(Örneğin: -20 °C)  kadar düşebiliyorsa, akvaryumdaki ısıtıcının boyutları tankınız için yeterli gibi görünse de akvaryumda ısınmayı sağlamakta zorlanabilirsiniz. Böyle durumlarda daha güçlü bir ısıtıcı tercih edilmesi veya birden fazla ısıtıcı kullanılması gerekebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞