BitkiBalik.Com

Akvaryum Suyunda Bulanıklık Nedenleri

Akvaryum Suyunda Bulanıklık Nedenleri

Keyifle izlediğimiz balıklarımızın bulunduğu ortamda her şey normal gibi gözükürken, aniden akvaryum suyunda bulanıklık oluşabilir. Çoğu kişi akvaryum suyu bulanıklığı nasıl giderilir? Sorusuyla bulanıklığın neden kaynaklandığı konusunda araştırma yapmaktan ziyade, çarenin akvaryum suyunu değiştirmek olduğunu düşünür. Değiştirilen akvaryum suyu tam olarak çözüm sağlanamaz.

Çeşitli sebeplere dayalı olarak oluştuğunu bildiğimiz akvaryum bulanıklığı ne zaman geçer? Aslında ne zaman geçeceği noktasında ziyade asıl sorulması gereken akvaryum suyu neden bulanır? Ya da akvaryum bulanıklığı nasıl geçer? olmalıdır.

Akvaryum bulanıklığı giderme süreci, bulanıklığa neden olan sorunu tespiti ve soruna yönelik çözüm adımlarından oluşmaktadır. Bu yazımızda akvaryum suyunda bulanıklık nedenleri ve bulanıklığın giderilmesi için çözümlerden bahsedeceğiz.

Akvaryum Suyunda Bulanıklık

Akvaryum Suyunda Bulanıklık

Akvaryum Suyu Neden Bulanır?

Akvaryum suyu bulanık ne yapmalıyım? Akvaryum suyunun bulanmasının altında yatan birçok neden olabilir. Başlıca bulanıklık nedenleri ele alındığında: İlk olarak yeni kurulan akvaryumda bulanıklık oluşması konusunda değinmek gerekir. Çünkü özellikle yeni kurulan akvaryumlarda yıkanmamış kum benzeri taban malzemelerinin kullanılması bulanıklığın temelini oluşturan sebeptir.

Hazır kurulu akvaryumlarda ise ani değişiklikler veya sudaki olumsuz etmelere dayalı olarak akvaryum suyunda bulanıklık oluşabilir. Bu noktada dikkat kesileceğimiz diğer nedenler ise bakteri patlaması, faydalı bakterilerin ölmesi, yeşil, sarı veya kahverengi su oluşumu olacaktır. Yazımızın devamında akvaryum suyu neden bulanık olur? Sorusuna yanıt arayarak, bulanık akvaryum suyunu berraklaştırma yöntemleri hakkında detaylardan bahsedeceğiz.

Akvaryum Suyu Neden Bulanır? Bulanıklık Nedenleri

  1. Yıkanmamış Taban Malzemesi
  2. Bakteri Patlaması
  3. Faydalı Bakterilerin Ölmesi
  4. Yeşil Su
  5. Sarı – Kahverengi Su

1-Yıkanmamış Taban Malzemesi

Yeni kurulan akvaryum suyu bulanık bir görüntüye sahip olabilir. Çünkü özellikle yeni akvaryum kurulumu yapıldığında bulanık bir görüntü oluşabilir ve bu yaygın bir sorundur. Akvaryum bulanıklığını suda beyaz puslu bir görüntü şeklinde oluşur. Ayrıca akvaryuma yeni taban malzemesi eklenmesi söz konusu olduğunda da ortaya çıkabilir.

Kurulum yapıldıktan sonraki 2 saat içerisinde akvaryumda beyaz bulanıklık söz konusu olursa, en muhtemel nedeni taban malzemesinin yeterince yıkanmamasıdır. Çünkü üretim aşamasındaki tozdan tutunda paket içerisindeki ürünün nakliye aşamalarında dahi kum ve çakıl yapıları sürtünme dolayısıyla çok fazla toz biriktirir. Yeterince yıkanmayan taban malzemesi akvaryuma eklendiğinde ise içeriğindeki toz bulanıklık oluşmasına neden olur.

Yıkanmamış Taban Malzemesi

Yıkanmamış Taban Malzemesi

Yeni Kurulan Akvaryum Suyundaki Bulanıklığın Çözümü:

Akvaryumda bulanıklık oluşmasına baştan engel olmak amacıyla, taban malzemenizi akvaryuma eklemeden önce yeterince yıkandığından emin olun. Kum ve çakıl benzeri ürünleri bir kova içerisinde yıkayarak temizleyebilirsiniz. Ancak bu yöntem fazlasıyla uğraştırıcıdır, ayrıca kovadaki suyun boşaltılıp doldurulması aşamalarında malzeme kayıplarına neden olmaktadır.

Kum ve taban çakılı benzeri ürünlerin temizliğinde nalburlarda(hırdavatçı) satılan yuvarlak ahşap elekleri kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlarda temin edilebilen ahşap eleğe taban malzemesi konularak akan suda rahatlıkla temizlenebilir. Taban malzemesi, birkaç defa sudan geçirildikten sonra temizliğinden emin olunarak akvaryuma eklenirse bulanıklık nedeni başlangıçta ortadan kaldırılacaktır.

Yıkanmamış taban malzemesi ile kurulum yaptıysanız en iyi çözüm beklemektir. İç filtre kullanıyorsanız filtrenin en üst katmanına kadın çorabı içerisine konulmuş elyaf yerleştirebilirsiniz. Dış filtrelerde ise çoraba gerek kalmadan 2-3 cm kalındığında elyaf, filtre kasasına uygun şekilde kesilerek yerleştirilebilir.

Elyaf su içerisindeki ince taneli partiküllerin büyük bir kısmının giderilmesine yardımcı olacaktır. Lakin akvaryumdaki bulanıklık hat safhada ise, yani amiyane tabirle göz gözü görmüyorsa; %30 ila %40 oranında dibe yakın bir su değişimi yapılması bulanıklığın bir nebze azaltılmasını sağlayacaktır.

2- Bakteri Patlaması

Oturmuş bir akvaryumunuz varsa ve birden bire akvaryum suyu bulanıklaştı ise bakteri patlatmasıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Yani bu tehlike akvaryum suyunun içerisinde dönmekte olan milyonlarca minik bakteriden kaynaklanıyor olabilir. Bu durum akvaryum hobisinde yaygın bir şekilde “bakteri patlaması” olarak adlandırılır.

Altında yata sebepler ise; uzun süredir temizlenmeyen kirli filtreler, aşırı yemleme yapılması ve bitki akvaryumlarındaki yoğun bitki artıklarıdır. Temizlenmeyen filtrelerin oluşturduğu anormal amonyak ve nitrat türevi bileşenleri, bakteri popülasyonunu artırmış olabilir.

Aşırı yemleme ve bitki artıkları da su içerisinde zamanla birikerek bozulmalar oluşturur. Çürüyen bu atıklar ise azot döngüsünde biyolojik filtrasyona dahil olamadığında sudaki bakteri patlamasına sebep olabilmektedir. Sudaki bulanıklık oranı, su içerisindeki bakteri oranına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Bakteri Patlaması

Bakteri Patlaması

Aniden Oluşan Akvaryum Bulanıklığının Çözümü:

Öncelikle bulanıklığa sebep olan temel nedeni tespit etmeye çalışın. Eğer fazla yemleme yapıyorsanız ya da su içerisinde bitki atıkları gibi çürümeye yol açan etkenler varsa öncelikle onlardan kurtulmanız gerekmektedir. Kısmi bir su değişimi yaparak, dip çekimi yöntemiyle artık yemlerin ve bitki atıklarını akvaryumunuzdan uzaklaştırın.

Filtreniz uzun süredir temizlenmediyseniz, ivedi olarak akvaryumdan bir kovaya alacağınız su ile filtre temizliğinizi yapın. Ayrıca sorunun amonyak ve nitrat kaynaklı olup olmadığından emin olmak amacıyla amonyak ve nitrit-nitrat testlerinden faydalanabilirsiniz. Su değişiminin ardından, nedenleri ortadan kaldırdığınızdan eminseniz bir süre beklemenizde fayda var.

Yaklaşık 48 saatlik beklemenin ardından akvaryum suyunda herhangi bir değişiklik gözlemlemediyseniz sorunun nedeni:Akvaryum içinde ve filtrenizde mevcut faydalı bakterilerin yok olması olabilir.

3-Faydalı Bakterilerin Ölmesi

Akvaryumlarda sağlıklı su değerlerinin korunması ve su içerisindeki biyolojik filtrasyonun sağlanması faydalı bakterilerin yardımıyla gerçekleştirilebilir. Ancak kimi zaman faydalı bakterilerin yok olması söz konusu olabilir. Uzun süreli elektrik kesintileri filtre içerisindeki faydalı bakterilerin oksijensiz kalarak ölmesine neden olmaktadır.

Elektrik kesintileri dışında, şebeke suyu ile yapılan su değişimleri de içeriğindeki klor nedeniyle bakterilerin yok olmasına sebep olmaktadır. Ayrıca çoğu akvaryumcu tarafından hobicileri faydalı olacağı bilgisi verilerek satılan metilen mavisi ve türevi ilaçlar balıklar için faydalı gibi gözüküyor olsa da akvaryumdaki yaşam döngüsünün temelini oluşturan faydalı bakteriler için ölümcüldür.

Faydalı Bakterilerin Ölmesi

Faydalı Bakterilerin Ölmesi

Bakteri Patlamasına Bağlı Bulanıklığın Çözümü:

Akvaryum suyunda bulanıklık oluştuğunda en son yaptığınız değişiklikleri hatırlamak en doğru tespit yöntemidir. Eğer yaptığınız değişiklikler akvaryum içerisindeki faydalı bakterilerin ölmesine sebebiyet verebilecek değişiklikler ise bu noktada çözüm için bakteri kültürü kullanılması gerekmektedir. Marka ve seçenek konusunda çevrimiçi araştırmalar yapılarak öncelikle tüketicilerden olumlu yorumlar almış ürünlerin temin edilmesi daha doğru olacaktır.

4-Yeşil Su

Akvaryumunuzda oturmuş su düzenleriniz aniden değişikliğe uğrayabilir. Bir sabah uyandığınızda yeşil renkli bulanık bir suyla karşılaşabilirsiniz. Oluşan bu yeşil su, akvaryumda bulanıklık nedenleri arasındadır. Tank içinde oluşan bu yeşil bulutun görüntüsü sizin için yeşil bir sebze çorbasını andırıyor olabilir.

Ciddi durumlarda su o kadar bulanır ki balığınızı bile zar zor görebilirsiniz. Peki bu yeşil bulanıklığın nedeni nedir? Akvaryumda yeşil bulanıklığın nedeni fitoplankton adı verilen alglerdir. Fitoplanktonlar o kadar küçüktür ki gözle görülmesine imkan yoktur. Sayıları çoğaldıkça renkleri ortaya çıkarak yeşil renkte bulanık bir su oluşmasına neden olurlar. Fakat endişelenmenize gerek yoktur. Görüntüsü hoş olmasa da, fitoplanktonlar balıklarınıza zarar vermez.

Akvaryumda fitoplankton oluşmasına neden olan faktörler diğer bulanıklık nedenleriyle benzerlik göstermektedir. Kirli filtreler, uzun süre su değişimi yapmamak, çok fazla ışık ya da akvaryumu güneş ışığına maruz bırakmak, bitki akvaryumlarında ışık oranına göre yetersiz Co2 ve dengesiz gübreleme yeşil su bulanıklığına neden olmaktadır. Yeşil su oluşmasını engellemek için bu eksikliklerin giderildiğinden emin olun.

Yeşil Su

Yeşil Su

Akvaryumda Yeşil Su Bulanıklığının Çözümü:

Akvaryum bulanık su görünümü yeşil su halini almış ise, öncelikle %30 oranında kısmi bir su değişimi yapın. Sonrasında akvaryumdan kova benzeri bir kap içerisine aldığınız suyla filtre temizliğinizi yapın. Filtre temizliğinde filtre elyafınızı yıkamak yerine değiştirmeyi tercih edin.

Yenileyeceğiniz filtre elyafı su içerisindeki fitoplanktronların tutulmasında faydalı olacaktır. Ayrıca elinizde mevcut ise UV filtre desteği sağlamanız sorunun daha kısa sürede kaybolmasını sağlayacaktır. Eksiklikler giderilerek gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra bekleyerek suyunuzun berraklaştığını görebilirsiniz.

5-Sarı – Kahverengi Su

Akvaryumunuzda yavaş yavaş beliren sararmalar ya da kahverengi renk tonları oluşabilir. Öncelikle sarı bir belirti olarak başlasa da durdurulmadığında çayı andıran bir kahverengilik oluşuncaya kadar renklenme devam edecektir. Akvaryum suyunda bulanıklık nedenleri arasındaki sorunlardan biri de akvaryuma dekor olarak eklenen ve yeterince temizlenmeyen odunsu materyaller ile, kuru yapraklar, kökler ve kabukların suyun kahverengileşmesine neden olmasıdır.

Doğal ürünlerin, akvaryuma eklenmeden önce ürünün türüne göre yeterince yıkanması ya da kaynatma işlemine tabi tutulması gerekir. Yeterince yıkanmayan veya kaynatılmayan ürünler suya kahverengi bir salınım yaparlar. Salınan boya partiküllerine tanen denir. Kahverengi tanenler yavaşça suya sızarak, akvaryum suyu kahverengi bir renk alabilir.

Akvaryum suyun oluşan bu kahverengi renklenme kimi hobiciler için olumsuz bir görüntü oluşturur. Ancak bazı akvaryum yetiştiricileri, akvaryumlarında bu renk tonunu elde edebilmek için fazlaca çaba göstermektedir. Beta yetiştiricileri ya da bitki akvaryumu tasarımcıları zaman zaman kahverengi tonlarında doğala yakın akvaryum habitatı oluşturmayı tercih ederler.

 

Sarı-Kahverengi Su

Sarı-Kahverengi Su

Akvaryumda Kahverengi Bulanıklığın Çözümü:

Akvaryumunuzda oluşan kahverengi renklenme oranı kullanılan ağaç türevi ürünün çeşidine ve ne kadar salınım yaptığına bağlıdır. Yapılan salınımın oluşturduğu kahverengiliğin, akvaryum suyunda bulanıklık nedeni olmasını istemiyorsanız, kullanılan ürünün yeterince temizlendiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Yeterince temiz olmayan ürünler eklediyseniz ve suyunuz kahverengi bir hal aldıysa çözümü konusunda endişelenmeyin. Kısmi su değişimi yapılması rengi bir nebze olsun açacaktır. Fakat %30 oranında yapılacak bir su değişimi sorunu tamamen çözmeyecektir. Ürünler sabit dekorlar değilse; örneğin ağaç kökü ürünleri uygun sürelerde kaynatma işlemine tabi tutulmalıdır.

Ürüne gereken kaynatma işlemi uygulandıktan sonra akvaryuma eklenmesi salınımı kısıtlayacaktır. Bu işlemlerin ardından suyunuzun zaman içerisinde berraklaşmasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca karbon filtre kullanarak kahverengiliğin daha kısa sürede kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Akvaryum Suyunda Bulanıklık Nedenleri

Akvaryum Suyunda Bulanıklık Nedenleri

Akvaryum Suyunda Bulanıklık – Sonuç

Görüldüğü üzere akvaryum bulanıklığı nedenleri çeşitlilik göstermektedir ve bulanık akvaryum suyu farklı renklerde görülebilmektedir. Her ne kadar hoş görünmese de, akvaryum suyundaki herhangi bir bulanıklığa uzun süre katlanmak durumunda kalmazsınız. Fakat akvaryum suyu bulanık hale geldiğinde nedeni tespit edildikten sonra, yapılacak müdahalelerde öncelikle kimyasal müdahale yapılması son derece yanlıştır.

Akvaryum bulanıklığı giderme aşamasında öncelikle kimyasal olmayan doğal çözümlere başvurulması gerekmektedir. Oluşan her bulanıklık bir uyarı niteliğindedir. Eksik yapılan bakımların düzene sokulması, bulanıklığın temelini oluşturan sebebin belirlenmesi ve sebebi ortadan kaldıracak müdahalelerde bulunulması çözüm olacaktır. Doğal çözümlerin yetersiz kalması halinde kimyasal su berraklaştırıcı ürünleri kullanmanız akvaryumunuzdaki sağlıklı şartların korunması için oldukça önemlidir.

Akvaryum Suyunda Bulanıklık Görselleri

Son olarak Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri konusunda bilgi edinmek ve sağlıklı su değerlerinin nasıl korunacağını öğrenmek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞