BitkiBalik.Com

Balık Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Balık Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akvaryum balıkları, insanlar arasında oldukça popüler bir evcil hayvan türüdür. Hem yetişkinler hem de çocuklar için ilgi çekici bir hobi haline gelmiştir. Ancak balık beslemek, bakımını yapmak veya balık satın alırken sağlıklı olan balığı seçmek, kolay bir iş değildir. Bu nedenle, balık satın almadan önce bazı faktörlere dikkat etmek önemlidir. Peki, balık satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Evde balık beslemek istiyorum diye düşünüyor fakat balık satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var. Bu yazımızda akvaryuma balık satın alırken nelere dikkat edilmeli? Konusunu inceleyerek dikkat edilmesi gereken püf noktalardan bahsedeceğiz.

Akvaryum İçin Balık Seçimi

Akvaryum balık seçimi, doğru balık seçimiyle başlar. Balık seçerken, balığın cinsi, boyutu, rengi ve davranışı gibi faktörleri dikkate almalısınız. Balık türleri arasında farklılıklar olduğundan, akvaryumunuz için doğru balığı seçmek oldukça önemlidir. Akvaryumunuzda yaşayan balıkların birbirleriyle uyumlu olması, onların sağlığı ve refahı için son derece önemlidir. Dolayısıyla, akvaryumunuz için balık seçerken dikkatli olmalısınız.

Örnek Akvaryumcu

Örnek Akvaryumcu

Akvaryuma Balık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Balık alırken nelere dikkat etmeliyiz? Diye merak edenler için öncelikle belirtelim: Canlı akvaryum balığı satın alırken, balıklarınızı mümkün olduğunca evinizin bulunduğu bölgedeki yerel akvaryumcular ve petshoplardan almaya özen gösterin. Çünkü sorun olduğunda kapısını çalabileceğiniz ilk muhatabınız onlar olacaktır.

Balık satın almak istediğiniz akvaryumcu ya da evcil havyan mağazasını seçerken internet üzerinden araştırma yapmak yararınıza olur. Çevrenizde akvaryum hobisiyle uğraşan bir tanıdığınız varsa onların yönlendirmeleri de doğru bir yerden alışveriş yapmanıza yardımcı olur.

Akvaryum Gözlemleme

Akvaryum Gözlemleme

Balıkları Gözlemleyin

Akvaryuma balık alırken ilk yapmanız gereken şey, balıkları dikkatle gözlemlemektir. Balıkların hareketleri, solungaçları, pulları, yüzgeçleri ve vücutlarındaki herhangi bir hasar veya enfeksiyon, balığın sağlığı hakkında ipuçları verebilir. Balıkların sağlıklı olup olmadığını belirlemek için, hareketlerinin normal olup olmadığını gözlemlemek önemlidir.

Balıkların teşhir edildiği akvaryumun ve akvaryum içerisindeki suyun temizliğinden emin olmaya çalışın. Su bulanıksa, balıklar hareketsiz veya anormal hareketler sergiliyorsa dikkatli olmakta ya da almamakta fayda vardır. Satın almak istediğiniz balıklar hakkında araştırma yapmanız, fiyatlarını, çeşitlerini, renklerini, cinsiyet ayrımını, özelliklerini öğrenmeniz  ve sağlıklı bir alışveriş yapmanızı sağlar.

Benzer İçerikler  Akvaryum Isıtıcısı Seçimi İçin Bilmeniz Gerekenler

Teşhir edilen akvaryumlardaki balıkları seçmeden önce bir süre gözlemleyin. Böylelikle balıkların sağlıklı olup olmadığını istediğiniz tür ve cinsiyetin olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Gözlemleme aşamasından sonra beğendiğiniz balık türünün bulunduğu akvaryumun içindeki balıklardan hareketli, canlı renklere sahip balıkları seçmeye özen gösterin. Sağlığında sorun olan ve strese girmiş balıklar genelde renkleri solgun, hareketsiz olarak bir köşede durma eğilimdedir.

Akvaryum Petshop

Akvaryum Petshop

Sağlıklı Balık Seçimi Yapmak İçin:

Diğer hastalık ve sorun belirtileri ise; Balıkların yüzgeç ve kuyruklarında beyaz noktalar, pamuksuz tabakalar, yırtılmalar ya da erimeler olmamalıdır. Balığın vücudunda, solungaçlarında anormal kırmızı çizgiler ve yaralar olmamalıdır. Balık su yüzeyine çıkmış, zar zor nefes alıyor haldeyse ciddi bir sorun var demektedir. Kuyrukları ile yüzgeçleri açık olmalıdır. Ayrıca balık kum ve dekora sürtünme eğilimde olmamalıdır.

Balık satın alacağınız akvaryumun diğer sakinlerini de incelemeye çalışın. Satın alacağınız balığın dışındaki balıklarda da ölen varsa, hastalık gözlemliyorsanız o akvaryumdan balık almayın. Alacağınız balık sağlıklı gibi görünse de bu durum ilerleyen zamanda hasta olmayacağı anlamına gelmez.

Hasta Japon Balığı

Hasta Japon Balığı

Sağlıklı balık seçmek, akvaryumunuzun uzun ömürlü ve dengeli bir ekosisteme sahip olmasını sağlayacaktır. İşte sağlıklı balık seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

  1. Doğru tür seçimi: Balıklar farklı su koşullarına ve davranış özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, akvaryumunuz için doğru balık türünü seçmeniz önemlidir.
  2. Balığın yaşına dikkat edin: Balıkların yaşları, boyutlarına ve davranışlarına etki eder. Genç balıklar daha hareketli olurken, yaşlı balıklar daha sakin olur.
  3. Balıkların cinsiyetlerine dikkat edin: Erkek ve dişi balıkların farklı davranış özellikleri vardır ve birbirleriyle uyumlu olmaları önemlidir.
  4. Balığın beslenme ihtiyaçları: Balıkların beslenme ihtiyaçları farklıdır. Doğru beslenme, balıkların sağlığı için son derece önemlidir.
Benzer İçerikler  Akvaryum Buhar Camı Nedir?

Yazımızın devamında Akvaryum Balık Fiyatları konulu makalemizi inceleyerek akvaryum balığı türleri ve fiyatları ile oluşturduğumuz rehberimizi inceleme için tıklayınız.

Yaşlı Dişi Lepistes

Yaşlı Dişi Lepistes

Balığın Büyük Olması Sağlıklı Olduğu Anlamına Gelmez

Satın alacağınız balık türünde damızlık olarak gösterilen yaşlı balıkları almamaya çalışın. Aksi takdir de ömürleri de kısa olacaktır. Örneğin “Lepistes” beslemek istiyor ve dişi lepistes almak istiyorsanız. Karnı çok dolu iri ve yaşlı balıkları almanız ömürlerinin kısa olması ya da son doğumunu yapması ihtimalini de beraberinde getirir.

Özel bir türde balık seçimi yapmıyorsanız genç balıkları almanız daha doğru olur. Genç balıklar daha dayanıklı olacağı gibi gelişim sürecini de kendi evinizde  sağladığınız bakımla takip etmekte ayrı bir keyif olacaktır.

Mağazaya yeni gelen balıkları almamaya dikkat edin. Unutmayınız ki balıklar uzun yoldan gelmiş olabilir, taşıma esnasında balıklara anestezi türevi işlemler uygulanmış olabilir. Ayrıca yeni gelen balık akvaryumcunun balığı koyduğu akvaryuma adapte olmaya çalışırken balığa ikinci bir şoku yaşatmak hüsranla sonuçlanabilir.

Balık Poşeti

Balık Poşeti

Ancak almak istediğiniz balık türü yeni gelen balıkların içinde ise birkaç gün bekleyerek akvaryumcudaki ortama adapte olmasını beklemeniz, hasta olan balıkların ölmesi söz konusu olursa da  daha sağlıklı ve dayanıklı balıkların hayatta kalmasını sağlayacaktır.

Gözlemleme ve seçim esnasında satış görevlisiyle olumlu bir diyalog kurmanızda işinizi kolaylaştıracak, istediğiniz balık türünü konusunda talebinizin daha doğru anlaşılmasını sağlayacaktır.

Akvaryum Gözlemleme 2

Akvaryum Gözlemleme 2

Akvaryumcunun balığı koymak üzere hazırladığı kap içerisine koyduğu suyun seçmiş olduğunuz balığın bulunduğu tank içerisinden alındığından emin olun. Farklı bir tanktan alınan su balığınızın alışık olmayacağı su olduğundan sorun yaşanması kaçınılmazdır. Balık seçimi tamamlandıktan sonra balığınız paketlenecektir. Petshop ya da akvaryumcudan ayrılmadan önce balığınızın içine koyulduğu şeffaf poşetlerin sağlam olduğundan emin olunuz.

Benzer İçerikler  Fanus Balıkları

Balıklarınız ile uzun bir yolculuk yapacaksanız ve satın aldığınız yerde oksijen tüpü mevcut ise poşet içerisine oksijen tüpü vasıtasıyla oksijen enjekte edilmesi balıklarınızın uzun yolculuğu daha rahat atlatmasını sağlar. Ayrıca alışverişinizi evinize gideceğiniz vakte yakın bir zamanda yapmanız, alışverişi tamamladıktan sonra da balıklarınızı çok fazla bekletmemeniz onların sağlığı için son derece önemlidir.

Balık Paketleme

Balık Paketleme

Sonuç olarak, akvaryum hobisi her geçen gün daha da popüler hale geliyor ve birçok insan evlerinde akvaryum bulundurmayı tercih ediyor. Ancak, akvaryum sahipleri balık seçerken dikkatli olmalı ve balıkların ihtiyaçlarına uygun bir ortam sağlamalıdır. Akvaryuma balık alırken, balıkların davranışlarına, sağlık durumlarına ve su ihtiyaçlarına dikkat ederek doğru seçim yapabilirsiniz.

Sağlıklı balıkları seçmek ve onları doğru beslemek, onların uzun ve mutlu bir yaşam sürdürmelerini sağlayacaktır. Unutmayın, her balık türü farklı ihtiyaçlara sahiptir ve bu ihtiyaçları karşılamak için gerekli önlemleri almak balıklarınızın sağlığı ve mutluluğu açısından son derece önemlidir.

Akvaryumunuz için beğendiğiniz balıkları satın alarak akvaryuma ekledikten sonra önem arz eden konu akvaryum sağlığı konusudur. Akvaryum Sağlığı konusunda detaylı bilgilerle derlemiş olduğumuz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Son olarak, Akvaryum Balıklarının Beslenmesi hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞