BitkiBalik.Com

Balık Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Balık Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde balık beslemek istiyorum diye düşünüyor fakat balık satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var. Bu yazımızda akvaryuma balık satın alırken nelere dikkat edilmeli? Konusunu inceleyerek dikkat edilmesi gereken püf noktalardan bahsedeceğiz.

Akvaryum Balığı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Balık alırken nelere dikkat etmeliyiz? Diye merak edenler için öncelikle belirtelim: Canlı akvaryum balığı satın alırken, balıklarınızı mümkün olduğunca evinizin bulunduğu bölgedeki yerel akvaryumcular ve petshoplardan almaya özen gösterin. Çünkü sorun olduğunda kapısını çalabileceğiniz ilk muhatabınız onlar olacaktır.

Örnek Akvaryumcu

Örnek Akvaryumcu

Balık satın almak istediğiniz akvaryumcu ya da evcil havyan mağazasını seçerken internet üzerinden araştırma yapmak yararınıza olur. Çevrenizde akvaryum hobisiyle uğraşan bir tanıdığınız varsa onların yönlendirmeleri de doğru bir yerden alışveriş yapmanıza yardımcı olur.

Balıkları Gözlemleyin

Balıkların teşhir edildiği akvaryumun ve akvaryum içerîsindeki suyun temizliğinden emin olmaya çalışın. Su bulanıksa, balıklar hareketsiz veya anormal hareketler sergiliyorsa dikkatli olmakta ya da almamakta fayda vardır.

Satın almak istediğiniz balıklar hakkında araştırma yapmanız, fiyatlarını, çeşitlerini, renklerini, cinsiyet ayrımını, özelliklerini öğrenmeniz  ve sağlıklı bir alışveriş yapmanızı sağlar.

Teşhir edilen akvaryumlardaki balıkları seçmeden önce bir süre gözlemleyin. Böylelikle balıkların sağlıklı olup olmadığını istediğiniz tür ve cinsiyetin olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Akvaryum Gözlemleme

Akvaryum Gözlemleme

Gözlemleme aşamasından sonra beğendiğiniz balık türünün bulunduğu akvaryumun içindeki balıklardan hareketli, canlı renklere sahip balıkları seçmeye özen gösterin. Sağlığında sorun olan ve strese girmiş balıklar genelde renkleri solgun, hareketsiz olarak bir köşede durma eğilimdedir.

Sağlıklı Balık Seçimi Yapmak İçin:

Diğer hastalık ve sorun belirtileri ise; Balıkların yüzgeç ve kuyruklarında beyaz noktalar, pamuksuz tabakalar, yırtılmalar ya da erimeler olmamalıdır. Balığın vücudunda, solungaçlarında anormal kırmızı çizgiler ve yaralar olmamalıdır.

Balık su yüzeyine çıkmış, zar zor nefes alıyor haldeyse ciddi bir sorun var demektedir. Kuyrukları ile yüzgeçleri açık olmalıdır. Ayrıca balık kum ve dekora sürtünme eğilimde olmamalıdır.

Hasta Japon Balığı

Hasta Japon Balığı

Balık satın alacağınız akvaryumun diğer sakinlerini de incelemeye çalışın. Satın alacağınız balığın dışındaki balıklarda da ölen varsa, hastalık gözlemliyorsanız o akvaryumdan balık almayın. Alacağınız balık sağlıklı gibi görünse de bu durum ilerleyen zamanda hasta olmayacağı anlamına gelmez.

Yazımızın devamında Akvaryum Balık Fiyatları konulu makalemizi inceleyerek akvaryum balığı türleri ve fiyatları ile oluşturduğumuz rehberimizi inceleme için tıklayınız.

Balığın Büyük Olması Sağlıklı Olduğu Anlamına Gelmez

Satın alacağınız balık türünde damızlık olarak gösterilen yaşlı balıkları almamaya çalışın. Aksi takdir de ömürleri de kısa olacaktır. Örneğin “Lepistes” beslemek istiyor ve dişi lepistes almak istiyorsanız. Karnı çok dolu iri ve yaşlı balıkları almanız ömürlerinin kısa olması ya da son doğumunu yapması ihtimalini de beraberinde getirir.

Yaşlı Dişi Lepistes

Yaşlı Dişi Lepistes

Özel bir türde balık seçimi yapmıyorsanız genç balıkları almanız daha doğru olur. Genç balıklar daha dayanıklı olacağı gibi gelişim sürecini de kendi evinizde  sağladığınız bakımla takip etmekte ayrı bir keyif olacaktır.

Mağazaya yeni gelen balıkları almamaya dikkat edin. Unutmayınız ki balıklar uzun yoldan gelmiş olabilir, taşıma esnasında balıklara anestezi türevi işlemler uygulanmış olabilir. Ayrıca yeni gelen balık akvaryumcunun balığı koyduğu akvaryuma adapte olmaya çalışırken balığa ikinci bir şoku yaşatmak hüsranla sonuçlanabilir.

Balık Poşeti

Balık Poşeti

Ancak almak istediğiniz balık türü yeni gelen balıkların içinde ise birkaç gün bekleyerek akvaryumcudaki ortama adapte olmasını beklemeniz, hasta olan balıkların ölmesi söz konusu olursa da  daha sağlıklı ve dayanıklı balıkların hayatta kalmasını sağlayacaktır.

Gözlemleme ve seçim esnasında satış görevlisiyle olumlu bir diyalog kurmanızda işinizi kolaylaştıracak, istediğiniz balık türünü konusunda talebinizin daha doğru anlaşılmasını sağlayacaktır.

Akvaryum Gözlemleme 2

Akvaryum Gözlemleme 2

Akvaryumcunun balığı koymak üzere hazırladığı kap içerisine koyduğu suyun seçmiş olduğunuz balığın bulunduğu tank içerisinden alındığından emin olun. Farklı bir tanktan alınan su balığınızın alışık olmayacağı su olduğundan sorun yaşanması kaçınılmazdır.

Balık seçimi tamamlandıktan sonra balığınız paketlenecektir. Petshop ya da akvaryumcudan ayrılmadan önce balığınızın içine koyulduğu şeffaf poşetlerin sağlam olduğundan emin olunuz.

Balıklarınız ile uzun bir yolculuk yapacaksanız ve satın aldığınız yerde oksijen tüpü mevcut ise poşet içerisine oksijen tüpü vasıtasıyla oksijen enjekte edilmesi balıklarınızın uzun yolculuğu daha rahat atlatmasını sağlar.

Balık Paketleme

Balık Paketleme

Ayrıca alışverişinizi evinize gideceğiniz vakte yakın bir zamanda yapmanız, alışverişi tamamladıktan sonra da balıklarınızı çok fazla bekletmemeniz onların sağlığı için son derece önemlidir.

Akvaryumunuz için beğendiğiniz balıkları satın alarak akvaryuma ekledikten sonra önem arz eden konu akvaryum sağlığı konusudur. Akvaryum Sağlığı konusunda detaylı bilgilerle derlemiş olduğumuz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Son olarak, Akvaryum Balıklarının Beslenmesi hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞