BitkiBalik.Com

Akvaryumda Dinlenmiş Su Kullanımı

Akvaryumda Dinlenmiş Su Kullanımı

Akvaryum ve akvaryum balıkları yetiştiriciliğinin son zamanlarda daha çok önem verdiği hususlardan biri de akvaryum suyunun dinlendirilmesi konusudur. Evde kendi imkanlarınızla dinlendirilmiş su elde edebileceğiniz gibi çeşitli markalarda üretilen su düzenleyicileri de kullanabilirsiniz. Bu durumda merak edilen iki konu; “Dinlenmiş Su Nedir?” ya da “Su Nasıl Dinlendirilir?”  Soruları olacaktır.

Balıklara dinlenmiş su sağlamak, özetle evimize ulaşan şebeke suyunu bir kap ya da bidon gibi ekipmanları kullanıp bekleterek içeriğinde bulunan klorun uçmasını sağlamaktır.

Dinlenmiş Su Nedir ve Akvaryum Suyu Nasıl Dinlendirilmelidir?

Su nasıl dinlendirilir veya dinlenmiş su nasıl hazırlanır? Sorularını basitçe yanıtlarsak, dinlenmiş su kullanımdan en az 24 ila 48 saat önce bekletilmesiyle su içersindeki klor gibi canlılara zararlı gazların uçmasına izin verilen sudur.

Hemen herkes elindeki imkanlar doğrultusunda dinlendirilmiş su elde edebilir. Peki, akvaryum suyu ne kadar beklemeli ya da akvaryum suyu kaç gün dinlendirilir? Çeşme suyunun akvaryumda kullanılmadan önce asgari bir hafta dinlendirmeniz uygun olacaktır.

Akvaryum Suyu Dinlendirmek

Akvaryum Suyu Dinlendirmek

Akvaryuma Neden Dinlenmiş Su Konur?

Akvaryum hobisinin tam olarak popüler olmadığı eski dönemlerde, akvaryuma yönelik üretilen ürünler günümüzdeki kadar profesyonel ya da herkes tarafından ulaşılabilir değildi. Ayrıca akvaryumda kullanılmadan önce musluk suyunu arıtmak için kullanılması muhtemel arıtıcı cihazları da almak her zaman hızlı ya da uygun maliyetli değildi. Dolayısıyla hobiyi önemseyenler için akvaryuma kullanılacak suyun dinlendirilmesi elzemdi.

Damaca İçerisinde Akvaryuma Dinlenmiş Su Hazırlamak

Damaca İcerisinde Akvaryuma Dinlenmis Su Hazirlamak

 

Akvaryuma neden dinlenmiş su konur? Çünkü, akvaryumdaki balıklara dinlenmiş su yerine direkt olarak çeşme suyu sağlamak mukoza sağlıklarından, sinir sistemlerinde tahribata yol açacaktır.

Çeşme suyundaki klor balıklar ve akvaryum için hayati önem taşıyan faydalı bakterilerin yok olmasına neden olacaktır. Bu nedenle, akvaryuma dinlenmiş su koymak, oturmuş akvaryum düzenimizin devamlılığını sağlamak için oldukça önemlidir.

Dinlenmiş Suyun Faydaları

Akvaryumda kullanılacak su dinlendirildiğinde içerisindeki kimyanın dengelenmesine izin verilir. Musluğa verilen yüksek basınç altında evlerimize ulaşır ve bu nedenle çözünmüş gazlar, özellikle de Co2 içerir. Önemli miktarda çözünmüş Co2, suyun pH’ını geçici olarak düşürür. Dinlendirilen su içerisindeki pH ise bir süre bekledikten sonra yükseliş gösterip dengelenecektir.

Basit gibi görünse de pH’taki dalgalanmalar balıklar üzerinde strese neden olmaktadır. pH üzerindeki değişim aşırı bir noktadaysa balıklar ve omurgasız canlılar için ölümcül olabilir. Suyun daha stabil bir pH değerine ulaşması için dinlenmesini sağlamak, balıklarınızın sağlığı için önemlidir.

Dinlendirilen Su

Dinlendirilen Su

Dinlendirilmiş Su Yerine Su Düzenleyicileri Kullanmak

Akvaryumcuların yanı sıra evcil hayvan mağazalarının ve günün her saatinde ulaşılabilen online alışveriş sitelerinin ortaya çıkmasıyla su düzenleyicilerin elde edilmesi kolaylaşmıştır.

Özellikle çalışan insanlar için internet üzerinden su düzenleyiciler gibi akvaryum ürünlerini sipariş etmek ve kapınıza kadar teslim edilmesi oldukça memnun edicidir. Ayrıca, çeşitli markaların yeni akvaryum kurulumu için hazırladığı paketlerin içerisinde küçük bir su düzenleyiciyle birlikte gelir.

Akvaryumda Su Düzenleyici Kullanımı

Akvaryumda Su Düzenleyici Kullanımı

Bu gelişmelerle birlikte akvaryuma uygun su sağlamak konusundaki eğilim, zaman konusunda yeterince vakti olmayan çalışan ve öğrenci olan bazı hobiciler için dinlendirilmiş akvaryum suyu sağlamak yerine su düzenleyicilere yönlenilmesi olarak şekillenmeye başlamıştır.

Peki dinlenmiş su yerine kimyasal madde kullanılması daha iyi olduğu anlamına mı geliyor?

Kimyasal olarak su düzenleyicilerin kullanılmasının iki avantajı vardır. Suyu neredeyse hemen kullanmak için güvenli hale getirirler; bu durum dinlenmiş suyun kullanılabilir hale gelmesi gereken süre göze alındığında önemli bir gelişmedir.

Su düzenleyicilerin başka bir avantajı ise, kimyasalların dinlenme işlemi ile zararsız hale getiremediği klor gibi suda çözünmüş bileşenlerin yanında ağır metalleri de zararsız hale getirerek nötralize edebilmesidir. Bu, özellikle şebeke sularındaki zararlı içeriğinin yüksek olduğu bölgelerde önemlidir.

Su Düzenleyici

Su Düzenleyici

Ayrıca çoğu su düzenleyici ürün balık derisindeki mukozayı da rahatlatan stres giderici maddeleri de içermektedir.

Suyu dinlendirmek yerine kimyasal su düzenleyicilerin kullanılmasının bazı dezavantajları da vardır. Sürekli olarak su düzenleyicileri kullanmak ek maliyetleri de beraberinde getirir. Zamandan yana avantaj olan bu durum ek masraflarla dezavantaj gibi de görülebilir.

Diğer bir dezavantaj ise, bazı ürünlerin su içerisindeki zararlı ağır metallerle birlikte akvaryumunuzdaki balıklar, omurgasızlar ya da bitkiler için faydalı olan mineral bileşenleri de nötr hale getirebilmesidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus; kullanılacak su düzenleyici ürünün yeterince araştırılması olacaktır.

Akvaryum Suyu Kaç Gün Dinlendirilmelidir?

Su dinlendirme konusunda çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan biri suyu temiz bir kovaya ya da damacana benzeri bir su kabına koyup birkaç gün dinlenmesini sağlamaktır. Bu yöntem biraz daha zaman alır fakat ek bir ekipman gerektirmez.

Genellikle küçük bir tank için veya daha büyük bir tankın su değişimleri için kullanılır. Bu yöntemde önerilen dinlenme süresi en az iki gün olmakla birlikte doğru olan suyun bir hafta dinlenmesini sağlamaktır.

Akvaryumda Dinlendirilen Su

Akvaryumda Dinlendirilen Su

Suyu dinlendirmek için başka bir yöntemse balık eklemek üzere bekletilen akvaryumun kullanılması veya yalnızca dinlendirme işlemi için kullanılan ilave bir tank kullanılmasıdır.

Bu yöntemle su dinlendirmenin bir çok avantajı vardır. Daha büyük miktarda suyun dinlenmesine izin verir. Ayrıca bir hava taşı, kafa motoru ya da filtre kullanarak  suyu sirküle etmek dinlendirme işlemini hızlandırır.

Kafa Motoruyla Su Sirkülasyonu

Kafa Motoruyla Su Sirkülasyonu

Suyu kuvvetlice havalandırmak, çözünen zararlı gazları ve kloru uzaklaştırır. Bu yöntemle dinlendirilen suyun 24-48 saat zaman aralığında kullanılması mümkün olsa da iki gün sonunda güvenli bir şekilde kullanılması daha uygun olacaktır.

Akvaryum Suyu Havalandırma

Akvaryum Suyu Havalandırma

Ayrıca dinlenmiş su hazırlamak için bir akvaryum kullanmanın diğer bir avantajı ısıtıcı kullanılabilmesidir, böylece suyun istenen sıcaklığa gelmesi sağlanabilir. Bu şekilde pH ve sıcaklık dengelenerek yeni akvaryum suyunun balıklar üzerindeki stresi en aza indirilebilir.

Dinlendirilen Yeni Kurulmuş Akvaryum Suyu

Dinlendirilen Yeni Kurulmuş Akvaryum Suyu

Ayrıca, yeni akvaryum kurulumu yaparken tanktaki suyun en az bir hafta veya daha uzun süre dinlendirilmesi çok önemlidir. Eğer zaman sıkıntısı söz konusuysa muhakkak klor ve stres giderici etkisi de bulunan su düzenleyicinin kullanılması gerekmektedir. Fakat unutmayın, suyun dinlendirilmesi faydalı bakteri oluşumunu ve azot döngüsünü başlatmaz. Yazımızı sonlandırırken Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı? Konulu makalemizi inceleyerek akvaryum suyunun nasıl olması gerektiği konusunda detaylı bilgi edinebilirisiniz. Makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca;

“Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler” konulu detaylı bilgilerden oluşan makalemizi inlemek isterseniz tıklayınız.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞