BitkiBalik.Com

Aloe Vera Bitkisi Bakımı ve Faydaları

Aloe Vera Bitkisi Bakımı ve Faydaları

Tıbbi sarısabır olarak da bilinen Aloe Vera bitkisi, genellikle cilt bakımındaki mucizeleri ile tanınır. Anavatanı Afrika olan bitki dekoratif amaçla bakımı yapılan bitkiler arasındadır. Kılıç görünümlü, sivri ve dolgun, güçlü yaprakları ile bilinen bitkinin yapraklarından çıkan jel görünümlü su özellikle cilt ve saç bakımında kullanılmaktadır.

Evde aloe vera bakımı için, öncelikle organik, humuslu ve geçirgen topraklar istediklerini bilmelisiniz. Aydınlık ortamı ve güneş ışığını seven bitkinin karanlık ve loş ortamda yaşama şansı düşüktür.

Soğuğa karşı dayanıklı yapısıyla ölümsüzlük çiçekleri adıyla anılıyor olsa da 10 ya da 15 derece altında bulundurulmamalıdır. Bu yazımızda aloe vera bitkisi ne işe yarar? Sorusundan tutunda bitkinin özellikleri ve sağladığı faydalar ile birlikte evde bakımının püf noktalarına değineceğiz.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

 1. Cildi nemlendirir ve canlandırır,
 2. Saçların sağlıklı büyümesine yardımcı olur ve saç kırılmalarını engeller,
 3. Diyabet için destek tedavisinde kullanılabilmektedir,
 4. Güneş yanıklarında rahatlatıcı özelliği vardır,
 5. Yaralarda ağrıyı alır,
 6. Detoks etkisi vardır ve vücudu zararlı radikallerden temizler.
Aloe Veranın Faydaları Nelerdir

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Aloe vera bitki yaprağı içindeki öz su ağız yolu ile ya da cilde sürülerek kullanılabilmektedir. Ayrıca yüz ve cilt sağlığını destekleyen ilaçlarda ya da kozmetik sektöründe katkı maddesi olarak da sıklıkla kullanılır. Gelişen teknolojinin etkisiyle elde edilen besleyici bitki özü, saç bakım ürünlerinde de kullanılmaya başlamıştır.

Aloe Vera Bitkisinin Cilde Faydaları

Mucizevi bitki cilt üzerindeki besleyici ve destekleyici etkileri ile bilinmektedir. Düzenli kullanıldığında cildi tazeler ve yaşlanmasını önler, cildin yağ tabakasını dengeler ve sivilceleri kurutur, cilt üzerindeki güneş lekeleri ile savaşır, cilt yanıkları ya da yaralarda ağrıyı azaltarak ferahlama sağlar.

Basit cilt alerjilerinde tedavi edicidir, kuru ciltler üzerinde pullanma ve döküntüleri engeller. Aloe vera bitkisi yüze nasıl uygulanır? Diye soracak olursanız; aloe vera bitkisinin yüze uygulanması konusunda en bilinen yöntem maske uygulamasıdır.

Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?

Aloe vera maskesi, cilde hayat veren, cildi parlatan ve gerginleştirip, ölü deriyi tazeleyen özelliği ile sıklıkla tercih edilmektedir. Aloe Vera katkılı maskeler, hazır olarak alınabileceği gibi bitkinizin kökünden alacağınız bir yapraktan çıkartacağınız öz ile evde de hazırlanabilir.

Aloe Vera Maskesi

Aloe Vera Maskesi

Evde hazırlanan aloe vera maskesi tarifi için 2 yemek kaşığı yaprak jelini, bir tatlı kaşığı bal ile karıştırın ve karışıma birkaç damla limon sıkın. Hazırladığınız maskeyi 15 dakika cildinizde beklettikten sonra, ılık ve bol su ile yıkayın.

Zaman zaman zengin içerikli aynı zamanda aloe vera katkılı cildi canlandıran maske yapmak isterseniz, bitki jeli, bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı hindistan cevizi ile birkaç damla limon suyu karıştırarak maske hazırlayabilirsiniz.

Evde Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır?

Güneşi, bol ışığı ve hafif bir esintiyi ayrıca besin değeri yüksek, geçirgen ve zengin toprağı seven bit bitki türüdür. Yerinin değiştirilmesinden hoşlanmaz ve yerini sevdiğinde kökten filizler verir. Bitki, kuru havalarda haftada bir kez sulanmalı, çok nemli ve sıcak dönemlerde ihtiyacına göre su verilmelidir.

Aloe Vera Konumu

Aloe Vera Konumu

Toprağının kuru olmasından hoşlanmaz bu nedenle çok sıcaklarda gün aşırı sulamak uygun olabilir. Ayrıca fazla sulamaya karşı hassastır ve kökleri aşırı suda çürümeye meyillidir. Bitkinin ilkbahar aylarında büyümesine yardımcı olmak ve gelişimini desteklemek için gübrelenebilir.

Aloe Vera Bitkisi Fiyatları

Aloe vera fiyatları bitkinin boyuna ve filiz sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. 20-30 cm. boyutlarındaki 20 Lira iken, 30-40 cm. için bu fiyat 30-50 Lira arasındadır. 40 cm. ve çok köklü bitkilerin fiyatı 70 Lira’ yı bulabilmektedir.

Aloe Vera Büyütmenin Püf Noktaları

Aloe Vera Büyütmenin Püf Noktaları

Aloe Vera Çoğaltılması

Aloe vera nasıl çoğaltılır? Sağlıklı bir bitki zamanla kökten filizler vererek çoğalma eğilimi gösterir. Taze filizler biraz boylandıktan sonra ayrı bir yere dikilerek kolaylıkla çoğaltılabilir.

Çoğaltma işleminde yeni bir saksıya dikeceğiniz filizlerin toprağının torf içerikli geçirgen yapılı olmasına özen göstermelisiniz. Geçirgen toprak formu bitki köklerinin daha iyi gelişmesini sağlarken aynı zamanda fazla suyun tahliyesiyle çürümeyi engelleyecektir.

Sıvı Çiçek Gübresi

Sıvı Çiçek Gübresi

Evde Aloe Vera Yetiştirmenin Püf Noktaları

 • Gün ışığını seven bitkinizi yakıcı güneşe maruz kalmayacağı bir yerde yetiştirmelisiniz. Gün ışığını alan bir mutfak camı ve salon penceresinin önü ideal yetiştirme yerleridir.
 • Akdeniz iklimine sahip olan sıcak yerlerde yaşıyorsanız bitkinin gün ışığını perdenin arkasından yarı gölgeli alması daha uygun olacaktır.
 • Sulama zamanlarını belirlemeli kışın haftada bir, yazın haftada ikiyi aşmayacak şekilde sulamalısınız.
 • Sulama zamanlarını ayarlarken saksıdaki toprağın kurumasını beklemeniz gerekir. Çünkü bitkiniz fazla suyu sevmeyen çok sulandığında çürüyebilen bir bitki türüdür.
 • Saksı değişimi yaptıysanız sulama için acele etmemeli hafif bir can suyu vererek bitki köklerinin yeni saksıya adapte olması için bir kaç gün beklemelisiniz.
 • Takriben iki üç gün sonrasında sulama yapmalı saksı tabağına süzülen fazla su dökülmelidir.
 • Baharın başlangıcından yaz sonuna kadar bitkiniz ciddi bir beslenme ihtiyacı duyacaktır, gübreleme yaparak bu ihtiyacı karşılamalısınız.
 • Gübreleme için sıvı çiçek gübreleri kullanılabileceği gibi toz gübre ürünleri de kullanılabilir.
 • Saksı değişimlerini ihmal etmeyin, saksıya sığmayacak kadar büyüyen bitkiyi kenarında boşlukların kalacağı büyük bir saksıya dikerek saksı değişimini yapabilirsiniz.
 • Bitkinizi çoğaltmak üzere büyüyen yeni filizleri ayırmak için mümkünse acele etmeyin. Yeni filizlerlerin biraz daha gelişmesine müsaade ederek kendini kurtarmasına izin verin.

En Güzel Aloe Vera Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞