BitkiBalik.Com

Amazon Bitkisi (Cryptocoryne Crispatula Var. Balansae)

Amazon Bitkisi (Cryptocoryne Crispatula Var. Balansae)

Cryptocoryne Crispatula Var. Balansae “Amazon Bitkisi” bitki akvaryumlarında yaygın özellikle yeni başlayanlar için bakımı kolay bir türdür. Ülkemizde hobiciler arasında amazon kılıcı akvaryum bitkisi ismiyle de tanınmaktadır.

Genellikle yeni başlayanlar için önerilse de, amazon temalı akvaryum tasarımı gerçekleştiren hobiciler tarafından da oldukça sık tercih edilen bir bitki türüdür. Ayrıca melek balığı ve tetra balığı kolonilerinin beslendiği akvaryumlarda doğal bir tema oluşturulması amacıyla sıklıkla arka plan bitkisi olarak tercih edilmektedir.

Amazon bitkisi fiyatlarının uygunluğu ve bakımının kolay olması popüler bir tür olmasını sağlamıştır. Amazon bitkisi fiyatları 20 liradan başlamaktadır. Fiyat bitkinin formuna, boyutuna, yaprak sayısına göre artış göstermektedir. Tercih yapılırken uygun fiyatlı bir bitkiden ziyade sağlıklı görünüme sahip bitkinin seçilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.

Akvaryum içerisinde özellikle yüzeye doğru uzanan dallarının uygun budama ile oluşturulan görüntüsü tank içerisine farklı bir hava katmaktadır. Bu yazımızda akvaryumda amazon bitkisi yetiştirme düşüncesinde olan hobiciler için, bitkinin habitatından, özelliklerinden ve bakımından bahsetmek istiyoruz.

Amazon Bitkisi Özellikleri

Cryptocoryne Crispatula Var. Balansae bitkisi her ne kadar ülkemizde Amazon olarak anılsa da anavatanı Tayland’ ın güneyinde akan nehirler ve derelerdir. Sıklıkla yüzeye uzanan yaprakları, bulundukları bölgelerde yoğun koloniler oluşturur.

Doğal ortamlarındaki akarsularda toprağın kireçtaşı yapısından ötürü, bol mineralli sert sularda oldukça hızlı bir gelişim gösterirler. Bu bakımdan akvaryumlardaki su sertliklerini de tolere eden bir yapıya sahiptirler. pH seviyelerinde olağan üstü değişimler söz konusu olmadıkça, hafif dalgalanmalardan dolayı sorun çıkarmaz. Ayrıca akvaryumda adaptasyon konusunda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz.

Doğada Cryptocoryne Crispatula Var. Balansae

Doğada Cryptocoryne Crispatula Var. Balansae

Hobiciler arasında yaygın bir bitki türü olması dolayısıyla fahiş fiyatlar söz konusu olmayacaktır. Akvaryum ürünleri satan mağazalardan, yerel akvaryumculardan veya çevrimiçi ortamlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Nadir türlere kıyasla hobiciler arasında sevilen bir bitki türü olması ve üretiminin kolaylığı sayesinde kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Amazon Bitkisi Bakımı

Bakımı kolay olan Cryptocoryne Crispatula genellikle karma akvaryumlarda canlı dekor oluşturmak amacıyla yeni başlayanlar tarafından tercih edildiği gibi tetra ve melek balığı akvaryumlarında da sık sık bakılan popüler bir türdür.

Tropikal Akvaryum İçerisinde Amazon Bitkisi Yetiştime

Tropikal Akvaryum İçerisinde Amazon Bitkisi Yetiştime

Düşük destekli akvaryumlarda da beslenmesi mümkündür. Fakat  orta seviye bir aydınlatma gelişimlerini destekler. Aydınlatma beraberinde zaman zaman sıvı bitki gübre takviyesiyle hızlı bir gelişim gösterir. Karbondioksit desteği olmazsa olmaz değildir.

Amazon bitkisi ekimi toprağın birkaç santimetre altına kökleri gömülerek yapılır. Ekimden sonra adaptasyon süreci başlayacağı için sürecin olumsuz etkilenmemesi için yer değişim yapılması önerilmez. Ekim yapılırken bitkinin kök kısmına misket gübre konulması, bitkinin mineral ihtiyacını karşılamasını, daha hızlı bir adaptasyon süreci geçirmesiyle gelişimin daha hızlı olmasını destekler. Ancak burada misket gübre miktarını abartmamak gereklidir. Fazla gübre akvaryuma fazla besin sağlayacağından yosun oluşmasına da zemin teşkil eder.

Amazon Bitkisi Görünümü

Amazon Bitkisi Görünümü

Amazon bitkisi nasıl çoğalır? Amazon yumrulu bir yapıda olmadığından sürgün vererek çoğalan bir türüdür. Ana gövdeye yakın yerlerde toprak altından uzanan sürgünler yeni gövdeler oluşturarak çoğalmaya başlar. Bu sürgünlerden uzayan yeni bitki gövdelerinin ana gövdeye zarar vermeden bir makas yardımıyla budanması suretiyle farklı yerlere ekimi yapılabilir.

Yapılarına baktığımızda merak edilen diğer hususta yeşil varyetesi yanında bronza çalan renkteki varyetenin akvaryumda üretilip üretilemeyeceğidir. Bronz varyetesi doğal ortamlarındaki akarsuların kireçli ve kalsiyumu yüksek yapısından dolayı bu rengi almaktadır. Akvaryum ortamında aynı şartların sağlanması oldukça güç olduğundan bronz amazonların üretilmesi zorlaşmaktadır.

Kalsiyum Eksikliği

Amazon kılıcının kalsiyuma ihtiyaç duyan yapısından dolayı, zaman zaman bitkinin üzerinde olumsuz sinyaller görülebilir. Eğik, buruşmuş gibi görünen yapraklar beraberinde büyümenin yavaşlaması bitkinin kalsiyum eksikliği belirtileridir. Böyle durumlarda akvaryuma 100 litre hacme bir adet doğal maden suyu eklenebilir.

Doğal maden suyu, içeriğindeki kalsiyum ve eser elementler ile bitki üzerindeki kalsiyum eksikliğinin giderilmesine fayda sağlayacaktır. Doğal maden suyu içeriğindeki asit giderilerek akvaryuma eklenmelidir. Kalsiyum eksiklinin giderilmesinde, akvaryum bitkileri için üretilen eser element gübreler de kullanılabilir.

Bitkinizin kalsiyum dışında akvaryum suyunda ihtiyaç duyduğu besinlerin eksikliği söz konusu olabilir. Böyle durumlarda kalsiyum eksikliği gibi bitki üzerinde yaprakların sararması, bozulması ve erimesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Besin eksiklikleri giderilmedikçe bozulmalar devam edecek bitkinizin sağlığını tehdit edecektir.

Akvaryum bitkilerinin ihtiyacı olan mineral besinler hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Akvaryum İçindeki Konumu

Amazon bitkisi dikimi genel olarak herhangi bir noktaya konumladırmak suretiyle yapılabilir. Fakat bitkinin uzayan yapraklarından dolayı orta ve arka planda konumlandırılması daha uygun olur. Akvaryumun yan duvarlarına yakın konumlandırmalar durumun uzayan bitki yapraklarının uygun budanmasıyla su yüzeyine doğru kenarlardan uzanan hoş bir yeşil fon sağlanabilir.

Ayrıca amazon bitkisi üretimi için bitkinin uzayan sürgünleri uygun boyutlara ulaştığında gövdeden ayırmak suretiyle çoğaltabilirsiniz. Böylece akvaryumda belirleyeceğiniz yeni noktalara bitki ekimi yaparak akvaryum temanıza katkı yapabilirsiniz.

Kenarlara Dikim Yapılarak Oluşturulmuş Arka Plan

Kenarlara Dikim Yapılarak Oluşturulmuş Arka Plan

Yüzeye doğru uzanan yapraklarının zemine uzanan ışığı engellememesi ve yanındaki bitkilerin ışık ihtiyacına engel olmaması için periyodik olarak amazon bitkisi budamasının yapılması gerekir. Budama esnasında keskin bir bıçak ya da makas kullanılması bitki sağlığı için son derece önemlidir.

Yaprakların çekerek koparılması bitkinin gövdesinde mantarlaşmaya neden olacak hasarlara sebebiyet vermektedir. Uzayan yapraklar ve çoğalan sürgünlerin oluşturacağı bitki topluluğu akvaryumda üreyen balıkların yavruları için de güzel saklanma alanları oluşturur. Son olarak bitkinin sağlıklı gelişimini desteklemek ve akvaryum ortamında stabil bir su değeri oluşturmak için kısmi su değişimleri yapılması tavsiye edilir.

En Güzel Amazon Bitkisi Fotoğrafları

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Cryptocoryne Crispatula Var. Balansae

Kökeni: Asya

Bakım Zorluğu: Kolay

Boyutları: 60 – 90 cm.

Aydınlatma İhtiyacı: Düşük-Orta

Sıcaklık: 18 – 30 °C

pH: 6.0 – 7.5

Gelişim Hızı: Orta

Son olarak,

Akvaryum “Saz Bitkisi” hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, “Bitki Akvaryumu Kurulumu” konulu makalemizi inceleyerek, bitki akvaryumu kurulumu konusunda detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞