BitkiBalik.Com

Artemia Nedir?

14.08.2021
Artemia Nedir?

Artemia Salina tuzlu su karidesi familyasına dahil olan kabuklu su canlılarından biridir. Birden fazla bacak çifti ve sert dış kabukları karakteristik özelliklerini tanımlamaktadır. Dünya üzerinde dinozorlar kadar eskiye dayanan yaklaşık olarak yüz milyon yıldır varlığını sürdürdüğü düşünülen canlılardır.

Akvaryum hobisinde, hatta özellikle yavru bakımında artemia canlı yem olarak popüler bir yere sahiptir. Canlı yem olarak popüler olmasında, %60 değerinde protein oranıyla besleyiciliğinin yüksek olmasının etkisi büyüktür.

Biyolojik Yapısı

Genellikle akvaryum balıkları ve balık yetiştiriciliğinde kullanılan artemia yem türleri arasında besin içeriği ile en değerli canlı yemlerden biridir diyebiliriz. Akvaryum balıklarını beslemek için kullanılanların uzunluğu 1,3 cm den fazla değildir. Genellikle yavru balıkların beslenmesinde canlı yem olarak kullanıldığından, balıklara yumurtadan yeni çıkan ve besin değerini kaybetmemiş bebek artemialar verilmektedir.

Artemia Salina

Artemia Salina

Anatomik olarak kafa üzerindeki bileşik üç adet gözleri ve on bir çift yaprak benzeri bacağın bağlandığı bir gövdeden oluşan vücut yapısına sahiptirler. Doğal ortamlarında suyu filtre ederek özellikle su içerisindeki fitoplanktonlar ile beslenirler.

Fitoplanktonlar dışında organik ve inorganik maddelerle de beslenebilirler. Türlerine ve yaşadıkları bölgelere göre 6 ila 35 santigrat derece arasında değişen su sıcaklıklarında hayatta kalabilirler.

Artemia Özellikleri

Bu canlılar karideslerin ve kerevitler ile aynı aileye dahil olsa da normal karideslerden farklıdır. Deniz ve okyanuslarda bulunmazlar, ancak dünya üzerindeki birçok tuzlu su kütlesinde, özellikle de sığ tuzlu su göllerinde bulunurlar. En etkileyici özelliklerinden biri de, su tuzluluğundaki dalgalanmalara kolayca adapte olma yetenekleridir.

Deniz suyundan daha yüksek tuzluluk seviyesine sahip bir su içerisinde zorlanmadan yaşayabilirler. Bunun yanı sıra deniz suyundaki tuzluluk oranının yalnızca onda birine sahip olan bir su ortamına da tolerans gösterebilen bir canlılardır.

Fiziki Yapısı

Fiziki Yapısı

Artemia Üremesi

Erkekler karnının arka kısmında bulunan bir üreme organına sahiptir. Dişilerin ise vücudunda bir yumurta kesesi bulunmaktadır. Yumurta taşıma konusunda fazlasıyla dirençli yapıları vardır. Uygun koşullar altında, dişi kesesini sürekli olarak yumurta ile doldurur. Kese içindeki yumurtalar erkekler tarafından döllenerek larvanın ilk hali olan “Nauplii” halini alırlar.

Naupliiler su şartlarında olumsuzluk yoksa dişinin kesesinden ayrılarak yaşam döngülerine devam eder. Ancak olağan dışı su koşullarında(anormal tuzluluk ve düşük oksijen oranı) yumurta içerisindeki embriyo Gastrulasyon halini alır.

Bu halde embriyonun etrafı yumurta kesesi çevresinde bulunan bir bez tarafından salgılanan kalın bir kabukla çevrilir. Kalın bir kabukla kaplanan embriyo derin bir uyku haline girerek uygun koşullar oluşuncaya dek hayati fonksiyonlarını sınırlı olarak devam ettirir. Bu o kadar derin bir uykudur ki uzun yıllar bu halde canlı kalabilirler.

Artemia Yaşam Döngüsü

Artemia Yaşam Döngüsü

Dişiler tarafından üretilen ve toplumda “artemia yumurtası” olarak bilinen Nauplii, kuruyarak uyku haline geçebilmesi; tuzlu su içerisindeki uygun sıcaklık, oksijen ile tuz oranı oluştuğunda tekrar canlanmasıyla balık yetiştiriciliği alanında etkin bir şekilde canlı yem olarak kullanılmasına olanak verir.

Artemia Üretimi

Ticari olarak yumurta üretiminde ilk sırada olan ülke Amerika’ dır. Amerika’ nın ana üretim merkezi Utah eyaletindeki “Great Salt Lake” olarak bilinen “Büyük Tuz Gölü” 5.500 km2 lik bir alana sahiptir. Fakat göl üzerinde yumurta üretimi devletin verdiği izin çerçevesinde yapılabilmektedir. Üreticiler tarafından toplanan yumurtalar kurutma evresi ve çeşitli işlemlerin ardından balık yetiştiriciliğine kullanılmak üzere hazır hale gelir.

Great Slat Lake - Hasat ve Toplama

Great Slat Lake – Hasat ve Toplama

Artemia üretimi, Amerika Birleşik Devletleri dışında Çin ve İran gibi ülkelerde de kısıtlı olarak yapılmaktadır. Ülkemizde, İzmir’ in Çiğli ilçesi sınırları içerisinde kalan Çamaltı Tuzlası üzerinde Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ nin de desteğiyle yerli üretim yapılmaktadır. Ve son yıllarda ülkemizde üretime sağlanan destekler sayesinde ürünün yumurta şeklindeki temini beraberinde yem katkısı olarak üretimine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Açılmamış Artemia Yumurtası

Artemia Yumurtası

Tuzlu su içerisinde üretilmesi mikrobiyolojik olarak sağlıklı olmalarının yanında yüksek protein oranına sahip olan besleyici bir canlı olmalarını da sağlar. Besin içeriği olarak yaklaşık olarak %60 protein oranına sahiptir. Bu yapıları ve ürettikleri sert kabuklu yumurtaların uzun yıllar canlı kalabiliyor olması, balık yetiştiriciliği alanında kullanışlı olduklarından popüler yemlerden biri olmasını sağlamıştır.

Fotoğraf Galerisi

Son olarak; “Su Piresi” konulu makalemizi incelemek ve su piresi konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, “Balık Yemi Çeşitleri” ve özelliklerinin detaylı anlatıldığı makalemizi okumak için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞