BitkiBalik.Com

Balıklar Kaç Gün Aç Kalabilir?

14.10.2022
Balıklar Kaç Gün Aç Kalabilir?

Bir süreliğine evden ayrılana kadar veya tatil planı yapıp şehirden ayrılana dek balıklarınızın kontrolü sizdedir. Fakat ayrılma vakti yaklaştıkça beslediğiniz canlıların üzerinizdeki sorumluluğunu fazlasıyla hissedersiniz. Balıklar kaç gün aç kalabilir? Konusu merak edilen konuların başında gelmektedir.

Balıklar yemsiz kaç gün yaşar? Uzun süre evden uzak kalacak insanlar için oldukça endişe verici bir konudur. Peki, tatile çıkarken ortalama bir hesapla balıkların kaç gün aç kalabildiği konusunda fikrimiz olsaydı. Ya da balıklarımızı tatildeyken beslemenin bir yolu olsa…

Bu yazımızda balıklar ne kadar süre aç kalabilir? Konusuna değinecek, tatilde ya da evden uzak olduğunuz süreci balıklarınızın daha sağlıklı geçirmesini sağlayacak bilgileri vermeye çalışacağız. Bu sayede balıkları aç bırakmak konusunda tereddütlerden uzak bir tatil için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri paylaşacağız.

Balıklar Açlıktan Ölür Mü?

Hiçbir balık türü kısa sürede açlıktan ölmez. Sağlıklı ve yeterli aynı zamanda dengeli beslenen balık türleri belirttiğimiz açlık sürelerince hayatta kalabilecektir. Balıkları açlıktan ziyade çıkacağımız seyahatler öncesinde yaptığımız aşırı yemleme öldürecektir. Çünkü aşırı yemleme kısa sürede su değerlerini bozacak hatta balıklarınızın iç parazit enfeksiyonlarına yakalanmasına neden olacaktır.

Sağlığı olumsuz etkilenen balıklar ise kısa sürede hastalanarak ölecektir. Bu nedenle evden ayrılmanız gereken durumlarda aşırı yemlememe yapmamaya özen göstermelisiniz. Şimdi sırasıyla balık türlerine ve aç kalma toleranslarına dikkat çekerek Balıklar kaç gün aç kalabilir? Soruna yanıt arayacağız.

Bitki Akvaryumunda Beslenen Beta Balığı

Bitki Akvaryumunda Beslenen Beta Balığı

Balıklar Ne Kadar Süre Aç Kalabilir?

Balıkların vahşi doğadaki davranışlarını ele alırsak, balıkların doğal yaşam alanlarında evcil kuzenleri kadar beslenemediklerini görürüz. Şayet vahşi doğadaki balıklar her gün nadiren beslenebilmektedir. Suya düşen bir böcek veya tohum ile yakalayabileceği bir avı bekleyen balıklar uzun süre aç kalabilir.

Evcil hayvan olarak beslediğimiz balıklarda ise daha faklıdır. Beslediğimiz balığın yem verme zamanlarında iştahlı bir şekilde yem atılmasını beklediği anı biliriz. Onları günlük periyotlarda beslemeye alıştırdık ve evde yokken kaç gün aç kalabileceklerini bilmek isteriz.

Akvaryum balıkları açlığa ne kadar dayanır? Balıkların türü ve boyutlarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor olsa da sağlıklı bir akvaryum balığı ortalama üç gün ila bir hafta süresince aç kalabilir. Ancak akvaryumda beslenebilecekleri yosun ve alg türevi oluşumlar ile avlayabilecekleri boyutlarda canlılar mevcutsa  balıklarınızın açlık süresi uzayabilmektedir. Hatta bazı türlerin iki hafta ve daha uzun sürelerde aç kalabildiği bilinmektedir. Şimdi alt başlıklar halinde hangi balık türünün ne kadar süre aç kalabildiği sorularını yanıtlayalım.

Beta Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Beta balığı oldukça dayanıklı balık türlerinden biridir. Fanusta bakılan beta balığının aç kalma süresi bir haftadır. Akvaryumda beslenen beta balığının aç kalma süresi ise iki haftaya kadar uzayabilmektedir. Bitki akvaryumunda beslenen akranlarının ise daha uzun sürelerde aç kalabildiği gözlemlenmiştir.

Japon Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Japon Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Japon Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Japon balıkları sindirim sistemleri ve obur yapıları dolayısıyla beslenme konusunda oldukça iştahlıdır. Japon balığım kaç gün aç kalabilir? Diye endişeli bir soru sorabilirsiniz. Lakin endişe edilecek kadar uzun süreli bir tatile çıkmıyorsanız açlık süreci gözünüzü korkutmasın. Küçük boyutlu (4-6 cm.) japon balıkları ortalama bir hafta aç kalabilirken, daha büyük boyutlara sahip olan sağlıklı bir japon balığı 10 güne kadar aç kalabilir.

Lepistes Kaç Gün Aç Kalabilir?

Göz alıcı renkleri, küçük boyutları ve narin görünümleriyle ünlenen lepistes balıkları kaç gün aç kalabilir? Boyutlarının küçük olması açlığa dayanamayacakları anlamına gelmez. Lepistesler bitki olmayan küçük boyutlu akvaryumlarda ortalama bir haftaya kadar aç kalabilirken, büyük boyutlu ve bitkili akvaryumlarda 10 günden daha uzun süre aç kalabilmektedir.

Lepistes Kaç Gün Ac Kalabilir?

Lepistes Kaç Gün Ac Kalabilir?

Plati Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Plati balıkları yapıları itibariyle akvaryumda çoğunlukla beslenebilecekleri şeyleri arama eğilimindedirler. Diğer canlı doğuran balık türleri gibi bitkili tanklarda beslenen türleri uzun süre aç kalabilmektedir. Bitki yoğunluğunun az olduğu veya bitki bulunmayan tanklarda beslenen plati balığı ise ortalama bir hafta ile 10 gün aralığında aç kalabilir.

Moli Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Moli balıkları canlı doğuranlar ailesine ve yosun yiyici balıklar arasına da dahil olan balıklar arasındadır. Özellikle siyah moli balığı yosun yiyici balıklar arasında oldukça popüler bir üne sahiptir. Bu sayede beslendikleri akvaryumda iki haftaya kadar aç kalabilirler. Yosun ve al sorunu olan tanklarda ise sorun olarak görülen algler balıklarınızın beslenmesi için hazır yemekler konumuna geçecektir.

Moli Balıkları

Moli Balıkları

Kılıç Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Karma tropikal akvaryumların veya canlı doğuran tanklarının vazgeçilmezlerinden olan kılıçkuyruk balıkları kaç gün aç kalabilir? Kılıçkuyruk namı diğer kılıç balığı canlı doğuranlar familyasındaki en dayanıklı balık türlerinden biridir. Yaklaşık 14 güne kadar aç kalabildiği bilinen kılıçkuyruklar, bitkili akvaryumlarda daha uzun süre aç kalabilmektedir.

Melek Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Melek balığı aç kalma süresi beslendiği akvaryuma ve akvaryum şartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Melek balıkları ortalama boyutlara (50-60 L.) sahip akvaryumlarda bir haftaya kadar aç kalabilir. Yoğun bitkili akvaryumlarda avlayabilecekleri, ağızlarına sığacak boyutlarda canlılar varsa bir haftadan çok daha uzun sürelerde aç yaşayabilirler.

Melek Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Melek Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Ciklet Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Ciklet balıklarında türe ve akvaryum şartlarına bağlı olarak açlık süresinde farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir. Bitkisel beslenen tropheus ve sarı prenses ciklet balığı gibi türler akvaryumunuzda yeterli yosun oluşumu varsa iki haftaya kadar aç kalabilmektedir. Fakat yunus ve calico gibi etçil beslenme eğilimindeki ciklet balıkları bir hafta kadar aç kalabilir.

Ciklet balığı aç kalma süresi hakkında ilginç bir detay ise dişi balıkların aç kalma süresinin erkek balıklara göre daha uzun olmasıdır. Çünkü yumurtalarını ağızda kuluçkaya alan dişi balıkların doğası gereği yaklaşık olarak 18 ila 24 gün aralığında aç kaldığı bilinmektedir. Bu yapıları sayesinde dişi ciklet balıkları diğer balıklara kıyasla daha uzun süre aç kalabilmektedir.

Ciklet Balıkları Kaç Gün Aç Kalabilir?

Ciklet Balıkları Kaç Gün Aç Kalabilir?

Astronot (Oscar) Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Astronot balıkları etçil beslenen protein ihtiyaçları yüksek olan balık türlerinden biridir. Akvaryumda yeterli protein içeriğiyle beslenen sağlıklı astronot balıkları iki haftaya kadar aç kalabilir. Fakat birden fazla popülasyona sahip olan oscar balığı akvaryumdaki açlık süresi 10 günü aştığında, kolonideki nispeten daha küçük ya da daha zayıf balıkların aç balıklar tarafından saldırıya uğrama ihtimali olacağından dikkatli olunmalıdır.

Discus Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Akvaryum balıklarının kralı unvanıyla da bilinen Discus balığı açlık süresi balığınızın boyutlarına bağlı olarak farklılık gösterecektir. 7-8 cm. boyutlarına kadar olan yavru ve genç balıklar birkaç gün aç kalabilir. 7-8 cm den daha büyük balıklar bir haftaya kadar aç kalabilirken erişkin discusların 10 günden daha uzun süre aç kalabildikleri bilinmektedir. Ancak discus balıkları doğaları gereği çabuk stres olabilen ve strese bağlı olarak sağlık sorunları yaşayabilen balıklar olduğundan aç kalma sürelerinin kısa tutulması daha uygun olacaktır.

Discus Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Discus Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Tetra Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Kırmızı burun, ember ve neon tetra balığı kaç gün aç kalabilir? Sorularını tetra balığı kaç gün aç kalabilir? Başlığı altında derlemek istedik. Tetra balıkları beslenme ve güvenlik ihtiyaçlarından dolayı iç güdüsel olarak sürü halinde hareket eden, çoğunlukla protein ağırlıklı beslenen balıklardır.

Beslendikleri akvaryumda tek tür olarak bakılıyorlarsa 10 güne kadar aç kalabilen tetralar, yavruları olan canlı doğuran balıklar veya cüce karides türleri gibi tank arkadaşlarıyla aynı akvaryumu paylaşıyorlarsa; daha uzun süre aç kalabilecektir. Ancak bu sürecin uzaması küçük boyutlara sahip balık ve karideslerinizin avlanma ihtimali olduğu için oldukça tehlikelidir.

Çöpçü Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Çöpçü balıkları akvaryumda özel olarak beslenmedikleri sürece çoğunlukla artık yemlerle ve ölü canlıların leşleriyle beslenmektedir. Tabi bu durumun yanı sıra çöpçü balıklarına özel yem veren hobicilerin hakkını da yememek gerek. Sağlıklı beslenen çöpçü balıkları genellikle iri yapılı dayanıklı bir forma sahip olurlar. Bu sayede 10 ila 14 güne kadar, hatta daha uzun sürelerde aç kalabildikleri bilinmektedir.

Cöpçü Balığı

Cöpçü Balığı

Vatoz Balığı Kaç Gün Aç Kalabilir?

Akvaryumdaki yüzeylerde oluşan yosunlar ile özellikle de camlardaki yosunlar konusunda vatoz balıkları en büyük yardımcılarımızdır. Akvaryumumuz için temizlik olarak sunulan bu yardım vatoz balığı için bir numaralı besin kaynağıdır. Akvaryumda aç kalması gereken sürelerde ise vatoz balığı yine alglerle beslenerek kolay kolay aç kalmayacaktır. Tabi uzun seyahatlerde  vatoz balığı kaç gün aç kalabilir? Diye merak ediyorsanız yanıtlayalım. Vatoz balıkları beslenme bakımında kısıtlı kaynaklara sahip olan akvaryumlarda 14 güne kadar aç kalabilmektedir.

Vatoz Balığı

Vatoz Balığı

Balıklar kaç gün aç kalabilir? Ve Balıklar kaç gün yemsiz yaşar? Sorularını yanıtlamak amacıyla balık türlerine göre belirttiğimiz açlık süreleri balık yetiştiricilerinin gözlemlerine ve araştırmalarda ortaya koyulan tecrübelere dayanmaktadır. Bilimsel kesinlik arz etmez. Uzun sürecek bir tatilde balıklar aç kalmasın istiyorsanız, balıklarınızı güvendiğiniz birine emanet ederek beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

Evinize bir başkasının girmesini istemiyorsanız, otomatik balık yemleme cihazlarından temin etmek suretiyle; tatilde balıklara belirlediğiniz zaman dilimlerinde yem verilmesini sağlayarak balıklarınızın aç kalmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca akvaryum balıkları için özel olarak üretilen tatil yemlerinden temin ederek balıklarına yetecek miktarda tatil yemi vererek tatilinizi gönül rahatlığıyla geçirebilirsiniz.

Balıklara tatil yemi verirken miktarı abartmamaya dikkat etmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Unutmayın! Balıklarınızı az yemleme değil, aşırı yemleme öldürür.

Tatil Yemi ve Tatil Yemi Çeşitleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞