BitkiBalik.Com

Balıklar Uyur Mu?

18.08.2021
Balıklar Uyur Mu?

Canlıların vücutlarını genç tutması, gündelik yaşam enerjilerini toplaması ve kaybolan enerjiyi geri kazanması için uyku ve dinlenme oldukça önemlidir. Gözlerini kapatan, uzanan veya dış uyaranlara tepki vermeyen çoğu hayvanın uyuduğunu söyleyebiliriz. Peki balıklar uyur mu? Uyuyorsa nasıl uyur?

Balıklar uyurken gözlerini kapatır mı? Bilimsel araştırmalar sonucu memeliler uyurken beyinlerinin bir kısmının (neokorteks) kapandığı anlaşılmıştır. Balıklarla ilgili sorun bu noktada başlar. Çünkü balıkların göz kapakları ve neokorteksleri yoktur. Yani balıkları gözlerini kapatmazlar.

Balıkların bu yapıları bilindiğinde göre, “Balıklar uyur mu?” sorusu akla gelecektir. Eğer balıklar uyuyorsa “Nasıl?” , “Nerede?” ve “Ne zaman?” uyuyorlar. Bilimsel araştırmalar, balıkların beklediğimiz geleneksel uyuma şeklinden ziyade hareketsiz kalarak, daha düşük beyin aktivitesi gösterdiği, solunum hızlarında yavaşlama ve metabolik hızlarında azalma yaşandığını göstermektedir.

Bu şekilde balıkların sağlık ve hastalık direnci artar. Özünde balıklarında bir nevi uyuduğunu söyleyebiliriz. Sadece bu diğer hayvanlarda alışık olduğumuzdan farklı bir şekilde gerçekleşir.

Uyuyan Japon Balığı

Uyuyan Japon Balığı

Japon Balıkları Uyur Mu?

Japon balıkları en popüler balık türlerinden biri olduğundan Japon balıkları uyur mu? sorusu fazlasıyla merak konusudur. Çünkü fanusta beslenen veya akvaryumda bakılan bir balığınız dahi olsa zaman zaman durgun hareketler sergileyebilir. Özellikle karanlıkta kaldığı zamanlarda ışık yakıldığında durağan bir hal gördüğünüzde uyuyup uyumadıkları konusu aklınıza takılabilir.

Japon Balıkları Uyur Mu?

Japon Balıkları Uyur Mu?

Japon balıkları nasıl uyur? Japon balıkları gün ışığının aktif olduğu gündüz saatlerinde ve akvaryum ışığının açık olduğu zamanlarda çoğunlukla hareketlidir. Ancak akşam vakitlerinde ya da aydınlatmanın kapalı olduğunda dibe çökerek yukarıdaki fotoğrafta görüleceği üzere dibe yakın bir şekilde durağan bir davranış gösterirler.

Bu davranış şeklinde metobolizma hızının yavaşlaması ve hareketlerinin kısıtlanması göz önüne alındığında; “Japon balığı uyur mu? ve Japon Balığı Nasıl Uyur? Sorusunun yanıtı “evet japon balıkları dibe veya dekorlara doğru uzanırcasına uyur” olacaktır.

Balıklar Nasıl Uyur?

Çoğu durumda balıklar, uyku hali olarak ele alındığında hareketsiz kalırlar, nefesleri yavaşlar, hatta bazılarına dokunmanız söz konusu olabilir. Stanford Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, Zebra Danioların bizim gibi uyuduklarını  keşfetmiştir.

Gelişmiş son teknoloji cihazları kullanarak balıkların beyin ve vücut aktivitesini inceleyen araştırmacılar zebra danioların, memeliler, kuşlar ve sürüngenler gibi yavaş dalga uykusu ve derin uykusunu (paradoksal uyku) tanımlayabildiler. Tek fark derin uyku sırasında insanlar ya da diğer hayvanlar gibi göz hareketleri sergilememeleri ve gözlerini kapatmamalarıdır.

Balık türlerinin çoğunluğu uyku esnasında hareketsiz kalırken, bazı köpekbalığı türleri dinlenirken bile nefes almak için solungaçlarını hareket ettirmeye devam etmektedir. Daha ilginç bir durum ise, Parrotfish gibi bazı deniz balığı türleri uyku sırasında kendisini mukus içerikli kozayla sarmaktadır.

Bilim insanları bu balıkların uyku tulumu işlevi gören mukus kozalarını, yırtıcılardan ve parazitlerden korunmak için oluşturduklarına inanmaktadır.

Parrot Fish Mukoza Uyku Kozası

Parrot Fish Mukoza Uyku Kozası

Balıklar Nerede Uyur?

Balıklardaki uyku türlere göre farklılık göstermektedir. Bazıları dibe uzanır, kimisi kendini kumun içine gömer, mağaralara saklanır, bazıları yüzeye yakın şekilde suda süzülür, bazıları ise dalgaların suda sürüklediği odunlara, bitkilere, kayalara, mercanlara asılır ve yalnızca dengede kalmak için hafif yüzgeç hareketleri sergileyebilir.

Akvaryumdaki balıkları zemin üzerinde, kayaların arasında veya dekorların arasındaki çukurlarda sıkışmış gibi görmek akvaryum sahiplerini tedirgin etmeye yetecektir.  Ancak çoğu akvaryum balığı uyurken bu davranışı sergileyecek, kendisini güvende hissettiğini noktalarda dinlenmek isteyecektir.

Okyanus Tabanında Uyuyan Balık

Okyanus Tabanında Uyuyan Balık

Balıklar Ne Zaman Uyur?

Balıklar uyur mu uyumaz mı? Balıklar gece uyur mu? Şeklinde merak edilen soruları sıralayabiliriz. Bilimsel araştırmalarda, çoğu balık türünün insanlar ve diğer hayvanlarda olduğu gibi düzenli uyku programına sahip olduğuna inanılmaktadır.

Akvaryum balıkları da gündelik yaşar, yani gündüz hareket eder ve gece dinlenirler. Bununla birlikte kimi türler, geceleri bir mağarada veya çatlakta sinsi bir şekilde pusuda bekleyerek, uyuyan gündüzcüleri gözlemler. Gecenin karanlığında avlayabilecekleri küçük boyutlu balıkları beklerler.

Yayın balığı ve plecostomus türleriyle bazı bıçak balığı türleri bu kategoriye girer. Pictus kedileri gibi geniş ağızlı yayın balığı türlerinin yanında Neon gibi küçük tetraları birlikte tutarsanız geceler ciddi bir soruna zemin hazırlayabilir.

Kör Mağara Balığı

Kör Mağara Balığı

Balıkların uyumadığı zamanlar da bulunmaktadır. Bazı balık türleri yavrularını korumak amacıyla uyumaz. Ayrıca Tilapia gibi balık türleri 5-6 aylık olana kadar uyumamaktadır. Yanı sıra vahşi balıklar göç esnasında uyumamaktadır. Son olarak yapılan araştırmalarda kör mağara balıklarının da sürekli olarak karanlık ortamda yaşadıklarından, uyuyup uyumadıkları konusunda net bir şey söylemek mümkün olmayacaktır.

Peki, “balıklarımın uyduğunu nasıl anlarım?” Akvaryumdaki balıklarınızın uyduğuna dair işaretler şunlardır:

  • Belirli bir süre boyunca hareketsiz kalırlar.
  • Zemine veya akvaryumdaki bir nesneye uzanırlar.
  • Etraflarında olup bitenlere karşı tepkisiz kalırlar.
  • Bu davranışı genellikle her gün aynı vakitlerde ve çoğunlukla akvaryum ışığı kapalıyken gösterirler.

Balıklar Uyku Bozukluklarında Acı Çekiyor mu?

Araştırmacılar tarafından Zebra Daniolar üzerinde yapılan çalışmalarda, hafif bir elektrik akımı kullanılarak birkaç gün boyunca uykudan mahrum bırakıldıktan sonra, normale döndürüldüklerinde daha çok uyudukları tespit edilmiştir.

Gece ve gündüz döngüsü bozularak, birkaç gün boyunca sabit ışık altında tutulduktan sonra karanlık gece ortamı sağlandığında normal bir şekilde uyudukları anlaşılmıştır. Sonuç olarak bilim adamları, tarafından ışığın Zebra Daniolar üzerinde uykuyu destekleyen hormon olan melatonini engelleyebileceğini düşünmektedir. Fakat bu konuda kesin sonuç için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Lepistes Balığı Uyku Hali

Lepistes Balığı Uyku Hali

Lepistes” konulu makalemizi inceleyerek, lepsites balıkları hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Balıklarımın Yeterince Uyuduğundan Nasıl Emin Olabilirim?

Akvaryumdaki balıklarınızın yeterince uyumadığından emin olamayabilirsiniz. Ancak yeterince uyumalarını sağlamanın en basit yolu akvaryum aydınlatmasına bir zamanlayıcı bağlamak ve onlara düzenli bir gece – gündüz rutini oluşturmaktır. Bunun yanında akvaryumda bitki ve dekor ürünleriyle balıklarınızın kendisini güvende hissedecekleri ortamı sağlamak uyku düzenini destekleyici olacaktır. Unutmayın ki; balıklarınızın sağlıklı kalması, mutlu olması ve uzun bir yaşam sürmesi için düzenli olarak uyuması gerekmektedir.

Akvaryum Balıkları Foto Galeri

Ayrıca;Akvaryumda Balık Beslemek” konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞