BitkiBalik.Com

Barış Çiçeği Bakımı Hakkında Herşey

Barış Çiçeği Bakımı Hakkında Herşey

Beyaz, bir zambağa benzeyen çiçekleri ve koyu yeşil parlak yapraklarıyla iç mekanların sevilen bitkisi barış çiçeği bakımı doğru yapıldığında bütün yıl çiçekli halini korur. Spathiphyllum çiçeğin bilimsel adıdır ve çiçek sayısı gibi basit bir şekilde ayrılan, genel olarak birbirine çok benzer birkaç türü bulunmaktadır.

Kar beyaz çiçeğinin güzelliği ile göz dolduran hem de sempatik gelen bir çiçektir. İsmi üzerinde barış anlamına gelen bu çiçek, özür dileme çiçeği, yelken çiçeği veya affettirme çiçeği olarak da bilinir. Bu yazımızda barış çiçeği bitkisinin özelliklerine değinecek, barış çiçeği nasıl bakılır? Sorusunu yanıtlarken kapsamlı bir bakım rehberi oluşturmaya çalışacağız.

Barış Çiçeği Anlamı

Barış Çiçeği Anlamı

Barış Çiçeği Anlamı

Barış çiçeği anlamı nedir? Fazlasıyla sevilen Spathiphyllum barışı sembolize eder. Bu anlamda “beni affet” ya da “barışmak istiyorum” demek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir. Beyaz barış çiçekleri özür dileme çiçeği olarak bilinir.

Yelken çiçeği hastanelere geçmiş olsun çiçeği olarakda gönderilebilmektedir. Çünkü bu çiçekler sükuneti de temsil eder. Ayırca hayırlı olsun çiçeği olarak da bürolarda kendine yer edinmektedir. Bitkinin beyaz çiçekleri saflık anlamına da gelir.

Barış Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı

Barış Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı

Barış Çiçeğin Bakımı Nasıl Yapılır? Neyi Sever?

Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? Spathiphyllum çiçeğinin bakımı çok zor değildir fakat bu çiçek susuz ve ilgisiz kalmaya karşı çok hassastır. Yerini sevdikten sonra çiçeğin yeri değiştirilmemelidir. Ayrıca havasız, sigara dumanının yoğun olduğu ortamlarda küsen bir çiçektir.

Barış çiçeği güneşi sever mi? Çiçeğiniz direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde; biraz yüksek platformlarda pencereye nispeten uzak, çok fazla ışık almayacağı yarı gölge bir ortamda çok iyi büyür. Tabi karanlıkta da bırakılmamalıdır.

Barış Çiçeği Neyi Sever

Barış Çiçeği Neyi Sever

İlgiyi sever ancak yapraklarının kırılmasından, yaprakları ile oynanmasından ve tabi ki çiçeğinin kopartılmasından hiç hoşlanmaz. Spathiphyllum humuslu toprağı sevmektedir. Toprağı zaman zaman besin ve vitamin takviyeleriyle desteklenmelidir. Toprağının mineralsiz kalması bitkiyi olumsuz etkiler.

Barış çiçeği bakımı yapılırken bir diğer püf nokta ise aspirin kullanımıdır. Özellikle yelken çiçeğinizin eski formundan düştüğünü gözlemleyen çiçek severler tarafından sıklıkla başvurulan yöntem aspirin kullanımıdır. Aspirin içeriğindeki salisilik asit dolayısıla bitkinin gövde ve yaprakları arasındaki besin alışverişini hızlandırmaktadır.

Barış Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Yelken çiçeği saksı değişimi çok sık yapılmamalıdır. Genel kural olarak belirlenmiş olan barış çiçeği saksı değişim süresi 2 yılda birdir. Çünkü çok sık saksı değişimi yapıldığında çiçeğiniz tekrar tekrar alışma sürecine gireceğinden büyümesi yavaşlayıp çiçek açması durabilir.

Yelken çiçeğinin saksı değişim zamanı geldiğini, çiçeğinizin yan uzuvlarıyla birlikte bulunduğu saksıya sığmayan bir görünüme gelmesinden de anlayabiliriz. Saksı değişim zamanı gelen çiçeğinizi saksının kenarlarına hafifçe baskı uygulayıp gevşettikten sonra nazik bir şekilde köklerini ve toprağını dağıtmadan eski saksısından ayırınız.

Barış Çiçeği Saksı Değişimi

Barış Çiçeği Saksı Değişimi

Yeni saksı belirlenirken eski saksıya göre çok büyük bir saksının seçilmesi önerilmez. Yeni saksı eski saksının bir boy veya maksimum iki boy fazla büyüklüğe sahip bir saksı olmalıdır.

Barış Çiçeği Sulaması Nasıl Olmalı?

Yazları düzenli olarak hatta sıcak yaz günlerinde her gün azar azar sulanabilir, kışın suya ihtiyacı haftada bir kereye düşmektedir. Kışın sıcak iklime sahip şehirlerde toprağının kuruması göz önüne alınarak haftada iki kez sulanabilir.

Barış Çiçeğinin Faydaları

 • Yelken çiçeği faydaları konusunda en başta görsel olarak mekanların dekorasyonuna önemli bir hava katar diyebiliriz.
 • Kokusu ferahlatıcı etkiye sahiptir.
 • Sigara dumanı da dahil olmak üzere ortamda havadaki zararlı maddeleri temizleyen yapısı dolayısıyla iç mekanlarda en iyi hava temizleyen bitkiler arasındadır.
 • Sene boyunca çiçek açtığı ve iyi bakıldığı sürece hep çiçekli kaldığı için de görsel bir zenginliğe sahiptir.
Barış Çiçeği Faydaları

Barış Çiçeği Faydaları

Barış Çiçeği Çeşitleri

Yelken çiçeğinin çeşitli türleri bulunmaktadır. Çiçeğin cinsini, çiçek sayısı belirlemektedir. Bir iki çiçek açan barış çiçekleri olduğu gibi çok sayıda çiçek açan ve yapraklanan türleri de bulunmaktadır. ‌

Spathiphyllum Floribundum, Spathiphyllum Blandum, Spathiphyllum ‌‌Wallisii, ‌Spathiphyllum Mauna ‌Loa barış çiçeği türleri arasında en bilinenleridir.

Barış Çiçeği Çeşitleri

Barış Çiçeği Çeşitleri

Barış Çiçeği Ne Kadar Yaşar?

Bilindiği üzere tüm bitkiler yaşamsal faaliyetlerinin devamı için gereksinimlerine uygun bakıma ihtiyaç duyar. Barış çiçeği de gereksinimlerine uygun bakım ve yıllık düzenli besin takvilsi yapılmasıyla uzun yıllar salonunuzu süsleyecektir.

Barış Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Yelken çiçeği nasıl çiçek açar? Sorususu fazlasıyla merak konusudur.Beyaz yelken çiçeği olarak da tanınan Barış Çiçeği genellikle bahar aylarında çiçek açmaktadır. Çiçeklerini çoğunlukla ilkbahar aylarında gösterse de sonbaharın ılıman geçtiği bölgelerde de çiçek açmaktadır.

Barış Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar

Barış Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar

Barış Çiçeği Özellikleri

 • Doğru bakımla her mevsim çiçek açabilir,
 • İlgiyi seven, her ortama kolay uyum sağlasa da yalnız bırakılmaktan hoşlanmayan bir çiçektir,
 • Barış çiçeği, susuzluğa katlanamaz ve toprağının hep biraz nemli olmasını ister,
 • İyi bakıldığında, yerini de sevdiğinde verimli çiçektir, yaprakları çoktur,
 • Sık, koyu yeşil yaprakları ile ortamın havasını temizler,
 • Soğuklardan çok fazla etkilenmez,
 • Kökten ayırma ile çoğaltılması kolaydır.

Barış Çiçeği Hastalıkları

Spathiphyllum çiçeği çeşitli nedenlerle karakteristik hastalıklara yakalanabilmektedir. Bu hastalıklardan biri yapraklarında oluşan yanıklardır. Phytophthora yanığı denilen bu hastalıkta bitkinin yapraklarında koyu renkli lekeler oluşmaktadır.

Barış Çiçeği Hastalıkları

Barış Çiçeği Hastalıkları

Barış çiçeği bakımında yetersiz gübre kullanımından kaynaklanan ve fizyolojik hastalık olan klorosis, bitkilerin yapraklarında sararmalar olarak kendini gösterir. Yelken çiçeği hastalıkları içinde aşırı gübrelemeden kaynaklanan gübre yanığına karşı dikkatli olunmalıdır.

Barış çiçeği hastalığı gübre yanığı bitkinin gövde ya da köklerinde hasara sebep olur. Hastalıklar, genel olarak yaprakların lekelenmesi ya da sararması olarak tanınır ve her iki durumda bitkinin toprağı ile ilgilidir.

Barış Çiçeğinin Yapraklarının Uçları Neden Kurur

Barış Çiçeğinin Yapraklarının Uçları Neden Kurur

Barış Çiçeğinin Yapraklarının Uçları Neden Kurur?

Barış çiçeği yaprak ucu kuruması ve kenarlarının kahverengi renk alması sık karşılaşılan bir durumdur. Yelken çiçeğinin yaprakları neden sararır? Temel nedeni toprak yapısının bitkiye uygun olmaması ve bitkinin havasız ortamda bakılmasıdır.

Yelken çiçeği yaprak ucu kurumasını önlemek amacıyla, toprak seçiminde bitkinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak uygun toprak türü tercih edilmelidir. Aynı zamanda sıcak yaz aylarında ve kışın kalolifer yakın ortamlarda bitkinin havasız kalamamasın dikkat etmek gerekir.

Yelken Çiçeği Fiyatları

Yelken Çiçeği Fiyatları

Barış Çiçeği Fiyatı ve Yelken Çiçeği Fiyatları

Ülkemizde sıklıkla barışma, tebrik zamanlarında ve hasta ziyaretlerinde aranan barış çiçeği fiyatı 60 ile 250 lira aralığındadır. Yelken çiçeği fiyatı belirlenirken çiçeğin formu, çiçek sayısı ve büyüklüğüyle birlikte kullanılan saksı ürünü gibi etkenler göz önünde bulundurulur.

Barış Çiçeği Çoğaltma

Barış çiçeği nasıl çoğaltılır? Barış çiçeğinin çoğaltması kolaydır. Kökten çoğaltma yöntemi ile çiçek koyca çoğaltılabilir. Çoğaltma işlemi mümkünse saksı değişiminde yapılmalı incitilmeden, yapraklı kökün çiçekten ayrılması ile çoğaltılmalıdır.

Yelken Çiçeği Çoğaltma

Yelken Çiçeği Çoğaltma

Yelken çiçeği çoğaltmak için kenarlardan fışkıran fazla bitki bağları köklere zarar vermeden ayrılarak yeni bir saksıya dikilebilir.

Yelken Çiçeği Zehirli Mi?

Barış çiçeği zehirli midir? Yelken çiçeği olarak da bilinen Spathiphyllum, zambak familyasından bir bitki türü olduğundan zehirli olduğu düşünülmektedir. Ancak yelken çiçeği aslında bir zambak olmadığından ciddi anlamda bir zehre sahip değildir.

Yelken Çiçeği Zehirli Midir

Yelken Çiçeği Zehirli Midir

Zehirli olmaması tüketildiğinde sorun olmayacağı anlamına gelmez. Yanlışlıkla tüketilmesi durumundan dudaklarda deformasyondan tutunda, boğazda ve midede yanmaya neden olan rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Solmuş Barış Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Bir sabah salonunuza veya ofisinize girdiğinizde gözünüz gibi baktığınız barış çiçeğinin solduğunu görürseniz öldü diye düşünerek endişeye kapılmayın. Çünkü oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan Spathiphyllum kolay kolay ölmeyecektir. Peki, solmuş barış çiçeği nasıl canlandırılır?

Barış çiçeği neden solar? Barış çiçeği solması genellikle susuzluk zamanlarında sık karşılaşılan bir sorundur. Dolayısıla solmuş haldeki bitkisinizin öncelikle toprağının kuru olup olmadığını kontrol edin.

Solmuş Barış Çiçeği Nasıl Canlandırılır

Solmuş Barış Çiçeği Nasıl Canlandırılır

Eğer toprakta bir kuruma mevcutsa bitkinin yapraklarını elinizle dik bir konumda toplayarak kurdele benzeri bitkiye zarar vermeyecek şekilde iple bağlayın. Ardından bitkinizin saksısınız su dolu bir kovaya oturtarak doyana kadar sulanmasını sağlayın. Bitkinin yeterince su alması için yarım saatlik bir süre yeterli olacaktır.

Solan bitkinizin sulama konusunda bir ihtiyacı yoksa ve uzun süredir saksı değişimi yapmadıysanız bitkinin saksı değişim zamanı gelmiş demektir. Bu durumda bir boy büyük saksıya nakletmeniz bitkinin kurtulmasına yardımcı olacaktır.

En Güzel Barış Çiçeği – Yelken Çiçeği Fotoğrafları

Son olarak kaktüs bitkilerine karşı merakınız varsa ve Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca Orkide Bakımının Püf Noktaları hakkında bilgi için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞