BitkiBalik.Com

Beta Balığı Bakımı ve Üretimi

Beta Balığı Bakımı ve Üretimi

Kavgacı Siyam Balığı ismiyle de bilinen Beta Balığı evcil hayvan mağazaları ve akvaryum severler arasında popüler olan akvaryum balıklarından biridir. Haliyle akvaryumda ve fanusta beta balığı bakımı akvaryum hobisine yeni başlayanlar tarafından en çok ilgi duyulan konudur.

Erkek betalar bölgelerini çok iyi koruyan savaşçılardır. Bölgelerine giren diğer erkek betaları, hatta zaman zaman dişileri bile yüzgeçlerini kabartarak uyarırlar. Fazla yaklaşan balıklara karşı ise bölgelerini ölümleri pahasına savunurlar.

Betta balığı agresif, savaşçı yapısı dolayısıyla Mücadeleci Siyam Balığı veya Kavgacı Siyam Balığı isimleriyle de tanınmaktadır. Küçük boyutlu olmalarına karşın dayanıklı bir yapıya sahip olan betalar, göz alıcı renkleriyle bütün ilgiyi üzerlerine toplar.

Bu makalede beta balığı hakkında bilgi edinmek isteyenler için merak edilen konuları inceleyeceğiz. Aynı zamanda okurlarımız tarafından en fazla sorulan soruları ele alarak beta balığı bakımı ile ilgili püf noktalarından bahsedeceğiz. Eğer sizde beta bakımı ile ilgileniyor ve bu canlıları daha yakından tanımak istiyorsanız, yazımızı dikkatle okumaya devam edin…

Vahşi Doğada Betta Splendens

Vahşi Doğada Betta Splendens

Vahşi Doğada “Betta Balığı”

Vahşi doğada Güneydoğu Asya’ ya özgü beta balığı anavatanı Tayland’ ın Mekong ve ChaoPhraya nehir havzaları ile yavaş akan akarsular, sığ göletler, yol kenarlarındaki kanallar vehatta pirinç tarlalarındaki taşkın sulardır. Bilimsel adı Betta Splendens olan beta balıklarının vahşi doğada yaklaşık 73 farklı türü yaşamaktadır ve bu türlerin tamamı Osphronemidae familyasına dahildir.

Kavgacı siyam balığı doğal yaşam alanı sığ, durgun ve oksijenin çok düşük yapıda olduğu sulardan oluştuğundan labirent adı verilen akciğer benzeri organı kullanarak solunum yaparak hayatta kalırlar. Beta balığı ne yer? Diye soracak olursanız; doğal yaşam alanlarında suya düşen şanssız böcekler, sivrisinek larvaları, eklembacaklılar, omurgasızlar ve küçük kabuklular beta balığı yemi olurlar.

Erkek betaların suda akarcasına büyümüş geniş ve göz alıcı yüzgeçleri en dikkat çekici özellikleri olsa da, vahşi doğadaki erkek betaların yüzgeçleri hiçbir zaman evcil betalarda olduğu kadar büyümemektedir.

Betta Balığı Özellikleri

Betta Balığı Özellikleri

Göz alıcı boyutlardaki yüzgeç yapısı evcil betalara has özellik olup, bu özellik seçici bir ıslahın sonucu elde edilmiştir. Vahşi beta balıkları donuk yeşil bir renk yapısına ve kısa yüzgeçlere sahipken, evcil betalarda seçici üretim ile çok çeşitli yüzgeç ve renk formu ortaya çıkmıştır.

Beta Balığı Özellikleri

Beta balığı ne kadar büyür? Beta balığı boyutları itibariyle 7 ila 8 cm. uzunluğa ulaşabilen canlılardır. Erkek betalar yüzgeç ve kuyruk uzunlukları dolayısıyla dişi betalara göre nispeten daha büyük bir görünüme sahip olur.

Beta balıkları kaç yıl yaşar? Esaret altında bakılan beta balığı balığı ömrü ortalama 5 yıldır. Fanusta bakılan beta balığı kaç yıl yaşar? Fanusta beslenen beta balıkları dar yüzme alanı ve ihtiyaçlarının sınırlı olarak karşılanması dolayısıyla sadece birkaç yıl yaşar. Akvaryumda beslenen beta balığı ne kadar yaşar? Akvaryumda beslenen beta balıklarının 5 yıldan daha uzun yaşadığı bilinmektedir.

Betta Splendens

Betta Splendens

Betanın vücudu, evlerin çatısındaki tuğlalar ve zona kaplamaları gibi birbirinin üzerine binen pullarla kaplıdır. Bu pul yapısı, balığı yaralanmalara karşı korurken su içerisinde etkili bir kayma sağlayarak yüzmesini kolaylaştıran şeffaf pul plakalarından oluşur.

Aynı zamanda pullarının üzeri balıklara pürüzsüzlük sağlamak, istilacı parazitlerden ve mikrobik enfeksiyonlardan korunmalarını sağlamak üzere mukus tabakasıyla kaplıdır. Cilt üzerinde büyüyen pullar şeffaf, renksiz bir yapıda olduğundan balığın rengi cilt tabakasındaki pigment hücrelerinden gelir.

Vahşi doğadaki Betta Splendens erkeklerinde olmayan, fakat ıslah edilmiş evcil erkek betalarda bulunan göz alıcı renk ve yüzgeçler zaman içerisinde balıklar tarafından benimsenmiştir. Evcil erkekler bu renk ve yapılarını öylesine benimsemiştir ki dişileri çekmek, rakip erkek balıkları ise uzaklaştırmak için ustaca kullanmaktadır.

Beta Balığı Çeşitleri

Beta Balığı Çeşitleri

Vahşi doğada su yüzeyine düşen sinek ve böceklerle beslenen balıkların ağız yapıları yukarı doğru yiyecekleri su yüzeyinden tüketebilecek şekilde evrilmiştir. Labirentli solunum sistemine sahip olan betalar, sudaki oksijen seviyesinin düşmesi durumunda su yüzeyinden oksijen alarak yaşamını sürdürmeye devam edebilir.

Esaret altında üretilmiş çok sayıda türe ve renk formuna sahiptirler. Ülkemizde son derece popüler hale gelmiş beta balığı çeşitleri şunlardır:

 • Betta Splendens
 • Betta Dimidiata
 • Betta Rutilans
 • Betta Crown Tail
Beta Balığı Bakımı ve Özellikleri

Beta Balığı Bakımı ve Özellikleri

Davranış Yapısı

Betta Splendens balıklar doğal yaşam alanlarında hayatta kalma konusunda farklı bir davranışı benimsemiştir. Balıklar kurak mevsimde yaşadıkları sığ suların kurumaya başlamasıyla, sığınabilecekleri su dolu alanlar arama başlar.

Tam da bu anda yakınlarında sığınabilecekleri sulak bir alan bulma ümidiyle sıçramaya başlarlar. Bu davranış, evcil beta balıklarının iç güdülerine de kodlanmış olduğundan akvaryumun üzerinin kapatılması su dışına sıçraması gibi olası kazaların engellenmesini sağlayacaktır.

Ayrıca vahşi doğada sığ sularda yaşayan erkek betalar, yine kurak mevsimde hayatta kalmak ve üremek için dar bir alana sıkışırlar. Bu durum, erkek balıkların diğer erkek balıklara karşı bölgesini koruyan agresif bir davranış sergilemelerine neden olmaktadır.

Beta Balığı Kavgası

Beta Balığı Kavgası

Beta Balığı Kavgası Neden Olur?

Beta balığı kavgası fazlasıyla merak edilen bir konu olup erkek betaların neden agresif olduğu sıklıkla sorulmaktadır. Aslında erkek betaların bölgelerini korumak konusundaki agresif tavırları, sadece doğal habitatlarıyla sınırlı değildir. Evcil erkek balıklarda genetik mirasları dolayısıyla son derece korumacı bir yapıya sahiptir.

Bulundukları akvaryumda veya fanus içerisinde bölgelerine rakip olabilecek başka bir erkeğe tahammül edemezler. Bölgeci davranışları dolayısıyla iki erkek balığın yan yana gelmesi halinde kıran kırana bir beta kavgası yaşanması kaçınılmazdır.

Beta balık kavgası önlenemez ise çoğunlukla erkeklerin birbirine ciddi zararlar vermesiyle hatta iki erkekten birinin ölümüyle sonuçlanır. Bu nedenle tank içerisinde iki erkeği bir araya getirmemeye çalışın. Aslında “beta balığı ayna” ilişkisi de bu davranış yapısına dayanmaktadır.

Kavgacı Siyam Balığı

Kavgacı Siyam Balığı

Beta ayna üzerinde kendisinden ziyade rakip bir erkek balık bulunduğunu zannetmektedir. Dolayısıyla vücudunu ve solungaçlarını kabartarak aynada gördüğü erkeğe saldırgan tavırlar sergilemektedir. Ancak balığa ayna tutulduğunda, dışarıdan eğlenceli gibi görünen bu davranış balığınızın strese girmesine neden olabilir.

Beta balığı eşli yaşar mı? Beta balıkları fanus gibi ortamlarda eşli yaşaması mümkün olmayan canlılardır. Erkek betalar bölgesini korumak isteyeceğinden dişi balıkların yaralanması ve ölmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Akvaryumda beta balıkları çift yaşar mı? Sorusunun cevabı ise, akvaryum boyutu büyük ve yeterince saklanma alanına sahip ise “evet,  yaşayabilir.” Olarak yanıtlanacaktır.

Erkek beta kendisine bir bölge belirleyecektir. Dişi beta ise erkeğin bölgesini üreme zamanları dışında işgal etmediği sürece sorunsuz şekilde yaşayabilirler. Eğer eşli beta beslemek istiyorsanız bitkili akvaryum tercih etmenizi öneririz.

Beta Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Beta Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Beta Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Erkek balıkların saldırgan yapıları nedeniyle tek bakılması gerekmektedir. Beta balığı hangi balıklarla yaşar? Sorunun cevabı basittir. Yeterince büyük, huzurlu bir akvaryumda diğer balıklarla birlikte yaşayabilirler.

Bettaların birlikte beslenebildiği balıklar arasında ufak boyutlu tetralar, rasboralar, canlı doğuranlar, çöpçü balıkları ve agresif olmayan küçük boyutlu balıklar bulunmaktadır. Çiklet balıkları ya da yüzgeçlerine saldırması muhtemel balık türleri ile birlikte bakılmaması gerekmektedir.

Beta Balığı Akvaryumu

Beta Balığı Akvaryumu

Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Betta akvaryumu nasıl olmalı? Beta balıkları tek oldukları akvaryumda genellikle sakin bir tavır sergiler. Erkek ve dişi betalar yapılarındaki farklılık dışında davranış yapısı olarak da farklılık göstermektedir.

Dişi beta kendi hemcinsleri ile sorun çıkarmadan aynı ortamı paylaşabilecektir. Erkek betalar ise, bölgeci tavırlarıyla hemcinslerine, hatta üreme zamanları dışında dişi balıklara dahi agresif tavırlar sergileyebilmektedir.

Birden fazla betta balığı türünden oluşan popülasyonun bulunduğu akvaryumun olası kavgaları önlemesi amacıyla yeterince büyük bir hacme sahip olması gerekmektedir.

Büyük hacmin yanında balıklara saklanma alanları oluşturması ve güvende hissetmelerini sağlamak amacıyla bitkilerden oluşan doğal bir ortamın sağlanması faydalı olacaktır.

Betta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı

Betta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı

En Güzel Beta Balığı Akvaryumları ve özellikleri hakkında bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Beta balığı derecede yaşar? Beta balığının sağlıklı yaşaması için ihtiyaç duyulan su sıcaklığı 24 – 28 santigrat derece aralığındadır.

Üretim zamanlarında 28 derece civarındaki su sıcaklığı çiftlerin üreme iç güdüsü üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Beraberinde yumurtadan çıkan yavruların da 27-29 santigrat derece aralığında daha iyi gelişim gösterdiği tecrübe edilmiştir.

Beta balığı akvaryum temizliği konusunda diğer balık türlerinden farklı bir ihtiyaç söz konusu olmayacaktır. Akvaryum temizliği yapılırken balıklarınızı mümkün olduğunca strese sokmadan gerçekleştirmeli ve dinlenmiş su kullanımına özen göstermelisiniz.

Akvaryum Temizliği konusunda kapsamlı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Akvaryum dışında, beta bakımı fanus içerisinde de gerçekleştirilebilir düşüncesi oldukça popülerdir. Fakat bu bilginin doğruluğunun teyit edilmesi ve detaylı bilgi edinilmesi oldukça önemlidir. Fanusta balık beslemek konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Betta Splendens Beslenme Diyeti

Betta Splendens Beslenme Diyeti

Beta Balığı Bakımı ve Beslenmesi

Betta balığı bakımı yapanların aklındaki diğer bir soru da beta balığı nasıl beslenir? Sorusudur. Beta balığı yemi olarak, canlı doğuran türleri ya da küçük boyutlu tetralar gibi tropikal balıklar için üretilmiş ince yapıdaki granül yemler tercih edilebilir.

Beta balığı hangi yemi yer? Beslenme diyetleri protein ağırlıklıdır fakat haftada bir gün sebze içerikli yem verilmesi sindirim sistemi sorunlarının oluşmasına engel olacaktır.

Betta balığı beslenmesinde tropikal balıklar için üretilmiş kuru yemler dışında, beta balıklarının beslenmesi için üretilmiş su yüzeyinde uzun süre kalabilen kuru yemlerde kullanılabilir.

Kuru yemlere destek olması amacıyla zaman zaman kan kurdu, su piresi gibi canlı yemlerle veya dondurulmuş canlı yem ürünleriyle balığınıza ziyafet verebilirsiniz.

Beta balığı kaç günde bir beslenir? Betaların günlük olarak beslenmesi, fakat öğünlerdeki yem miktarında aşırı besleme yapılmaması tavsiye edilir.

Peki beta balıkları günde kaç kere beslenir? Balıklarınızı sağlıklı bir yaşam sürmeleri için günde iki kez beslemelisiniz ve birkaç dakika içinde tüketebilecekleri miktarda yem vermelisiniz.

En İyi Beta Yemi Markaları ve özellikleri konulu makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Betta Splendens Cinsiyet Ayrımı

Betta Splendens Cinsiyet Ayrımı

Beta Balığı Cinsiyet Ayrımı

Beta balığı cinsiyet ayrımı yapılırken erkek ve dişi balık kolaylıkla birbirinden ayırt edilebilir. Erkek betta balığı daha uzun yüzgeç ve kuyruk yapısına sahiptir. Dişi betta balığının yüzgeç ve kuyruk yapısı küt ve kısadır.

Yavru balıkların gelişimi esnasında cinsiyet ayrımı yapmak mümkün değildir. Yavruların cinsiyeti ikinci aylarını doldurduktan sonra belli olmaya başlamaktadır. Cinsiyeti erkek olan yavruların yüzgeçlerinin daha uzun olduğunu ve canlı bir renk aldıklarını fark edersiniz.

Dişi Beta Balığı

Dişi Beta Balığı

Beta balığı erkek dişi ayrımı için balıkların fiziki farklılıklarını gözlemlemek yeterlidir. Yetişkin erkek betaların yüzgeçleri dişilere göre fazlasıyla uzun ve geniş bir yapıdadır. Yüzgeçlerinin uzunluğu ve genişliği gövdelerine kıyasla vücutlarının iki ila üç katı boyutlardadır.

Dişiler erkeklere göre daha soluk renklerde, erkekler ise daha parlak ve göz alıcı renklere sahip olacaktır. Ayrıca erkek betalar agresif yapıları nedeniyle satış mağazalarında tek olarak satılmaktadır.

Dişi betaların göğüs bölgesinde karın yüzgecinin hemen arkasında beyaz renkli üreme organları vardır ve tuz tanesine benzer bir yapıdadır. Balığınızın açlık anında fark edemeyebilirsiniz, balığınıza yem vermek suretiyle daha net olarak görülmesini sağlayabilirsiniz.

Beta Balığı Fiyatları

Beta Balığı Fiyatları

Beta Balığı Fiyatları

Akvaryum balıkları arasında renk ve kuyruk şekilleriyle ayrı bir yere sahip olan beta balıkları görsel yapılarıyla göz dolduran türlerden biridir. Birçok varyeteye sahip olan beta ailesi hakkında merak edilen beta balığı fiyatları konusudur.

Akvaryum balığı yetiştiriciliğinde yaygın olarak üretilen balıklar olduğundan fiyatları genel anlamda çok pahalı değildir. Beta fiyatı konusunda öncelikli bilinmesi gereken husus; bu balıklarda erkekler odak noktasını oluşturduğundan dişilere göre daha pahalı olduklarıdır. Erkeklere, varyetelerine, üretim zorluklarına ve popülerliklerine göre değer biçilmektedir.

Eğer normal bir Betta Splendens türüne sahip olmak istiyorsanız fiyatı çok yüksek olmayacaktır. Nadir türler dışında beta balığı fiyatı 2022 yılı itibariyle 25 ila 100 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Aslında çoğu balık türünde olduğu gibi balığı ucuza almaktan ziyade sağlıklı balığı ortalama fiyatlarda satın almak önemlidir.

Ucuza balık alıyorum düşüncesiyle sağlıksız şartlarda beslenen balıkların satın alınması, evdeki oturmuş akvaryum düzeninizi ve içerisindeki balıkların sağlığını da tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle hangi balık türünü satın alırsanız alın mutlaka balıkları gözlemlemek için birkaç dakikanızı ayırarak sağlıklı balıkları seçmeye çalışın.

Beta Balığı Türleri

Beta Balığı Türleri

Beta Balığı Türleri

Beta balıkları akvaryum hobisindeki popülaritesini renk ve kuyruk modellerinin oluşturduğu cezbedici formlara borçludur. Üreticiler arasında bilinen beta balığı çeşitleri dışında yeni varyetelerin ortaya çıkması amacıyla sürekli bir üretim yarışı vardır.

Yeni varyetelerin oluşmasının yanında dünya üzerinde popüler olan varyetelerin üretiminde dahi doğru formu yakalamak son derece önemlidir. Özetle beta seven hemen her hobicinin bilmesi gereken beta balığı türleri genel olarak şu şekildedir:

 • Kısa Kuyruk (Short Tail)
 • Tül Kuyruk (Veil Tail)
 • Tek Kuyruk (Single Tail)
 • Maça Kuyruk (Spade Tail)
 • Çan Kuyruk (Bell Tail)
 • Yarım Ay (Half Moon)
 • Delta Kuyruk (Delta Tail)
 • Gül Kuyruk (Rose Tail)
 • Yaprak Kuyruk (Feather Tail)
 • Yelpaze Kuyruk (Fan Tail)
 • Yuvarlak Kuyruk (Round Tail)
 • Çift Kuyruk (Double Tail)
 • Kalp Kuyruk (Heart Tail)
 • Bitişik Yüzgeç (Fuse Fin)
 • Bitişik Kuyruk (Fuse Tail)
 • Çapraz Kuyruk (Cross Tail)
 • Üç Kuyruk (Triple Tail)
 • Taç Kuyruk (Crown Tail)
 • Yarım Güneş (Half Sun)
 • Lir Kuyruk (Lyre Tail)
 • Tarak Kuyruk (Comb Tail)
Yuva Kuran Erkek Beta Balığı

Yuva Kuran Erkek Beta Balığı

Beta Balığı Üremesi

Betaların üretimi konusunda bilgi sahibi olmak için öncelikle beta balıkları nasıl ürer sorusuna yanıt aramak gerekir. Beta balığı üretimi doğal ortamına yakın şartların sağlanması sonucunda kendiliğinden gelişecek bir üreme sürecini başlatacaktır.

Betta Splendens türünde üreme, erkek betanın su yüzeyine bir kabarcık yuvası oluşturmasıyla başlar. Erkek yuvayı inşa etmek için yüzeye yüzer, bir hava kabarcığı alır ve mukus kaplı bir hava kabarcığını yüzeye yayarak kabarcık öbeğinden yuva oluşturur. Yuva tamamlandığında, erkek yoğun ve zorlu bir kura başlar.

Beta Balığı Kur ve Üreme Dansı

Beta Balığı Kur ve Üreme Dansı

Erkek çok saldırgan bir şekilde dişiyi takip eder ve onu yuvaya sokmaya çalışır. Dişiyi yuvaya sokma çabalarında dişi yanıt vermezse acımasız olabilir. Hatta çoğu zaman, ilk yumurtlama aşaması başladığında, dişilerin yüzgeçleri kötü bir şekilde yırtılır.

Yumurtlama gerçekleştikten sonra erkek, yuvadaki yumurtaları korumaya başlar. Yumurtalar 24 ila 48 saat içerisinde suyunun sıcaklığına bağlı olarak çatlamaya başlar. Beta balığı büyüme evreleri olarak ele alındığında, yavru betalar yaklaşık üç aylık olana kadar renk veya belirgin vücut şekli göstermez.

Erkek Beta ve Yumurtadan Ayrılan Yavruları

Erkek Beta ve Yumurtadan Ayrılan Yavruları

Üç aylık olmaya yakın erkek betalar öncelikli olarak renklenme belirtileri gösterecektir. Dişiler erkeklere oranla nispeten daha yavaş bir gelişim gösterir. Yavru beta yaklaşık beş aylık olduğunda cinsel olgunluğa ulaşır.

Beta Balığı Yavru Bakımı

Beta yavruları nasıl beslenir? Yumurtadan yeni çıkan Betta Splendens yavruları, yumurta keselerinden beslenirken akvaryumun üst kısmında bir kümede toplanır. Bu süre içersinde beslenmeye ihtiyaç duymazlar. Ancak serbest yüzüşe geçtikten sonra beslenmeye hazır hale gelirler. Bazıları küme yığınında toplu halde beklerken bazılarının hızlı bir şekilde serbest yüzüşe geçtiğini görürsünüz.

Serbest Yüzüşe Geçen Yavru Beta

Serbest Yüzüşe Geçen Yavru Beta

Serbest yüzüşe geçen yavrular ilk üç gün artemia ile beslenebilir. Yavruların hızlı ve sağlıklı bir gelişim göstermelerini sağlamak için günde 3-4 kez beslenmeleri uygun olacaktır. Ancak öğünlerde az miktarda ve doyacakları kadar yemleme yapmak gerekir.

Yavru betalar daha iyi doysun düşüncesiyle yapılan fazla yemleme sonucunda yenmeyen yemler suyu kirletmeye başlayacaktır. Üç gün geçtikten sonra artemia beraberinde su piresi ve mikro kurt diyetlerine dahil edilebilir.

Gelişmekte Olan Yavru Beta Balıkları

Gelişmekte Olan Yavru Beta Balıkları

Beta yavruları, su kalitesi ve sıcaklık yönünden dengesiz akvaryum koşullarına karşı oldukça hassastır. Kaliteli su şartları sadece yavru balıkların sağlığı için değil, başarılı bir yumurtlama ve üreme şartlarının sağlanması için son derece önemlidir. Akvaryumda sağlıklı su değerlerinin oluşturulması konusundaki püf noktaları öğrenmek için tıklayınız.

Canlı Yem Kullanımı

Yavruların beslenmesindeki ilk üç ile dört hafta öğünlerinden birinde artemia bulunması sağlıklı gelişim göstermelerini destekleyecektir. Yaklaşık iki ay sonrasında yavrular olgunlaşmaya başlayacaktır. Bundan sonraki süreçte kuru yemler ve canlı yem menüsü çeşitlendirilebilir.

İnce yapıdaki granül yemler ve kan kurtları gibi besinleri rahatlıkla tüketebilirler. Bu süreçten sonra gelişim tamamlanıp yavrular tamamen olgunlaşana kadar günde iki kez beslemek yeterli olacaktır.

Beta Balığım Yüzmüyor

Beta Balığım Yüzmüyor

Beta Balığı Çok Hareketsiz

Bu canlıları yetiştirenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de betalarının zaman zaman hareketsiz tavırlar sergilemesidir. Betalar genel yapıları itibariyle de ağır hareket eden canlılardır. Ancak zaman zaman özellikle akşam saatlerinde zeminin üzerinde veya bitkilerin, dekorların üzerinde uzanmış şekilde hareketsiz olarak bekleme eğilimi gösterirler.

Böyle durumlarda akla ilk gelen soru: Neden beta balığım çok hareketsiz? Düşüncesini oluşturur. Bazı okurlarımız ise “beta balığım yüzmüyor” şeklinde tedirginlik yaşamaktadır. Fakat b1alığınız büyük ihtimalle hasta değil, sadece dinlenme amacıyla bir nevi uyku halini sergiliyor.

Balık türlerinin bir çoğu dinlenme halindeyken seyrek hareketler göstermektedir. Peki balıklar uyur mu? Diye sorabilirsiniz. Bu noktada balıklar uyur mu konusunu detaylıyla yanıtladığımız makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Betta Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. resilience dedi ki:

  This piece of writing will help the internet visitors for building up
  new blog or even a blog from start to end.

  1. BB Ekibi dedi ki:

   Thanks for your nice comment


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞