BitkiBalik.Com

Bitki Akvaryumu Kurulumu

Bitki Akvaryumu Kurulumu

Bitki akvaryumu kurulumu, özellikle yeni başlayanlar için oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Ancak herkes ucuz maliyetlerle kum, çakıl ve birkaç kolay bitki türünden oluşan düşük destekli (low-tech) canlı bitki akvaryumu kurulumu yapabilir.

Aslında bitkili akvaryum kurulumu düşünüldüğü kadar zor değildir. Doğru ekipmanlar ve uygun bitkiler bir araya getirildiğinde uzun yıllar bakımını yapabileceğiniz canlı bitki akvaryumuna sahip olursunuz. Bitki akvaryumu kurulumunun zorluk derecesini değiştiren unsur seçeceğiniz bitkilerin bakım ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterecektir.

Yüksek destekli (high-tech) bir tank kurma fikri benzersiz gereksinimlere sahip olabileceğinden maliyet ve sabır gerektirdiğinden karar vermek biraz daha zor olabilir. Bakımlı bir bitkili akvaryum ise içerisindeki yeşil bitkilerin görsel şöleniyle evinize amazon nehrini andıran doğadan bir parçayı dahil etmek gibidir.

Bu yazımızda merak edenler için adım adım bitkili akvaryum kurulumu konusunu inceleyerek, bitki akvaryumu kurulum aşamaları konusuna değineceğiz. Ayrıca merak edilen detayları da ele alarak bitkili akvaryum kurulumuna dair püf noktalardan bahsetmeye çalışacağız.

Düşük Destekli Bitki Akvaryumu

Düşük Destekli Bitki Akvaryumu

Bitkili Akvaryum Kurulumu İçin Gerekli Malzemeler

Bitkili bir akvaryum kurmak isteyenlerin için fazlasıyla merak konusudur: Bitkili akvaryum kurulumu için gerekli malzemeler nelerdir? Bitki akvaryumu için gereken malzemeler bakılacak bitki türlerinin temel gereksinimlerine göre değişkenlik gösterir.

Düşük ihtiyaçlara sahip olan akvaryum bitkilerinin bakımında, zeminde kumun olması, orta düzeyli bir aydınlatmanın sağlanması yeterli olacaktır. Lakin karbondioksit “Co2” ihtiyacı yüksek olan, besin elementlerinin varlığı konusunda hassas olan bitkilerin bakımı konusunda ihtiyaç duyulacak malzemeler daha çeşitli ve maliyetli olacaktır.

Yüksek Destekli Bitki Akvaryumu

Yüksek Destekli Bitki Akvaryumu

Düşük destekli (Low-Tech) ve Yüksek destekli(High-Tech) ayrımını kısaca yapmak gerekirse;

Düşük Destekli (Low Tech): Profesyonel olmayan ışık kaynaklarına sahip, düzenli bir gübreleme desteğine ihtiyaç duymayan ve karbondioksit(Co2) desteği olmayan olmayan bitkili akvaryumlardır. Kolay bitkili akvaryum kurulumu ya da basit bitkili akvaryum kurulumu olarak da adlandırılabilir.

Yüksek Destekli (High Tech): Profesyonel olarak bitkiler için üretilmiş ışık kaynağına sahip, düzenli olmakla birlikte çeşitli gübreleme ihtiyaçları olan, su değerlerinin düzenli olarak takip edildiği Co2 sistemine ihtiyaç duyan bitkili akvaryumlardır. Bu kılavuzda, sizlere resimli bitki akvaryumu kurulumu konusundan bahsedeceğiz.

Bitki Akvaryumu Kurulumu

Bitki Akvaryumu Kurulumu

Bitki Akvaryumu Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bitki akvaryumu kurulumunda da sıradan bir akvaryum kurmak gibi benzer donanımların yanı sıra bitkiler için özel gereksinimler bulunmaktadır. Şimdi bitki akvaryumu kurulum aşamaları ve hangi malzemelere ihtiyacımızın olduğuna  bakalım.

1-Bitkili Akvaryum İçin Tank Seçimi

Bitki akvaryumları sıradan bir akvaryum ölçülerinde olabileceği gibi özel boyutlarda da kurulabilmektedir. Klasik akvaryum ölçülerinden yükseklik biraz fazla olduğundan aydınlatma esnasında ışığın zemine ulaşması ve verimi olması kimi zaman tam olarak sağlanamayabilir. Bu nedenle akvaryum seçerken yüksekliğin fazla olmadığı bir modelin seçilmesi daha uygun olacaktır. Ya da bitki akvaryumu olması amacıyla özel olarak üretilen akvaryumlarda seçilebilir.

Akvaryum Seçimi

Akvaryum Seçimi

2-Bitki Akvaryumu Aydınlatması

Bitki akvaryumu için aydınlatma nasıl olmalı? Bitki akvaryumlarında doğayı taklit ediyor olduğumuzdan, gün ışığına yakın bir aydınlatma aracı kullanmamız gerekmektedir. Doğadaki şartları birebir sağlayamadığımız için direkt olarak güneş ışığının akvaryuma kullanılması mümkün değildir.

Güneş ışığı akvaryumlara direkt olarak uygulandığında faydası olmamakla birlikte yosun ve alg gelişimine neden olmaktadır. Buda kuracağınız sistemde olmasını isteyeceğiniz son şeydir.

Bitki Akvaryumu Yosun Sorunu

Bitki Akvaryumu Yosun Sorunu

Aydınlatma ekipmanı olarak bazı akvaristler ev tipi ampul ve florasan kullanımını öneriyor olsa da doğru olan bitkiler için üretilmiş bir aydınlatma ekipmanı kullanmaktadır. Çünkü bu ekipmanlar bitliklerin yaşam döngüsünün temelini oluşturan fotosentezi destekleyici aynı zamanda istenmeyen alglerin oluşumunu engelleyici olarak geliştirilmiştir.

Günümüzde bitki akvaryumları için üretilmiş florasan tipi aydınlatma ekipmanları dışında profesyonel olarak üretilmiş led ve power led tibi aydınlatma ekipmanları da bulunmaktadır.

Bitki Akvaryumu Aydınlatma

Bitki Akvaryumu Aydınlatma

Bitki akvaryumu aydınlatma gereksinimleri hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı makalemiz için tıklayınız.

3-Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu

Bitkili akvaryum için taban kurulumu kolay gibi gözüküyor olabilir. Fakat sıradan bir zemin kumu veya çakılında her bitki türünü yetiştiremezsiniz. “Neden yetişmesin?” Sorusunun cevabı basittir. Bitkilerin hayatta kalabilmesi ve gelişimlerini sürdürebilmesi için birtakım besin maddelerine ihtiyacı vardır. Özellikle çakıl basit ve temizliği kolay bir malzeme olsa da, çoğu su bitkisini destekleyecek besin içeriğine sahip değildir.

Bitki akvaryumu zemin kurulumu doğru yapıldığı takdirde bitki türlerinin bir çoğunu akvaryumda yetiştirebilirsiniz. Bitki akvaryumu taban kurulumu hakkında detaylı bilgileri içeren makalemize göz atmak isterseniz tıklayınız.

Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu

Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu

Bitki akvaryumları için üretilmiş birçok taban malzemesi mevcuttur. Bitki kumları, karışımlı ve mineral destekli bitki kumları, taban gübreleri kategorisinde oldukça fazla çeşit bulunmaktadır. İmkanlar çerçevesinde tek bir taban malzemesi kullanılabileceği biri birden fazla taban malzemesinin özel bir yapıyla bir araya geldiği bir taban kurulumunun yapılması da mümkündür.

Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu 2

Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu 2

Kurulum aşamasında kullanacağınız taban malzemesini kalınlığına göre bir süzgeç ya da kova yardımıyla sudaki bulanıklık yok olana kadar yıkayın. Aksi takdirde yıkanmamış taban malzemesi akvaryumunuzda giderilmesi zor bir bulanıklığa neden olacaktır.

Bitki Akvaryumu Bulanık Su

Bitki Akvaryumu Bulanık Su

Kurulum sonrasında akvaryuma su eklerken oluşturduğunuz tabanın dağılmaması kumun karışmaması için tabana bir yemek tabağı koyabilirsiniz. Zemine yerleştirilen tabak veya benzeri bir materyal ekleyeceğiniz suyun oluşturacağı dalganın kırılmasını sağlayacaktır.

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Not: Akvaryumunuzda mineral desteğine sahip bir taban malzemesi kullanmaya karar verirseniz akvaryumdaki canlılarınıza zararı olup olmadığından emin olun. Yeni kurulum yapıyorsanız, mineral destekli taban malzemeleri suya salınım yapabileceğinden taban kurulumunu yaptıktan sonra birkaç gün balık veya omurgasız eklememeniz önemlidir. Kurulumdan birkaç gün geçtikten sonra kısmi su değişimi yaparak canlılarınızı ekleyebilirsiniz.

Bitki Akvaryumu 1

Bitki Akvaryumu 1

4-Bitki Akvaryumu Filtre Seçimi

Bitki akvaryumlarında bulunan suyun her yöne eşit olarak dağılması ve içerisindeki besinlerin tüm bitkilere eşit olarak dağıtılması gerekmektedir. Ayrıca iyi bir filtreleme sistemi, sistem içerisindeki faydalı bakteri popülasyonuna olanak verdiğinden sudaki amonyak gibi zararlı materyallerin daha az zararlı olan nitrit ve bitkilerin azot ihtiyacına destek olan nitrat haline dönüştürülebilmesi için önemli bir ihtiyaçtır.

Bitki Akvaryumu Filtre Sistemi

Bitki Akvaryumu Filtre Sistemi

Küçük boyutlu tanklarda şelale tipi filtreler ile iç filtreler yeterli olabilir. Ancak büyük boyutlu tanklarda dış filtre ya da sump sistemi olması daha uygun olacaktır.

Dikkat: Hangi filtreleme sistemini seçerseniz seçin, filtre malzemeleri içerisinde aktif karbon olmadığından emin olun. Çünkü aktif karbon bitkilerin gelişmesi için gereken besinleri sistemden uzaklaştırır. Bu da bitkiler üzerinde besin eksikliklerine neden olacaktır.

Aktif Karbon

Aktif Karbon

Akvaryum dış filtre seçimi hakkında püf noktaların yer aldığı makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

5-Akvaryuma Bitki Ekleme

Akvaryuma bitki nasıl ekilir? Sorusundan ziyade bitkili akvaryum kurulumundaki önem sırasının başındaki husus akvaryuma uygun bitki seçimidir. Başlangıç olarak, bakımı kolay bitkilerin seçilmesi önemlidir. Bakımı kolay akvaryum bitkileri, zaman zaman yapılacak su değişimleri ve basit müdahaleler dışında özel bir bakım gerektirmez.

Bakımı kolay akvaryum bitkileri:

Java Moss(Java Yosunu):Herhangi bir kütük, kaya ve objeye bir misina veya ip yardımıyla bağlanarak farklı dekorasyonların yapılmasına olanak verir.

Anubias Nana (Ön-Orta Plan): Fazla ışık ve bakım gerektirmez. Bakımı kolaydır. Sadece büyüme hızı biraz yavaştır.

Anubias Bitkisi en dayanıklı bitki türlerinden biridir. Düşük destekli bitkili akvaryumlarda rahatlıkla bakılabilir.

Bitki Seçimi

Bitki Seçimi

Farklı bitkilerden oluşan bir bitki akvaryumu tasarımı planlıyorsanız Gül Bitkisi, Limon Bitkisi, Zeytin Bitkisi ve Çınar Bitkisi türleriyle ilgili olarak kapsamlı bilgilerle oluşturduğumuz makalelerimiz incelemek isterseniz isimlerinin üzerine tıklayabilirsiniz.

Bitkilerin Akvaryum İçerisinde Ekilme Alanları

Akvaryum Zemin Bitkileri: Bu bitkiler türdeki bitkiler genellikle zeminde halı misali yeşil bir alan oluşturulmasını sağlayan türlerdir. Boya yönelik büyümekten ziyade kuvvetli kök yapılarıyla zeminde yayılma eğilimindedirler.

Zemin Bitkisi Örneği

Zemin Bitkisi Örneği

Ön Plan Akvaryum Bitkileri: Tankın en önüne yerleştirilmesi amaçlanan türlerdir. Nispeten kısa kalma eğilimindedirler, bu nedenle tankın arka kısımlarına bakışınız engellenmeyecektir.

Ön Plan Bitkisi Örneği

Ön Plan Bitkisi Örneği

Orta Plan Akvaryum Bitkileri: Tankın orta kısmında yetiştirilebilen ve ön plan bitkilerine göre bir biraz daha uzun türlerdir. Biraz daha dolgun dal ve yaprak yapısına sahip olduklarından orta alanı doldururlar. Zaman zaman budama yapılarak akvaryumda güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Orta Plan Bitkisi Örneği

Orta Plan Bitkisi Örneği

Arka Plan Akvaryum Bitkileri: Bunlar akvaryumunuzdaki görsel temanın ana parçasını oluşturan ön ve orta plan bitkilerine göre daha uzun yapıda olan bitki türleridir. Büyüme hızları diğer bitkilere göre yüksektir. Grup halinde dikildiklerinde tankınızın arka kısmında yeşil, ormanı andıran bir arka plan oluşturmanızı sağlayabilirler.

Bitkili Akvaryum Fiyatları

Bitkili akvaryum fiyatları ve maliyetlerini belirleyen iki unsur bulunmaktadır. Akvaryumu kendiniz kurmayı düşünüyorsanız, düşük maliyetlere sahip malzemeleri tercih edebileceğiniz gibi profesyonel kurulumları destekleyen yüksek maliyetli ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Arka Plan Bitkisi Örneği

Arka Plan Bitkisi Örneği

Bitkili akvaryum kurulum maliyeti tercih edeceğiniz akvaryum ile bitki türlerine, kum, ışık ve gübre ürünlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Düşük destekli Co2 sistemine ihtiyaç duyulmayan bitkili akvaryum kurulum maliyeti daha düşük bütçelerle karşılanabilir. Ancak yüksek destekli, Co2 sistemine ve profesyonel aydınlatma ekipmanına ihtiyaç duyulan bitkili akvaryum kurulumu için daha yüksek bir harcama yapılması gerekir.

Bitkili akvaryum fiyatlarında belirleyici olan diğer unsur ise, akvaryumun hazır olarak satın alınmasıdır. Hazır olarak satılan bitkili akvaryum fiyatları sadece bitki türüne, aydınlatma ürününün çeşidine, gübre ürünlerine bağlı olarak belirlenmemektedir.

Bitki akvaryumunun düşük ya da yüksek destekli olmasının yanı sıra tasarımın boyutları ve yetiştirici tarafından verilen emekte fiyatın belirlenmesinde ciddi bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak hangi bitkiyi seçerseniz seçin akvaryumunuzda bitkilerin olması doğala yakın bir habitat ortamının sağlanması dışında sistem içindeki fazlası canlılar için zararlı olan nitrat-fosfat gibi maddelerinde bitkiler tarafından kullanılmasını sağlar.

Bitki Akvaryumu Fotosentez

Bitki Akvaryumu Fotosentez

Ayrıca fotosentez yapan bitkilerin sisteme kattıkları oksijenin yapraklardan baloncuk baloncuk su içerisindeki yükselişini izlemekte ayrı bir keyiftir.

Kurulumu tamamlanan bitki akvaryumlarının ise sağlıklı bir şekilde döngüsünü devam ettirebilmesi için belirli periyotlarda bakıma ihtiyacı vardır. Akvaryumdaki sağlıklı su değerlerinin oturtulması, bitkilerin ihtiyacı olan makro ve mikro besinlerin sağlanması gerekmektedir.

Akvaryum bitkilerinin ihtiyacı olan makro besinler konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

Akvaryum bitkilerinin ihtiyacı olan mikro besinler konulu makalemiz için tıklayınız.

Bitkili Akvaryum Kurulumu Resimli Tasarım Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Myc dedi ki:

    Genel hatlarıyla çok güzel anlatmışsınız Teşekkürler


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞