BitkiBalik.Com

Bitki Akvaryumu Kurulumu

Bitki Akvaryumu Kurulumu

Bitki akvaryumu kurulumu, özellikle yeni başlayanlar için oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Ancak herkes ucuz maliyetlerle kum, çakıl ve birkaç kolay bitki türünden oluşan düşük destekli (low-tech) bir akvaryum kurulumu yapabilir.

Yüksek destekli (high-tech) bir tank kurma fikri benzersiz gereksinimlere sahip olabileceğinden maliyet ve sabır gerektirdiğinden karar vermek biraz daha zor olabilir. Bakımlı bir bitkili akvaryum ise içersindeki yeşil bitkilerin görsel şöleniyle evinize amazon nehrini andıran doğadan bir parçayı dahil etmek gibidir.

Düşük destekli (Low-Tech) ve yüksek destekli(High-Tech) ayrımını kısaca yapmak gerekirse;

Düşük Destekli (Low Tech): Profesyonel olmayan ışık kaynaklarına sahip, düzenli bir gübreleme desteğine ihtiyaç duymayan ve karbondioksit(Co2) desteği olmayan olmayan bitkili akvaryumlardır.

Düşük Destekli Bitki Akvaryumu

Düşük Destekli Bitki Akvaryumu

Yüksek Destekli (High Tech): Profesyonel olarak bitkiler için üretilmiş ışık kaynağına sahip, düzenli olmakla birlikte çeşitli gübreleme ihtiyaçları olan, su değerlerinin düzenli olarak takip edildiği Co2 sistemine ihtiyaç duyan bitkili akvaryumlardır.

Yüksek Destekli Bitki Akvaryumu

Yüksek Destekli Bitki Akvaryumu

Bu kılavuzda, size bitkili bir tankın kurulumundan bahsedeceğiz.

Bitki Akvaryumu Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bitki akvaryumu kurulumunda da sıradan bir akvaryum kurmak gibi benzer donanımların yanı sıra bitkiler için özel gereksinimler bulunmaktadır. Sırasıyla hangi malzemelere ihtiyacımızın olduğuna bakalım.

Bitki Akvaryumu Kurulumu

Bitki Akvaryumu Kurulumu

Bitkili Akvaryum İçin Tank Seçimi

Bitki akvaryumları sıradan bir akvaryum ölçülerinde olabileceği gibi özel boyutlarda da kurulabilmektedir. Klasik akvaryum ölçülerinden yükseklik biraz fazla olduğundan aydınlatma esnasında ışığın zemine ulaşması ve verimi olması kimi zaman tam olarak sağlanamayabilir. Bu nedenle akvaryum seçerken yüksekliğin fazla olmadığı bir modelin seçilmesi daha uygun olacaktır. Ya da bitki akvaryumu olması amacıyla özel olarak üretilen akvaryumlarda seçilebilir.

Akvaryum Seçimi

Akvaryum Seçimi

Aydınlatma

Bitki akvaryumlarında doğayı taklit ediyor olduğumuzdan, gün ışığına yakın bir aydınlatma aracı kullanmamız gerekmektedir. Doğadaki şartları birebir sağlayamadığımız için direkt olarak güneş ışığının akvaryuma kullanılması mümkün değildir. Güneş ışığı akvaryumlara direkt olarak uygulandığında faydası olmamakla birlikte yosun ve alg gelişimine neden olmaktadır. Buda kuracağınız sistemde olmasını isteyeceğiniz son şeydir.

Akvaryum Yosun Sorunu

Akvaryum Yosun Sorunu

Aydınlatma ekipmanı olarak bazı akvaristler ev tipi ampul ve florasan kullanımını öneriyor olsa da doğru olan bitkiler için üretilmiş bir aydınlatma ekipmanı kullanmaktadır. Çünkü bu ekipmanlar bitliklerin yaşam döngüsünün temelini oluşturan fotosentezi destekleyici aynı zamanda istenmeyen alglerin oluşumunu engelleyici olarak geliştirilmiştir.

Bitki Akvaryumu Aydınlatma

Bitki Akvaryumu Aydınlatma

Günümüzde bitki akvaryumları için üretilmiş florasan tipi aydınlatma ekipmanları dışında profesyonel olarak üretilmiş led ve power led tibi aydınlatma ekipmanları da bulunmaktadır.

Bitki akvaryumu aydınlatma gereksinimleri hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı makalemiz için tıklayınız.

Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu

Bitkili akvaryum için taban kurulumu kolay gibi gözüküyor olabilir. Fakat sıradan bir zemin kumu veya çakılında her bitki türünü yetiştiremezsiniz. “Neden yetişmesin?” Sorusunun cevabı basittir. Bitkilerin hayatta kalabilmesi ve gelişimlerini sürdürebilmesi için birtakım besin maddelerine ihtiyacı vardır. Özellikle çakıl basit ve temizliği kolay bir malzeme olsa da, çoğu su bitkisini destekleyecek besin içeriğine sahip değildir.

Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu

Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu

Bitki akvaryumları için üretilmiş birçok taban malzemesi mevcuttur. Bitki kumları, karışımlı ve mineral destekli bitki kumları, taban gübreleri kategorisinde oldukça fazla çeşit bulunmaktadır. İmkanlar çerçevesinde tek bir taban malzemesi kullanılabileceği biri birden fazla taban malzemesinin özel bir yapıyla bir araya geldiği bir taban kurulumunun yapılması da mümkündür.

Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu 2

Bitki Akvaryumu Taban Kurulumu 2

Kurulum aşamasında kullanacağınız taban malzemesini kalınlığına göre bir süzgeç ya da kova yardımıyla sudaki bulanıklık yok olana kadar yıkayın. Aksi takdirde yıkanmamış taban malzemesi akvaryumunuzda giderilmesi zor bir bulanıklığa neden olacaktır.

Bitki Akvaryumu Bulanık Su

Bitki Akvaryumu Bulanık Su

Kurulum sonrasında akvaryuma su eklerken oluşturduğunuz tabanın dağılmaması kumun karışmaması için tabana bir yemek tabağı koyabilirsiniz. Zemine yerleştirilen tabak veya benzeri bir materyal ekleyeceğiniz suyun oluşturacağı dalganın kırılmasını sağlayacaktır.

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Akvaryuma Su Eklerken Dekoru Dağıtmamak İçin

Not: Akvaryumunuzda mineral desteğine sahip bir taban malzemesi kullanmaya karar verirseniz akvaryumdaki canlılarınıza zararı olup olmadığından emin olun. Yeni kurulum yapıyorsanız, mineral destekli taban malzemeleri suya salınım yapabileceğinden taban kurulumunu yaptıktan sonra birkaç gün balık veya omurgasız eklememeniz önemlidir. Kurulumdan birkaç gün geçtikten sonra kısmi su değişimi yaparak canlılarınızı ekleyebilirsiniz.

Bitki akvaryumu taban kurulumu hakkında detaylı bilgileri içeren makalemize göz atmak isterseniz tıklayınız.

Bitki Akvaryumu 1

Bitki Akvaryumu 1

Filtre Sistemi

Bitki akvaryumlarında bulunan suyun her yöne eşit olarak dağılması ve içerisindeki besinlerin tüm bitkilere eşit olarak dağıtılması gerekmektedir. Ayrıca iyi bir filtreleme sistemi,sistem içersindeki faydalı bakteri popülasyonuna olanak verdiğinden sudaki amonyak gibi zararlı materyallerin daha az zararlı olan nitrit ve bitkilerin azot ihtiyacına destek olan nitrat haline dönüştürülebilmesi için önemli bir ihtiyaçtır.

Bitki Akvaryumu Filtre Sistemi

Bitki Akvaryumu Filtre Sistemi

Küçük boyutlu tanklarda şelale tipi filtreler ile iç filtreler yeterli olabilir. Ancak büyük boyutlu tanklarda dış filtre ya da sump sistemi olması daha uygun olacaktır.

Aktif Karbon

Aktif Karbon

Dikkat: Hangi filtreleme sistemini seçerseniz seçin, filtre malzemeleri içerisinde aktif karbon olmadığından emin olun. Çünkü aktif karbon bitkilerin gelişmesi için gereken besinleri sistemden uzaklaştırır. Bu da bitkiler üzerinde besin eksikliklerine neden olacaktır.

Akvaryum dış filtre seçimi hakkında püf noktaların yer aldığı makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Akvaryuma Bitki Ekleme

Bitkili akvaryum kurulumundaki diğer aşama ise bitki seçimidir. Başlangıç olarak, bakımı kolay bitkilerin seçilmesi önemlidir. Bakımı kolay bitkiler, zaman zaman yapılacak su değişimleri ve basit müdahaleler dışında özel bir bakım gerektirmez. Bunlara örnek:

Java Moss(Java Yosunu):Herhangi bir kütük, kaya ve objeye bir misina veya ip yardımıyla bağlanarak farklı dekorasyonların yapılmasına olanak verir.

Anubias Nana (Ön-Orta Plan): Fazla ışık ve bakım gerektirmez. Bakımı kolaydır. Sadece büyüme hızı biraz yavaştır.

Bitki Seçimi

Bitki Seçimi

Bitkilerin Akvaryum İçerisinde Ekilme Alanları

Zemin Bitkileri: Bu bitkiler türdeki bitkiler genellikle zeminde halı misali yeşil bir alan oluşturulmasını sağlayan türlerdir. Boya yönelik büyümekten ziyade kuvvetli kök yapılarıyla zeminde yayılma eğilimindedirler.

Zemin Bitkisi Örneği

Zemin Bitkisi Örneği

Ön Plan Bitkileri: Tankın en önüne yerleştirilmesi amaçlanan türlerdir. Nispeten kısa kalma eğilimindedirler, bu nedenle tankın arka kısımlarına bakışınız engellenmeyecektir.

Ön Plan Bitkisi Örneği

Ön Plan Bitkisi Örneği

Orta Plan Bitkileri: Tankın orta kısmında yetiştirilebilen ve ön plan bitkilerine göre bir biraz daha uzun türlerdir. Biraz daha dolgun dal ve yaprak yapısına sahip olduklarından orta alanı doldururlar. Zaman zaman budama yapılarak akvaryumda güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Orta Plan Bitkisi Örneği

Orta Plan Bitkisi Örneği

Arka Plan Bitkileri: Bunlar akvaryumunuzdaki görsel temanın ana parçasını oluşturan ön ve orta plan bitkilerine göre daha uzun yapıda olan bitki türleridir. Büyüme hızları diğer bitkilere göre yüksektir. Grup halinde dikildiklerinde tankınızın arka kısmında yeşil, ormanımsı bir arka plan oluşturmanızı sağlayabilirler.

Arka Plan Bitkisi Örneği

Arka Plan Bitkisi Örneği

Sonuç olarak hangi bitkiyi seçerseniz seçin akvaryumunuzda bitkilerin olması doğala yakın bir habitat ortamının sağlanması dışında sistem içindeki fazlası canlılar için zararlı olan nitrat-fosfat gibi maddelerinde bitkiler tarafından kullanılmasını sağlar. Ayrıca fotosentez yapan bitkilerin sisteme kattıkları oksijenin yapraklardan baloncuk baloncuk su içersindeki yükselişini izlemekte ayrı bir keyiftir.

Bitki Akvaryumu Fotosentez

Bitki Akvaryumu Fotosentez

Kurulumu tamamlanan bitki akvaryumlarının ise sağlıklı bir şekilde döngüsünü devam ettirebilmesi için belirli periyotlarda bakıma ihtiyacı vardır. Akvaryumdaki sağlıklı su değerlerinin oturtulması, bitkilerin ihtiyacı olan makro ve mikro besinlerin sağlanması gerekmektedir.

Bitkilerin ihtiyacı olan makro besinler konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

Bitkilerin ihtiyacı olan mikro besinler konulu makalemiz için tıklayınız.

Bitki Akvaryumu Fotoğrafları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Myc dedi ki:

    Genel hatlarıyla çok güzel anlatmışsınız Teşekkürler

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞