BitkiBalik.Com

Bonsai Ağacı Bakımı Nasıl Olmalı?

Bonsai Ağacı Bakımı Nasıl Olmalı?

Saksıda yetiştirilen bodur ağaçlardan biri olan Bonsai, otantik görünümü ve minyatür güzelliğiyle dikkatleri üzerine çeker. Dekoratif saksıları ile de göz dolduran bonsai ağacı bakımı özen ister. Peki, bonsai ağacı bakımı nasıldır?

Farklı türleri ve egzotik görünümleriyle evlerde, bürolarda bakımı yapılabildiği gibi sevgiliye, arkadaşa ve eşe hediye olarak da gönderilebilir. Ve gerçekten oldukça sevilen bir hediyedir.

Bonsai Nedir

Bonsai Nedir

Son yıllarda giderek popülerleşen Bonsai Ağacı yetiştiriciliğine bu kadar ilgi duyulmasının nedeni dekoratif tasarımlarda etkileyici bir yere sahip olmasıdır.

Evde veya ofisinizde bonsai ağacı yetiştirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda bonsai ağacı özellikleri, bakımı için gereken püf noktalara ve merak edilen tüm detaylara değinecek, kullanışlı bir kılavuz oluşturmaya çalışacağız.

Bonsai Ağacının Anlamı Nedir?

Bonsai nedir? Bonsai ağacı minyatür görünüme sahip dekoratif ağaççıkların genel adıdır. Literatürdeki anlamı Japonca’ da saksı anlamına gelen bon ile ağaç anlamındaki sai’ nin birleşiminden gelmekte saksıda yetiştirilen ağaç anlamına gelmektedir. Özel bir üretim olarak meydana gelen minyatür ağaçlar, küçük bir saksıda yetişebilir hale gelmesi ve bir nevi yaşlandırılması için özel tekniklerle üretilirler.

Bonsai Ağacı Anlamı

Bonsai Ağacı Anlamı

Farklı kültürlerde farklı anlamlar yüklenen bonsailer ilk olarak Çin’ de üretilmiş sonrasına Japonların da ilgisini çekmesiyle birlikte modern bonsai sanatının temelleri atılmıştır.

Bonsai sanatı kendine özgü bir felsefe ile harmanlanmıştır. Felsefeye göre bonsai ağacı anlamı itibariyle insan, yeryüzü, doğa ve cennet temalarının uyumunu simgeler. Ayrıca bonsai yetiştiriciliğin diğer anlamı doğum ve beraberindeki gelişim süreci de dahil olmak üzere hayatın muhteşem döngüsünü ifade etmektedir.

Bonsai Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Okurlarımız tarafından yapılan geri bildirimlerde Bonsai ağacı bakımı nasıl olmalı? ve Bonsai çiçeği bakımı nasıl yapılır? Soruları sıklıkla dile getirilmektedir. Genel olarak bonsailer, nemi sever ve susuz bırakılmaktan hoşlanmazlar, her ne kadar küçük ve minyatür gözükseler de ışığı ve ferah ortamı severler.

Bonsai Ağacı Bakımı

Bonsai Ağacı Bakımı

Bonsai ağacı bakımı başlangıçta son derece zor görünebilir. Ancak bonsai türleri hakkında bilgi sahibiyseniz ve ağacınızın türünü biliyorsanız; rahatlıklar bakımını yapabilirsiniz. Bu yazımızın bonsai bakımı rehberi olması amacıyla sulamadan gübrelemeye kadar alt başlıklarda detaylarla ele alacağız.

Bonsai Saksısı Nasıl Olmalı?

Bonsai ağacı saksısı nasıl olmalı? Sorusunu bonsai ağaçı saksı seçimi yapılırken herhangi bir saksı tercih edilebilir. Lakin bitki sağlığını korumak amacıyla doğru saksı seçimi için, genellikle minyatür ağaç formuna uygun, dekoratif saksılar tercih edilmelidir. Bonsai çiçeği için saksı boyu önemlidir, saksı çok küçük ya da bitkinin boyuna oranla yüksek olmamalıdır.

Bonsai Saksısı Nasıl Olmalı

Bonsai Saksısı Nasıl Olmalı

Bonsai saksısı yayvan yapılı drenaj kanalları aktif yapılı olmalıdır. Çünkü drenaj kanalları olmayan saksılarda biriken su dikkat edilmediği takdirde bitkinin ölümüne yola açacaktır. Ayrıca, bonsai saksılarının dibinde çakıl taşlarına mutlaka yer verilmelidir. Bu da, bitkinin köklerinin fazla sulama ile çürümesini engeller.

Bonsai Kaç Günde Bir Sulanır?

Bonsai ağacı sulaması nasıl yapılır? Bonsai ağacı sulama konusunda biraz hassastır. Toprağının hafif nemli olması gerekir, ancak fazla sulanmaktan da hoşlanmaz.

Bonsai Kaç Günde Bir Sulanır

Bonsai Kaç Günde Bir Sulanır

Kışın 3-4 güne bir sulamak, yazın ise gün aşığı veya sabahları erken saatte sulamak yeterli olacaktır. Sularken aşırıya kaçmamaya, saksı altlığı varsa altlıkta su biriktirmemeye özen gösterin.

Bonsai Saksısı Ne Zaman Değiştirilir?

Bonsai ağacı saksı değişimi ne zaman yapılır? Saksı değişimi için en uygun zaman bitkinin halen uykuda olduğu erken ilkbahar aylarıdır. Çünkü baharın başlangıcında ağacın yaprakları tam gelişmemiş olduğundan saksı değişiminin yaprak dökümü gibi olumsuz etkileri daha az olacaktır.

Bonsai Saksı Değişimi

Bonsai Saksı Değişimi

Ayrıca ilkbaharın başlangıcında yapılan bonsai saksı değişimi ağaç büyümeye başlayınca kök sisteminin daha çabuk onarılmasını sağlar.

Bonsai Budaması Nasıl Yapılır?

Bonsai ağacı nasıl budanır? Bonsai ağacı budaması iki teknikle yapılır. Birincisi tohumdan gelişen bonsai büyürken ana gövde formunu oluşturmak için yapılan gelişim budaması yani ilk budamadır. İkincisi ise ağaca estetik görünüm sağlamak amacıyla yapılan sürgün budamasıdır. Bonsai budaması yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

Bonsai Budaması

Bonsai Budaması

 • Budama yapılırken budama sonucunda oluşacak ağaç görünümü göz önüne alınmalı dalların birbiriyle kesişmesi önlenmeli ve dalların yatay zemine paralel olmasına dikkat edilmelidir.
 • Görünüm itibariyle yatay zemine paralel olmayan dallar varsa taş veya metal gibi ağırlıkları dallara bağlayarak dalların esnemesi ve  beraberinde zemine paralelliğin oluşması sağlanır.
 • Ayrıca bonsai sanatında asimetrik görünüm esas olduğundan birbirine simetrisi olan dallar zemine paralel yapıda olsa dahi budanması gerekmektedir.
 • Son olarak budama işlemi tamamen kişisel zevkinize ve hayal gücünüzde elde etmek istediğiniz ağaç dekoruna bağlıdır. Ancak ağacınızın sağlığı için budama esnasında kullandığınız bonsai budama makası gibi ekipmanların steril olmasına özen göstermelisiniz.
 • Bonsai budama makasını sterilize etmek için 1:10 oranında seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltisine batırabilirsiniz.

Bonsai Telleme Nasıl Yapılır?

Bonsai yetiştirirken ağaca istenilen şekli vermenin diğer bir yolu da tel ile bağlamaktır. Bonsainin telle bağlanması suretiyle şekillendirme tekniğine bonsai ağacı tellemesi adı verilir.

Bonsai Telleme

Bonsai Telleme

Bonsai tellemenin püf noktaları:

 • Bonsai ağacı telleme işleminde önce ana dallar üzerinde aşağıya meyilli büyüyen yan dal ve yaprakların budanması gerekir.
 • Telleme işleminin kolay olması için bakır veya alüminyum kullanılması önerilir.
 • Ağacın gövdesi üzerinde kalın, dallar üzerinde ise ince teller seçmek daha sağlıklı olacaktır.
 • Tellemeye başlanılacak nokta ağacın arka yüzünde olmalıdır. Ön yüzden başlanan telleme hoş görünmeyecektir.
 • Telleme yapılırken tellerin aynı mesafede olmasına dikkat edilmeli, dalların fazla sıkılmamasına özen gösterilmelidir.
 • Tek bir dalı şekillendirmek istiyorsanız dahi karşılıklı dalların tel ile bağlanması gerekir. Aksi durumlarda şekillendirmek istediğiniz dal arzu ettiğiniz şekli almayacaktır.
 • Kök, gövde ve dal yapılarının aşağıdan yukarıya doğru büyüme yönü esas alınarak spiral olarak şekillendirilmesi gerekir.
 • İnce dallarında tellenmesi esnasında, tel sarımları yaprak aralarından geçirilmeli, yaprakların telle sarılması engellenmelidir.
Bonsai Tellemesi Nasıl Yapılır

Bonsai Tellemesi Nasıl Yapılır

Bonsai Tellemesinden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Özellikle yeni bonsailerin sarımında hassas kabukları olduğundan ve kabukların zarar görmemesi için tellerin çok sıkılmaması gerekir.
 • Sarılan teller ağaç kabuğu içine girmemeli, tellerin fazla sıkmadığından emin olunmalıdır.
 • Bonsai ağacı telleme yapıldıktan sonra dinlenmeye bırakılmalı, direkt güneşe maruz bırakılmamalıdır.
 • Telleme yapıldıktan sonra tellerin sıkma durumuna göre 4 ila 6 hafta sonra sarılan teller çıkartılarak gerek görülmesi halinde yenileri sarılmalıdır.
 • Son olarak bonsai tellemesi yapıldıktan sonra ağaç ara ara bir sprey yardımıyla ıslatılmalı, saksı değişimi asla yapılmamalıdır.

Bonsai Toprağı Nasıl Olmalı?

Doğru toprak karışımını seçmek bonsai bitkinizin sağlığı için çok önemlidir. Bonsai ağacı toprağı nasıl olmalı? Toprak, ağacı nemlendirmek için gereken yeterli suyu emecek şekilde olmalı ve köklerin çürümesini önlemek için fazla suyun tahliye edilmesini sağlamalıdır.

Bonsai Toprağı Nasıl Olmalı

Bonsai Toprağı Nasıl Olmalı

Bazı ağaç türleri özel karışımların hazırlanması gerekmektedir.  Fakat aşağıdaki toprak karışımı çoğu ağaç için uygundur:

Bonsai toprağı için uygun karışım 2-1-1 oranında Akadama, lev taşı ve pomza taşından oluşmalıdır. (Akadama, Japonya’ ya özgü yerel bir toprak türüdür) Bonsai ağacı toprağı karışımını oluştururken eğer bonsainizi düzenli olarak sulayacak vaktinizin olmayacağını düşünüyorsanız, su emiciliği yüksek bir karışım oluşturmak için Akadama miktarını artırabilirsiniz. Lakin ağacınızı iklimi daha nemli bir yerde yetiştiriyorsanız, drenajı arttırmak amacıyla karışımınıza fazladan lav taşı ekleyebilirsiniz.

Bonsai Ağacı Çeşitleri

Bonsai ağacının çeşitleri hangileridir? Bonsai, çok farklı türlere ayrılmaktadır. İç mekanlarda en yaygın bakımı yapılan tür, Ficus bonsai türüdür. Ficus, yukarıya doğru incelen, birbirine sarmalanmış kalın gövdelerin üzerinde, mini yapraklarla süslenmiş, çok sevimli bir ağaççıktır. Koyu, yeşil yaprakları ile görsel zenginliğe sahiptir.

Bonsai Ağacı Çeşitleri

Bonsai Ağacı Çeşitleri

Bonsai türleri içinde zeytinde en çok tercih edilen türlerden biridir. Küçük bir çalıyı andıran şimşir ile dış mekanlarda 30 metreye ulaşabilen Zelkova bonsai yetiştirilmesi zahmetli olsa da iyi bakıldığında çok güzel bir görünüme sahip olan türlerdendir.

Ayrıca en popüler bonsai çeşitlerini sıralamak gerekirse:

Zelkova Bonsai, Ficus Bonsai, Zeytin Ağacı Bonsai, Para Ağacı Bonsai, Süs Narı Bonsai, Ficus Ginseng Bonsai, Kokedama Ficus Bonsai, Pachira Aquatica Bonsai, Geometrik Bonsai ve Kokedama Zelkova Bonsai olarak sıralanabilir.

Olive Bonsai - Zeytin Bonsai

Olive Bonsai – Zeytin Bonsai

Bonsai Ağacı Fiyatları

Bonsai fiyatları, türe ve ağacın formuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bonsai ağacı fiyatı ne kadar? Bonsai’ de fiyatı etkileyen en önemli öğelerden biri de saksı gibi aksesuarlardır. Aksesuarca zengin bonsailerde ücret biraz daha artmaktadır. 100 cm bonsailerin fiyatları 800 Lira’ ya kadar çıkarken, klasik bir renkli saksıdaki ufak boy bir çam 50-100 Lira civarında seyretmektedir.

Ficus bonsailer fiyatları klasik saksılarda 50 Lira’ dan başlamaktadır. 50 cm. bir ficus bonsi fiyatı ise 400 Lira’ yı bulmaktadır. Cüce sis narı fiyatları 50 Lira, 20-30 cç Ginseng 150 Lira, bodur limon bonsai 100 Lira, 3.5 cm. Erguvan bonsai 40 Lira civarındadır. Hediyelik bonsai teraryumu fiyatlar ise 120 Lira’ dan başlamaktadır.

Zelkova Bonsai - Japanese Elm Bonsai

Zelkova Bonsai – Japanese Elm Bonsai

Zelkova Bonsai Ağacı Bakımı Hakkında Kısa Bilgiler

Zelkova bonsai hakkında kısa bilgiler konusu özellikle bu bonsai türünü yetiştirmek isteyenler için sıklıkla araştırılmaktadır. Çünkü Zelkova Bonsai, bonsailer arasında oldukça trenddir. Zelkova bonsai bakımı için bilinmesi gerekn hususlar:

 • Zelkova bonsai nemi sever, susuzluğa karşı dayanıksızdır.
 • Dış mekanlarda oldukça iyi büyür ve 30 cm’ e kadar ulaşabilir.  Dış mekanda en iyi büyüyen bonsai türü zelkovadır.
 • Yaprak döken bir tür olduğundan budama ister.
 • Zelkova bonsai, iç mekanlarda cam kenarı gibi ışık alan yerler ve yarı gölgeli alanlarda büyütülmelidir. Karanlığı sevmez.
Bonsai Bakımının Püf Noktaları

Bonsai Bakımının Püf Noktaları

Bonsai Bakımı Püf Noktaları

 • Bonsai ağacı bakımı püf noktaları arasında en önemli detay, bonsai üşümemelidir diyebiliriz. Çünkü bonsai bitkisi minyatür yapısından dolayı soğuğa karşı dayanıksızdır.
 • Bununla birlikte toprağında nem dengeli dağılmalı ve asla kuru bırakılmamalıdır.
 • Bonsainin güzel büyümesi için sulama işlemi ayda bir-iki kez yapraklara da uygulanmalıdır. Hatta bonsai çiçeği sulama esnasında yağmurlama metodu ile sulanabilir.
 • Bonsai bakımında dikkat edilmesi gerekenler içinde en önemli husus, bonsailerin karanlıkta ölüme terk edileceğinin unutulmaması olacaktır.
 • Bonsai bakımı için göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli nokta, bu bitkilerin budanması gerektiğidir. Budama işlemi, bitkinin türüne uygun dönemlerde yapılmalıdır.
Bonsai Çiçek Açar Mı

Bonsai Çiçek Açar Mı

Bonsai Çiçek Açar Mı?

Bonsai ağaçları konusunda en çok merak edilen sorulardan birisi Bonsai ağacı çiçek açar mı? sorusudur. Bonsai ağacı türlerinden bazıları yılın bazı dönemlerinde çiçek açmaktadır. Diğer türler ise yalnızca yaprak formunda gelişir. Çiçek açtığı bilinen bonsai türleri:

 • Elma Ağacı Bonsai (Malus)
 • Adenium Bonsai (Adenium Obosum)
 • Açelya Bonsai (Ormangülü)
 • Hint Açelya Bonsai (Rhododendron Simsii, Cüce Ormangülü)
 • Begonvil Bonsai
 • Tereyağlı Kiraz Bonsai (Prunus Serrulata)
 • Kamelya Bonsai (Camellia)
 • Cotoneaster Bonsai
 • Wisteria Bonsai
 • Düzgün El Bombası Bonsai (Punica Granatum)

Yazımızın ardından Kaktüs Çeşitleri, İsimleri, Özellikleri ve Bakımı hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca Sukulent Bakımı Hakkında Herşey konulu makalemize göz atmak ve sukulent bakımının püf noktaları hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Bonsai Ağacı Çeşitleri ve Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞