BitkiBalik.Com

Ciklet Balığı Beslemek

19.08.2021
Ciklet Balığı Beslemek

Cichlid balığı, yani bilinen Türkçe adıyla Akvaryum Ciklet Balığı, akvaryumuna renk katmak isteyen hemen herkesin ilgisini çeken balık tülerinden biridir. Akvaryum ciklet balıkları, inanılmaz derecede farklı çeşitliliğe sahip olan bir balık türüdür.

Cikletlerin her alt türünün kendine has rengi ve deseni vardır. Ancak akvaryumda ciklet beslemek konusunda herkesin aklına gelen çeşitli sorular vardır. “Ciklet Balığı Nasıl Beslenir, Ciklet Balığı Beslemek Zor Mudur? Ciklet Balığı Akvaryum Boyutu Nasıl Olmalı?” gibi sorular hobiye gönül vermek isteyen çoğu kişinin ortak sorularıdır. Bu yazımızda anavatanı Afrika olan Ciklet Balığı türleri ve özellikleri konusunda çeşitli noktalara değineceğiz.

Afrika Cichlid Habitatı

Afrika ciklet balığı türleri diğer tüm cichlidler gibi “Cichlidae” familyasındandır. Cikletler çok çeşitli balık gruplarından biridir ve Afrika’da birçok türü bulunur. Fakat, Afrika’nın vahşi göllerinde hala keşfedilmeyi bekleyen yüzlerce ciklet balığı çeşitleri olduğu bilinmektedir. Afrika dışında Asya ve Güney Amerika’da birçok ciklet türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Ciklet Balıkları Doğal Yaşam Alanı

Ciklet Balıkları Doğal Yaşam Alanı

Ciklet Balığı Özellikleri

Neredeyse tüm Afrika cikletleri, Doğu Afrika’daki üç büyük gölden birinde yaşamaktadır: Malavi Gölü, Victorya Gölü ve Tanganika Gölü havzasında yaşayan balıklar Afrika Cikletlerinin popülasyonunu oluşturmaktadır. Akvaryum hobisinde en popüler ciklet tüleri ise Malavi gölüne ait balıklardır.

Her türün kendi desenleri ve renkleri vardır, bu yüzden her zaman size ve tankınıza uyan bir cichlid balığı türü olacaktır. Sağlıklı tutulduğunda ve huzurlu olduklarında en renkleri parlak bir şekilde ortaya çıkacaktır. Erkekler genellikle kadınlardan daha renklidir; özellikle çiftleşirken dişilere çekici davranmaları gerekir. Dişiler erkeklere kıyasla daha sade renklerdedir. Ciklet balığı fiyatları konusunda net bir kanıya varmak mümkün değildir. Çünkü ciklet balığı fiyatları, balık türünün yapısına ve üretim zorluğuna göre değişmektedir.

Sarı Prenses Cichlid

Sarı Prenses Cichlid

Akvaryum Ciklet balığı ömrü, türe göre değişkenlik gösterse de ortalama 8 yıldır. Daha uzun yaşayan türleri de mevcuttur. Boyutları ise türüne göre farklılık göstermektedir. Tüm cichlid balığı türlerini dişleri vardır, ancak her türün diyetine bağlı olarak farklı bir diş seti olacaktır. Bazıları yosunları kayalardan kazımak için daha küçük diş sıraları geliştirmiştir; bazıların ise küçük balıkları yakalamak için keskin diş setleri vardır. Bu konudaki ilginç bir özelliğe daha değinirsek; Her 100 günde bir, kaybedilen veya hasar görenleri değiştirmek için dişlerini yenileyeceklerdir, bu özellikleri bilim adamları tarafından diş hekimliğine yardımcı olması amacıyla incelenmektedir.

Cichlid Balığı Özellikleri

Cikletler, çok aktif balıklardır. Ne zaman tankın dışında bir hareket algılasalar, beslenmeyi ümit ederek takip edeceklerdir. Bu davranış, sürekli yiyecek aradıkları için onları yetersiz beslemiş gibi hissetmenize neden olabilir. Fakat gereğinden fazla beslenmelerine izin vermeyin, çünkü ihtiyaç duyduklarının ötesinde hayır demeden yemek yemeye devam ederler. Fazla beslenmeleri daha sağlıklı olacakları anlamına gelmemektedir. Ciklet balıkları yiyecek ararken, zemini kazabilir veya tanktaki dekoru dağıtabilir. Bu durum, tanka yerleştirdiğiniz herhangi bir dekorun zemine sağlam bir şekilde oturtulduğu sürece çok fazla soruna neden olmayacaktır. Yaşayan kaya ciklet balığı kumu kazma davranışını, sadece bölgecilik için değil, avcılık stratejisi olarak da kullanır.

Karma Malavi Cikletleri

Karma Malavi Cikletleri

Aktif yaşam tarzları, onları tanktan atlayabilecek kadar iyi yüzücüler yapar; Ancak, korkmadıkça veya kışkırtılmadıkça muhtemelen bunu yapmayacaklardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey herhangi bir atlama durumu söz konusu olmaması açısından akvaryumun üzerinin kapalı olması gerektiğidir. Dikkate alınması gereken bir diğer şey ise saldırganlıklarıdır. Özellikle çiftleşirken, tankta daha zayıf balıkların ölümüne yol açabilecek şekilde bölgelerini korurlar. Kavgaları azaltmak için, tankınızda birçok saklanma yeri bulunduğundan emin olun. Bu şekilde, balıklarınıza kaçacakları bir yer verir, aynı zamanda onlara talep edecekleri bir bölge sağlamış olursunuz.

Ciklet Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Ciklet balığı bakımı için tercih edilecek akvaryum hacminin en az 100 L. olması uygun olacaktır. Balık sayısına göre akvaryum boyutunun da büyütülmesi gerekebilir. Daha büyük bir tankın her zaman en iyisi olduğunu ve saldırganlığı azaltacağını unutmayın. Özetle bakımları konusunda ekstra özel gereksinimleri yoktur, sadece akvaryumdaki amonyak ve nitrat seviyelerini düşük tutmak için akvaryumu temizlediğinizden ve her 1-2 haftada bir su değişikliği yaptığınızdan emin olun.

Karma Ciklet Akvaryumu

Karma Ciklet Akvaryumu

Afrika cikletleri 24-29 °C su sıcaklığına ihtiyaç duyar ve uygun pH 7.5 – 8.5 seviyesi aralığındadır. Orta derecede aydınlatma yeterli olacaktır. Herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız yoktur, sadece yeterli büyüklükte bir akvaryum ve akvaryum içinde sağlıklı bir sirkülasyon sağlayacak kadar güçlü bir filtre ile ihtiyaç duyulan sıcaklık derecesinin oluşturulması için ısıtıcı bulundurulmalıdır.

Tank Arkadaşları

Afrika Cichlid Balığı bölgecidir, bu nedenle herhangi bir balığın bir noktada saldırıya uğraması muhtemeldir. Bu yapıları dolayısıyla özellikle küçük balıklar (tetra, lepistes v.b.) cikletler için av olacaktır. Çoğu zaman, kavgalardan kaçınmak için akvaryumda sadece bir cichlid türü tutulur ya da uyumlu türler birlikte barındırılabilir.  Akvaryum yeterince büyükse, o zaman daha fazla tür eklenebilir.

Cichlid Balığı Beslenmesi

Ciklet balığı ne yer? Ciklet balığı beslemenin püf noktaları nelerdir? Afrika ciklet balıkları doğal yaşam alanlarında yabani bitkilerle, yosunlarla, böceklerde, küçük balıklarla ve omurgasızlarla beslenir.  Akvaryumda çiklit balığı yemi olarak bitkisel ve protein ağırlıklı kaliteli balık yemleri kullanılabilir. Balıkların türüne göre kuru pul yemler, granül yemler ve stick yemler tercih edilebilir. Ciklet balığı yemi tercih edilirken balığınızın protein ağırlıklı mı yoksa bitkisel ağırlıklı mı beslendiğinin bilinmesi doğru tercih yapılmasını sağlar. Örneğin tropheus türü bitkisel ağırlıklı yem ile beslenmesi gerekirken yunus cichlid türünün ana diyeti protein yemlerden oluşmaktadır. Yem verme işlemi erişkin balıklarda sabah ve akşam olmak üzere iki öğünden oluşabilir.

Yaşayan Kaya Ciklet

Yaşayan Kaya Ciklet

Yavru balıklarda ise daha az fakat daha sık besleme yapılarak öğün sayısı 3-4 olarak belirlenebilir. Yem verirken bir iki dakika içerisinde tüketebilecekleri kadar besleme yapmak doğru olacaktır. Ayrıca protein ağırlıklı beslenen balıkların bazı öğünlerinde bitkisel yem verilmesi sindirim sistemleri için son derece faydalıdır. Aynı şekilde bitkisel ağırlıklı beslenen balıklara ise belirli aralıklarla protein yemi ikram edilmesi sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacaktır.

Ciklet Balığı Canlı Yem Yerken

Ciklet Balığı Canlı Yem Yerken

Ciklet balığı beslerken diyetlerinin zenginleştirilmesi amacıyla balıklar kuru yem dışında sebze ve dondurulmuş yemler de verilebilir. Otçul bir türe bakıyorsanız haftada bir-iki kez hafif bir haşlama işlemine tabi tutulmuş sebzelerle öğünlük bir besleme yapabilirsiniz. Sebzelere örnek yiyecekler; Ispanak, kabak, havuç, salatalık olabilir. Etçil türlere ise yine haftada bir-iki kez az miktarlarda protein yiyecekleri verilebilir. Protein yiyeceklerine örnek; kıyılmış daha yüreği, tavuk ciğeri, taze balık(somon) filetosu olabilir. Ayrıca canlı, dondurulmuş ya da kurutulmuş kan kurdu, larva, karides yemleri de haftalık aperatiflere dahil edilebilir.

Ciklet Balığı Üretimi

Akvaryumda uygun koşullar altında birçok türü esaret altında üreyebilir. Afrika cichlidleri güçlü ebeveyn içgüdülerine sahiptir ve genellikle üreme zamanlarında çok daha agresif hale gelirler. Bölgelerini korumak isterken saldırgan bir hale bürünebilirler. Lakin, bu ebeveyn içgüdüleri bazen kaybolabilir, birbirlerinin hatta kendilerinin yumurtalarını ve yavrularını yiyebilirler. Bunun olmasını engellemek kuluçkası devam eden dişileri ya da ebeveynleri ve yavruları farklı akvaryumlara ayırabilirsiniz.

Tropheus Cichlid

Tropheus Cichlid

Ciklet balıkları çiftleşmek, bir eşi çekmek için genellikle belirli hareketleri ve renk gösterimini içeren çeşitli üreme ritüelleri yaparlar. Akvaryumunuzda bu anı izlemek oldukça keyiflidir. Ayrıca cikletlerde iki farklı tür çiftleşebilir ve melez tür üreyebilir. Bu, esaret altındaki akvaryum ortamında çok daha yaygındır, çünkü dişiler vahşi doğada olduğundan daha az sayıda erkekle birlikte besleniyor olabilir. Bu nedenle kendi türünden erkek olmadığı durumlarda benzer bir türün erkeği ile çiftleşebilir.

Sarı Prenses Ciklet Ağzında Yavrularıyla

Sarı Prenses Ciklet Ağzında Yavrularıyla

Tüm ciklet türleri yumurta bırakır. Bazıları yumurtalarını bir mağara güvenliğine bırakır ve yumurtadan çıkıncaya kadar onları korur. Bazı türler ise yumurtalarını ağızlarında taşıyarak kuluçka süresini tamamlar ve yumurtalarını bu şekilde korur. Yumurtalarını ağızlarında taşıyan türlerde döllenmiş yumurtalar, yumurtadan çıkmaya hazır olana dek dişi balığın ağzında tutulur. Ciklet balığı kuluçka süresi yaklaşık olarak 21 gün sürer. İnsan müdahalesi olmadan kuluçka süresi doğal yollarla tamamlanan yavrulara, dişi balık bir ila iki hafta boyunca bakmaya devam edecektir. Ancak akvaryumda güvenli bir alan mevcut ise…

Limon Ciklet Yumurtalarını Korurken

Limon Ciklet Yumurtalarını Korurken

Ciklet balığı yavruları annelerinin yanındaki bir-iki haftalık süreçten sonra kendi başlarının çaresine bakmak durumunda kalacaktır. Gençlerin ne zaman olgunlaştığını söylemek zordur. Çünkü her türün farklı bir yapısı vardır. Bazı türler renklerini 3 ay içinde gösterebilir ve bir yıl içinde üreyebilir, bazı türlerde ise bu süre daha da uzun olabilir.

Sarı Prenses Ciklet ve Yavruları

Sarı Prenses Ciklet ve Yavruları

Tür çeşitliliği olsun diye karma türlerden oluşan akvaryumunuza ek arıyorsanız, Afrika cikler balıkları sizin için uygun değildir. Ciklet balıkları, sadece kendi türleriyle ya da diğer büyük, agresif balıklarla(Oscar/Astronot Balığı gibi) birlikte beslenebilen agresif balıklardır. Ancak renk ve aktivite dolu yeni bir akvaryum kurmak istiyorsanız, o zaman bu balıklar mükemmel adaylar olacaktır. Cikletler dünyadaki en renkli balıklar arasındadır ve akvaryumunuzu canlandırırlar.

En Güzel Ciklet Balığı Fotoğrafları

Son olarak; “Ciklet Balıklarında Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?” konulu, detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞