BitkiBalik.Com

Çınar Bitkisi (Hygrophila Difformis)

Çınar Bitkisi (Hygrophila Difformis)

Çınar bitkisi (Hygrophila Difformis) bakımının kolay olması, yaygın ve ulaşılabilir bir bitki olmasından ötürü popüler bir türdür. Akvaryum kurulumunda ilk olarak eklenebilecek aynı zamanda biyolojik dengenin oturmasını destekleyecek şekilde dayanıklı bir yapısı vardır. Bitki akvaryumu hobisine yeni başlayanlar için uygun bir tercih olacaktır.

Bu yazımızda çınar bitkisi özellikleri nelerdir? Akvaryumda bakımı nasıl yapılır? Sorularına yanıt olması için, Hygrophila Difformis bitkisinin özelliklerini ve ihtiyaç duyduğu akvaryum şartlarını inceleyeceğiz.

Çınar Bitkisi Özellikleri

Bakımı kolay yeni bir su bitkisi almaya niyetliyseniz Hygrophila Difformis almayı düşünebilirsiniz. Bitkinin habitatı coğrafi olarak Hindistan, Nepal, Bangladeş ve Butan’ ın vahşi doğasıdır. Bu bölgelerdeki sığ sularda su üzerinde akan ince dallı yeşil yaprakları ile kolayca tanınırlar.

Bilimsel olarak Su Wisteria Acanthaceae familyasına dahildir. Familyası dolayısıyla ” Su Wisteriası” ismiyle de bilinmektedir. Farklı bir çok isimle bilinen Hygrophila Difformis, Güney Asya’ nın bazı bölgelerinde geleneksel tıpta da kullanılmaktadır.

Hygrophila Difformis Yapısı 1

Hygrophila Difformis Yapısı 1

Hygrophila Difformis, kabaca 15 ila 25 santimetre genişliğinde, 20 ila 50 santimetre arasında herhangi bir uzunlukta büyüyebilir. Yaprakları iri balıklar için oldukça besleyici görünmektedir. Bu nedenle iri ciklet balığı türleri ve özellikle japon balıkları ile birlikte yetiştirilmemesi tavsiye edilir. Çünkü bitkisel beslenen tropheus ve sarı presnes ciklet balığı bitkilerinizi afiyetle tüketecektir.

Çınar Bitkisi Su Yüzeyinden Görünümü

Çınar Bitkisi Su Yüzeyinden Görünümü

Akvaryum içindeki su sertliği ve pH değeri konusunda sorunlu bir bitki değildir. Tank içerisinde 6.0 ile 8.5 aralığındaki pH seviyesi yeterli olacaktır. Hygrophila Difformis CO2 takviyesi olmayan akvaryumlarda dahi oldukça etkili bir büyüme gösterebilmektedir.

Su sıcaklığının 18 – 30 santigrat derece aralığında olduğu tanklarda sağlıklı bir gelişim gösterirler. Fakat tehlikeli sınır olan 30 °C derecenin aşılmaması gerekmektedir. 30 °C ve üzeri sıcaklıklarda bitki yapraklarında erimelerin başladığı bitki yapısının bozulduğu görülecektir.

Hygrophila Difformis Yapısı 2

Hygrophila Difformis Yapısı 2

Çınar bitkisi akvaryum içerisinde aralıklı ve yoğun formlu yapraklarıy ile bulunduğu ortamdaki küçük balıklar, karidesler ve yavru balıklar için palyaço balığının sığınağı olan anemon gibidir.

Barınmak ve saklanmak için su altında ormanı andıran alanlar oluşturur. Böylelikle özellikle yavru balıklar için güzel saklanma alanı sağlar. Bu yapısıyla akvaryum çınar bitkisi canlı doğuran akvaryumlarında sık tercih edilen bitkilerden biridir.

Çınar Bitkisi Bakımı

Çınar, akvaryumda bitki yetiştirmeye yeni başlayanlar için bakımı kolay bir bitkidir. Bazı hobiciler bakımının zor olduğuna dair iddialarda bulunsalar dahi bu son derece yanlıştır. High-tech tanklarda çok hızlı gelişim gösteren çınar bitkisi, low-tech tanklar içerisinde orta yavaşlıkta gelişim göstererek yaşamını sürdürebilir.

Ortalama bir aydınlatmanın sağlandığı ve balık popülasyonu bulunan akvaryumlarda Co2 desteğine ihtiyaç duymazlar. Su içersindeki balık ve diğer canlıların sağladığı Co2 bu bitki için yeterli olacaktır. Fakat yüksek destekli(high-tech) tanklarda sudaki mineral zenginliği, profesyonel aydınlatma ve Co2 desteği büyüme konusunda tam destekleyicidir.

Çınar Biktisi Karma Akvaryum

Çınar Biktisi Karma Akvaryum

Hygrophila Difformis bitkisinin çeşitli tanklarda ve mağazalarda farklı yaprak yapıları olan çeşitlerine rastlayabilirsiniz. Bitkinin yaprak gelişimi görsel farklılıkların nedeni su sıcaklığı ile doğrudan ilişkilidir.

Sıcaklık farkları olan ayrı tanklarda yetiştirilen bitkilerin görünümlerinin farklı olması da bu nedenle normal bir durumdur. Sıcaklık yüksek olduğunda, her yaprak diğer yaprakla arasındaki sıcaklığı tolere etmek amacıyla daha fazla boşluk olacak şekilde büyüyecektir.

Akvaryum Çınar Bitkisi Dekor Arası Konumlandırma

Akvaryum Çınar Bitkisi Dekor Arası Konumlandırma

Ortalama düzeyde bir ışık kaynağının var olduğu akvaryumlarda günde 8 ila 12 saat arasında aydınlatma yapılması yeterli olacaktır. Yüksek ışık koşullarında tetikleyici diğer etkenler yokken kolay kolay yosun sorunu oluşmayacaktır.

Hygrophila Difformis yüksek besin ihtiyacı ve gelişim hızıyla sudaki nitrat ve türevi elementleri hızla tüketecektir. Bu yapısıyla balık yoğunluğu olan akvaryumlarda nitratın tüketilmesini sağlayarak su şartlarının sağlıklı seviyelerde kalmasını destekler.

Hygrophila Difformis Orta Plan

Hygrophila Difformis Orta Plan

Hygrophila Difformis yetiştirilen akvaryumlarda taban yapısı yeterli besin içeriyorsa ve canlı yoğunluğu yeterliyse sıvı gübre takviyesi gerekmeyebilir. Aylık periyotlarda eklenecek misket gübre takviyeleri bitkinin besin eksikliklerini giderecektir.

Fakat taban katkısı yeterli olmayan ve canlı bulunmayan akvaryumlarda haftada bir-iki kez yapılacak NPK gübrelemesi ile haftada bir kez mikro element gübrelemesi yapılması da tavsiye edilmektedir.

Çınar Bitkisi Orta -Arka Plan

Çınar Bitkisi Orta -Arka Plan

Akvaryum Çınar Bitkisi Budama

Hygrophila Difformis aydınlatmanın yeterli olduğu yüksek besin ortamlarında çılgınca büyüyecektir, bu yüzden ayda bir kez budamak gerekebilir. Düşük destekli akvaryumlarda ise gelişim hızı gözlemlenerek budama zamanları belirlenebilir. Fazla ve zayıf yaprakların kesilmesi yeni bitki filizlerinin yetişmesine fırsat tanıyacaktır.

Akvaryum çınar bitkisi nasıl budanır? Budama işlemi için yapılması gereken tek şey budanacak yaprağın üst kısmından kesilmesidir.  Çoğu kök bitkisinde olduğu gibi çoğaltma kolaydır. Sadece bitkinin fazla sürgünlerinin üst kısmını kesin ve alt tabakaya tekrar yerleştirin.

Çok hızlı bir şekilde kök oluşturacak ve güçlü bir şekilde büyümeye devam edecektir, bıraktığınız eski kısım ise birçok yan sürgün oluşturacaktır. Düzenli budama, gür bitkilerin güzelleşmesine neden olur.

Hygrophila Difformis Arka Plan

Hygrophila Difformis Arka Plan

Akvaryum Çınar Bitkisi Nasıl Dikilir?

Hygrophila Difformis potansiyel olarak büyük olması ve geniş bir alanı kaplaması nedeniyle, çok küçük boyutlardaki akvaryumlar için uygun değildir. Genellikle büyük ölçülü tanklara çınar bitkisi dikimi yapılması tavsiye edilmektedir.

Ancak ortalama boyutlara sahip bir akvaryuma çınar bitkisi dikimi yapmak isterseniz, bitkinin düzenli olarak budanmasını ve gübre desteğini sağlayarak bakılması mümkündür. Sadece hızlı büyüyen yapısı dolayısıyla sık sık budama yapmanız gerekeceğinden biraz zahmetli bir bakım süreci yaşayabilirsiniz.

Bununla birlikte Hygrophila Difformis, büyük boyutlu akvaryumlarda, büyük boyutlara ulaşabilen yapısı orta plan ve arka plana yönelik gür bitki grupları oluşturulmasına olanak verir. Hygrophila Difformis özellikle farklı yaprak şekilleriyle, zıt renklerdeki diğer bitki türleriyle çekici bir bitki akvaryumu tasarımı yapılmasını sağlar.

En Güzel Hygrophila Difformis Çınar Bitkisi Fotoğrafları

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Hygrophila Difformis

Kökeni: Asya

Bakım Zorluğu: Kolay

Boyutları: 20 – 50 cm.

Aydınlatma İhtiyacı: Az – Orta

Sıcaklık: 18 – 30 °C

pH: 5.0 – 8.5

Gelişim Hızı: Yüksek
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞