BitkiBalik.Com

Cüce Vatoz Balığı

Cüce Vatoz Balığı

Amazon Nehri’nde yaşayan cüce vatoz balığı, boyutlarının küçük olmasından dolayı bu şekilde adlandırılmaktadır. Kolay ürediğinden ve küçük olması nedeniyle akvaryumla uğraşanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Estetik görünmeleri ve ucuz olmaları da akvaristlerin fazla tercih etmelerinde etkilidir.

Ph aralığı geniş sularda yaşayabilmektedir. Her çeşit akvaryumda yaşayabilirler. Çok güzel yosun yerler. Barışçıl bir balıktır. Her çeşit balık ile aynı akvaryuma konulabilirler. Hiç sorun çıkmadan farklı türlerle yaşayabilirler.

Ancistrus Sp.

Ancistrus Sp.

Akvaryumunuzda yosun temizliği konusunda çok fazla büyümeyen bir yosun yiyici desteğine ihtiyacınız varsa cüce vatoz balıkları doğru bir seçim olacaktır. Cüce vatoz balığı fiyatları yavru boyutlarda 5-10 lira seviyelerindedir. Akvaryumcularda ve pet shop mağazalarında kolay bulunan bir balık türüdür.

Türlerindeki çeşitliliğinde etkisiyle balık seçeneklerinin dar olmadığı vatoz familyasından beğendiğiniz bir balığı akvaryumunuza yeni bir tür olarak ekleyebilirsiniz.

Mavi göz, siyah, tül, altın ve albino cüce vatoz balığı fiyatları türün üretim zorluğuna göre farklılık gösterebilir. Yazımızın devamında vatoz balıklarını tanıtmaya popüler türler hakkında detaylardan bahsetmeye çalışacağız.

Akvaryum Cüce Vatoz Balığı

Akvaryum Cüce Vatoz Balığı

Akvaryumda Cüce Vatoz Bakımı

Cichlid türleriyle aynı akvaryumda uzun süre yaşayabilen cüce vatoz balığının sağlıklı olabilmesi için en az 50-100 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdır. Birçok balığın birlikte bakıldığı akvaryumda bakılacaksa ebatlarının büyük olmasına dikkat edilmelidir.

Geceleri daha fazla hareket eden cüce vatoz balıkları gündüzleri çok daha sakindirler. Gündüz vatoz balığını göremeyenler ve nerede olduğunu arayanlar, cüce vatoz balığını bitkilerin arasında veya mağaranın içinde bulabilir. Çünkü cüce vatoz balıkları gündüzleri saklanabilecekleri kuytu alanları tercih ederler.

Cüce Vatoz Balığı Ne Yer?

Cüce Vatoz Balığı Ne Yer?

Cüce vatoz balığı ne yer? Hepçil yani hem etçil hem otçul beslenebilirler. Ağırlıklı olarak akvaryumdaki yosunları yiyen vatozlar, protein ağırlıklı besinleri fazla zaman sindirim problemi yaşarlar. Bitkisel beslenmeleri sindirim sistemi sağlığını olumlu etkileyen bir beslenme rejimidir. Ayrıca bitkisel beslenmeleri gelişmelerini ve üremelerini olumlu yönde etkiler.

Ispanak, havuç,kıvırcık,kabak ve salatalık gibi sebzeleri de severek tüketirler. Ispanak, havuç veya salatalık gibi besinler ikram edildiğinde birkaç saat akvaryumda tutulan sebzelerin artıkları akvaryumdan uzaklaştırılmalıdır. Çünkü bekletilen artıklar amonyak artışına neden olacağından balıklar için zararlı olabilir.

Cüce vatozlar suyun üstüne çok çıkmadıklarından yüzeyden beslenen balıklar değildir. Bundan dolayı verilen besinlerin akvaryumun dibine inmelidir. Yukarı çıksalar bile ürkek şekilde beslenecekleri için iyi olmaz.

Benekli Cüce Vatoz

Benekli Cüce Vatoz

Cüce Vatoz Balığı Cinsiyet Ayrımı

Cüce vatoz cinsiyeti ne zaman belli olur? Yavru boyuttaki balıklar ortalama 4-5 cm. boyuta ulaştıkları zaman cinsiyetleri belli olmaya başlar. Yavru cüce vatoz cinsiyet ayrımı yapılırken balıkları gözlemleyerek cinsiyet tespiti yapabilirsiniz.

Aynı dönem doğan yavrulardaki erkek balıklar dişilere göre daha hızlı bir gelişim gösterir. Ayrıca erkek balıklar dişilere göre daha uzun ve ince yapılıdır.Dişi balıklar erkeklere kıyasla daha kısa, tıknazve şişkin görünür.

Cüce Vatoz Cinsiyet Ayrımı

Cüce Vatoz Cinsiyet Ayrımı

Erkek balıkların kafasının yanlarında ve üst kısmında belirlen boynuz şeklindeki bıyık başlangıcı cinsiyetin tespitini kolaylaştırır. Cüce vatoz erkek dişi ayrımı yapılırken dikkat edilecek diğer bir nokta da balıkların göz yapılarına bakmak olacaktır. Dişilerde kafanın üzerindeki gözler birbirine daha yakın görünürken erkek balıkların göz aralığı daha uzaktır.

Albino gold cüce vatoz cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Albino gold cüce vatoz yavruları 4-6 cm boyutlara ulaştıkları zaman cinsiyet ayrımı yapılması mümkün olacaktır. En geç 6 cm veya 7 cm boyutlara ulaşan yavruların boynuz başlangıcını temsil eden bıyıkları belirginleşmeye başlar. Eğer 7 cm. üzerinde bir balığa sahipseniz ve halen bıyık belirtisi yoksa balığınızın cinsiyeti yüksek ihtimalle dişidir.

Cüce Vatoz Erkek Dişi Ayrımı

Cüce Vatoz Erkek Dişi Ayrımı

Albino Cüce Vatoz Balığı

Akvaryumların vazgeçilmez balıkları arasında albino cüce vatoz balığı yer alır. Güzel olduğu kadar sevimlidirler. Kendilerine özel beslenme biçimleri ve özellikleri bulunur. Davranışsal olarak barışçıl olduklarından dolayı diğer tür balıklarla aynı akvaryumda yaşayabilirler. Ama kendi türlerine karşı çok agresiftirler.

Albino cüce vatoz balıkları da diğer cüce vatoz türleri gibi hem etçil hem de otçul beslenirler. Akvaryumun suyunun sıcaklığının 23 ile 27 derece arasında olması yeterlidir. Daha düşük veya daha yüksek ısılı suda bakılmaları sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Albino cüce vatoz cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Cinsiyet ayrımı yavrularınız 4-6 cm. boyutlara ulaştığından cinsiyet ayrımı başlığında belirttiğimiz gözlemlere dayalı olarak yapılır.

L144 Albino Mavi Göz Tül Cüce Vatoz Balığı

L144 Albino Mavi Göz Tül Cüce Vatoz Balığı

Sularının pH aralığı 6 ila 8 olduğunda çok daha sağlıklı yaşarlar. Genellikle vatozlar çöpçü balıklar olarak bilinirler. Albino cüce vatoz balığı çöpçü balıkları ile akraba değildir. Suyun üstüne çıkıp beslenmekten çekinirler.

Genellikle dipteki yiyecekleri yiyerek beslenirler. Yedikleri ile suyun kalitesini yükselttikleri için çöpçü balık gibi nitelendirilir. Albino cüce vatoz balıklarının yerleştirileceği akvaryum dekorları dikkatlice seçilmelidir. Çünkü sivri ve keskin yüzeyli dekorlar balıklarınızın vücudunda ve vantuz kısmında yaralanmalara sebep olabilir.

Mavi Göz Cüce Vatoz Balığı

Güney Amerika’da bulunan Amazon Nehri’ne özgü bir tür olan mavi göz cüce vatoz balığı küçük boyutludur. Bu vatozların gözleri genellikle mavi renkli olduğundan mavi gözlü vatoz olarak bilinirler. Bilimsel adıyla L144 mavi göz tül vatoz balığı adıyla tül yüzgeç formuna sahip varyetesi de bulunmaktadır.

Boyu ortalama 10 cm kadardır. 6.4 ile 7.4 Ph değere sahip suda bakımı yapılmalıdır. Erkeklerinin ağız üst kısmında bıyık tarzındaki uzun dokunaçlar vardır. Dişilerin dokunaçları ağzın yan tarafındadır. Hobi olarak balık bakanlar tarafından altın veya limon renginde olanlar çok fazla talep görmektedir.

Beslenecekleri akvaryumundaki su kapasitesi canlı yoğunluğuna bağlı olarak en az 50-120 litre olmalıdır. Saklanma alanları bulunan akvaryumlarda çok daha keyifli bir yaşam sürerler. Tül kuyruk cüce vatoz cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Veya L144 cüce vatoz cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Diye soracak olursanız, diğer vatoz türleri ile benzer şekilde balıkların boyutu 4-6 cm. boya ulaştığında cinsiyet ayrımı başlığında belirttiğimiz kriterlere dikkat edilerek yapılır.

Mavi Göz Cüce Vatoz Balığı

Mavi Göz Cüce Vatoz Balığı

Akvaryumun temizliğinde çok etkilidir. Dipteki artıkları, yosunları yiyerek akvaryumun temizliğine katkı sağlar. Üremesi çok kolay olan bir türdür. Yüksek oradaki su değişimleri mavi göz cüce vatoz balıklarının üremesini tetiklemektedir. Üremeye hazır bir çift küp benzeri uygun yuvalama alanı belirledikten sonra kısa bir sürede yumurtlayacaktır.

Yumurtlama sonrasında balıkları çok fazla rahatsız etmeden yavruların yumurtadan çıkması beklenir. Çıkan yavrular ayrı bir akvaryuma alınabileceği gibi zarar vermeyecek ebeveynleri ile birlikte de bakılabilir. Yavrular protein desteği için artemia ile beslenebileceği gibi bitkisel olarak kabuğu soyulmuş, haşlanmış ve ezilmiş sebzelerle beslenebilir. Özellikle bezelyeyi çok severler.

Cüce Vatoz Balığı Üretimi

Eğer cüce vatoz üretimi yapmayı düşünüyorsanız üremeye hazır boyutlardaki damızlık çiftler, çiftleşmeden önce bitkisel bir diyete girmelidir. Sebze içerikli bitkisel ikramlar verilirken sebze ve yeşillikler iyice yıkanmalı, kabukları soyularak verilmelidir.

Cüce vatozların yiyeceği kabak, salatalık, havuç gibi sebzeler suda 2 saatten fazla kalmamalıdır. Akvaryumda üremelerini teşvik etmek bu yuva alanı oluşturmak amacıyla toprak küp benzeri üretim ekipmanlarının sağlanması uygun olacaktır.

Cüce Vatoz Üretimi

Cüce Vatoz Üretimi

Üremek üzere küpü sahiplenen erkek vatoz, dişi balığı küpün içerisine sokmaya zorlayacaktır. Bir süre devam eden kur çabaları sonucunda dişi balık küpün içerisine yumurtlarını bırakacaktır. Vatoz balıkları yumurtladıktan sonra, yumurtaların sağlıklı gelişimi için su değişimlerine dikkat edilmelidir. Ani ve çok miktarda su değişimleri yapılmamalıdır.

Su değişimine dikkat edilmezse ciddi oranda yavru kayıpları yaşanabilir. Ayrıca beyaz benek hastalığı albino cüce vatozların en büyük düşmanıdır. Bu hastalığın oluşmaması için su sıcaklığın sabit tutulması gerekir. Isının belirli bir sıcaklık seviyesinde sabitlenmesi için akvaryum ısıtıcısı kullanabilirsiniz.

Siyah ve Albino Yavrular

Siyah ve Albino Yavrular

Su değişimlerinde ise ani ısı kayıplarını önlemek amacıyla akvaryuma soğuk su eklemekteden kaçının. Değişim esnasında kullanacağınız taze suyu oda sıcaklığında bir süre bekletmek suretiyle akvaryumunuza yakın bir ısıya getirebilirsiniz.

Bulunduğunuz ortamın soğuk olması halinde ufak bir ısıtıcı yardımıyla taze suyu ısıtarak akvaryumdaki ısıya yakın bir derecede su sıcaklığı oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda genel hatlarıyla cüce vatoz balıklarından bahsetmeye çalıştık. Ayrıca yosun yeme konusunda “En İyi Yosun Yicici 10 Canlı Türü” hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Cüce Vatoz Balığı Türleri ve Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞