BitkiBalik.Com

Discus Balığı Özellikleri ve Bakımına Dair Herşey

15.08.2021
Discus Balığı Özellikleri ve Bakımına Dair Herşey

Discus balığı dünya üzerinde tanınan en gösterişli ve en güzel tatlı su balıklarından biridir. Yeni başlayanlara tavsiye edilmiyor olsa da gereksinimleri göz önünde alınarak uygun yaşam koşulları oluşturulduğunda, başlarda zor gelen serüven ilerleyen süreçte keyif alacağınız bir hobiye dönüşecektir.

Discuslar evcilleşebilen nadir türlerden biridir ve sahibiyle ciddi anlamda bir bağ kurabilir. Akvaryumda discus balığı beslemek fikrine yatkınsanız; onları yeterince tanımanız, yaşam koşullarını öğrenmeniz açısından yazımızı dikkatle okumalısınız.

Habitatı ve Tarihçesi

Discuslar 1840 yılında Amazon Havzasında Dr. Johann Jacop HECKEL tarafından keşfedilmiştir. Bilimsel adları “Symphysodon Discus” olarak tanımlanmıştır. Akvaryum balık türlerinin en gözdeleri arasındadır. Discuslar, Amazon nehrinin orta kısımlarından Venezüella ve Peru taşkın havzalarının ormanlarına kadar uzanan devasa bir bölgede yaşamaktadır. Nehir kollarının sessiz, sakin ve bol bitkili alanlarında yaygın olarak bulunurlar.

Symphysodon Discus ilk kez 1993 yılında akvaryumculara tanıtıldığından beri, akvaryum balığı yetiştiriciliğinde ciddi bir sansasyon yaratmıştır. Tanıtıldığı günden günümüze kadar pek çok akvaryum uzmanı tarafından mevcut en seçkin balık olarak görülen discuslar, uluslararası platformlarda “Akvaryum Balıklarının Kralı” olarak kabul görmektedir.

Symphysodon Discus

Symphysodon Discus

Discus Balığı Özellikleri

Discuslar önden bakıldığında boyutları çok ince görünen, yandan bakıldığında ise neredeyse yuvarlak bir tabak veya disk görünümünde olan canlılardır. Disk ve tabağı andıran bu görünümleri sayesinde latince “DİSCUS”  ismini almayı hak etmişlerdir. Ortalama büyüklüğe sahip balıklardır. Küçük bir ağıza sahip olan bu canlıların küçük parlak kırmızı gözleri, canlı yeşil, mavi veya kahverengi renkleri dikey, koyu çizgileriyle karakterizedir. Evcilleştirilen balıklar varyete ve yetiştirme ıslahlarıyla çok farklı renklere sahip olmuşlardır.

Discus

Discus

Discus ne kadar büyür? Erişkin Discusların boyutları 15 – 20 cm. aralığındadır. Onlarca yıl yürütülen üretim çalışmaları sonucunda kırmızı, sarı, mavi, turuncu gibi birçok farklı renkte discus türü ortaya çıkmıştır. Fakat bu çeşitlerin tümü akvaryumda beslediğimiz diğer balıklar gibi çoğunlukla doğaya ait olmayan ıslah sonucu üretilmiş balıklardır. Vücutlarındaki dikey ve koyu renkli çizgiler, discus balıklarının koloni içerisinde korunmaları ve iletişim kurmalarını sağlamaktadır.

Akvaryumda beslenen discusların dikey çizgilerinin durumuna bakarak balıkların genel sağlık durumları konusunda, huzurlu veya stresli olup olmadıkları konusunda tahminlerde bulunmak oldukça kolaydır. Çünkü bu balıklar korktuklarında, hastalandıklarında, stresli olduklarında ve su değerlerinde ortaya çıkan olumsuzluklarda dikey çizgileriyle farkındalık oluştururlar.

Discus Balığı Ömrü Kaç Yıldır?

Discus balığı kaç yıl yaşar? Discuslar uygun akvaryum koşullarında bakıldıklarında uzun yıllar hayatta kalabilen canlılardır. Sağlıklı bir discus balığı ömrü ortalama 10 ila 12 yıl arasındadır. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri konusunda akvaryum şartlarının yanı sıra beslenme diyetlerindeki çeşitliliğin sağlanması, sağlıklı beslenme düzeninin oturtulması büyük bir öneme sahiptir.

Discus Vücud Çizgileri

Discus Vücud Çizgileri

Discuslar hakkında keşfedilen en heyecan verici ve benzersiz özelliklerden biri, yavrularını besleme yöntemleridir. Ebeveynler ilk 4 gün boyunca yavruları akvaryumda melek balıkları gibi bir yerden bir yere taşırlar. Sonra yavrular serbest yüzmeye başladığında ebeveynin yanına giderler.

İlk başta, korunma için ebeveynlerinin vücuduna yapışmış gibi görünürler, ancak daha yakından bakıldığında ebeveynlerin gövdesi üzerinde bir şeyler yediklerini görürsünüz. Symphysodon Discus yavruları anne ve babalarının mukoza salgısıyla beslenirler.

Discus Balığı Bakımı ve Uygun Tank Koşulları

“Discus Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?”

“Akvaryum Balıklarının Kralı” olarak ilan edilmiş Symphysodon Discus balıkları ünleriyle paralel olarak bakımı kolay bir tür değildir. O bir Kral… Peki bu noktada merak edilen husus; Discus Akvaryumu Nasıl Olmalı? Sorusudur.  Discus Akvaryumu içerisinde canlıların ihtiyacı olan su şartlarının oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle Discusların bakımı konusunda ciddi araştırmalar yapabilecek ve bakımı hususunda emek verebilecek yetiştiriciler tarafından bakılmaları gerekir.

Discus balıkları düşük mineral içeriğe sahip, 4.0 – 7.0 pH aralığında su değerlerine ihtiyaç duyar. Ayrıca su sıcaklığı seviyesi 27 °C – 29 °C aralığında tutulmalıdır. pH dalgalanmalarından çok çabuk etkilendiklerinden pH test kiti kullanılarak sudaki pH seviyesinin düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz.

Su değerlerinde önemli olan parametrelerden bir diğeri ise akvaryum suyundaki biyolojik atıkların oluşturduğu amonyak yükleridir. Discuslar kirli bir akvaryum şartlarından çok çabuk etkilenebilen hassas bir balık türüdür. Akvaryum tabanında amonyak ve nitrat seviyelerinin olumsuz artışına neden olabilecek yem artıklarının, bozulmuş bitki kalıntıları gibi biyolojik atıkların toplanmasına özen gösterilmelidir.

Bitkili Discus Akvaryumu

Bitkili Discus Akvaryumu

Discus akvaryumu cama cam bir şekilde kum ve kaya benzeri dekorlar olmadan kurulabilmektedir. Bu kurulum şekli, özellikle üretim amaçlı discus besleyen yetiştiriciler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Cama cam akvaryum tercih edilmesinin nedeni yem artıkları veya balık dışıkları gibi atıkların kolay bir şekilde akvaryumdan tahliyesine olanak veriyor olmasıdır.

Discuslar boş akvaryum ortamı dışında bitkili akvaryum ortamında da sağlıklı bir şekilde bakılabilir. Bitki akvaryumunda beslenen discusların, düzenli bakım yapıldığı sürece bitkilerin sağladığı güvenli ve doğala yakın ortamda daha mutlu olduğu tecrübe edilmiştir. Bitki akvaryumunun bu konudaki faydaları oldukça fazladır.

Su içerisindeki organik atıkların bitkiler tarafından besin olarak tüketilmesi sudaki nitrat oranını düşürecektir. Ayrıca bitki tanklarında dekor olarak kullanılan ağaç kökleri ve kuru yaprakların sudaki pH seviyesini düşürücü etkisi vardır.

Discus Balığı Fiyatları

Discus balıkları akvaryum dünyasında onlara verilen değerle doğru orantılı şekilde kıymetli balıklardır. Discus balığı fiyatı yavru boyutlar olmak üzere 25-50 liradan başlamaktadır. Balığın boyutune türüne göre katlanarak artmaktadır. Balığın fiyatını belirleyen birden fazla unsur bulunmaktadır. Balığı boyutu, yaşı, varyetenin üretim zorluğu ve formunun düzgünlüğü fiyatlandırma noktasında değerlendirilen unsurlardır.

Discus Akvaryumu

Discus Akvaryumu

Discus Bakımı Püf Noktaları

Balıklarınızın sağlıklı bir yaşam sürmeleri için öneriler:

  • Akvaryumu mümkün olduğunda sessiz ve hareketsiz bir noktaya yerleştirin.
  • Beslediğiniz balıkları enfeksiyondan korumak için akvaryuma sık sık yeni balık eklememeye özen gösterin.
  • Balık eklenmesi gereken durumlarda, ekleyeceğiniz balıkların karantina sürecinin yeterli olduğundan emin olun.
  • Balıklarınızı beslerken kısa sürede tüketebilecekleri kadar yem vermeye özen gösterin. Balıklarım yeterince doysun istiyorum diyerek fazla yemleme yapmanız su değerlerinizi bozacak, bozulan su değerleri balıklarınıza tehdit oluşturacaktır.
  • Akvaryumdaki su sıcaklığını 27°C seviyesinden aşağı düşürmeyin. Su değişimlerinde akvaryumunuzdaki suya yakın sıcaklıkta (+1/-1 °C olabilir) su eklemeye dikkat edin.
  • Üretim amacı gütmüyorsanız akvaryuma bitki ekleyebilirsiniz. Balıklarınız doğal ortamlarına yakın bir ortamda olduklarını hissedecek renklerini daha parlak bir biçimde gösterecektir.
  • Uygun ekipmanlar ve su düzenleyiciler kullanarak ya da doğal ürünler ile akvaryumdaki pH seviyesinin 7.0 üzerine çıkmamasını sağlayın.
  • Haftalık en fazla %20 ila %30 oranında su değişimi yapmaya çalışın. Su değişimlerinde dinlenmiş su kullanımına özen gösterin.
  • Balıklarınıza ek besin olarak verdiğiniz canlı yem ve dana yüreği gibi yemlerle besleme yapıldıktan sonra kısmi su değişimi yapmanız, artıkları dip çekimi yaparak akvaryumdan uzaklaştırmanız su değerlerinizin bozulmasını, parazit oluşumunu engelleyecektir.

Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler” başlıklı makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Discus Beslenmesi ve Diyeti

Discus balığı nasıl beslenir? Discuslar tankın ortasından beslenmeyi tercih eder ve su yüzeyinde yüzen ya da yüzeyin yan duvarlarında askıda kalmış yiyeceğe dikkat etmeyebilir. Kan kurtları veya  küçük parçalar halindeki dana yüreği gibi yemlerin sunulduğu beslenme konilerinden de beslenebilirler. Günde bir kez yem verilmesi yeterli olur şeklinde yanlış bilgilendirmeler vardır.

Discus balıkları beslenmeden birkaç hafta boyunca da hayatta kalabilir. Fakat sağlıkları oldukça olumsuz etkilenir. Balıklarınızın ideal boyutlarıan ulaşması ve gösterişli renklere sahip olması için onları günde iki veya üç kez yeterli miktarda besleyin.

Discus Beslenme

Discus Beslenme

Balıkların sağlıklı yaşam sürdürmesi ve iyi bir sindirim sistemine sahip olması için çeşitli birden fazla çeşitte yemle beslenmesi gerekir. Discus balığı yemi olarak granül yapıdaki protein içerikli yemler tercih edilmektedir. Çeşitlendirilmiş bir granül diyeti, ihtiyaç duydukları tüm besinleri almalarını sağlayacaktır.

Öğünleri desteklemek için discuslara olarak haftada bir-iki kez canlı yem ya da dana yüreği gibi ürünler verilebilir. Ancak protein ağırlıklı beslenmenin sindirim sisteminde oluşturabileceği olumsuz etkilerin önlenmesi amacıyla balıklara gün aşırı öğünlerinden birinde bitkisel ağırlıklı yem verilmesi son derece önemlidir.

Davranış ve Tank Arkadaşları

Discusları yakından gözlemlerseniz olağanüstü sosyal balıklar olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Sosyal davranışları, doğal ortamlarındaki nehir havzası içerisinde büyük gruplarda kalmayı tercih ettikleri gerçeğiyle görülebilir. Ancak yetişkinliğe ulaştıklarında ve üreme amacıyla eş aradıklarında çok vahşi olabilirler. Böyle zamanlarda erkekler, eşlerini kazanmak için diğer erkeklere fazlasıyla agresif davranabilirler.

Eğer damızlık balıklara sahipseniz balıklar arasındaki sürtüşmeyi azaltmak ve aralarındaki eşitliği sağlamak için aynı boyutlara sahip balıkları bir arada tutabilirsiniz. Discus balıkları hangi balıklarla yaşar? Discuslar kendilerinden boyut olarak çok daha küçük balıkları avlama peşine düşebilir. Bu nedenle yutabilecekleri boyuttaki balıkları akvaryuma eklemeyin.

Discuslar ve Kardinal Neon Tetralar

Discuslar ve Kardinal Neon Tetralar

Uygun Tank Arkadaşları

“Discus Balığı İle Yaşayan Balıklar Hangileridir?

Akvaryumda discus beslemek isteyen ya da discus akvaryumuna yeni canlılar eklemek isteyen hobiciler tarafından sıklıkla yöneltilen bir sorudur: “Discus balığı hangi balıklarla yaşar?” Sorusu… Discuslar barışçıl türler olan neon tetra, kardinal tetra, rasbora, betta, lepistes ve melek balığı gibi sakin tank arkadaşlarıyla birlikte beslenebilir. Yalnızca tank arkadaşlarının, discuslarınız için av boyutunda olmadığından emin olmanız şartıyla…

Diğer taraftan vantuzlu ağız yapısına sahip balıkları akvaryuma eklerken çok dikkatli olmalısınız. Bazı balık türleri ve vantuzlu cinsler discusların mukozasına musallat olabilir. Özellikle geceleri discuslarınız uykudayken gövdelerine yapışmış, onları emerek mukozalarını tüketmeye çalışan balık türlerini akvaryuma eklemeyi hiç istemezsiniz.

Discus Üretimi – Eşleştirme

Discus üretimi için genç ve sağlıklı bir çifte ihtiyacınız vardır, kendinize sağlıklı bir çift balık edinmek için bir dizi genç discus satın alabilirsiniz. Bu şekilde büyüyerek damızlık çağa geldiklerinde eşlerini seçebilirler. Sağlıklı bir popülasyon elde etmek ve genetik çeşitliliğe sahip olmak için discus çeşitleri arasından farklı renk formlarında 6 ila 10 adet balık edinebilirsiniz. Balıklar arasında bakteri çakışması gibi sorunların yaşanmaması açısından, balıkları aynı üreticiden hatta aynı tank içerisinden almaya çalışın.

Discus Çifti

Discus Çifti

Koloni kurarak eş seçimini sağlamak dışında, tanınmış ve güvenilir olduğunu düşündüğünüz discus üreticilerinden bir üreme çifti alabilirsiniz. Bu şekilde üretim konusunda daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Discuslar eşleşme sürecindeyken oldukça bölgeseldir ve bu tür zamanlarda erkek, dişinin üzerinde hakimiyet kurmak için saldırganlık gösterir.

Agresif hareket eden erkek balık, dişi discusu kendine eş olarak alır ve başka erkek discuslarla eşleşmesine engel olur. Eş seçiminden sonra erkeğin diğer erkeklere zarar vermesini önlemek amacıyla çift dikkatle takip edilmeli veya bu çiftin ayrı bir akvaryuma yerleştirilmesi gerekir.

Discus Balığı Cinsiyet Ayrımı

Discus balığı erkek dişi ayrımı nasıl yapılır? Yetişkin balıklarda cinsiyeti tespit etmenin en basit yolu üreme dönemlerinde ortaya çıkan üreme tüplerini ve balıkların görünüşünü incelemektir. Erkek balığın sperm tüpü ince yapılı, sivri uçlu iken dişinin yumurtlama tüpü kalın ve yuvarlak uçlu bir görünümdedir.

Cinsiyeti anlamak için görünüşe bakıldığında; erkek discusun kafa kısmındaki ve yüzgeçlerindeki desenler dişilere göre daha parlak, daha belirgin bir şekilde görülür.

Yumurtalarını Havalandıran Discus

Yumurtalarını Havalandıran Discus

Discus Yumurtlama ve Yavru Bakımı

Akvaryumda discus üretimi yapımak amacıyla genellikle koni şeklinde discuslar için özel olarak üretilmiş ürünler kullanılmaktadır. Yumurtlama konisi çiftin bulunduğu akvaryumun ortasına yerleştirilmelidir. Akvaryumun ısısı 27 °C civarında su iletkenlik değeri ise 80 – 120 ms aralığında olmalıdır. Suyu bu iletkenlik seviyesine düşürebilmek için revers ozmoz cihazı kullanılması, iletkenlik ölçümü için ise TDS metre bulundurulması gerekmektedir.

Serbest Yüzüşe Geçen Yavrular

Serbest Yüzüşe Geçen Yavrular

Su değerleri, olması gereken değerlere ulaştığında, balıklarınıza kuru yem, canlı yem ve dana yüreği gibi besinlerle protein diyeti sunmanız üremelerini teşvik edici olacaktır. Üremeye hazır olan discuslar, öncelikle koni üzerinde belirledikleri alanı ve etrafını temizleyecektir. Ardından discus balığı çifleşmesi ve sonra yumurtlama çalışmaları başlayacaktır.

Discus yumurtaları, koniye yapışacak şekilde küçük, hafif opak kürelerdir. Balıklar çiftleşmeyle birlikte temziledikleri alan üzerine yumurtalarını dizmeye başlar. Yumurtaların dizilmesiyle birlikte discus çiftleşmesi sona erer. Yumurtalama sonrasında ana balık çifti yumurtaları sürekli olarak havalandırır.

Havalandırma yumurtaların oksijen ihtiyacını karşıladığı gibi, enfeksiyonlardan da korunmalarını sağlar. Havalandırmanın yeterli olmadığı veya su değerlerinin bozulduğu durumlarda discus yumurta mantarlaşması söz konusu olabilir. Discus yumurta mantarlaşmalarının engellenmesi amacıyla yumurtlama öncesinde akvaryumda sağlıklı su değerlerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yumurtlama sonrasında ise su değerleni bozacak müdahalelerden kaçınılmalıdır.

Discus Balığı Yavruları

Discus Balığı Yavruları

Discus Yavru Büyütme

Symphysodon Discus yumurtaları 72 saatlik kuluçka süresinde açılmaya başlayarak yavrular serbest yüzüşe geçmeye başlar. Yumurtadan larva evresine geçen yavrular için en tehlikeli etken sudaki yüksek nitrat seviyeleridir. Çünkü larvalar yüksek nitrat seviyelerine dayanamazlar. Bu nedenle larva aşamasında düzenli olarak dip çekimi yapılması gerekir.

Dip çekimi olabildiğince seri bir şekilde tamamlanmalı, balıklar çok fazla ürkütülmemelidir. Larvası olan ebeveynler genellikle saldırgan davranışlar sergiler. Dip çekimi esnasında elinize saldırmaya çalışabilirler. Çok tepki vermeden dip çekimini tamamlayıp çiftinizi kendi haline bırakın.

Ebeveynlerden Ayrılmaya Hazır Genç Discuslar

Ebeveynlerden Ayrılmaya Hazır Genç Discuslar

Yavrular yumurtadan larva aşamasına geçtikten sonraki 50 ila 60 saatlik süreçte serbest yüzüşe geçerler. Bu aşamada beslenmek ve korunmak amacıyla anne-babalarının sırtına çıkarlar. Burada ebeveynlerinin deri mukozasıyla beslenirler.

Discus yavru büyütme sürecinde ilerleyen 5. ve 6. günlerden sonra yavrulara canlı artemia verilmelidir. Bu şekilde hem anne baba üzerindeki yük hafifletilmiş olur, hem de besleyici değeri yüksek olan canlı artemia ile yavruların gelişimine katkı sağlanmış olur. Discus yavruları ne zaman ayrılır? Yavrular 25 – 30 günlük olduklarında ebeveynlerinden ayrılmalıdır. Yavrular, ayrılma sonrasında ayrı bir tankta canlı ve kuru yem diyetiyle beslenmeye devam edilir.

Discus Balığı Neden Yan Yatar?

Discuslar dik ve ince vücut yapılarıyla yüzüşlerini dengelemek için hava kesesine sahip olan balıklardandır. Hava keselerinin sağlıklı şekilde çalışması su içerisinde aşağı-yukarı hareketlerini ve dengelerini korumaları sağlar. Balığınızın yüzüşünde anormalliğin olması, yan yatarak yüzmesi gibi durumlar hava kesesi sorunlarından kaynaklı olabilir. Hava kesesi sorunları dışında anatomik yapıda olabilecek hasar ile iç parazit rahatsızlıklarının da yan yatma gibi yüzüş bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir.

Son olarak; Melek Balığı Bakımı ve Özellikleri hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Discus Balığı Türleri ve Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞