BitkiBalik.Com

Elma Salyangozu (Pomacea Bridgesii)

Elma Salyangozu (Pomacea Bridgesii)

Elma Salyangozu tatlı su akvaryumlarında sakin hareket etmesi, barışçıl yapısı ve çeşitli renk formlarıyla, sevilen omurgasız canlı türlerinden biridir. Küçük bir elma görünümünü andıran vücuduyla, sizin için akvaryumdaki birtakım temizliği yaparken yorulmaksızın çalışacaktır.

Bu yazımızda Elma Salyangozu akvaryumda ne işe yarar? Sorusunu ele alarak bu canlıların özelliklerini, habitat bilgilerini, diğer türlerle uyumunu, beslenmelerini ve üremeleri dahil olmak üzere bir çok hususu birlikte inceleyeceğiz.

Elma Salyangozu Habitatı

Elma salyangozları vahşi doğada; Paraguay, Brezilya ve Bolivya bölgelerinde bulunur. Fakat istilacı türler olarak dünyanın çeşitli bölgelerine yayıldıkları da bilinmektedir. Özellikle Çin türleri, Kuzey Amerika’ nın bazı bölgelerinde istilacı olarak kabul edilen salyangozlar ciddi bir sorun haline gelmiştir.

Pomacea bridgesi Doğal Yaşam Alanı

Pomacea bridgesi Doğal Yaşam Alanı

Elma salyangozu bitki yer mi? Doğada, bitkisel olarak beslenebilecekleri ya da leşçil olarak tüketim yapabilecekleri göletlerde, nehirlerde ve bataklıklarda yaşarlar. Beslenebilecekleri başka bir kaynak olmadığında canlı bitkilerle de beslenmeye yönelirler. Zamanlarının çoğunu yaşadıkları habitatın çevresinde ya da sucul alanların dibinde otlayarak geçirirler. Vahşi doğada dikkat etmeleri gereken tek şey kabuklarını kırabilecek avcılar ya da gizlenerek avlanan büyük balıklar ve kuşlardır.

Elma Salyangozu Özellikleri

Bu canlılarda diğer salyangozlar gibi Gastropoda familyasına dahildir. İsimleri çeşitli kaynaklarda değişkenlik göstermektedir. “Apple Snail, Gizemli Elma Salyangozu, Elma Tepeli Salyangoz, Pomacea Australis” isimleriyle de biliniyor olsa da doğru bilimsel adı “Pomacea Bridgesii” dir. Elma salyangozu fiyatları 5 ila 10 lira arasındadır. Farklı renk ve varyetelere sahip olanlarda ise fiyatlar değişebilir.

Elma Salyangozu

Elma Salyangozu

Pomacea bridgesii salyangozlarının ömrü vahşi doğada ortalama 1 yıl olmasına karşın akvaryum ortamındaki bakımlarına bağlı olarak 2-3 yıldır. Boyutları 4 ile 7 cm. aralığında olan elma salyangozlarının kahverengi, siyah, mor, mavi, altın, beyaz, sarı ve çeşitli renklerde varyeteleri vardır. Hem otçul hem etçil olarak beslenirler.

Öğünlerinde ilk tercileri bitkiler ya da akvaryum dekorunda oluşan sümüksü yapıdaki alg tabakalarıdır. Yeşil nokta gibi sert yosunlarda nerite salyangozları kadar etkin olamasalar da akvaryum içinde oldukça aktif canlılardır.

Yavaş hareket etmelerine aldanmayın, o kadar aktiflerdir ki beslenmek ve temizlik amacıyla akvaryumda keşfedilmedik nokta bırakmazlar. Zamanlarının çoğunu tabanda yiyecek arayışıyla ya da camdan cama alg arayışıyla geçirirler.

Pomacea bridgesii

Pomacea bridgesii

Anatomilerinin en önemli kısımlarından biri kafadır. Çevrelerini algılamak ve yiyecek bulmak için kullanılan iki büyük dokunaçları vardır. Bu uzun dokunaçların hemen arkasında, hareket ve ışığı algılayan gözleridir. Ayrıca Pomacea bridgesii anatomisinde kemiksi koruyucu yapısından dolayı bilimsel olarak operculum ismi verilen kabuk kapağı bulunur.

Korktuklarında veya agresif bir balık tarafından tehdit edildiklerinde basitçe aşağı inerek, basitten kastımız çoğunlukla tutunduğu zeminden ayrılıp serbest bir şekilde zemine düşerek kabuk kapağını kapatır. Tehlike geçtiğinde kapağını açarak tekrar aktif hale gelir. Fakat salyangozun sağlığında bir sorun varsa operculum tam kapanmayacak, canlı öldüğünde ise düşecektir.

İdeal Tank Koşulları ve Bakımı

Bakımları için en az 20 litre hacme sahip bir tank kullanılması önerilmektedir. Dayanıklı yapıya sahip olmalarına rağmen  su şartlarındaki ani değişimlerden kaçınılması gerekmektedir. Orta derecede hareketli, oksijenli sulara rahatlıkla adapte olurlar. Akvaryum sıcaklığının 18 ila 30 °C aralığında olması, pH ın 6.5 -8.5 sevilerinde olması önerilmektedir. Bu noktada asıl önemli olan pH seviyesinin korunmasıdır. Salyangozların çoğunda olduğu gibi düşük pH seviyelerinde kabuklarının erimesi ve zarar görmesi söz konusu olmaktadır. Kabukları üzerindeki çatlaklar, ince oyuklar düşük kalsiyum seviyesinin veya düşük pH seviyesinin belirtileri olabilir.

Elma Salyangozu Varyetesi

Elma Salyangozu Varyetesi

Pomacea bridgesii kabuğunun sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamak amacıyla akvaryuma kalsiyum takviyesi eklenmesi faydalı olacaktır. Kalsiyum takviyesi akvaryum ürünleriyle sağlanabileceği gibi, haftada bir olmak kaydıyla akvaryumunuzun boyutlarına uygun miktarda haşlanmış yumurta suyunun eklenmesiyle de sağlanabilecektir. Uygun miktarı örnek vermek gerekirse 100 litrelik hacme sahip bir akvaryum için 200 ml. su bardağı ile bir bardak haşlanmış yumurta suyu yeterli olacaktır.

Renkli Pomacea bridgesii Varyetesi

Renkli Pomacea bridgesii Varyetesi

Beslendikleri akvaryumda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus akvaryumun üstünün kapalı tutulmasıdır. Akvaryumda gezinmeyi seven bu canlılar cam yüzeyinde dolaşırken ya da yumurta bırakmak amacıyla su yüzeyinin dışına çıkmaya meyillidir. Olası bir kazayı engellemek amacıyla akvaryumun kapaklı olması ya da üzerinin kapatılması uygun bir ortam sağlayacaktır.

Elma Salyangozu Hangi Balıklarla Beslenebilir?

Akvaryumdaki balıklar tarafından av olarak görülmedikleri sürece akvaryumdaki balıklarla çok az etkileşime girerler. Bu nedenle saldırgan olmayan barışçıl tank arkadaşlarının olduğu akvaryumlarda beslenmeleri gerekmektedir.

Pomacea bridgesii Anatomik Yapısı

Pomacea bridgesii Anatomik Yapısı

Uygun tank arkadaşları canlı doğuranlar, küçük boyutlu tetralar  ve tropikal balıklar olabilir. Balıklar dışında kiraz karidesler, hayalet karidesler ve küçük boyutlu karides gruplarıyla sorunsuz bir şekilde barınabilirler. Çiklet türleri, pirana, oscar gibi agresif, iri balıkların bulunduğu ya da katil salyangozların yoğun olduğu akvaryumlarda beslenmeleri önerilmez. Ayrıca gastropod temasının devam etmesini istiyorsanız, arkadaş olarak Ramshorn salyangozları, Fildişi salyangoz ve Nerite salyangozları düşünebilirsiniz.

Elma Salyangozu Ne Yer?

Vahşi doğada ölü ve çürüyen bitkilerle birlikte beslenir. Ayrıca, kaya veya kum gibi herhangi bir yüzeyde oluşan yosunlar üzerinde otlanırlar. Pomacea bridgesii salyangozları doğası gereği çok iyimser temizleyicilerdir, bu da çok çeşitli yiyecekleri yiyebilecekleri anlamına gelir.

Elma Salyangozları

Elma Salyangozları

Akvaryumda beslenen elma salyangozları ne yer? Akvaryumunuzdaki orta ila yüksek seviyedeki bitki örtüsünü korurken onlara doğal bir besin kaynağı vermek isteyebilirsiniz. Bitkiler büyüdükçe doğal olarak eski, yıpranmış yapraklarını dökerler.

Bitkili bir akvaryuma sahipseniz dökülen bitki yapraklarının üzerinde doğal olarak büyüyen algler salyangozlarınız için mükemmel besin kaynaklarıdır. Bunların dışında akvaryumdaki cam yüzeylerin üzerindeki alg tabakalarını severek tüketeceklerdir. Camı elle temizlemediyseniz, salyangozların ilerledikçe izlerini görmeniz olasıdır.

Sebze Tüketen Salyangoz

Sebze Tüketen Salyangoz

Elma salyangozu bitki yer mi? Soruları sıklıkla yöneltilmektedir. Bitki akvaryumları için iyi bir bahçıvan olsalar da narin yapılı zemin bitkilerini tırtıklamaları söz konusu olmaktadır. Akvaryumunuzda alg tabakasının yeterli gelmediği durumlarda bitkilere yönelimlerini engellemek amacıyla bitkisel tablet yemler ikram edilebilir.

Balıkların yem artıklarına da hayır demeyeceklerdir. Ayrıca bu otçulların sebze sevdiği de bilinmektedir. Zaman zaman sebze diyetleri sunmak amacıyla salatalık, marul, kabak gibi sebzeler yıkanıp hafif bir haşlama işlemi sonrasında verilebilir.

Öğünlerine bitkisel yem ve sebze takviyeleri eklemek, onlara ihtiyaç duydukları doğru mineralleri sağlayarak sağlıklı tutacaktır. Sadece fazla beslememeyi veya akvaryum içerisinde yiyecekleri çok uzun süre bırakmamaya dikkat edin. Bu durum, su kalitenize zarar verebilir ve tank sakinleriniz için sağlık sorunlarına neden olabilir.

Elma Salyangozu Cinsiyet Ayrımı

Önceki paragrafta belirttiğimiz gibi bu salyangozlarda erkek ve dişi cinsiyetler bulunmaktadır. Peki, “Elma Salyangozu Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?” Elma salyangozu cinsiyet ayrımı yapılırken  salyangozun kabuk ve gövde yapısına bakılmaktadır. Genellikle kabuğunun kıvrımlı bölümünde kahverengimsi bir renk yapısına sahip olaranlar erkektir, renksiz olanlar ise dişi bireylerdir.

Kabuk Kıvrımına Göre Cinsiyet Ayrımı

Kabuk Kıvrımına Göre Cinsiyet Ayrımı

Ayrıca erişkin salyangozların kabuk şekline bakılarak cinsiyet tespiti yapabilirsiniz. Erkek elma salyangozunun kabuk şekline bakıldığında kenarlarının dışa kıvrımlı olduğu görülecektir. Dişilerin kabuk kenarları ise erkeklere göre daha küt bir yapıya sahiptir.

Kabuk Kenarlarına Göre Cinsiyet Ayrımı

Kabuk Kenarlarına Göre Cinsiyet Ayrımı

Fakat yalnızca kabuğa bakılarak cinsiyet ayrımı yapmak doğru bir sonuç vermeyecektir. Bu nedenle salyangozun kabuğun içinden çıkması beklenerek vücut yapısına bakmak daha tespitin daha sağlıklı yapılmasını sağlar. Kabuğun içindeki vücut yapısını görmek için kabuğu elinize alın ve bir süre bekleyin, birkaç dakika içerisinde salyangoz kabuğundan dışarı çıkma eğilimi gösterecektir. Erkeklerin kabuğunun iç kısmındaki belirgin bir çıkıntı bulunmaktadır. Dişilerde ise bu çıkıntı bulunmaz.

Elma Salyangozu Cinsiyet Ayrımı

Elma Salyangozu Cinsiyet Ayrımı

Elma Salyangozu Üretimi

Elma salyangozu üretimi yapılırken gonokoristik yapıya sahip oldukları, yani eşey organlarını ayrı cinsler üzerinde taşıdıkları bilindiğinden, erkek ve dişi salyangozun bir arada bulunması gerekmektedir. Erkek ve dişi tank koşullarında herhangi bir değişiklik yapılmadan ya da herhangi bir yardıma gerek duymadan çiftleşecektir.

Dişi salyangoz yumurta bırakmaya hazır olduğunda yumurtalarını su yüzeyinin üstüne bırakmak isteyecektir. Aşağıdaki fotoğrafta elma salyangozu yumurtlama anı görülmektedir. Dolayısıyla akvaryumun su seviyesinin üzerinde 4-8 cm. arası boşluk bırakılması yumurtalar için yeterli olacak, su ile temas etmelerini engelleyecektir. Ayrıca salyangozların akvaryumda firar etmesini engellemek ve elma salyangozu yumurtası gelişimi için nemli bir ortam sağlamak amacıyla akvaryumun kapaklı olması oldukça önemlidir.

Elma Salyangozu Yumurtası ve Yavruları

Elma Salyangozu Yumurtası ve Yavruları

Dişi elma salyangozu yumurtasını yüzeyde bırakılan boşlukta seçeceği bir noktaya toplu bir şekilde bırakacaktır. Yumurta öbekleri içerisinde gelişen her bir elma salyangozu yavrusu ortalama iki-üç hafta içerisinde yumurtadan çıkacaktır.

Yumurtaların bırakılma süresine göre, daha önce bırakılan yumurta içerisindeki elma salyangozu yavrusu daha erken çıkacaktır. Fakat yavruların büyük bir çoğunluğu ortalama 20 gün içerisinde yumurtadan çıkacaktır. Bebek salyangozlar tankın dibine düşecek, ebeveynleriyle aynı yiyecekleri tüketerek gelişeceklerdir. Yavruları ayrı bir akvaryumda büyütmeyi düşünüyorsanız, bebek salyangozlarınıza günde bir-iki kez küçük miktarlarda balık yemi verebilirsiniz.

En Güzel Elma Salyangozu Fotoğrafları

Ayrıca akvaryumdaki yosun sorunuyla mücadele etmek amacıyla akvaryumda beslenen “En İyi Yosun Yiyici 10 Canlı Türü” hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞