BitkiBalik.Com

En İyi Bakteri Kültürü Markaları

10.09.2021
En İyi Bakteri Kültürü Markaları

Akvaryumda kullanılan en iyi bakteri kültürü markaları konusu akvaryum sahipleri tarafından merak edilen hususların başında gelir. Bakteri kültürü nedir? Bakteri kültürü ne iş yarar? Okurlarımız tarafından en çok yanıt aranan sorulardandır.

Bakteri denildiği zaman genel olarak akla enfeksiyon ve hastalık yapan organizmalar gelir. Ancak bakteriler sadece enfeksiyon ve hastalığa neden olan canlılar değil, yaşamsal fonksiyonların desteklenmesinde de rol oynayan organizmalardır.

Nasıl ki faydalı bağırsak bakterileri insan sağlığı için önemli bir yapı taşı ise, akvaryumda faydalı olan bakteriler de o derece öneme sahiptir. Akvaryumdaki zararlı bileşenlerin (amonyak, nitrit) azot döngüsüne girmesini sağlayan organizmalar faydalı bakterilerdir.

Bu yazımızda bakteri kültürü konusunda detaylı bilgilere yer vererek aklınızdaki soru işaretlerini yanıtlamaya çalışacağız. Ayrıca akvaryumda kullanılan ve belirli bir üne sahip olan en iyi bakteri kültürü markaları ile özelliklerini inceleyeceğiz.

Bakteri Kültürü Nedir

Bakteri Kültürü Nedir

Bakteri Kültürü Nedir?

Akvaryum için bakteri kültürü demek azot döngüsünün oluşumundan doğru bir şekilde dönüşümünü sağlayan organizmaların kültürü anlamına gelmektedir. Aslında akvaryumdaki faydalı bakteri kolonilerinin oluşturulması için gereken kültürdür diyebiliriz.

Bakteri Kültürü Ne İşe Yarar?

Bakteri kültürü içerisindeki faydalı bakteriler, doğal yaşamın pek çok alanında olduğu gibi akvaryumda da doğal hayatın devamlılığı için son derece gerekli bir olgudur. Akvaryumda balıkların dışkıları, yem artıkları, çürümüş bitki parçaları gibi maddelerin oluşturduğu zararlı amonyak türevlerinin balıklar için daha az zararlı bileşenlere dönüşmesini sağlar.

Akvaryumda balık besleyenler ilk tecrübelerinde bakteri kültürü konusunda bilgi sahibi olmadıkların balık kayıpları yaşayarak, balıklarının ölüm nedenini araştırırlar. İşte tam da bu noktada akvaryumdaki bakteri kültürü konusu ortaya çıkar.

Bakteri Kültürü Ne İşe Yarar

Bakteri Kültürü Ne İşe Yarar

Deniz, göl ve akarsular gibi vahşi ortamlarda doğal olarak oluşan bakteri döngüsü balıklar için zararlı bileşenleri daha az zararlı hale getirmektedir. Hatta çoğu zaman daha az zararlı bileşikler olan nitrat türevleri doğal ortamdaki bitkilerin azot ihtiyacının karşılanması için besin kaynağı oluşturarak yok olmaktadır.

Akvaryum insan eliyle oluşturulan sucul ortam olduğundan faydalı bakteri popülasyonu kendi başına doğru bir şekilde oluşmaz. Uzun bir süreç veya doğru bir ürün ile aşılama gerektirir. Bakteri popülasyonu oluşturulmadığı durumlarda ise balıklar; kendi dışkılarının ve yem artıklarının ortaya çıkardığı zararlı amonyak ve nitratın aşırı yükselmesinden dolayı hayatını kaybedebilir.

Akvaryumda Bakteri Kültürü Nasıl Oluşturulur?

Akvaryum ortamında bakteri kültürünün kendi kendine oluşması uzun bir süreç alacaktır. Akvaryuma yem atmak ya da akvaryumu olan bir yakınınızın filtre süngerini akvaryuma sıkmak gibi öneriler karşınıza çıkacaktır. Fakat bu şekilde sağlıklı bir bakteri döngüsü oluşturmak oldukça zordur.

Yem akvaryum ortamında bozulurken ortaya çıkması beklenen faydalı bakterilerden ziyade zararlı mikro organizmaların oluşması istenmeyen sonuçlar söz konusu olabilir. Diğer taraftan bir yakınınıza ait akvaryumdan aldığınız filtre tortusu; faydalı bakterilerle birlikte hastalıklara neden olan bakteri ve mantarların da akvaryumunuza girmesine zemin hazırlayabilir.

Akvaryumda Bakteri Kültürü Nasıl Oluşturulur

Akvaryumda Bakteri Kültürü Nasıl Oluşturulur

Başlangıçta sağlıklı bir akvaryum ortamı ve bakteri döngüsü oluşturmak için güvenilir markaların hazır canlı bakteri kültürü ürünlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle bilimsel çalışmalar sonucu ortaya konulan, gerçekten doğru bakterilerle aşılama yapılmasını sağlayan ürünleri kullanırsınız.

Doğru bakteri kültürü ürünlerini kullanarak aşılama yapmanız balık kayıplarının önüne geçecektir. Ayrıca akvaryumdaki su değişimlerinde ve olası bakteri kayıplarında tekrar takviye yapmanızı sağlayacaktır.

Akvaryumda Bakteri Kültürü Ne Zaman Oluşur?

Bakteri kültürünü alıp kullandığınızda merak edilen konu akvaryum bakteri kültürü ne kadar sürede oluşur? Olacaktır. Akvaryum için üretilen hazır bakteri kültürü ürünlerinin bir çoğunda, kullanım talimatları üzerinde bakteri kültürünün oluşması için gereken süre belirtilmektedir.

Akvaryumda Bakteri Kültürü Ne Zaman Oluşur

Akvaryumda Bakteri Kültürü Ne Zaman Oluşur

Belirtilmediği veya balıkların eklenmesi için kesin bir zaman belirlenmesi gerektiği durumlarda, eğer klorsuz dinlenmiş su kullandığınızı varsayarsak bakteri kültürünüz iki ila üç gün içerisinde oluşmuş olacaktır.

Bakteri kültüründeki faydalı bakteriler, akvaryum içerisindeki filtre malzemelerine (sünger, bioball, seramik v.b) ve zemin katmanına yerleşerek koloniler oluşturmaya başlar.

En iyi bakteri kültürü markaları olarak inceleyeceğimiz ürünler, akvaryum hobisinde uzun yıllar kullanılmış ve etkinliği kanıtlanmış ürünlerden oluşacaktır. Bu ürünlerin büyük bir çoğunluğu 24 saat ile 48 saat aralığında akvaryum suyunun balıklar için hazır hale geleceğini garanti eder. Yazımızın devamında alt başlıklar halinde markaları ve öne çıkan ürünlerini inceleyeceğiz.

Sera Bio Nitrivec

Sera bio nitrivec bakteri kültürü, milyonlarca faydalı bakteriden oluşan bir bakteri başlatıcıdır. Akvaryum balık yetiştiriciliğinde onlarca yıldır kullanılan en eski ürünlerden biridir.

Sera bio nitrivec ürünü kullanırken akvaryumda klorlu çeşme suyu kullanmamaya dikkat ediniz. Aksi takdirde çeşme suyundaki klor bakteri kültüründeki faydalı bakterilerin yok olmasına neden olacaktır.

Sera Bio Nitrivec Bakteri Kültürü

Sera Bio Nitrivec Bakteri Kültürü

Dinlenmiş suyla kurulan akvaryumlarda direkt olarak kullanılabilir. Klorlu çeşme suyu kullanılması durumunda ise öncelikle klor giderici ürünler yardımıyla akvaryumdaki klorun giderilmesi gerekmektedir.

Klor gidericileri kullandıktan 6-12 saat sonra bakteri kültürünü eklemek en doğru yaklaşım olacaktır. Sera bio nitrivec kullandıktan en az 24 saat sonra balıklarınızı akvaryuma ekleyebilirsiniz. Süreleri daha kısa belirtmememizin temel nedeni, akvaryum şartlarında farklılıklar olabileceğinden olası risklerin önüne geçmektir.

Seachem Stability

En iyi bakteri kültürü markalarından biri olan Seachem Stability bakteri kültürü, yeni akvaryum kurulumları ve ani durumlarda kullanım için ideal ürünlerden biridir. İçeriğindeki faydalı bakteri kültürü ile bakteri başlangıcı yapılmasını sağlamanın yanında, özel formülü ile bir nevi su hazırlayıcı işlevi de görmektedir.

Seachem Stability Bakteri Kültürü

Seachem Stability Bakteri Kültürü

Su hazırlayıcı özelliği ile balıklarda ortaya çıkan yeni akvaryum sendromu ve stresin önlenmesinde rol oynayarak hızlı bir başlangıç yapılmasını sağlar. Ayrıca içeriğindeki bakteri kültürü ile sağlıklı bir bakteri döngüsünün başlatılmasına olanak verir.

Tatlı su ve tuzlu su akvaryumu için kullanıma uygun olan Stability akvaryumdaki biyo filtre sistemini hızlı bir şekilde aktif eder. Akvaryumdaki organik atıkların ortaya çıkardığı amonyak, nitrit ve nitratın kolay bir şekilde parçalanmasını sağlayan sinerjik aerobik, anaerobik ve fakültatif bakteri karışımı içermektedir.

Seachem Stability sadece balıklar için değil tüm su canlıları ve bitkiler için zararsız içeriğe sahiptir. Aşırı kullanım konusunda herhangi bir tehlikesi yoktur. Ayrıca içeriğinde kükürt içeren bakteriler ve toksik hidrojen sülfür üreten bakteriler bulunmamaktadır.

Seachem Headstart Başlangıç Seti

Seachem Headstart Başlangıç Seti

Seachem Headstart Başlangıç Seti

Seachem Headstart, tatlı ve tuzlu akvaryumlarının kurulumu için hazır başlangıç setidir. Akvaryum suyunda canlılar için güvenli bir ortam oluşturmak için hızlı başlangıç setidir. Set içeriğinde üç adet ürün bulunmaktadır:

  1. Seachem Prime: Tatlı ve tuzlu sular için konsantre su düzenleyicisidir. Prime sudaki klor, kloramini giderir, aynı zamanda amonyağı detoksifiye ederek biyo filtre tarafından toksik olmayan bir forma dönüştürülmesini sağlar.
  2. Seachem Stability: Akvaryumdaki biyo filtre sisteminin hızlı ve sağlıklı bir şekilde başlatılmasını ve kurulmasını sağlayan aerobik, anaerobik ve fakültatif bakteri karışımından oluşur.
  3. Seachem Clarity: Tatlı ve tuzlu su akvaryumlarının kurulumunda kullanılan son temizleyici üründür. Tüm sucul ortamlardaki her türlü bulanıklığın giderilmesini sağlayan faydalı bileşikleri içerir. Clarity, tek bir şişe içerisinde hem tortuları çökeltici hem de floküle eden ajanlar içermektedir. Bu sayede uygun miktardaki bir doz kullanımda her türlü bulanıklığın giderilmesine yardımcı olur.

JBL Denitrol

JBL Denitrol bakteri başlatıcı, akvaryumda kullanılan ve bilinen en iyi bakteri kültürü markaları arasındadır. Yüksek miktarda, hızlı, aktif ve temizleyici bakteriler ile enzimleri kullanarak suyu toksinlerden arındırır. Ayrıca su düzenleyici etkisiyle akvaryum suyunu balıklar için hazır hale getirir.

JBL Denitrol Bakteri Başlatıcı

JBL Denitrol Bakteri Başlatıcı

JBL Denitrol, amonyak ve nitritin parçalanmasını sağlayan 8 bütünleyici bakteri kültürünü içermektedir. Biyolojik döngüyü başlatırken zararlı amonyak ve nitratı bağlayarak zararsız hale getirir. Yeni kurulan akvaryumlarda, ilaç tedavileri sonrasında ve su değişimlerinde kullanılmak için uygundur.

JBL Startkit

JBL Startkit başlangıç seti, tatlı su akvaryumlarının kurulumunda su hazırlayıcı ve bakteri başlatıcı kültürü olarak iki üründen oluşan bir settir.

JBL Biotopol su hazırlayıcı akvaryum suyundaki klor, kloramin ve ağır metal bileşikleri gibi zararlı maddeleri nötralize eder. JBL Denitrol ise önceki başlıkta belirttiğimiz gibi faydalı bakteri döngüsü için gereken bakteri kültürünü içerir.

JBL Startkit Başlangıç Seti

JBL Startkit Başlangıç Seti

Balıklar, karidesler ve su kaplumbağası beslenen akvaryumlarda kullanılmak için idealdir. Hızlı bir başlangıç yapılmasını sağlar, hatta firmanın iddiasına göre ürünü kullandıktan 15 dakika sonra balıkların eklenmesi mümkün olmaktadır.

Bakteri Kültürü Kullanımı Hakkında Püf Noktalar

  • Yeni başlangıçlarda bakteri kültürü kullanılırken balıklarınızın sağlığı için mecburi sebepler dışında en az 24 saat geçmeden balık eklenmesini tavsiye etmiyoruz. Çünkü sistemin başlangıcı ve sağlıklı bir döngünün oturması için ürünün çeşidine göre en azından 24 saat beklemek sağlıklı bir başlangıç sağlar.
  • Su değişimleri yapılırken belirli periyotlarda (her su değişimi veya 2-3 su değişiminde bir) bakteri kültürü takviyesi yapılması bakteri döngüsünün düzenli işleyişini destekler.
  • Filtre temizliği yapıldıktan ciddi oranda bakteri kayıpları söz konusu olacağından sonra mutlaka önerilen dozda bakteri kültürü takviyesi yapmalısınız.
  • Akvaryumda ilaç ve antibiyotik tedavisi yapmanız bakteri kültürünüzün yok olmasına neden olacaktır. Bu nedenle mecbur kalmadıkça ilaç kullanmaktan kaçının.
  • İlaç kullanmanız durumunda önerilen miktarda su değişimi yaparak kullanım talimatında belirtilen uygun dozda bakteri kültürü kullanmanız gerekmektedir.
  • Kullanacağınız bakteri kültürü ürünlerini tercih etmeden önce ciddi bir araştırma yaparak, kullanıcı yorumlarını da göz önüne alarak seçim yapmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.
  • Son olarak kullanacağınız ürünlerin kullanım talimatlarını okuyarak önerilen dozlarda kullanmaya özen gösteriniz.

Bakteri kültürü kullanımı ve en iyi bakteri kültürü markaları hakkındaki makalemizin ardından; Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En İyi Bakteri Kültürü Markaları Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞