BitkiBalik.Com

Fanus Balıkları

Fanus Balıkları

Fanus balıkları, balık beslemeye yeni başlayanlar ve çocuğuna hayvan sevgisini aşılamak isteyenler için fazlasıyla merak konusudur. Diğer yandan fanusta balık beslerken balığını kaybedenler tarafından da fanusa uygun balık türleri araştırılmaktadır. Araştırma yapılırken fanus için düşünülen balık cinsleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır.

Balık beslemek isteyenlerin bir kısmı ise maliyetleri göz önünde bulundurarak hobiye düşük maliyetlerle başlayarak, fanusta balık bakımını tercih eder. Bu noktada fanusta balık beslemek konusunda, fanus içerisindeki şartları en iyi hale getirerek ve fanusta beslenecek balık türleri konusunda bilgi edinerek doğru bir yaklaşım sergilemiş oluruz.

Peki fanusta yaşayan balıklar nelerdir? Ya da en dayanıklı fanus balığı hangisidir? Soruları fanusta balık beslemeye uygun türler arayanlar için fazlasıyla merak edilen konulardır. Bu yazıdaki amacımız fanus akvaryum farkından ziyade, genellikle fanus balıkları isimleri şeklinde de belirtilen fanusta yaşayan balık türleri konusuna değinmek olacak. Yani fanusta beslenecek balık türleri konusunda çok detaya inmeden kısa, doğru ve etkin bir bilgilendirmeyi sağlamak istiyoruz.

Fanus Balıkları İsimleri

Fanus balıkları isimleri başlık olarak incelendiğinde çoğu insanın aklına gelen iki şey olacaktır. Birincisi fanusta beslenen balığa verilecek isim olarak düşünülürken diğer taraftan fanus balık türleri olarak düşünülecektir.

Evcil hayvanınıza verilecek isim olarak baz alırsak tavsiye niteliğinde “nemo, bıdık, limon, karagöz, zeytin, bıkbık” birkaç örnek verebiliriz. Örnek evcil balık isimleri dışında En Güzel Evcik Balık İsimleri ile derlemiş olduğumuz listemizi incelemek ve balığınıza en uygun ismi seçmek isterseniz tıklayınız.

Fanusta Balık Beslemek

Fanusta Balık Beslemek

Fanus balıkları isimleri başlığını fanusta beslenebilecek balık türleri olarak incelediğimizde ise genellikle akla gelen ilk balık türleri: Beta balığı, japon balığı, lepistes, ciklet balıkları ve tetra olacaktır. Fakat bu türlerden hangilerinin fanusta beslenmeye uygun olup olmadığını bilmelisiniz. Fanus balıkları aynı zamanda motorsuz yaşayan balıklar olarak bilinen türlerdir. Motorsuz yaşayan balıklar ise deyim itibariyle hava motoru olmadan yaşayan balıklar anlamına gelmektedir.

Dilerseniz şimdi alt başlıklar halinde belirttiğimiz balık türlerinin fanusta beslenip beslenemeyeceği konusuna değinelim. Böylelikle özellikleri ve ihtiyaçları bakımından fanus balık çeşitleri arasında dahil edebileceğimiz balık türlerini belirleyebilirsiniz.

Beta Balığı (Kavgacı Siyam Balığı)

Kavgacı siyam balığı olarak bilinen beta balığı, fanusta balıkları konusunda akla gelen ilk balık türü olacaktır. Tayland ve Asya bölgesine özgü olan kavgacı siyam balığı tropik balık türlerinden biridir. Fanusta beta beslemek diğer türlere göre nispeten daha kolaydır. Ayrıca kavgacı siyam balığı suyu çok fazla kirletmediğinden, fanus genelde temiz kalacaktır.

Fanusta Beta

Fanusta Beta

Beta balığı, doğal habitatında sığ dereler, pirinç tarlaları ve durgun sazlık bölgeler gibi oksijen içeriği bakımından fakir sulak alanlarda yaşamaktadır. Bu sayede oksijen yoksunluğunda labirentli solunum sistemi sayesinde hayatta kalmaktadır.

Beta balığı labirentli solunum yapısı dolayısıyla fanusta beslenmeye uygun bir tür olduğundan hava motoru olmadan yaşayan balıklar arasındadır.. Ayrıca bulunduğu ortamda fazla akıntılı sudan hoşlanmayan beta balıkları için fanusta beslenmeleri ciddi bir sorun olmayacaktır.

Fanusta beta beslemek konusunda çok zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz. Hatta betalar için en dayanıklı fanus balığı yakıştırması yapılabilir. Balıklarınızın sağlığı için fanusunuzu sıcaklığı aniden yükseltebilecek ya da düşürebilecek kaynakların yakınına konumlandırmayın. Betaların yem ihtiyacı göz bebekleri kadardır.

Göz bebeklerinin boyutunu göz önünde bulundurarak birkaç tane granül yemden fazla yemleme yapmamaya özen gösterin. Suyu fazla kirletmiyor olsalar da hafta bir olacak şekilde %30 seviyesinde bir su değişimi yapmanız uygun olacaktır. Su değişiminde kullanacağınız su direkt şebeke suyu olmamalı mümkünse dinlenmiş su kullanılmalıdır.

Beta Balığı hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Japon Balığı

Fanusta japon balığı beslemek düşüncesinde olanlara genelde küçük japon balığı türleri önerilmektedir. Kimileri fanusta japon balığı beslemek üzere özel olarak üretilen türlerin olduğunu dahi iddia etmektedir. Fakat japon balıkları sazansıgiller familyasına dahil olan balıklardan biridir. İstinası olsa dahi, oksijenli solunum ihtiyacı olan balıklardır.

Birkaç litre su içerisinde yaşaması mümkün olarak belirtilen japon balıkları en azından 40 litre ve üzerinde su hacmine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca beslenme konusunda iştahlı yapıları dolayısıyla suyu çok fazla kirletirler.

Fanusta Japon Balığı

Fanusta Japon Balığı

Eğer fanusta japon balığı beslemek konusunda elzem bir durumunuz varsa, balığınızı olabildiğince sağlıklı tutmak konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Aslında bunları fanusta japon balığı bakımının püf noktaları olarak sıralayabiliriz:

  • Öncelikle balığınıza tüketebileceği kadar yem atmaya özen gösterin. Fazla yemleme yapmanız suyun daha çabuk bozulmasına neden olacaktır.
  • Kalorifer peteğin üzerine koymak gibi fanus içerisindeki suyun dengesiz olarak ısınıp soğumasına neden olacak konumlandırmalardan kaçının.
  • Ayrıca sık ve ani su değişimleri yapmamaya, direkt klor içeren şebeke suyu kullanmamaya özen gösterin.
  • Balığınıza kısa sürede tüketebileceği kadar yemleme yaparak, dinlenmiş su ile su değişimi yapmaya özen göstermek suretiyle fanusta japon balığı beslemenin püf noktalarına dikkat ederek balığınız için optimum düzeyde sağlıklı şartların oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Japon Balığı Bakımı ve Beslenmesi konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Ayrıca, Fanusta Japon Balığı Beslemenin Püf Noktaları hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Lepistes

Lepistes balığı bulunduğu her ortama renk ve canlılık katar. Onların bu cezbedici görüntüsü birçok insanın dikkatini çekmektedir. Fanusta lepistes beslemek, bazı hobiciler tarafından  önerilse de inanın balıklara eziyetten başka bir şey olmayacaktır.

Lepistesler oldukça narin yapılı balıklar olduğundan fanusta beslenmeleri oldukça zordur. Ayrıca fanusta lepistes beslemek düşüncesinde olanların bilmesi gereken diğer bir detay ise, üreme iç güdüleridir.

Dişi ve erkek balılar bir arada olduğunda çok hızlı bir şekilde üremeye başlayacaktır. Eğer yavru oluşumu söz konusu olur ise fanusta ciddi bir oksijen zaafiyeti oluşacaktır. Oksijen eksikliği dışında ebeveynler tarafından yavruların yenmesi en önemli sorunumuz olacaktır.

Lepistes üretimi püf noktaları konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi okumak için tıklayınız.

Fanusta Lepistes

Fanusta Lepistes

Fanusta lepistes beslemek sizin için bir mecburiyet ise bu noktada hemcins balıkları bir arada tutmaya özen gösterin. Ayrıca balık sayısını minimum seviyede tutmak oldukça önemlidir. Yemleme konusunda son derece dikkatli olunmalıdır. Çünkü lepistesler su değerlerindeki olumsuz değişimlere karşı oldukça hassas balıklardır.

Bu sebeple yemlemenin  balık sayısına göre yapılması ve yeterli düzeyde tutulması gerekmektedir. Yanı sıra fanusta lepistes beslemek periyodik su değişimleriyle, stabil sıcaklık seviyeleriyle, minimum balık sayısıyla ve geçici bir süre ile mümkün mertebe sağlıklı bir hale getirilebilir.

Lepistes Balığı özellikleri, bakımı ve beslenmesi konulu makalemiz için tıklayınız.

Ciklet Balıkları

Ciklit balıkları bilindiği üzere zengin oksijen oranına sahip sulara ve oksijence zengin bir akıntıya ihtiyaç duyarlar. Fanusta ciklet beslemek konusunda diğer bir detay ise, ciklit balıkların boyutları itibariyle büyüme eğilimde olmalarıdır. Bu da fanusta ciklit beslemek düşüncesinin mümkün olmayacağını göstermektedir.

Yine de fanusta ciklet beslemek fikrinde olanlara belirtmemiz gereken en caydırıcı husus, ciklet balıklarının oksijen eksikliğinde çok kısa bir sürede öleceğidir.

Ciklet balığı beslemek konusunda hazırladığımız detaylı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Ciklet ve Tetra Balıkları Fanusta Beslenmeye Uygun Değildir

Ciklet ve Tetra Balıkları Fanusta Beslenmeye Uygun Değildir.

Tetra

Fanusta neon tetra beslemek ya da genel olarak fanusta tetra beslemek bilinenin aksine ciklit balıklarında olduğu gibi mümkün olmayacak bir düşüncedir. Tetra balıkları sürü balıkları olduğundan ve oksijene karşı hassas balıklar olduğundan fanusta beslenmeleri sağlıklı olmayacaktır.

Akvaryum ortamında dahi oksijen seviyeleri düşük kaldığında sağlık açısından sorun yaşayan tetraların, fanusta tetra beslemek fikrine oldukça uzak türler olduğunu söyleyebiliriz.

Fanuslar Çiçekler İçindir.

Fanuslar Çiçekler İçindir.

Fanusta balık beslemek konusunda ülkemizde popüler bir kültür oluşmuştur. Çoğu durumda fanuslar, “fanus akvaryum” olarak satılmaktadır. Ancak yapıları itibariyle fanuslar, balık beslemek üzere üretilmiş ürünler değildir.

Kutularına, ambalajlarına dikkat ederseniz üzerinde çiçek resmi olduğu görülecektir. Bu nedenle hobiye başlangıç yapmak veya hediye gelmesi gibi durumlar ve şartlar ne olursa olsun fanusta balık beslemek düşüncesinin sağlıklı bir fikir olmadığını bilmelisiniz. Fanustaki yaşam sürecini geçici bir süre olarak belirlemek ve balığınızın türüne uygun akvaryum şartlarını oluşturmak en doğru seçim olacaktır.

Yazımızın ardından, Fanusta balık beslemek konusunda detaylı bilgilerle derlenen makalemizi okumak için tıklayınız.

Ayrıca Akvaryum Balık Fiyatları hakkında bilgi edinmek ve 2021 yılı fiyat listesini incelemek isterseniz tıklayınız.

Fanusta Balık Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. balıkçı dedi ki:

    Hiç bir balık fanusta bakılmaz. Her balığın 20 litreden az olmamak kaydıyla farklı hacim ihtiyacı vardır.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞