BitkiBalik.Com

Akvaryumda Japon Balığı Beslemek

Akvaryumda Japon Balığı Beslemek

Japon balığı beslemek, hediye edilen balık ya da hevesle akvaryumcudan alınan bir japon balığı ile akvaryum hobisinin başlangıcıdır. Japon balıkları, diğer balıklar kadar detaylı bakım ve ekipman gerektirmese de uygun ölçülere sahip akvaryum beraberinde biraz özen isteyen canlılardır.

Japon balıkları, renkleri ve zarif yüzgeçleriyle göz alıcı bir görünüme sahiptirler ve evlerimizi süslemek için mükemmel bir seçim olabilirler. Ancak, japon balığı beslemek sadece bir hobi değil, aynı zamanda bir sorumluluktur. Bu nedenle, doğru bir şekilde beslenmeleri ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için birçok faktöre dikkat etmek gerekmektedir.

Bu yazımızda, akvaryumda japon balığı beslemek isteyenlere; balıklarını nasıl sağlıklı besleyeceklerine dair bilgiler vereceğiz. Ayrıca, japon balığı akvaryumlarının nasıl olması gerektiğini, akvaryum kurulumunun nasıl yapılması gerektiğini, Japon balıklarının nasıl bakımının yapılacağını ve püf noktalarını anlatacağız.

Fanusta Japon Balığı Beslemek

Fanusta Japon Balığı Beslemek

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Japon balığı akvaryumu nasıl olmalı? Sorusu akvaryumda hobisine yeni başlangıç yapan ve ilk japon balığına sahip olan okurlarımız tarafından en çok yöneltilen sorulardan biridir. Akvaryum, Japon balıklarının rahatlıkla hareket edebilecekleri ve büyüyebilecekleri kadar büyük olmalıdır.

Akvaryumda japon balığı beslemek üzere edineceğiniz tank boyutu balık sayınıza bağlı olarak minimum 30 litre ve üzeri bir hacme sahip olmalıdır. Genellikle, 75 litrelik bir akvaryum en az 4 japon balığı için yeterli olacaktır. Akvaryumun şekli, tercih edilen balık türüne göre değişiklik gösterebilir.

Akvaryumda, balıkların güneş ışığı alması da önemlidir. Ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdırlar. Bu nedenle, akvaryumun yerleştirileceği yerde doğal ışık almalarını sağlayacak bir düzenleme yapılmalıdır. Ayrıca, akvaryumun ısısını kontrol etmek de önemlidir. Japon balıkları ılıman su sıcaklıklarını severler. Bu nedenle, akvaryumun sıcaklığı 20-25 derece arasında olmalıdır.

Fanusta japon balığı beslemek, balığınızın uygun olmayan şartlara maruz kalmasına neden olacağından önerilmemektedir. Bu sebeple fanusta japon balığı bakımı geçici bir süre ile sınırlandırılmalı, en kısa sürede balığınıza yeterli boyutta tank sağlamalısınız.

Benzer İçerikler  Zebra Danio (Zebra Balığı)

Akvaryum boyutunun da küçük olması, fanusta balık bakımından farksız olacaktır. Nasıl ki fanus boyutları itibariyle, yeterli yüzme alanı sağlamıyor ve su değerleri çabuk bozuluyor ise; çok küçük boyutlu akvaryumlar da balık sayısı arttıkça aynı olumsuzluklara zemin hazırlamaktadır. Dolayısıyla japon balığı beslemek istiyorsanız, balıklarınıza yeterli yüzme alanı sağlayacak ölçülere sahip bir akvaryum ortamı hazırlamalısınız.

Japon Balığı Akvaryumu

Japon Balığı Akvaryumu

Japon Balığı Akvaryumu Kurulumu

Akvaryumun kurulumu da oldukça önemlidir. Akvaryum, öncelikle temizlenmelidir. Daha sonra, içinde kullanılacak suyun kalitesine dikkat edilmelidir. Bu nedenle, kullanılacak su mutlaka kloru alınmış olmalıdır. Kloru almak için, suyu birkaç gün önceden dinlendirmek yeterli olacaktır.

Akvaryumun içinde kullanılacak toprak veya çakıl da özenle seçilmelidir. Tozlu, kirli ve kimyasallarla dolu malzemeler kullanılmamalıdır. Akvaryumun altına bir filtre yerleştirilmesi, suyun temiz kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca, akvaryumda suyun dolaşımını sağlayacak bir hava motoru da kullanılabilir.

Japon balıkları konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayan hobiciler için, japon balığı beslemek konusunda akvaryum kurulumu, en zor aşama gibi görünmektedir. Ancak japon balığı beslemek üzere akvaryum kurulumu sürecinde aşağıdaki püf noktalara dikkat ederek sürecin balıklarınız için sağlıklı bir ortam oluşturacak şekilde sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Akvaryumda Japon Balığı Beslemek

Akvaryumda Japon Balığı Beslemek

Japon Balığı Akvaryum Kurulumu Püf Noktaları

 • Kuruluma başlarken, satın alacağınız balıkları önceden araştırmalı, akvaryum içerisinde ihtiyaç duydukları ekipmanları tespit etmelisiniz.
 • Akvaryumda ihtiyaç duyulan ekipmanları edinmeden ve akvaryumda sağlıklı su değerlerini oturtmadan canlı eklememeye dikkat edin.
 • Japon balıkları gün içerisinde akvaryum tabanında gezinerek ve kumu karıştırarak yem ararlar. Bu nedenle akvaryumunda zemin katmanı seçimi önemli bir husustur. Japon balığı kumu nasıl olmalı? Balıklarınızın sağlığı için, taban katmanı olarak tercih edilecek kum ve çakıl yapısının keskin kenarlara sahip olmaması gerekir.
 • Taban malzemesini akvaryuma yerleştirmeden önce yıkamanız uygun olacaktır. Aksi takdirde içerdiği toz ve kir nedeniyle akvaryum suyunuz bulanacak, kimyasal katkılar ise balıklarınız için olumsuz etkilere sebep olacaktır.
 • Japon balığı akvaryumunda dekor ürünleri seçilirken fazla büyük boyuta ve keskin köşelere sahip olmayan dekor malzemesi tercih edilmelidir. Büyük boyutlu dekor ürünleri akvaryum içindeki yüzme alanını kısıtlayacaktır. Sivri köşelere sahip kaya benzeri dekor ürünleri ise balıklarınızın sürtünmesi durumunda ciddi yaralanmalara yol açabilecektir.
 • Japon balığı beslemek üzere evinize veya ofis ortamına ekleyeceğiniz akvaryumu konumlandırırken bulunduğu ortamın ışığından faydalandığından emin olun. Fakat alg ve yosun sorunu yaşamamak için akvaryumu direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayacak bir konuma yerleştirin.
 • Akvaryum dekorasyonunda canlı bitki tercih etmek isterseniz balıklarınızın tüketmeyeceği boyutlara sahip olan bitkileri seçmeniz uygun olacaktır.
 • Gün ışığı ulaşmayan mekanlarda japon balığı beslemek için akvaryum kurmanız halinde ise, doğal uyku döngüsü sağlamak amacıyla; akvaryumunuza uygun olarak, 8 ila 12 saat aralığında aydınlatma yapacak şekilde ışıklandırma sistemi oluşturun.
 • Japon balığı akvaryumu zemininde atık birikimini önlemek ve azot döngüsünü sağlamak için akvaryum boyutunuza göre filtre ekipmanı edinmelisiniz.
 • Akvaryum içerisindeki sıcaklığı sabit tutmak için akvaryum litre ölçülerinize uygun şekilde ısıtıcı temin etmeniz faydalı olacaktır.
Evde Japon Balığı Beslemek

Evde Japon Balığı Beslemek

Japon Balığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Japon balığı beslemek isteyenlerin merak ettiği en temel husus japon balığı bakımı konusudur. Japon balığı bakımı konusunu detaylarıyla ele alarak kafa karıştıracak bir noktaya taşımaktan ziyade; doğru bakımın nasıl yapılması gerektiği hakkında yine püf noktalara değinmek istiyoruz.

Benzer İçerikler  Ryukin Japon Balığı

Japon Balığı Beslemenin Püf Noktaları

 • Japon balığı akvaryumu kurulumu tamamlandıktan ve tanka su eklendikten sonra, bir süre balık eklemeden bakteri döngüsünün oluşmasına izin verin.
 • Bakteri döngüsünün kısa sürede oturmasını desteklemek için akvaryuma bakteri kültürü ekleyebilirsiniz.
 • Akvaryuma balık ekleme aşamasında ise, satın aldığınız balıkları strese sokmamak amacıyla uzun süre taşıma poşetinde tutmamaya çalışın.
 • Balıkları akvaryuma eklerken mutlaka alıştırma işlemine tabii tutun.
 • Japon balığı beslemek isteyenlerin merak ettiği bir diğer husus uygun tank arkadaşları konusudur. Japon balığı akvaryumuna, balıklarınıza av olmayacak ya da balıklarınızı av olarak görmeyecek tank arkadaşlarını ekleyebilirsiniz.
 • Japon balıklarınızı beslerken, bir-iki dakika içerisinde tüketebilecekleri kadar yem vermeye, fazla yem atmamaya dikkat edin.
 • Akvaryumdaki sağlıklı su değerlerini korumak amacıyla, kirli bir görünüm olmasa dahi belirli periyotlarda ve mümkünse haftada bir olacak şekilde %30 su değişimi yapabilirsiniz.
 • Su değişimlerinde klorlu şebeke suyu kullanımından kaçınmalı, dinlenmiş su kullanmalısınız. Ayrıca balıklarınızın sağlığını tehlikeye atmamak adına, ekleyeceğiniz taze su sıcaklığının akvaryum ısısına yakın sıcaklık değerine sahip olmasına özen gösterin.

En iyi japon balığı yemleri ve özellikleri hakkında bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Sonuç olarak, akvaryumda japon balığı beslemek, sorumluluk gerektiren bir işlemdir. Balıkların sağlıklı ve mutlu olması için doğru bir akvaryum kurulumu ve düzenli bir bakım yapılması gerekmektedir. Ayrıca, balıkların beslenmesinde de kaliteli yemler ve doğal gıdalar kullanılması, sağlıklı bir diyet sağlamak için önemlidir. Bu püf noktalarına dikkat ederek, japon balıklarınızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Japon Balıkları konusunda merak edilenler ile ilgili olarak;

 • Japon Balığı hakkında bilimsel detayları da içeren makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
 • Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler ve akvaryumdaki su değerlerini korumak için yapılması gerekenler hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
 • Ayrıca; Fanusta Japon Balığı Beslemenin Püf Noktaları nelerdir diye merak ediyorsanız tıklayınız.
 • Son olarak Fanusta Balık Beslemek konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.
Benzer İçerikler  Japon Balıkları Kaç Yıl Yaşar?

En Güzel Japon Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞