BitkiBalik.Com

Kaktüs Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Kaktüs Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Kaktüs çeşitleri çöl bitkisi olarak bilinen bitkilerdir ve genellikle tropikal iklimlerde yetişir. Gövdesinde su depolayan özelliği ile bakımında fazla su istemez. Çiçek açan türleri, minik saksıları, ilgi çekici renkleri ve özellikleri ile dekoratif bir bitkidir.

Dayanıklı yapısıyla ortalama sıcaklıklara sahip bir ev ortamında nemden ve kuruluktan bağımsız olarak rahatlıkla yetiştirilebilir. Uzun süre kuru kalmaması kaydıyla biraz güneş ışığı alması, kaktüsünüzün mutlu olmasını sağlayacaktır.

Bu yazımızda evlerde ve ofislerde sıklıkla rastladığımız kaktüs çeşitleri ve isimleri konusunu özelliklerini de göz önünde bulundurarak ele alacağız. Böylelikle kaktüs çeşitleri ve bakımı hakkında kapsamlı bir rehber oluşturmayı amaçlıyoruz. Şimdi sırasıyla en güzel kaktüs çeşitleri ve özelliklerinden bahsedelim.

Opuntia Canterae (Kaynana Dili Kaktüs)

Kaynana dili kaktüs, Opuntia familyasına ait Tephrocactus’ e benzeyen dikensiz, yassı ve parlak gövdelidir. Eklemli bir yapıya sahip olsa da hafif sert bir dokunuş sonucu kolaylıkla kırılabilir. Kırılan parça nemli, torf içerikli bir toprağa dikildiğinde hızlı bir şekilde köklenecektir. Soğuğa dayanıklıdır, ancak eksi derecelerde formunda bozulmalar görülebilir.

Opuntia Canterae - Kaynana Dili Kaktüs

Opuntia Canterae – Kaynana Dili Kaktüs

Kaynana dili kaktüs bakımı oldukça kolay ve zahmetsizdir. Güneş ışığını seven yapısıyla güneşli bir balkon veya pencere kenarında zahmetsiz bir şekilde yetiştirilebilir. Yazın sıcaklığa bağlı olarak haftada bir-iki kez, kışın on günde bir kez sulanabilir.

Uygun sıcaklık ve nem ortamına sahip iklimlerde yetiştirilen Opuntia Canterae göz kamaştırıcı sarı çiçekleriyle güzelliğini taçlandırabilir. Yeterli güneş ışığına sahipse çiçekler olgunlaşarak kırmızı meyvelere dönüşecektir.

Cereus (Peri Kalesi Kaktüs)

Büyük dikenlere sahip bir kaktüs türü olup, başta Peru olmak üzere Güney Amerika’ da yaygın bir şekilde bulunur. Dev kaktüs, cadushi ve çit kaktüsü isimleriyle de tanınmaktadır. Yetiştin oldukça peri masallarındaki görkemli kaleleri andıran görüntüsü dolayısıyla Peri Kalesi (Fairy Castle) adıyla da bilinir. Büyüme hızı yavaş gibi görünse de doğru bakımla nispeten hızlı bir gelişim göstererek iki metre yüksekliğe kadar büyüyebilir.

Cereus - Peri Kalesi Kaktüs

Cereus – Peri Kalesi Kaktüs

Peri kalesi kaktüs bakımı konusunda bilinmesi gereken husus; gün ışığını seven türler arasında olduğu, ancak yakıcı güneş ışığıyla aşırı sıcak birleştiğinde üzerinde yanmalar oluşabileceğidir. Bu nedenle gün ışığına göre konumlandırma yaparken kontrollü bir yer seçimi yapılması daha doğru olacaktır.

Soğuğa dayanıklı bir yapıya sahiptir fakat -15 derecenin altında tutulmaması önerilir. Kaktüs toprakları dahil olmak üzere çiçek toprağı, torf ve kalın kum karışımına sahip saksılarda yetiştirilmesi uygundur.

Euphorbia (Afrika Süt Ağacı Kaktüs)

Halk arasında Afrika Süt Ağacı Kaktüsü (African Milk Tree) olarak da bilinir. Yapraklarının kırılması veya gövde dokusunun zedelenmesi durumunda dışarı sızdırdığı süt benzeri özünden dolayı bu adı almıştır.

İç mekanlarda bakıldığında boyu ortalama 1 metre civarlarında olacaktır. Lakin açık havada yeterli sıcaklık ve nem ortamında 2 metre boya kadar ulaşabilir. Dalları dik şekilde uzar bir yapıya sahipken şekil olarak üç köşelidir.

Euphorbia - Afrika Süt Ağacı

Euphorbia – Afrika Süt Ağacı

Süt ağacı bakımı yapılırken dikkatli olunmalıdır. Gövde ve dalları üzerinde yeşil yapraklarıyla oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip olan süt ağacı kaktüsü soğuk havalardan hoşlanmaz. Aşırı soğuklarda gelişimi duracak ve bitki uyku formuna geçecektir. Güneş ışığına ihtiyaç duyduğundan mutlaka aydınlık bir alanda konumlandırılmalıdır.

Dış mekanda ise yakıcı güneş ışığı dikkate alınarak ince yarı gölge bir alanda sabah güneşini alacak şekilde bakılabilir. Kışın 10 günde bir sulanması yeterli iken yazın toprağı kurudukça sulanmalıdır. Süt ağacı çoğaltılması için ise kırılan dallar toprağa çeliklenebilir.

Echinokaktüs (Echino Kaktüs)

Varil ve fıçıya benzer görünümü ile popüler olan Echinokaktüs kuraklığa son derece dayanıklı bir kaktüs türüdür. Güneş ışığına ihtiyacı yüksek olsa da sulama konusunda hassas bir yapıya sahip değildir. Evinizde Echino kaktüs bakımı ile ilgileniyorsanız yazın uzun süreli tatillere rahatlıkla çıkabilirsiniz. Kışın iki haftada bir kez, yazın ise haftada bir kez sulanması yeterli olacaktır.

Echinocaktus - Altın Top Kaktüs - Altın Fıçı Kaktüs

Echinocaktus – Altın Top Kaktüs – Altın Fıçı Kaktüs

İlkbahar aylarında gövde formunu geliştiren bitki yaza doğru çiçeklenmeye başlayacaktır. Yeterli gün ışığına sahip olan bir Echinokaktüs, Mayıs ve Haziran aylarında sarının ve kırmızının en güzel tonlarına sahip çiçekleriyle göz alıcı renklere bürünecektir.

Astrophytum Myriostigma (Yıldız Kaktüs)

Yıldız şeklinde benzer yapısından dolayı yıldız kaktüs adını almıştır. Sekiz köşeli forma sahip olan yıldız kaktüsün gövdesi beyaz tüyler ve noktalarla kaplıdır. Diğer türler gibi güneş ışığına ihtiyacı olan bir türdür. Yıldız kaktüs bakımı yapılırken kışın haftada bir kez dibinde su biriktirmeden sulanması yazın ise toprağı kurudukça sulanması yeterli olacaktır.

Astrophytum Myriostigma - Yıldız Kaktüs

Astrophytum Myriostigma – Yıldız Kaktüs

Bu gösterişli yıldızın en dikkat çeken detayı sarı veya beyaz renklere sahip olan çiçekleridir. Baharda çiçek açmaya başlayan yıldız kaktüs yazı gösterişli bir şekilde karşılayacaktır. Hazır kaktüs topraklarına ya da çiçek toprağı, torf ve hafif kumlu bir karışımda rahatlıkla yetiştirilebilir.

Notocactus (Noto Kaktüs)

Her bir bölümü küçük sarı iğnelerle kaplı olan Notocactus bu formundan dolayı Altın Top Kaktüs olarak anılmaktadır. Echinokaktüse benze bir yapıya sahip olsa da küresel parçalara sahip yapısı ilerleyen zamanda birleşerek bir sütun oluşturur. Doğru bakımla 1 metre boya kadar ulaşabilir.

Notocactus

Notocactus

Güneş ışığını seven bir yapıya sahiptir. Fakat noto kaktüs bakımı yapılırken güneş ışığının yoğun olduğu aşırı sıcak yaz günlerinde yarı gölgede tutulması gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Ateşe dayanıklı yapıya sahip olduğu yönünde söylentiler vardır. Soğuğa dayanıklıdır ancak eksi derecelerde kapalı alanda bakılması gerekir.

Kaktüs türleri oldukça çeşitlidir. Evlerde en çok yetiştirilen diğer kaktüs çeşitleri ve isimleri:

 • Yılbaşı kaktüsü, bakımı doğru yapıldığında yılda bir dönem harika çiçekler veren çok hoş bir kaktüs türüdür.
 • Sütun Kaktüs ya da Cleistocactus Samaipatanus uzunlamasına gövdesinin ucunda açan kırmızı çiçekleri ile çok sevilen bir kaktüs türüdür.
 • Paradia kaktüs, yuvarlak, basık ve birden fazla gövdesi ile çok hızlı büyüyen türlerdendir.
 • Euphorbia Cooperi, evlerde çok sık bakımı yapılan nadir tür bir kaktüstür.
 • Altın diken kaktüs, basık ve yuvarlak gövdesi ile çok hızlı büyüyen kaktüs türlerindendir.
 • Dönerek büyüyen kaktüs türü özellikle hoş dekorların bitkisidir.
 • Dev kaktüs, 50 cm’e varan uzunluğu ile özellikle ofislerde dekoratif olarak tercih edilen bir türdür.
Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri

Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri

Evde Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı?

Kaktüs, dışarıdan göründüğü kadar kolay bakılan bir bitki değildir. Evde uzun süre bakımının yapılabilmesi için yerini çok sevmelidir. Kaktüsler, ışık alabilecekleri ve soğuktan etkilenmeyecekleri yerlerde büyümeyi sever. Çok sulamak, gövdelerinin çürümesine ve kaktüsün kısa sürede ölmesine neden olur.

Kaktüs nasıl sulanır? Kaktüs ne zaman sulanır?, soruları kaktüs bakımının en önemli püf noktalarıdır. Gövdeleri sulu olduğu için ayda bir toprağı nemleninceye kadar sulanmalı, saksı altlığındaki atık su mutlaka temizlenmelidir. Kaktüslerin bulunduğu yer sık sık havalandırılmalıdır.

Kaktüs Çeşitleri ve Evde Kaktüs Bakımı

Kaktüs Çeşitleri ve Evde Kaktüs Bakımı

Kaktüs Bitkisinin Faydaları

Kaktüs, özellikle son yıllarda temizlenmiş yapraklarının oral olarak tüketildiği bir bitki halini almıştır. Izgara ya da zeytinyağlı olarak yemeği de yapılan kaktüs bitkisinin kolestrol ile savaştığı, kilo vermede etkili olduğu tespit edilmiştir.

Sindirim sistemini düzenlediği, kandaki şeker oranını azalttığı için diyabetten koruduğu yapılan araştırmalarla bulunmuştur. Fakat ülkemizde tüketimi önerilen bir bitki türü değildir. Ayrıca mekanlarda kaktüs bitkisinin negatif enerjiyi emdiği inancı vardır. Ofislerde zararlı ışınları ve radyasyonu emdiği için bilgisayar masalarında da kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Kaktüs Fiyatları

Kaktüs fiyatları, dev kaktüslerde 700 Lira’ dan başlamaktadır. Çok dallı ve formlu kaktüslerin fiyatları 20 ile 70 Lira arasında değişebilmektedir. Yetişkin kaktüs fiyatları 200 Lira’ dan başlamakta, mini kaktüs fiyatları 10 ile 50 Lira arasında değişmektedir. Nadir türler, çok sık rastlanan türlere göre biraz daha pahalıdır.

Kaktüs Saksısı Nasıl Değiştirilir

Kaktüs Saksısı Nasıl Değiştirilir

Kaktüs Saksısı Nasıl Değiştirilir?

Kaktüs saksı değişimi için ideal aylar Nisan ya da Mayıs’ tır. Kaktüs saksısı sulamaya yakın, toprak kuruduğunda değiştirilmelidir. Dikenli türler için kalın bahçıvan eldiveni kullanılabilir ya da bir gazete, kalın bir karton kullanılarak kaktüs tutulup eski saksıdan ayrılabilir.

Kaktüs, saksıdan ayrılırken hafifçe çekilmeli, güç uygulanmamalı ve ve saksı üzerine bastırılarak, alınmalıdır. Kaktüs saksısı değiştirirken, eski toprak kaktüsün kökünden nazikçe temizlenmelidir.

Yeni saksı bir iki parmak boş kalacak şekilde doldurulmalı, parmaklarla toprakta kaktüs için boşluk açılmalı, kaktüs toprağa yerleştirildikten sonra etrafındaki toprak parmaklarla bastırılarak, saksıya sabitlenmelidir. Kaktüs saksıya rahat biçimde sabitlenmeli, çok sıkıştırılmamalıdır.

Saksının yüzeyindeki bir iki parmak boşluğa toprak ya da daha dekoratif olması için kokulu taşlar eklenebilir. 1, 2 gün sonra sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kaktüs Çiçekleri

Kaktüs Çiçekleri

Kaktüs Bakımı Püf Noktaları

Kaktüs bakımında bazı püf noktalara dikkat ederseniz, bitkinin çiçek açtığını görebilirsiniz:

 • Kaktüs, fazla sulanmaması gereken bir bitkidir.
 • Güneş ışıklarını ve aydınlığı sever. Ancak sabahtan akçama dek güneşte de kalmalıdır. Genel olarak sabahleyin iki saat güneş ışınlarını alabileceği bir yerde bekletilebilir.
 • Kaktüsler, cereyandan ve rüzgardan olumsuz etkilenir.
 • Kaktüsler, onbeş günde bir kontrol edilerek, tozları alınmalıdır.
 • Bahar aylarında biraz daha sulamaya ihtiyaçları olur. Baharda toprak nem kazanacak şekilde ihtiyacına göre biraz daha sık sulanmalıdır.
 • Özel karışım organik topraklı saksıların üzerine kokulu taşlarla dekoratif bir görünüm yaratabilirsiniz.
 • Kaktüs, perlit oranı yüksek kaktüs kumlarında çok güzel büyür.

Kaktüs Çoğaltılması

Kaktüs nasıl çoğaltılır? Kaktüs çoğaltma işlemi oldukça kolaydır. Kaktüsler köklendirme yöntemi ile rahatlıkla çoğaltılabilir. Kaktüs yavrulandığında bir iki yavru, temiz bir maket bıçağı ya da steril jilet ile mümkün olduğunda tek hamlede gövdeden ayrılmalıdır.

Kesilen kaktüs yavrusunda gövdenin suyu temiz bir peçete ile alınmalıdır. Yavru, yaklaşık bir gün bekletildikten sonra, gövde üzerinde zarsı bir yapı oluştuğunda yeni saksıya alınmalıdır. Ayrıca kopan bir kaktüs gövdesi, suda köklendirilerek de kaktüs rahatlıkla çoğaltılır.

Dikensiz Kaktüs Çeşitleri konusunda merakınız varsa, türleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Kaktüs Çeşitleri Fotoğrafları

Son olarak evde orkide bakımının püf noktaları konusunda bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞