BitkiBalik.Com

Kamkat Ağacı Yetiştirme Rehberi

Kamkat Ağacı Yetiştirme Rehberi

Kamkat ağacı yetiştirme rehberi ile meraklıları için kumkuat bitkisinin özelliklerine, evde ve bahçede bakımının nasıl yapılması gerektiğine değineceğiz. Sulama, budama ve çoğaltma işlemlerinin yanı sıra saksı ile toprak yapısının püf noktalarını de ele alarak etkili bir bakım rehberi oluşturmaya çalışacağız.

Kumkuat ağacı olarak da bilinen kamkat, turunçgiller ailesine ait meyveli bir bitkidir. Minik mandalinalara benzeyen, turuncu meyveleri ile oldukça çekici bir görünüme sahiptir. Kamkat fidanı, sıcak ve sempatik görünümü ile evlerinizde minik bir kış bahçesi yaratır.

Son zamanlarda yetiştirilmesi adeta moda haline gelen kumkuat fidanı çiçekçilerde, marketlerin çiçek reyonlarında ya da semt pazarlarında rahatlıkla bulunabilmektedir. Peki kamkat ağacı nedir? Kamkat bitkisi nasıl yetiştirilir?

Bu yazımızda merak edilen tüm yönleriyle kamkat bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca bahçesinde, evinde veya ofisinde yetiştirmeyi düşünenler için kamkat ağacı bakımı ve püf noktaları hakkında ipuçlarından bahsedeceğiz.

Kumkuat Ağacı

Kumkuat Ağacı

Kamkat Nedir?

Kumkuat nedir? Kamkat, turunçgiller familyasından bir ağaç türüdür. Orta büyüklükte, sık dallı bir ağaçtır. Kamkat meyveleri, turuncu renkte, tatlı ve ekşi bir tada sahip olan küçük turunçgillerdir. Meyvelerinin çapı yaklaşık olarak 3-4 cm’dir ve genellikle kabukları ile birlikte tüketilir.

Kamkat ağacı, iyi bir güneş ışığı alabilen, hafif alkali toprakları seven bir ağaçtır. Sulama ihtiyacı orta düzeydedir ve kökleri çok derine inmediği için düzenli aralıklarla sulama yapılmalıdır. Ayrıca, soğuk havalara karşı hassas olduğundan, kış mevsiminde dikkatli bir şekilde korunmalıdır.

Kamkat Ağacı Nedir?

Kamkat ağacı turunçgillerden gelen, turuncu ve oldukça lezzetli meyvelerini sonbahar aylarında veren bir bitkidir. Uzun gövdesi üzerinde, bir çalı gibi yeşillenen dallarının arasında verdiği minik turuncu meyveleri ile görsel olarak da dekoratif bir fidandır.

Kamkat nerede yetişir? Kamkat bitkisinin anavatanı Doğu Asya bölgeleri ve Çin’ dir. Doğu Asya’ nın büyük bir bölümüne yayılmış olan kamkat bitkisi, kumkuat, kumkat ve minik portakal meyvesi isimleriyle de tanınan çalı formlu turunçgil türlerinden biridir.

Kumkuat Nerede Yetişir?

Kumkuat, turunçgil ailesine ait bir bitkidir ve özellikle Güneydoğu Asya’da yetişir. Kumkuat, özellikle Japonya, Çin ve Filipinler gibi ülkelerde popüler bir bitkidir. Ayrıca, Avustralya, Güney Afrika, İspanya, İtalya, Fransa ve ABD gibi ülkelerde de yetiştirilir. Kumkuat, ülkemizde ise sıcak ve nemli bölgelerinde yetişebilir. Özellikle Akdeniz bölgesindeki Antalya, Mersin, Adana, Hatay, İzmir, Muğla ve Aydın gibi şehirlerde, kumkuat ağaçları sıklıkla görülür.

Kumkuat ağacı, sıcak ve nemli iklimleri tercih eder. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır ve soğuk iklimlerde pek iyi büyümez. Kumkuat ağacı, iyi drene edilmiş ve besin açısından zengin toprakları tercih eder. Kumkuat, tropik ve subtropik iklimlerde yetişebilir ve sıcaklık, su ve gübreleme gibi faktörlerin uygunluğuna bağlı olarak farklı iklim koşullarında yetiştirilebilir. Kumkuat fidanı, bahçede veya saksıda yetiştirilebilir. Saksıda yetiştirildiğinde, bitkinin küçük olması ve uygun şekilde sulanması önemlidir.

Kumkuat Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar

Kumkuat Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar

Kumkuat Ağacı Özellikleri

Genellikle boyu 4 metreyi aşmayan bodur bir ağaçtır. Yaprakları kalın koyu yeşildir. Ağacın meyveleri Ocak- Mart arası dönemde olgunlaşır. Ayrıca kamkat ağacının en önemli özelliği; kabuğuyla yenilebilen tek narenciye meyvesinin bu ağaçlarda yetişmesidir.

Kumkuat ağacı ne zaman çiçek açar? Kamkat çiçek açma zamanı yaz aylarına denk gelmektedir. İklime göre daha erken veya geç çiçek açıyor olsa da, kumkuat ağacı çoğunlukla Temmuz-Ağustos aylarında çiçeklenir.

Kumkuat ağacı ne zaman meyve verir? Yaz sonu ve sonbaharda çiçekler meyveye dönmekte, meyvelerin olgunlaşması Mart’ ı bulabilmektedir. Kamkat meyvesi nasıl yenir? Kamkat meyveleri, kabuğu ile yenilebilen bir narenciyedir ve ekşimsi bir tada sahiptir.

Kamkat ağacı sonbaharda yaprak dökmemekte, tıpkı çam gibi her mevsim yeşilliğini koruyan bir türdür. Meyvelerinin tozlayıcıya ihtiyacı yoktur, oldukça verimli bir bitkidir ve bol meyve verir. Meyveler yeşil olarak sonbahar aylarında belirir ve Ocak ile Mart döneminde olgunlaşıp büyüyerek turuncu bir renk alır. Ayrıca çiçeklerinin hoş bir kokusu olduğunu da söyleyelim.

Kumkuat Ağacı Bakımı

Kumkuat Ağacı Bakımı

Kamkat Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Kamkat nasıl yetiştirilir? Kumkuat fidanlarının evde ve uygun iklime sahip olan yerlerde bahçede rahatlıkla yetiştirebildiğini hemen söyleyelim. Kamkatın evde yetiştirilmesi için toprağına özen gösterilmeli ve toprak seçimi dikkatli yapılmalıdır.

Kamkat toprağı nasıl olmalı? Kumkuat toprağı, torf içeren ve köklerin beslenebileceği bir yapıya sahip olmalıdır. Ayrıca nispeten büyük hacme sahip plastik ya da sağlam bir toprak saksıya ihtiyaç duyar. Bitkinin toprağı iki yılda bir kez olacak şekilde bahar aylarında değiştirilmelidir.

Benzer İçerikler  Şeker Begonya Bakımı

Kumkuat çekirdeğinden yetişir mi? Kamkat fidanını çekirdekten yetiştirmek sabır isteyen bir iştir. Kumkuatın çekirdekten fidana dönüşmesi ve meyve vermesi 2 yıllık bir süreç ve aşılama gerektirdiği için daha çok meyveli fidan olarak alınır.

Kumkuat çiçeğinin bakımı için en önemli noktalardan biri de bitkiyi evde uygun bir yere koymak gerektiğidir. Bitki için uygun yer tayin edildikten sonra alıştığı yerde tutulmasına özen gösterilmeli, sık sık yer değişimi yapılmamalıdır. Çünkü yer değişiklikleri konusunda çok toleranslı olmayan bitkiniz aniden yaprak dökebilir.

Kumkuat güneş sever mi? Aşırı sıcak olmayan bölgeler de güneşi doğrudan göreceği, sıcak iklimlerde ise dolaylı ışık alabileceği, ferah bir ortam kamkat için ideal mekandır. Ortam sıcaklığının ise en az 12 derece olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Kamkat fidanının sulaması sırasında dikkat edilecek en önemli nokta ise yazları daha fazla sulanması gerektiğidir. Yazın haftada 2-3 kez sulanan bitkinin kış aylarında yalnızca haftada bir kere sulanması yeterlidir.

Saksıda Kamkat Ağacı Bakımı

Saksıda Kamkat Ağacı Bakımı

Saksıda Kamkat Yetiştirme

Saksıda kamkat bakımı nasıl yapılır? Diye soranlar için bitkinin iç mekanda, saksıda rahatlıkla yetişebileceğini belirtelim. Ancak saksının sağlam bir toprak saksı olması gerekir veya büyük hacimli plastik saksılar da kullanılabilir. Saksıda yetiştirilen kamkat ağacı, daha küçük bir alanı kapsar ve sınırlı kök boşluğuna sahiptir. Bu nedenle, saksıda kamkat bakımı için, saksının boyutu, toprak kalitesi, güneş ışığı, sulama ve gübreleme gibi etkenler oldukça önemlidir:

 • Saksı Boyutu: Kamkat ağacının yetiştirilmesi için uygun bir saksı boyutu, ağacın köklerinin rahatça büyüyebileceği bir boyutta olmalıdır. Kamkat ağacı, küçük saksılarda yetişebilir, ancak daha büyük saksılar, ağacın köklerinin daha fazla genişlemesine ve gelişmesine izin verir. Saksının yüksekliği en az 30 cm, çapı ise en az 40-50 cm olmalıdır.
 • Toprak Kalitesi: Saksıda kamkat ağacı yetiştirirken, toprak kalitesi çok önemlidir. Kamkat ağacı, hafif alkali toprakları seven bir ağaçtır ve toprağın pH değeri 7,5 ila 8,5 arasında olmalıdır. İyi bir drenaj sistemine sahip topraklar kamkat ağacının yetişmesi için önemlidir. Saksıda kamkat ağacı yetiştirirken, kaliteli bahçe toprağı kullanabilirsiniz.
 • Güneş Işığı: Kamkat ağacı, iyi bir güneş ışığı alabilen bir ağaçtır. Saksıda yetiştirilen kamkat ağacının güneş ışığına erişimini sağlamak için, saksının güneşe doğru konumlandırılması önemlidir. Ayrıca, ağacın yetiştirildiği bölgedeki sıcaklık ve iklim koşulları da önemlidir.
 • Sulama: Kamkat ağacı saksıda yetiştirilirken, sulama işlemi düzenli olarak yapılmalıdır. Saksı toprağı hızlı bir şekilde kuruduğu için, sık sık sulama yapmak gerekebilir. Ancak, ağaç aşırı sulanmamalıdır çünkü bu köklerin çürümesine neden olabilir. Sulama işlemi, toprağın nemine ve sıcaklığına göre ayarlanmalıdır.
 • Gübreleme: Kamkat ağacı, saksıda yetiştirilirken, düzenli olarak gübrelenmelidir. Gübre, ağacın büyümesini ve meyve verimini artırmak için kullanılır. Gübreleme işlemi, ağacın yaşına ve büyüklüğüne göre değişebilir. Kamkat ağacı için organik gübre kullanmak en iyisidir. Argomineral gübreleri tercih edecekseniz, içeriğinde azot, potasyum, demir ve çinko mutlaka bulunmalıdır. Ayrıca bor elementi önemli bir mineraldir, hatta bor eksikliği yaşayan kamkat, verimli olmaz ve meyve vermez. Saksı toprağı olarak humus bakımından zengin, kumlu ve geçirgen bir toprağı tercih eder. İlkbaharda toprağının havalandırılmasından da hoşlanır.
Bahçede Kamkat Ağacı

Bahçede Kamkat Ağacı

Bahçede Kamkat Ağacı Yetiştirme

Bahçede kumkuat yetiştirme oldukça kolaydır ve iklimi uygun olan bölgelerde bahçe çok iyi bir tercihtir. Fakat bahçe toprağının humusça zengin, kumlu ve geçirgen yapılı olması, güzel verim alabilmek için önemlidir. Kamkat ağacı, hafif alkali toprakları seven bir ağaçtır ve toprağın pH değeri 7,5 ila 8,5 arasında olmalıdır. Ayrıca, iyi bir drenaj sistemine sahip topraklar kamkat ağacının yetişmesi için önemlidir.

Kamkat ağacı, iyi bir güneş ışığı alabilen bir ağaçtır ve gün boyunca güneş ışığına maruz kalmalıdır. Ağacın yetiştirildiği bölgedeki sıcaklık ve iklim koşulları da önemlidir. Kumkuat bitkisinin bahçede yetiştirilmesi düşünülüyor ise çok soğuk ortamlara dayanamayacağı; bunun yanında 40 derecenin üzeri ve -10 derecenin altı gibi çok sıcak ve soğuk ortamlarda da büyümesinin sağlıklı olmayacağı unutulmamalıdır.

Ağacın yetiştirilmesi sırasında, sulama ve gübreleme işlemleri düzenli olarak yapılmalıdır. Kamkat ağacı, ilk yıl boyunca yavaş büyür, ancak sonraki yıllarda daha hızlı büyür. Çiçeklendiği yaz mevsiminde bahçe toprağına gübre verilerek ağaca enerji kazandırılmalıdır.  Ayrıca, ağaçta oluşabilecek zararlı böcek ve hastalıkların kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kamkat Budama

Kamkat Budama

Kamkat Ağacı Budaması

Kumkuat ne zaman budanır? Kumkuat budama zamanı olarak en uygun vakit meyve hasadının hemen sonrasındaki zamandır. Kumkuat ağacının budanması, ilkbahar veya sonbahar mevsiminde yapılabilir. İlkbaharda yapılacak budama, yeni sürgünlerin büyümesini teşvik ederken, sonbaharda yapılan budama ise ağacın şeklini korur ve bir sonraki büyüme mevsimi için hazırlar.

Benzer İçerikler  Şeker Begonya Bakımı

Kumkuat ağacı, birçok diğer meyve ağacı gibi belirli bir şekilde budanabilir. Budama işlemi, ağacın sağlığı ve verimliliği için önemlidir. Kumkuat ağacının budanması, yeni büyümenin teşvik edilmesi, meyve kalitesinin artırılması ve ağacın estetik görünümünün korunması amaçlanır. İlkbahar öncesine denk gelen budama dönemi çiçek gözlerinin belirmesine kadar devam eder. Kuruyan dallar ise her zaman budanabilir. Ege bölgesi gibi Akdeniz iklimine yakın iklim şartlarına sahip olan yerlerde meyvenin hasat dönemi daha erken geleceğinden Şubat ve Mart öncesinde dahi budama yapılabilir.

Kamkat ağacı nasıl budanır? Kumkuat budaması, papağan ağızlı bahçıvan makaslarıyla kolaylıkla gerçekleştirilir. Budama yapılırken dallar 45 derecelik açıyla budanmalı, bu sayede dalların kesim noktalarında su birikmesine engel olunmalıdır. İnce dalların budamasında herhangi bi işleme gerek duyulmazken, kalın dalların budanması durumunda ağacın yarasını sağlıklı bir şekilde kapatabilmesini desteklemek için aşı macunu kullanılabilir.

Kamkat Budaması

Kamkat Budaması

Kumkuat ağacının budaması, aşağıdaki adımlar izlenerek yapılabilir:

 1. İlk önce, ağacın şekli belirlenir. Kumkuat ağacı, küçük bir ağaçtır ve genellikle düzensiz bir şekil alır. Ağacın şekillendirilmesi için, hangi dalların kesileceği belirlenir.
 2. Ağacın kötü durumdaki, kurumuş veya zararlı böceklerle enfekte olan dalları kesilir. Bu, ağacın sağlığı için önemlidir.
 3. Ağacın ana dallarından biri, gövdenin yaklaşık yarısına kadar kesilir. Bu, ağacın daha fazla dallanmasını ve genişlemesini sağlar.
 4. Dalların kesilmesi, açılı kesimler şeklinde yapılır. Bu, kesilen dalın, yeni bir büyüme noktasına kadar sağlıklı kalmasını sağlar.
 5. Kumkuat ağacının şekillendirilmesi için, ağacın en uzun dalları kesilir. Bu, ağacın daha geniş bir alana yayılmasını sağlar.
 6. Yeni sürgünlerin büyümesini teşvik etmek için, ana dalların yanındaki küçük dallar kesilir.
 7. Dalların çaprazlamasına büyümesini engellemek için, dalların kesildiği noktalar yakın yerlerde değil, birbirlerine yakın olmayacak şekilde kesilir.

Budama işlemi, biraz deneyim gerektirir. Eğer kumkuat ağacınızın budama işlemini yapamayacağınızı düşünüyorsanız, profesyonel bir bahçıvan yardımı almanız daha uygun olacaktır.

Kamkat Ağacı Yaprakları Yapış Yapış Olursa Ne Yapılmalı

Kamkat Ağacı Yaprakları Yapış Yapış Olursa Ne Yapılmalı

Kamkat Ağacı Yaprak Hastalıkları

Kumkuat bitkisi hastalıkları incelendiğinde en sık karşılaşılan sorunlar yaprak kıvrılması ve yaprakların üzerinde yapışkanlıkların oluşmasıdır. Eğer kamkat ağacı yaprakları yapış yapış bir hal aldı ise, bitkinin parazit istilası ile karşı karşıya olabilir. Yaprak biti, unlu bit, yaprak piresi ya da kırmızı örümcek gibi parazitler, kamkat ağacı yapraklarında yapış yapış bir enfeksiyon oluşturur. Sorunun çözümü konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Evde bulunan malzemeler yardımıyla doğal böcek ilacınızı yaparak sorunun giderilmesini sağlayabilirsiniz. Evde doğal çiçek ilacı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı , 1 çay kaşığı acı toz biber, 1 yemek kaşığı arap sabunu ve 1 litre sudan oluşmaktadır.

Malzemeleri karıştırdıktan sonra elde edeceğiniz böcek ilacınızı; boş bir sprey kutusu yardımıyla hastalıklı bitkilerinizin gövdesine, dallarına ve yaprakların üzeri ile alt kısımlarına uygulayınız. Hastalığın kesin çözümü ve tekrar oluşmasını engellemek amacıyla 15 gün sonra ikinci uygulamanın yapılması faydalı olacaktır.

Kumkuat Yaprakları Neden Sararır

Kumkuat Yaprakları Neden Sararır

Kumkuat Yaprakları Neden Sararır?

Kamkat yaprakları, ağacın sağlığı hakkında önemli ipuçları verebilir. Eğer kamkat yaprakları sararırsa, ağaçta bir sorun olduğu anlamına gelir. Genellikle yaprakların sararması, ağacı bir hastalığın veya zararlı bir böceğin varlığından kaynaklanır. Bununla birlikte, aşırı veya yetersiz sulama da yaprakların sararmasına neden olabilir. Yaprakların sararması durumunda, yaprakları ve dalları yakından kontrol etmek, gerekli önlemleri almak ve gerekirse bir uzmana danışmak önemlidir.

Kamkat yapraklarının sararma nedenleri:

 1. Sulama Problemleri: Kamkat ağacının yaprakları sulama sorunları nedeniyle sararabilir. Yetersiz sulama veya aşırı sulama, kamkat yapraklarının sararmasına neden olabilir. Yapraklar aşırı sulama durumunda köklerin çürümesi nedeniyle sararır.
 2. Besin Eksikliği: Kamkat ağacı, sağlıklı olması için çeşitli besinlere ihtiyaç duyar. Nitrojen, potasyum, fosfor ve demir gibi besinlerin eksikliği, kamkat yapraklarının sararmasına neden olabilir.
 3. Zararlı Böcekler: Kamkat ağacı, zararlı böceklerin saldırısına maruz kalabilir. Bu böcekler, kamkat yapraklarını kemirerek veya yaprakların besinlerini emerek yaprakların sararmasına neden olabilir.
 4. Hastalıklar: Kamkat ağacı, çeşitli hastalıklara karşı hassastır. Bu hastalıklar, yaprakların sararması gibi belirtiler gösterebilir.
 5. Fazla Güneş Işığı: Kamkat ağacı, doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa yaprakları sararabilir. Kamkat ağacı, yarı gölgeli bir alanda daha iyi büyür.
Benzer İçerikler  Şeker Begonya Bakımı

Kamkat Ağacı Nasıl Çoğaltılır?

Kamkat çoğaltma işlemi aşılama ya da havai kökten ayırma yöntemi ile gerçekleştirilebilir. Kökten ayırma yöntemi ile kumkuat çoğaltma işlemi için en uygun zaman Nisan ayıdır. Bununla beraber nadir olarak çekirdeklerin çimlendirilmesi yoluyla kamkat ağacı çoğaltılabilmektedir.

Kumkuat Meyvesi Faydaları

Kumkuat Meyvesi Faydaları

Kamkat Meyvesi Faydaları

Kamkat namı diğer kumkuat meyvesi Altın Portakal adıyla Çin kaynaklarında faydalarıyla ünlenmiş bir meyvedir. Kabuğuyla taze tüketiminin yanı sıra, reçel ve marmelat olarak da tüketilebilir. Taze ya da kuru olarak çayı demlenebilir yahut salatalara, yemeklere ve tatlılara da eklenebilir.

Kamkatın faydaları nelerdir? Antioksidan bakımından güçlü yapısı ve C vitamini bakımından yüksek oranlara sahip olmasıyla hastalıklara karşı direnç sağlanmasında oldukça etkilidir. Şimdi sırasıyla bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile kamkuat faydaları konusunda detaylara değinelim:

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyici birçok mineral ve vitamin içeriğine sahiptir. Vitaminlerin başında C vitamini ile birlikte A vitamini, B1, B3, B5, B6, B9 vitaminleri ve E vitamini içerir. Yararlı mineraller bakımından Demir, Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum, Çinko, Manganez, Bakır ve Selenyum mineralleri ile zengin içeriğe sahiptir.
 • Kanser önleyici ve direnç kuvvetlendirici meyveler grubuna dahildir.
 • Şeker dengeleyicidir ve düşük kalorisinin yanında yüksek lif oranıyla diyet dostu bir meyve olan kamkat sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Meyve kabuğu omega-3 içeren kumkuat, uçucu yağlar ile fitosteroller ve flavonoidler bakımından faydalı bitkisel içeriklere sahiptir.
 • İçerdiği esansiyel yağların vücudu arındırıcı yapısının yanında, aromaterapi etkisi bulunmaktadır.
 • Kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • Obezite ve fazla kilolarla mücadele de yardımcı olur.
 • Kalsiyum zenginliği ile diş ve kemik sağlığını korurken, içerdiği bileşenler ile besinlerden demir emilimini kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Arterit ve iltihaplanmaların önlenmesini destekler.
 • Cilt bakımında kamkat maskesi uygulamaları ile faydalı olan meyve böcek sokmalarına karşı ortadan ikiye kesilerek direkt olarak uygulandığında faydalı olabilmektedir.

Kumkuat Meyvesi Nasıl Yenir?

Kumkuat kabuğuyla mı yenir? Kamkat meyvesi, doğal olarak tatlı ve ekşi bir tada sahip olduğu için taze olarak tüketilebilir. Meyveler kabukları ile birlikte yenir, ancak kabuklarının acı tadı nedeniyle, bazı kişiler meyveleri önce kabuklarından ayırarak yemeyi tercih ederler. Ayrıca, kamkat meyveleri tatlı ve ekşi bir sos yapmak için kullanılabilir veya çay olarak da tüketilebilir.

Kamkat Reçeli - Kumkuat Reçeli

Kamkat Reçeli – Kumkuat Reçeli

Kamkat Reçeli Oktay Usta Tarifi

Kamkat reçeli, hoş bir ekşi tat ve aroması olan lezzetli bir reçeldir. İşte Oktay Usta’nın kamkat reçeli tarifi:

Gerekli Malzemeler

 • 1 kilogram kamkat
 • 1 kilogram toz şeker
 • 1 litre su
 • 1 çay kaşığı limon tuzu
 1. Kamkatların kabuklarını bir çatal veya bıçak yardımıyla delin. Daha sonra, kamkatları bir tencereye yerleştirin ve üzerine su ekleyin.
 2. Kamkatları orta ateşte kaynatın ve ardından kısık ateşte yaklaşık 1 saat boyunca pişirin.
 3. Kamkatlar yumuşayana kadar pişirdikten sonra, tencereyi ocaktan alın ve kamkatları süzün.
 4. Kamkat reçeliniz için tencereye bir litre su ve bir kilogram şekeri ekleyin. Tencereyi orta ateşe koyun ve karışımı kaynatın.
 5. Karışım kaynadıktan sonra, limon tuzunu ekleyin ve reçel karışımını kısık ateşte yaklaşık 30 dakika boyunca pişirin. Reçel koyulaşana kadar ara sıra karıştırın.
 6. Reçeliniz hazır olduktan sonra cam kavanozlara doldurun ve kavanozların ağzını kapatın. Reçeli soğuduktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kamkat reçeli, kahvaltıda, tatlılarda veya çayın yanında servis edilebilir. Oktay Usta’nın kamkat reçeli tarifi, lezzetli ve kolay bir şekilde yapılabilir ve kamkatların lezzetli ve sağlıklı özelliklerini korur. Afiyet olsun!

Sonuç olarak, kamkat ağacı yetiştirmek, kolay ve keyifli bir deneyim olabilir. Hem bahçede hem de saksıda yetiştirilebilen kamkat ağacı, lezzetli ve sağlıklı kamkat meyveleri üretir. Kamkat ağacının yetiştirilmesi için uygun toprak kalitesi, güneş ışığı, sulama ve gübreleme faktörleri dikkate alınmalıdır. Kamkuat bakımı, hem lezzetli meyveler elde etmek hem de bahçenize veya evinize doğal bir dokunuş katmak için harika bir yoldur.

Kamkat fidanı yetiştirmek dışında, Bonsai Ağacı Bakımı ile ilgileniyorsanız kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek için tıklayınız.

En Güzel Kumkuat Ağacı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞