BitkiBalik.Com

Kamkat Ağacı Yetiştirme Rehberi

Kamkat Ağacı Yetiştirme Rehberi

Kamkat ağacı yetiştirme rehberi ile meraklıları için kumkuat bitkisinin özelliklerine, evde ve bahçede bakımının nasıl yapılması gerektiğine değineceğiz. Sulama, budama ve çoğaltma işlemlerinin yanı sıra saksı ile toprak yapısının püf noktalarını de ele alarak etkili bir bakım rehberi oluşturmaya çalışacağız.

Kumkuat ağacı olarak da bilinen kamkat, turunçgiller ailesine ait meyveli bir bitkidir. Minik mandalinalara benzeyen, turuncu meyveleri ile oldukça çekici bir görünüme sahiptir. Kamkat fidanı, sıcak ve sempatik görünümü ile evlerinizde minik bir kış bahçesi yaratır.

Son zamanlarda yetiştirilmesi adeta moda haline gelen kumkuat fidanı çiçekçilerde, marketlerin çiçek reyonlarında ya da semt pazarlarında rahatlıkla bulunabilmektedir. Peki kamkat ağacı nedir? Kamkat bitkisi nasıl yetiştirilir?

Bu yazımızda merak edilen tüm yönleriyle kamkat bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca bahçesinde, evinde veya ofisinde yetiştirmeyi düşünenler için kamkat ağacı bakımı ve püf noktaları hakkında ipuçlarından bahsedeceğiz.

Kumkuat Ağacı

Kumkuat Ağacı

Kamkat Ağacı Nedir?

Kamkat ağacı turunçgillerden gelen, turuncu ve oldukça lezzetli meyvelerini sonbahar aylarında veren bir bitkidir. Uzun gövdesi üzerinde, bir çalı gibi yeşillenen dallarının arasında verdiği minik turuncu meyveleri ile görsel olarak da dekoratif bir fidandır.

Kamkat nerede yetişir? Kamkat bitkisinin anavatanı Doğu Asya bölgeleri ve Çin’ dir. Doğu Asya’ nın büyük bir bölümüne yayılmış olan kamkat bitkisi, kumkuat, kumkat ve minik portakal meyvesi isimleriyle de tanınan çalı formlu turunçgil türlerinden biridir.

Kumkuat Ağacı Özellikleri

Genellikle boyu 4 metreyi aşmayan bodur bir ağaçtır. Yaprakları kalın koyu yeşildir. Ağacın meyveleri Ocak- Mart arası dönemde olgunlaşır. Ayrıca kamkat ağacının en önemli özelliği; kabuğuyla yenilebilen tek narenciye meyvesinin bu ağaçlarda yetişmesidir.

Kumkuat ağacı ne zaman çiçek açar? Kamkat çiçek açma zamanı yaz aylarına denk gelmektedir. İklime göre daha erken veya geç çiçek açıyor olsa da, kumkuat ağacı çoğunlukla Temmuz-Ağustos aylarında çiçeklenir.

Kumkuat ağacı ne zaman meyve verir? Yaz sonu ve sonbaharda çiçekler meyveye dönmekte, meyvelerin olgunlaşması Mart’ ı bulabilmektedir. Kamkat meyvesi nasıl yenir? Kamkat meyveleri, kabuğu ile yenilebilen bir narenciyedir ve ekşimsi bir tada sahiptir.

Kumkuat Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar

Kumkuat Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar

Kamkat ağacı sonbaharda yaprak dökmemekte, tıpkı çam gibi her mevsim yeşilliğini koruyan bir türdür. Meyvelerinin tozlayıcıya ihtiyacı yoktur, oldukça verimli bir bitkidir ve bol meyve verir. Meyveler yeşil olarak sonbahar aylarında belirir ve Ocak ile Mart döneminde olgunlaşıp büyüyerek turuncu bir renk alır. Ayrıca çiçeklerinin hoş bir kokusu olduğunu da söyleyelim.

Kamkat Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Kamkat nasıl yetiştirilir? Kumkuat fidanlarının evde ve uygun iklime sahip olan yerlerde bahçede rahatlıkla yetiştirebildiğini hemen söyleyelim. Kamkatın evde yetiştirilmesi için toprağına özen gösterilmeli ve toprak seçimi dikkatli yapılmalıdır.

Kumkuat toprağı, torf içeren ve köklerin beslenebileceği bir yapıya sahip olmalıdır. Ayrıca nispeten büyük hacme sahip plastik ya da sağlam bir toprak saksıya ihtiyaç duyar. Bitkinin toprağı genellikle bahar aylarında iki yılda bir kez değiştirilmelidir.

Kumkuat Ağacı Bakımı

Kumkuat Ağacı Bakımı

Kumkuat çekirdeğinden yetişir mi? Kamkat fidanını çekirdekten yetiştirmek sabır isteyen bir iştir. Kumkuatın çekirdekten fidana dönüşmesi ve meyve vermesi 2 yıllık bir süreç ve aşılama gerektirdiği için daha çok meyveli fidan olarak alınır.

Kumkuat çiçeğinin bakımı için en önemli noktalardan biri de bitkiyi evde uygun bir yere koymak gerektiğidir. Bitki için uygun yer tayin edildikten sonra alıştığı yerde tutulmasına özen gösterilmeli, sık sık yer değişimi yapılmamalıdır. Çünkü yer değişiklikleri konusunda çok toleranslı olmayan bitkiniz aniden yaprak dökebilir.

Kumkuat güneş sever mi? Aşırı sıcak olmayan bölgeler de güneşi doğrudan göreceği, sıcak iklimlerde ise dolaylı ışık alabileceği, ferah bir ortam kamkat için ideal mekandır. Ortam sıcaklığının ise en az 12 derece olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Kamkat fidanının sulaması sırasında dikkat edilecek en önemli nokta ise yazları daha fazla sulanması gerektiğidir. Yazın haftada 2-3 kez sulanan bitkinin kış aylarında yalnızca haftada bir kere sulanması yeterlidir.

Saksıda Kamkat Ağacı Bakımı

Saksıda Kamkat Ağacı Bakımı

Saksıda Kamkat Yetiştirme

Kumkat saksıda büyür mü? Diye soranlar için bitkinin iç mekanda, saksıda rahatlıkla yetişebileceğini belirtelim. Ancak saksının sağlam bir toprak saksı olması gerekir veya büyük hacimli plastik saksılar da kullanılabilir.

Kamkat fidanı bakımı yapılırken, saksı içinde ışık alabileceği aynı zamanda güneş ışığını dolaylı yoldan gören bir yere konulmalıdır. Fidanı saksıda verimli bir şekilde büyütmek için çiçeklendiği evrede gübre ile beslemek ve enerjisini tazelemek gerekir.

Gübre içeriğinde azot, potasyum, demir ve çinko mutlaka bulunmalıdır. Ayrıca bor elementi önemli bir mineraldir, hatta borsuz kalan kamkat, verimli olmaz ve meyve vermez. Saksı toprağı olarak humus bakımından zengin, kumlu ve geçirgen bir toprağı tercih eder. İlkbaharda toprağının havalandırılmasından da hoşlanır.

Bahçede Kamkat Ağacı

Bahçede Kamkat Ağacı

Bahçede Kamkat Ağacı Yetiştirme

Bahçede kumkuat yetiştirme oldukça kolaydır ve iklimi uygun olan bölgelerde bahçe çok iyi bir tercihtir. Fakat bahçe toprağının humusça zengin, kumlu ve geçirgen yapılı olması, güzel verim alabilmek için önemlidir. Çiçeklendiği yaz mevsiminde bahçe toprağına gübre verilerek ağaca enerji kazandırılmalıdır.

Kumkuat bitkisinin bahçede yetiştirilmesi düşünülüyor ise çok soğuk ortamlara dayanamayacağı; bunun yanında 40 derecenin üzeri ve -10 derecenin altı gibi çok sıcak ve soğuk ortamlarda da büyümesinin sağlıklı olmayacağı unutulmamalıdır.

Kamkat Ağacı Budaması

Kumkuat ne zaman budanır? Kumkuat budama zamanı olarak en uygun vakit meyve hasadının hemen sonrasındaki zamandır. İlkbahar öncesine denk gelen budama dönemi çiçek gözlerinin belirmesine kadar devam eder. Kuruyan dallar ise her zaman budanabilir.

Ege bölgesi gibi Akdeniz iklimine yakın iklim şartlarına sahip olan yerlerde meyvenin hasat dönemi daha erken geleceğinden Şubat ve Mart öncesinde dahi budama yapılabilir.

Kamkat Budaması

Kamkat Budaması

Kamkat ağacı nasıl budanır? Kumkuat budaması, papağan ağızlı bahçıvan makaslarıyla kolaylıkla gerçekleştirilir. Budama yapılırken dallar 45 derecelik açıyla budanmalı, bu sayede dalların kesim noktalarında su birikmesine engel olunmalıdır. İnce dalların budamasında herhangi bi işleme gerek duyulmazken, kalın dalların budanması durumunda ağacın yarasını sağlıklı bir şekilde kapatabilmesini desteklemek için aşı macunu kullanılabilir.

Kamkat Ağacı Yaprak Hastalıkları

Kumkuat bitkisi hastalıkları incelendiğinde en sık karşılaşılan sorunlar yaprak kıvrılması ve yaprakların üzerinde yapışkanlıkların oluşmasıdır. Eğer kamkat ağacı yaprakları yapış yapış bir hal aldı ise, bitkinin parazit istilası ile karşı karşıya olabilir. Yaprak biti, unlu bit, yaprak piresi ya da kırmızı örümcek gibi parazitler, kamkat ağacı yapraklarında yapış yapış bir enfeksiyon oluşturur. Sorunun çözümü konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Kamkat Ağacı Yaprakları Yapış Yapış Olursa Ne Yapılmalı

Kamkat Ağacı Yaprakları Yapış Yapış Olursa Ne Yapılmalı

Evde bulunan malzemeler yardımıyla doğal böcek ilacınızı yaparak sorunun giderilmesini sağlayabilirsiniz. Evde doğal çiçek ilacı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı zeytinyağı , 1 çay kaşığı acı toz biber, 1 yemek kaşığı arap sabunu ve 1 litre sudan oluşmaktadır.

Malzemeleri karıştırdıktan sonra elde edeceğiniz böcek ilacınızı; boş bir sprey kutusu yardımıyla hastalıklı bitkilerinizin gövdesine, dallarına ve yaprakların üzeri ile alt kısımlarına uygulayınız. Hastalığın kesin çözümü ve tekrar oluşmasını engellemek amacıyla 15 gün sonra ikinci uygulamanın yapılması faydalı olacaktır.

Kamkat Ağacı Nasıl Çoğaltılır?

Kamkat çoğaltma işlemi aşılama ya da havai kökten ayırma yöntemi ile gerçekleştirilebilir. Kökten ayırma yöntemi ile kumkuat çoğaltma işlemi için en uygun zaman Nisan ayıdır. Bununla beraber nadir olarak çekirdeklerin çimlendirilmesi yoluyla kamkat ağacı çoğaltılabilmektedir.

Kamkat Meyvesi Faydaları

Kamkat namı diğer kumkuat meyvesi Altın Portakal adıyla Çin kaynaklarında faydalarıyla ünlenmiş bir meyvedir. Kabuğuyla taze tüketiminin yanı sıra, reçel ve marmelat olarak da tüketilebilir. Taze ya da kuru olarak çayı demlenebilir yahut salatalara, yemeklere ve tatlılara da eklenebilir.

Kamkat Reçeli - Kumkuat Reçeli

Kamkat Reçeli – Kumkuat Reçeli

Kamkatın faydaları nelerdir? Antioksidan bakımından güçlü yapısı ve C vitamini bakımından yüksek oranlara sahip olmasıyla hastalıklara karşı direnç sağlanmasında oldukça etkilidir. Şimdi sırasıyla bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile kamkat faydaları konusunda detaylara değinelim:

  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyici birçok mineral ve vitamin içeriğine sahiptir. Vitaminlerin başında C vitamini ile birlikte A vitamini, B1, B3, B5, B6, B9 vitaminleri ve E vitamini içerir. Yararlı mineraller bakımından Demir, Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum, Çinko, Manganez, Bakır ve Selenyum mineralleri ile zengin içeriğe sahiptir.
  • Kanser önleyici ve direnç kuvvetlendirici meyveler grubuna dahildir.
  • Şeker dengeleyicidir ve düşük kalorisinin yanında yüksek lif oranıyla diyet dostu bir meyve olan kamkat sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Meyve kabuğu omega-3 içeren kumkuat, uçucu yağlar ile fitosteroller ve flavonoidler bakımından faydalı bitkisel içeriklere sahiptir.
  • İçerdiği esansiyel yağların vücudu arındırıcı yapısının yanında, aromaterapi etkisi bulunmaktadır.
  • Kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
  • Obezite ve fazla kilolarla mücadele de yardımcı olur.
  • Kalsiyum zenginliği ile diş ve kemik sağlığını korurken, içerdiği bileşenler ile besinlerden demir emilimini kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Arterit ve iltihaplanmaların önlenmesini destekler.
  • Cilt bakımında kamkat maskesi uygulamaları ile faydalı olan meyve böcek sokmalarına karşı ortadan ikiye kesilerek direkt olarak uygulandığında faydalı olabilmektedir.

Kamkat fidanı yetiştirmek dışında, Bonsai Ağacı Bakımı ile ilgileniyorsanız kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek için tıklayınız.

En Güzel Kumkuat Ağacı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞