BitkiBalik.Com

Katil Salyangoz (Anentome Helena)

Katil Salyangoz (Anentome Helena)

Akvaryumda istenmeyen salyangozların yok edilmesi ya da nüfuslarının kontrol altında tutulması konusunda “Katil Salyangoz” oldukça etkilidir. Başarılı bir suikastçı olan Anentome Helena, renkleri ve hoş görünümü ile birlikte akvaryumdaki ölü balık leşlerinin, artık yemlerin temizliğinde de oldukça etkilidir.

Akvaryum hobisi ile ilgilenenler zaman zaman akvaryumlarında türeyen adi salyangozlar konusunda şikayetçidir. Adi salyangozlar, satın alınan bitkilerle gelebileceği gibi ikinci el mazlemelerin, köklerin akvaryuma eklenmesi yoluyla da tankınıza taşınabilirler.

Katil Salyangoz Akvaryumda Ne İşe Yarar?

Akvaryumunuza misafir olarak gelen adil salyangozlar kısa sürede akvaryumun sevilmeyen ev sahipleri haline gelirler. Katil salyangozlar akvaryumda istenmeyen salyangozların çözümü olarak görüldüğüden oldukça popüler omurgasızlar arasındadır. Adi salyangoz gibi istenmeyen salyangoz türlerini avlayıp kısa sürede hakimiyetlerini kurarak akvaryumdaki istilanın kontrol altına alınmasını sağlar.

Katil Salyangoz Özellikleri ve Habitatı

Bilimsel adı ile “Anentome Helena“, Güneydoğu Asya’dan tutun da, Endonezya’nın tatlı su gölleri ve akarsularını hatta Afrika kıtasının çeşitli sulak alanlarını başarıyla istila etmiş omurgasızlardan biridir. Çoğunlukla çamurlu ve kumlu yüzeye sahip göletlerde ve sığ akarsularda yaşarlar.

Anentome Helena Salyangozu

Anentome Helena Salyangozu

Katil salyangoz adı ilk olarak 1847 yılında Philipi’deki Meder tarafından tanımlanmıştır. Bilimsel adı belirsizlik gösteriyor gibi gelebilir. Çünkü ansiklopedilerde ve web sitelerinde Anentome helena olarak adlandırılan salyangozlar biyologlar tarafından Clea ismiyle tarif edilmektedir.

Asya ve Afrika türlerinin arasındaki ayrımın yapılması amacıyla biyologlar tarafından iki farklı alt isim verilmiştir. Bunlar; Asya Clea salyangozları için Anentome, Afrika Clea türü için ise Afrocanidia alt isimleridir. Anentome Helena, ilk olarak 1847 yılında tanıtılmış olmasına karşın, Avrupa tarafından ilk kez 2006 yılında ithal edilmiştir.

İthal edilen ve ilk başlarda fahiş fiyatlara satılıyor olsa da üretiminin gerçekleştirilmesiyle, kolay bulunabilen bir tür haline gelerek daha makul fiyatlara alıcı bulabilmiştir. Katil salyangoz fiyatı 5 ila 10 lira arasında satılan çok pahalı olmayan canlılardır.

Fiyat seviyesinin uygun olması dolayısıyla Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerin yanı sıra ülkemizin bir çok ilinde yer alan evcil hayvan mağazalarından kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Anentome Helena

Anentome Helena

Katil salyangoz fiyatıyla kıyaslandığında, akvaryuma sağladığı faydanın büyüklüğüne oranla cüzi değerlere sahip olunabilen türlerdendir diyebiliriz. Çünkü bitki ve karideslerin bulunduğu akvaryumlarda kimyasal mücadelenin yapılması daha pahalı ve tehlikelidir.

İthalat ve üretim sorununun yaşandığı dönemlerde fiyatları nispeten artıyor gibi gözükse de, hobiciler tarafından üretilen salyangozlarında piyasaya dahil olmasıyla fiyatlar dengelenmektedir.

Katil Salyangoz Görünümü

Katil Salyangoz Görünümü

Anentome Helena Fiziki Yapısı

Anentome helena sivri ve bükülmüş görünümlü bir kabuğa sahiptir. Kabuk yapısı itibariyle açık yeşil ve açık kahverengi renklere sahip olan çeşitleri olsa da akvaryum hobisinde en yaygın renk sarı/kahverengidir. Her büküm, kabuğunun ucuna doğru dönen şekilde iki renge sahiptir. Kabukları genellikle 1.5 cm. uzunluğa ulaşıyor olsa da 2 cm. boyutlarına kadar büyüyebilir.

Kabuğuyla birlikte bu salyangoz, yaklaşık 3 santimetre uzunluğa ulaşabilir. Kabuğuyla alakalı diğer bir detay ise yivli yapıdaki kabuğun üzerindeki her dönüşün, salyangozun yaşına dair ipucu vermesidir. Daha fazla yivli dönüş, daha yaşlı bir salyangozunuzun olduğunu gösterir. Anentome helenaların ortalama ömürleri 5 yıldır.

Akvaryumda Katil Salyangoz Bakımı

Anentome helena gibi küçük boyutlu bir salyangozun büyük bir akvaryuma ihtiyacı yoktur. Fakat en az 20 litre hacminde bir tank olması önerilmektedir. Avlanma alışkanlıklarından dolayı kumu substrat olarak tercih ettiklerinden, akvaryumda kum olması faydalı olacaktır.

Yaşadıkları akvaryumdaki ideal su sıcaklığı 20 ila 27 santigrat derece aralığındadır. pH 6.0 ile 8.0 aralığında yaşayabiliyor olsalar da beslendikleri akvaryum bitki akvaryumu değilse kabuk sağlığı açısından orta sert veya sert sularda bakılmaları daha sağlıklı olacaktır. gH ise 8 ila 15 aralığında olabilir.

Katil Salyangoz Akvaryum

Katil Salyangoz Akvaryum

Katil Salyangoz Beslenmesi

Katil Salyangoz Ne Yer? Sorusuna yanıt olarak diğer salyangoz akranlarının akla gelmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Çünkü kendisi dışındaki diğer salyangoz türlerinin tamamı esas diyetlerini oluşturmaktadır. Acıktıklarında midye ve yumuşakçaları da reddetmeyecekleri için midye beslemek isteyenlerin dikkat etmesi gerekmektedir.

Ayrıca bu etçil suikastçilerin karideslerle birlikte beslendikleri akvaryumlarda, kabuk değiştiren zayıf karidesler ile hasta ve ağır hareket eden karideslere saldırması gibi istenmeyen durumlar yaşandığına dair tecrübeler aktarılmaktadır.

Katil Salyagoz Ramshorn Salyangozunu Avlamış

Katil Salyagoz Ramshorn Salyangozunu Avlamış

Anentome helena iki şekilde avlanabilir. Suikastçı olarak anılmalarını sağlayan ilk yöntemde kendilerini kuma gömerler ve sadece hortum yapıdaki çıkıntılı ağız şnorkel gibi kum yüzeyinde görünmektedir. Sabırlı bir şekilde bekleyen Anentome helena üzerinden başka bir salyangoz geçtiği anda onu kapacaktır.

İkinci yöntemde ise diğer salyangozu yakalayıncaya kadar kovalamaya devam edecektir. Avını yakaladığında ise, kurbanına toksik bir sıvı enjekte etmektedir. Bu sıvı avını felç edecek, bağırsakları dahil iç organlarını sıvı bir hale dönüştürecektir. Sonrasında beslenmek için yapması gereken tek şey ise kurbanını içmek olacaktır.

Katil salyangoz elma salyangozu yer mi? Avlanmaya yönelik davranışlarından dolayı, yavru elma salyangozu gibi salyangoz türleri de pek güvende değildir. Ancak tek başına olan bir helena katilinin iri yapıdaki elma salyanozunu avlaması mümkün değildir. Sadece sayıca yeterli hatta aşırı miktarda oldukları akvaryumlarda daha büyük salyangozları avlayabilmek için takım olarak hareket edebildikleri gözlemlenmiştir. Avlarına grup olarak saldıracak, öldürecek ve yiyeceklerdir.

Katil Salyangoz Adi Salyangoz İle Besleniyor

Katil Salyangoz Adi Salyangoz İle Besleniyor

Katil Salyangoz Planarya İlişkisi

Katil salyangoz planarya yer mi? Anentome helenaların beslenmesinde çok bilinmeyen ama oldukça faydalı olacak bir diğer beslenme diyeti bilgisi ise, özellikle karidesler için son derece tehlikeli olan Planarya solucanlarını severek tükettikleridir. Canlı salyangozların bulunmadığı ve planarya tehdidine maruz kalmış akvaryumlarda, bu canlıların yardımıyla planaryaların yok edilmesini sağlayabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken akvaryumda birkaç gün yemleme yapmamanız ya da sadece balıklarınızı doyuracak kadar minimum miktarda yemleme yapılması olacaktır. Yem bulamadığı için aç kalan salyangozlar, akvaryumdaki baş belası planarya solucanlarını avlamaya başlayacaktır. Bu vesile ile planarya salgınlarının önüne geçilebilir, akvaryum dostu bir yöntemle planarya solucanlarından kurtulabilirsiniz.

Anentome Helena Planarya İle Beslenirken

Anentome Helena Planarya İle Beslenirken

Katil salyangoz yosun yer mi? Akvaryumda avlayabileceği canlı salyangoz ya da planarya tarzı canlılar olmadığında Anentome helena aç kalmayacak, çöpçü gibi beslenmeye başlayacaktır. Fakat diyetinde alg ve yosunlar bulunmaz. Ölü balık ve yem artıkları gibi organik atıkların tüketilmesinde önemli bir role sahip olacaktır. Balıklarınızı beslemek üzere verdiğiniz yemlerin artıkları ya da karideslerinize verdiğiniz yemlere hayır demeyeceklerdir.

Katil Salyangoz Neden Ölür?

Hobiciler tarafından kimi zaman akvaryumda göremedikleri Anentome Helena salyangozları merak edilmektedir. Bazı zamanlarda ise salyangozların hareketsiz kaldıkları görülecektir. Bu durumda genellikle “Katil Salyangoz Neden Ölür?” sorusu merak konusudur.

Bu canlılar akvaryumda yiyecek salyangoz bulamadığı durumlarda veya akvaryumda strese girmesi halinde kendisini toprağa gömebilir. Fakat toprağa gömmesi öldüğü anlamına gelmez. Bazı salyangozların günlerce toprak altında kaldıktan sonra tekrar çıkarak yaşamsal faaliyetlerini devam ettirdikleri gözlemlenmiştir. Diğer türlerde olduğu gibi bu salyangozlarda ara sıra kabuğuna inzivaya çekilmektedir.

Kabuğuna çekilmesi bir-iki gün sürebilir. Salyangozun öldüğüne emin olmanız canlının en az bir hafta hareketsiz olduğu ve kabuk kapağının gövdesinden ayrıldığı görülmelidir.

Katil Salyangoz Üretimi

Üretimi konusundaki genel kanı, akvaryumda beslenebilecekleri bol miktarda istilacı salyangoz varsa üretimleri için ek bir çaba gerekmediğidir. Anentome Helena salyangozları beslenebildiği akvaryumlarda da kendiliğinden üremeye başlayacaktır.

Katil salyangoz cinsiyet ayrımı ve üretimi için bilinmesi gereken, Anentome Helena salyangozlarının çift cinsiyetli olmadığı hususudur. Bu nedenle üretim düşünceniz varsa hem erkek hem de dişi salyangoza ihtiyaç duyacaksınız.

Anentome Helena Yumurtası

Anentome Helena Yumurtası

Katil Salyangoz Yumurtası ve Yavrusu

Erkek ve dişinin bir arada olduğu akvaryumlarda, üremeye hazır dişi katil salyangoz yumurtası paketini sert yapılı bir yüzeye(kaya, yaprak, dekor, plastik akvaryum borusu v.b.) bırakacaktır. Salyangozun yumurtası kuluçka süresi boyunca bırakıldığı nokta üzerinde askıda kalacaktır.

Kuluçka süresi dolan ve yumurtadan ayrılan katil salyangoz yavrusu ilk başta kumda kaybolacak, birkaç ay görünmez olacaktır. Çünkü yumurtadan çıkan yavrular ışığa karşı hassastır ve tehlikelerden korunmak amacıyla iç güdüsel olarak toprak altına girme eğilimi gösterirler.

Gelişim gösteren genç salyangozlar cinsel olgunluğa 4 ila 8 ay aralığında ulaşacaktır. Özetle akvaryumunuzda adi salyangoz gibi çok fazla salyangoz varsa, bu sorundan kurtulmak istiyorsanız ya da planarya solucanı gibi haşerelerle mücadele etmeniz gerekiyorsa, akvaryumunuzun sağlıklı şartlarının devamı için ilaç veya kimyasal kullanmadan önce salyangozların yardımından faydalanmak akıllıca olacaktır.

Anentome helena zararlılarla mücadele konusundaki etkin yapısı dışında bitki akvaryumları ve küçük akvaryumlarda göze çarpan hoş görünümü dolayısıyla da omurgasız bir canlı olarak akvaryuma eklenebilecektir.

Anentome Helena Fotoğrafları

Son olarak; “Elma Salyangozu” hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞