BitkiBalik.Com

Kiraz Karides (Neocaridina Davidi)

Kiraz Karides (Neocaridina Davidi)

Kiraz Karides (Neocaridina Davidi), tatlı su habitatlarında yaşam süren, canlı renkleriyle, minik fakat çalışkan yapılarıyla fazlasıyla popüler olmuş karides türüdür. Akvaryumda bakımlarının kolay olması, barışçıl yapıları ve üretim kolaylıklarıyla fazlasıyla tercih edilen canlılardandır.

Kiraz Karides Özellikleri ve Habitatı

Neocaridina heteropoda ailesine dahil olan Tayvan’a özgü bir cüce tatlı su karidesidir. Bilimsel adı “Neocaridina davidi” olan bu minik canlılar yosun yeme ve alg tüketme konusunda inanılmaz derece etkilidir.

Vahşi doğada çeşitli renklerde bulunurlar. Güney Asya ve Tayvan’ ın vahşi doğasında, yoğun formdaki bitkilerle, kayalık tabakalarla çevrelenmiş dereler ve göletlerde yaşarlar.

Kiraz Karides Topluluğu

Kiraz Karides Topluluğu

Doğal ortamlarında bitkilerin ve taban yüzeyinin üzerinde oluşan alglerle, bitki artıklarıyla, kurumuş yaprakların oluşturduğu organik tabaka ile beslenirler. Bitkisel besinleri dışında ölmüş canlıların leşlerinden beslenerek azot döngüsündeki ayrıştırma işlemine fazlasıyla katkı sağlarlar.

Neocaridina davidi karideslerinin vahşi doğadaki renk çeşitliliği değişkenlik gösterse de renk formlarında genel olarak kırmızı tonları hakimdir. Boyut olarak 2-4 cm. uzunluğa ulaşan kiraz karides ömrü ise 12-24 ay arasındadır.

Kiraz karides fiyat olarak ele alındığında, yaygın bir tür olmalarının etkisi oldukça fazladır. Karides akvaryumlarında kolay üretilen türler olmasından dolayı diğer karideslere göre kiraz karides fiyatları makul seviyede olup 1 ila 5 lira arasındadır.

Kiraz Karideslerin Yaşam Döngüsü

Kiraz Karideslerin Yaşam Döngüsü

Vahşi doğada olduğu gibi akvaryum ortamında da bilinen en iyi yosun yiyicilerden biridir. Diğer canlıların avı olmadıkları sürece huzurlu canlılardır. Günün büyük bir çoğunluğunu bir bölgede konaklayıp otlanarak geçirirler. Gece-gündüz ayrımı olmadan sürekli aktif yaşam sürerler.

Kiraz Karides Cinsiyet Ayrımı

Dişiler erkeklere göre daha büyük yapıdadır, erkekler ise dişilere göre nispeten kısadır. Dişlerin rengi erkeklere göre daha doygun yapıdadır, erkekler dişilere oranla daha açık renktedir. Genç karideslerde dişi ve erkek arasındaki farkı belirlemek oldukça zordur.

Genç karideslerde kesin cinsiyet ayrımı yapılması amacıyla erişkin boyutlarına ulaşmalarını beklemek daha doğru tespitin yapılmasını sağlayacaktır.

Kiraz Karides Cinsiyet Ayrımı

Kiraz Karides Cinsiyet Ayrımı

Kiraz karides cinsiyet ayrımı yapılırken belirleyici olan başka bir özellik ise; dişilerin rengi olgunlaştıkça daha da koyulaşacak, midelerinin bulunduğu bölgede yumurtalarını döllenmeden önce tutmak için bir eyer gelişecektir.

Eyerin rengi sarı ve turuncu aralığında olabilir. Dişi yumurtlayacağı zaman dikkatli bakıldığında eyerin içinin dolu olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Akvaryumda Kiraz Karides Bakımı

Kiraz karides bakımı konusunda zorluk çıkarmayan türlerden biridir. Avcı olmayan tank arkadaşlarıyla birlikte, barışçıl bir ortamda yetiştirilmesinde kolay kolay sorun çıkarmazlar.

Kendilerini doğal habitatlarına yakın bir ortamda hissetmelerini sağlamak amacıyla akvaryuma bitki ya da moss eklenmesi uygun olur. Bitkilerin yapraklarını tımar edercesine dolaşarak üzerindeki algleri severek tüketeceklerdir.

Moss Üzerindeki Karidesler

Moss Üzerindeki Karidesler

Mossların dalları arasında bir bahçıvan edasıyla keyifle gezinen karidesleriniz olduğunda arkanıza yaslanıp, bu anın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bitki akvaryumlarında beslenen karidesler bitkilerin üzerinde oluşan algleri besin olarak tükettiğinden gözle görülemeyecek boyuttaki algler dahi karidesler tarafından tüketilecektir. Bu özellikleriyle akvaryumdaki alg sorunlarıyla mücadelenizde sizin için etkili bir yardımcı olacaktır.

Kiraz Karides Akvaryumu

Kiraz Karides Akvaryumu

Bitki ve mosslar dışında yumurta tutan dişilerin ya da ürkek karides bireylerinin saklanma alanları olması açısından üzerinde çatlak ve yarıkları olan odunsu dekorlar ekleyebilirsiniz. Bilmesiniz ki karidesleriniz güvende hissettikleri zaman kendilerini en parlak renkleriyle gösterecektir.

Substrat açısından dikkat edilmesi gereken konu içeriğinde yoğun miktarda bakır bulunmamasıdır. Bakır oranı yüksek olan bitki substratları karidesler için son derece tehlikelidir.

Kiraz Karides Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Akvaryum ısısının sadece karidesler baz alındığında 20-26 ⁰C aralığında olması, pH seviyelerinin ise 6.0 ila 8.0 seviyelerinde olması önerilir. Su debisinin çok yüksek olmaması karideslerinizin sağlığı için önemli bir ayrıntıdır. Çünkü yüksek debi oluşturan filtreler karideslerin tutundukları zeminde çok fazla yorulmasına, güçlü yapısı dolayısıyla filtre içine çekilerek ölmelerine neden olmaktadır.

Filtrenizin su çekiş bölümündeki aralıklar karideslerin içeri çekilmesine neden olacak genişliğe sahip ise, filtrenizin çekiş kısmına kadın çorabı ya da tül geçirmek suretiyle sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Neon Tetra ve Karidesler

Neon Tetra ve Karidesler

Karideslerin akvaryumundaki ihtiyaçlardan biri de oksijen desteğidir. Filtrenizin oksijen sağlayan bir yapısı varsa ekstra oksijen takviyesine ihtiyaç duyulmayacaktır.

Oksijen yetersizliği söz konusu olduğunda karideslerin akvaryumda su yüzeyine yakın noktalarda konumlandığını ya da yüzeye doğru hareketlenme eğilimine girdiklerini görebilirsiniz. Bu durumda karideslerin oksijen ihtiyacının sağlanması için, hava motoru ve hava taşı yardımıyla akvaryuma oksijen takviyesi sağlanmalıdır.

Moss Üzerindeki Karidesler

Moss Üzerindeki Karidesler

Tank arkadaşları olarak cüce karideslere birlikte bakılmalarında sorun yoktur. Fakat türler arasında kırılmalar söz konusu olabilmektedir. Akvaryum balıkları olarak canlı doğuran türleri, küçük yapılı tetralar, ufak ağızlı tropikal balıklar uyumlu tank arkadaşları olacaktır.

Büyük ağızlı ciklet türleriyle, oscar, pirana, japon balığı ve melek balığı gibi avcı özellikteki balıklarla beslenmeleri tavsiye edilmemektedir.

Kiraz Karides Akvaryum Faydaları

  • Küçük boyutlu olmalarına karşın alglerle mücadele konusunda oldukça etkilidir. Camlarda, dekor ve bitkilerin yüzeyinde oluşan algleri başlangıç aşamasında yok ederek akvaryumdaki alg sorunun oluşmasını engeller.
  • Bitkili akvaryumda saklanacak yer olması durumunda hızlıca çoğalarak yeşil tonlarındaki güzel manzaraya kırmızı renk tonlarıyla canlılık katarlar.
  • Akvaryum içerisinde ulaşılması güç noktalarda bulunan artık yem ve ölü balık gibi atıkların tüketilmesini sağlarlar. Bu sayede atıklarından dolayı oluşabilecek parazit sorunlarını engellemiş olurlar. Aynı zamanda ayrıştırmaya sağladıkları katkı sayesinde akvaryumdaki sağlıklı azot döngüsünü desteklerler.
  • Av olmayacakları balık türleri ile sorunsuz şekilde yaşayan uyumlu canlılardır.

Karides Akvaryumundaki Kritik Mineraller

Karides beslerken bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de akvaryum suyundaki bakır ve amonyaktır. Su değerlerindeki ciddi artışları karidesler için ölümcüldür. Bu nedenle karideslerin başka hiçbir sebep yokken öldüklerini görmeniz halinde bakır ve amonyak testleri yapmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sağlıklı bir karides popülasyonu oluşturmak amacıyla bakır içermesi muhtemel akvaryum yem ve ilaçlarının akvaryuma eklenmeden önce içeriğindeki bakır miktarının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bitki Akvaryumunda Kiraz Karides

Bitki Akvaryumunda Kiraz Karides

Kiraz Karides Beslenmesi

Kiraz Karides Ne Yer? Vahşi doğada, karidesler ayrıştırıcıdır ve karşılaştıkları hemen her şeyi yerler. Onlar omnivorlardır, bu yüzden hem et hem de bitkisel olarak beslenirler. Bu genellikle algler ve diğer küçük organizmalarla birlikte ölü balık leşleri ve artık yemleri tüketecekleri anlamına gelmektedir. Ayrıca çöp temizleyici özellikleri nedeniyle onları beslemek konusunda sorun yaşamazsınız.

Bitki akvaryumlarındaki algler mikroskobik yapıdayken bile karidesler tarafından tüketilecektir. Alglerin temizliği konusunda yardımcı olan karidesler bitkilerin çürüyen yaprakları gibi atıkların ayrıştırılmasında da büyük bir role sahiptir.

Karideslerde Sebze Tüketimi

Karideslerde Sebze Tüketimi

Kiraz karides yemi olarak yüksek kaliteli bir yem diyetinin öğünlerine dahil edilmesini tavsiye ediyoruz. Özellikle Karidesler ve Omurgasızlar için üretilmiş çeşitli markalarda yemler bulabilirsiniz. Akvaryumda karideslerle birlikte balık besliyorsanız artık balık yemleri oluşmasını pek dert etmeyeceksiniz diyebiliriz.

Karideslerinize kaliteli yemlerden oluşan bir beslenme diyeti sağlamak istiyorsanız; En İyi Karides Yemleri konulu makalemizi incelemek için tıklayınız.

Karidesler artık yemlere de hayır demeyecektir. Bu sayede beslenmeleri sağlanan karidesler akvaryumdaki azot döngüsünü de olumlu katkıda bulunacaktır. Karideslerinizin diyetini hazır yemler dışında dondurulmuş gıdalar ve sebze öğünleriyle de zenginleştirebilirsiniz.

Kiraz Karides Kabuk Değişimi

Kiraz Karides Kabuk Değişimi

Neocaridina davidi karideslerine sebze öğünü sunmak istiyorsanız sebzelerin haşlandıklarından ya da tüketebilecekleri yapıda olduğundan emin olun. Sebze diyetine örnek besinler; Brokoli, ıspanak, salatalık, havuç, kabak ve marul olarak sıralanabilir.

Aşırı beslemek ve besinleri uzun süre tank içinde tutmak su değerlerini bozacağından besinleri akvaryumda en fazla iki saat tutmak son derece önemlidir.

Karidesler büyüdükçe periyodik olarak dış iskeletlerini dökeceklerdir. Bu dış iskeleti tankın içinde bırakmanız önemlidir, çünkü karidesleriniz bu maddeleri temel mineralleri stoklamak için tüketirler.

Kiraz Karides Üretimi

Üretimi oldukça basittir. En az beş karidesten oluşan bir popülasyon ile rahatlıkla üretim yapılabilir. Oturmuş bir akvaryumda beslenen karideslerde, dişi karides üreme olgunluğuna ulaştığında suyun içerisine erkekleri çağıran bir feromon salgılayacaktır. Üreme iç güdüsü çoğu zaman su değişimlerinin hemen sonrasında başlar. Akvaryuma eklenen taze suyun serinletici etkisiyle kabuk değişimine hazır olan dişi karidesler kabuk değişimiyle birlikte feromon salgılamaya ve erkeklerin tüm ilgisini üzerlerine çekmeye başlayacaktır.

Salgılanan feromona yönelim gösteren erkekle bir araya gelen dişi eyerinde taşıdığı döllenmeye hazır yumurtaları, döllenmesinden sonra kesesinde toplayarak kuluçka süresine geçecektir. Akvaryuma dikkatli bakıldığında kuluçka süresinde kesede taşınan yumurtaların dişi tarafından silkenir gibi havalandırıldığını rahatlıkla görebilir, hamile karideslerinizi seçebilirsiniz.

Yumurta Taşıyan Dişi Kiraz Karides

Yumurta Taşıyan Dişi Kiraz Karides

Kiraz karides hamilelik süresi 28 gündür ve her hamileliğinde yaklaşık olarak 24 ila 36 adet yavru dünyaya getirir. Yavrular kesedeki yumurtalardan canlı olarak ayrılır ve erişkinlerin milimetrik boyuttaki kopyasıdır. Beslenmeleri konusunda ekstra bir desteğe ihtiyaç duymadan yetişkinlerle aynı besinleri tüketerek gelişimlerini sürdürürler. Popülasyonun yüksek olduğu akvaryumlarda yetişkinlere verilen yemin toz haline getirilerek öğünlerden birinde toz yem verilmesi karides yavrusu gelişimini destekleyecektir. Ayrıca yavruların gelişim sürecinde camlarda ve dekorlarda oluşan alglerin temizlenmesini tavsiye etmiyoruz. Çünkü kaygan ve hoş görünmeyen alg tabakası yavrular için son derece besleyici bir besin içeriğine sahiptir. Yavrular 45 günlük sürecin sonunda erişkinliğe ulaşır.

Kiraz Karides Yavrusu ve Erişkin Karides

Kiraz Karides Yavrusu ve Erişkin Karides

Neocaridina davidi yavrularının çok küçük boyutlarda olması nedeniyle filtre tarafından çekilmelerini önlemek amacıyla filtrenin dışına kadın çorabı ya da çok ince aralıklı tül benzeri ürünlerin geçirilmesi gerekmektedir.

Üretim tanklarında pipo filtre tarzında çekim gücünün sorun teşkil etmeyeceği ürünlerin kullanılması daha uygun olacaktır. Ayrıca yavruların akvaryumdaki diğer canlılar tarafından avlanmasını önlemek amacıyla, akvaryum içinde moss bulundurulması, bitki topluluğu oluşturulması ya da saklanma alanları sağlanmalıdır.

En Güzel Karides Fotoğrafları

Ayrıca makalemiz dışında karidesler hakkında en çok merak edilen sorularla derlemiş olduğumuz Karidesler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular konulu makalemizi inceleyerek, karides bakımı hakkındaki püf noktalar hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞