BitkiBalik.Com

Lepistes Balığı

Lepistes Balığı

Lepistes balığı, hem deneyimli akvaryum hobicileri hem de yeni başlayanlar için en bilinen ve popüler akvaryum balıklarından biridir. Beslendikleri tanklara bol miktarda renk katarlar, huzurlu, nispeten ucuz ve bakımları kolaydır.

Akvaryum balıkları arasında, lepistes fiyatları diğer türlere kıyasla oldukça uygundur diyebiliriz. Uygun fiyatlı olmaları, bakımlarının ve üretimlerinin kolay olması akvaryum hobicileri arasında sevilen bir tür olmalarını sağlamıştır.

Bu makalemizde lepistes balıkları hakkında bilgi arayanlar için bilinmesi gereken birçok konuya değineceğiz. Özelliklerinin yanı sıra, habitatları, ne yedikleri ve çok daha fazlası ile akvaryumda lepistes bakımı konusunu inceleyeceğiz. Ayrıca lepistes üretimi ile ilgili merak edilen tüm püf noktalardan bahsedeceğiz.

Lepistes Balığı Özellikleri

Tatlı su tropikal balık türlerinden olan lepistesler Güney Amerika’ya özgü ve Poeciliidae familyasına dahil olan canlılardır. Bilimsel adı “Poecilia Reticulata” olan Lepistes balığının farklı renk, boyut ve kuyruk biçimlerinde neredeyse 300 çeşit varyetesi vardır.

Lepistes Doğal Ortam

Lepistes Doğal Ortam

Balık yetiştiriciliğinde gerçekleştirilen seçici üretim ile farklı renk ve desene sahip balıklar üretilmiştir. Türün ismi, 1866’da Trinidad’da bulunan İngiliz doğacı Robert John Lechmere Guppy tarafından verilmiştir.

Lepistes balıkları kaç yıl yaşar? Sorusu için ömürleri ortalama iki-üç yıl aralığındadır şeklinde cevap verebiliriz. Fakat beslenme şartlarına bağlı olarak bu süre azalıp artabilmektedir. Lepistes balıkları birçok yerde “Gökkuşağı Balığı” gibi ortak isimle de bilinirler.

Akvaryuma kattıkları güzel renk ve aktif doğallıkla birlikte akvaryum hobisinin yanı sıra, sivrisinek popülasyonunu kontrol etmek için Asya’daki tatlı sularda da kullanılmıştır. Asya’nın birçok yerinde sivrisinek yiyen balık olarak da bilinmektedir. Tabi bu tabirde vahşi akrabaları gambusyaların etkisi de oldukça büyüktür.

Robert John Lechmere Guppy

Robert John Lechmere Guppy

Davranış Yapısı

Grup halinde tutulmaktan hoşlanan huzurlu balıklardır. Onlar aynı zamanda aktif yüzücülerdir ve neredeyse her zaman hareket ettiklerini görürsünüz. Sık sık dişileri kovalayan erkekleri ve gökkuşağını kıskandıran yüzgeçlerini kıpırdatmak suretiyle onları etkilemeye çalıştıklarını görürsünüz.

Dişiler ve erkeklerin akvaryum içerisindeki sosyal davranışları ve sürü halindeki rengarenk hareketleri her zaman dikkat çekici bir güzellik sunacaktır. Lepistes hangi balıklarla birlikte beslenebilir? Diye merak ediyorsanız endişelenmeyin…

Balık türlerinin bir çoğuna karşı kolay kolay sorun çıkarmayacaklardır. Ancak hassas kuyruk yapısına sahip türler ile av olabilecekleri büyüklükteki balıklarla beslenmeleri tavsiye edilmez.

Lepistes Dişi ve Erkekler

Lepistes Dişi ve Erkekler

Lepisteslerin Renk Yapısı

Vahşi doğada dişi balıklar tipik olarak gri renktedir ve erkeklerin geniş bir renk yelpazesinde kuyrukları, kuyruk şeritleri ve lekeleri vardır. Vücutları ve kuyrukları üzerinde daha parlak renkler ve daha fazla desenle yeni ırklar üreten yetiştiricilerden dolayı çok fazla çeşidi vardır; bugün bile, hala tanıtılmakta olan yeni varyeteleri görmekteyiz.

Esaret altında gerçekleştirilen seçici üretim ile yeni ve nadir lepistes türleri ortaya çıkmıştır. Renk ve desen yapısının yanı sıra yüzgeç ile kuyruk formlarında dahi farklılıklar söz konusu olmaktadır. Günümüzde özel ırk balık yetiştiriciliğinde gelinen noktaya bakıldığından, özel tür lepistes balıklarının, en çok özel ırka sahip sahip balık türü olduğunu söyleyebiliriz.

Lepistes Varyeteleri

Lepistes Varyeteleri

Bu balıklar, hayal edilebilecek hemen hemen her renkte bulunurlar. ‘Gökkuşağı Balığı’ takma adını da bundan dolayı alırlar. Normalde vücutlarının  orta kısmı daha soluk renklidir. Kuyruk kısımlarıysa daha parlak, daha canlı bir renktedir. Bazı çeşitleri metalik görünebilir. Rengi olmayan hücrelere ve yanardöner bir etki yaratan ışığı yansıtan iridoforlara sahiptirler.

Farklı renk ve desen formlarıyla en çok bilinen lepistes balığı çeşitleri:

  • Çimen : Çimeni andıran minik noktalar.
  • Dantel: İnce ağ benzeri desen ve noktalar.
  • Leopar: Leopar lekelerine benzeyen desenler.
  • Mozaik: Birbirine bağlanan düzensiz noktalardan oluşur.

Lepistes Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Lepistes balığı cinsiyet ayrımı yapılırken en doğru tespit en gösterişli balığı ayırt etmektir. Çünkü bu türün en gösterişli görünüme sahip olan cinsi erkek balıklardır. Dişi balıklar erkeklere göre nispeten daha kısa kuyruk formuna ve daha solgun renk yapısına sahiptir.

Lepistes erkek dişi ayrımı bakımından; erkekler tipik olarak dişilerden daha küçüktür, boyutları ortalama 2-4 cm. arasındadır, dişiler ise 2-6 cm uzunluğundadır. Ancak şov boy olarak üretilen balıklar daha fazla büyüyebilmektedir.

Lepistes Cinsiyet Ayrımı

Lepistes Cinsiyet Ayrımı

Lepistes Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Doğal ortamları olan Güney Amerika’da sıcak ve tatlı sularda yaşadıklarından mümkün olan en doğal ortamı sağlamak için tankınızda bu taklit etmek önemlidir. Herhangi bir akvaryum tankında olduğu gibi, her zaman tankın doğru kurulduğundan ve suyun uygun şekilde filtre edildiğinden emin olmanız gerekir.

Doğru filtrasyon zararlı bileşikleri daha az zararlı olanlara dönüştürecek faydalı bakteri bulundurmanızı sağlar. Hobicilerin bir çoğu akvaryum olarak 5-20 litre arası boyutlarda bir tank seçer. Ancak balıklarınız için daha sağlıklı su şartları ve yeterli yüzme alanı sağlamak amacıyla onları 40 litrenin üstünde hacme sahip olan bir tankta besleyebilirsiniz.

Su sıcaklığını 23 ila 27 derece arasında tutmak uygun olacaktır. Bunun içinde ısıtıcı kullanmanız gerekecektir. Isıtıcınızı tankın bir ucuna konumlandırıp, diğer ucunda da bir termometre olmasını sağlayarak suyun doğru sıcaklık seviyesinde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Su içerisindeki pH seviyelerini 5,5 – 8,5 arasında tolere edebilmelerine rağmen, onlar için en ideal pH seviyesi 7,0 ila 7,2 arasındadır.

Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı? Sorusunu kapsamlı olarak yanıtladığımız makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Lepistes Balığı Akvaryumu

Lepistes Balığı Akvaryumu

Akvaryumunuzdaki su şartlarını ideal seviyede tutmak ve amonyak-nitrat gibi zararlı maddelerin balıklarınız için tehlikeli seviyelere ulaşmasını engellemek amacıyla %25-40 seviyeleri arasında kısmi su değişimi yaptığınızdan emin olun. Ayrıca belirli aralıklarla filtrenizin temizliğini yapmaya özen gösteriniz.

Akvaryumdaki nitratın uzaklaştırılmasına destek olması ve tankınıza doğal bir görünüm sağlaması için lepistes akvaryumu için bitki ekimi yapılması önerilmektedir. Su değişimi yaparken klorlu şebeke suyu kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü klorlu şebeke suyu, tankınızın substratında ve filtre sisteminde oluşan faydalı bakteri popülasyonunuz için son derece tehlikelidir.

Bu nedenle faydalı bakteri kolonilerinizi kaybederek, azot döngünüzü bozmamak adına dinlenmiş su kullanımına özen gösterin.

Akvaryumda Dinlenmiş Su Kullanımı konusunda daha detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

Örnek Lepistes Tankı

Örnek Lepistes Tankı

Lepistes Hangi Balıklarla Yaşar?

Lepistesle hangi türler yaşar? Lepistesler aynı familyanın üyeleri olan canlı doğuran türleri başta olmak üzere barışçıl türlerle birlikte beslenebilir. Barışçıl türlere küçük tetra türleri ve kedi balıkları dahil edilebilir. Cüce vatoz, çöpçü balıkları ve cüce karides türleriyle birlikte beslenebilirler.

Tetra türleri bakımından en iyi tank arkadaşları olarak; neon, kırmızı burun, ember, siyah neon, kardinal neon ve transgenetik tetra balıkları tercih edilebilir. Lepistes hangi tür balıklarla yaşar? Sorusunun cevabında en önemli kıstas balıkların av olmayacakları veya avlamayacakları türler ile birlikte beslenmeleri yönünde hareket etmek olmalıdır.

Örneğin karides yavruları da balıklara yem olabilecek kadar küçük boyutlarda dünyaya gelir. Yahut lepisteslerin yavruları da aynı şekilde küçük boyutlarda doğmaktadır. Olası yavru kayıplarının önlenmesi bakımından akvaryumda yeterli saklanma alanlarının oluşturulması türler arasındaki çatışmaları önleyecektir.

Özellikle bitkili akvaryumlarda beslenen lepistes gibi canlı doğuran türleri ile diğer canlıların daha huzurlu bir akvaryum ortamını paylaştığı gözlemlenmiştir. Lepistes akvaryumu için bitki önerileri:

Lepistes Pul Yem

Lepistes Pul Yem

Lepistes Beslenmesi ve Diyeti

Lepistes hangi yemi sever? Balığa verilmesi gereken yem doğal ortamlarında bulunan şartlara ve anatomilerinde mevcut olan kodlara bağlıdır. Lepistes yemi nasıl olmalı? Sorusuna yanıt olarak omnivor beslendiklerini bilmelisiniz, yani hem bitkisel hem de hayvansal yemleri tüketirler diyebiliriz. Ağız yapılarına en uygun seçim pul yem çeşitlerinden yana olacaktır.

Akvaryumda yemleme yapacağınız zaman filtrenizi kapatın. Aksi takdirde pul yem gibi hafif formlu yemler, balıklarınız yemi tüketemeden filtreniz tarafından çekilecektir. Ayrıca yenmemiş yemlerin oluşturacağı amonyak ve nitrat türevleri akvaryumunuzdaki organik atık yükünü artıracaktır.

Balıklarınızın beslenmesinde tercih edeceğiniz lepistes yemi çeşitleri kaliteli balık yemleri olmalıdır. Ana bileşen olarak listelenen buğday ve soya gibi dolgu maddelerine sahip balık yemlerinden kaçının.

 

Ağırlıklı olarak buğday ve soya gibi dolgu maddelerini içermeyen, protein içeriği yüksek bir ürün seçtiğinizden emin olun. Bunu sağlamak ve doğru yemi seçtiğinizi anlamak için, ürünün içeriğini mutlaka kontrol edin.

Balıklarınız için en iyi yemlerden oluşan, güzel bir beslenme diyeti oluşturmak istiyorsanız; En İyi Lepistes Yemi Markaları konulu makalemizi incelemek için tıklayınız.

Bitkisel Pul Yem

Bitkisel Pul Yem

 

Yüksek kaliteli yemler ana bileşen olarak ilk listelenen proteinlere sahip olacaktır (örneğin balık, karides ve et ürünleri). Ayrıca balıklarınızı yalnızca bir tür yemle beslemeyin, çünkü bu besin eksikliğine yol açar. Protein ağırlıklı yemin bitkisel bir yemle desteklenmesi balıkların sağlığı ve sindirim sistemi için son derece önemlidir.

Balıklarınızın beslenmesini desteklemek için haftada birkaç kez balıklarınızı, karides ve kan kurtları gibi canlı, dondurulmuş ya da kurutulmuş yemlerle besleyebilirsiniz. Fakat canlı yemlerdeki mikrobik tehlikeler göze alındığında dondurulmuş ve kurutulmuş yemler daha uygun olacaktır. Bunlara ek olarak bezelye, marul ve salatalık gibi sebzeler de verebilirsiniz.

Lepistesler günde kaç kez beslenir? Balıklarınızı günde bir veya iki kez beslemelisiniz ve sadece iki dakika içinde tüketebilecekleri kadar yem vermelisiniz. Balığınızı fazla beslerseniz, bu durum sağlıkları ile ilgili sorunlara yol açabilir ve tankınızdaki su kalitesini etkileyebilir.

Kurutulmuş Canlı Yem

Kurutulmuş Canlı Yem

Tüketebilecekleri kadar yem verme kuralına uyarak, tankta artık yiyecek olmamasına özen gösterin. Artık yiyeceklerin olması halinde filtrenizi çalıştırmadan önce dipte biriken artık yemleri kısmi dip çekimi yaparak akvaryumdan uzaklaştırın. Yem artıklarının oluşması balıklarınıza verdiğiniz yem miktarının fazla olduğu gösterir. Bu durumda öğünlerde verdiğiniz yem miktarını tekrar ayarlamanız gerekecektir.

Lepistes Yavruları Bakımı

Lepistes yavrusu nasıl beslenir? Tankta yavru balıklarınız varsa, onları nasıl besleyeceğinizi de düşünmeniz gerekir. Daha az miktarda ve daha sık olarak günde dört ila beş kez beslenmeleri gerekir.

Yavru Lepistes

Yavru Lepistes

Lepistes yavru yemi olarak yetişkinlere verdiğiniz yemleri toz haline getirerek besleyebilirsiniz veya özel yavru yemleri satın alabilirsiniz. Kuru balık yeminin yanı sıra büyümeyi ve gelişimi desteklemek amacıyla canlı artemia verilmesi de faydalı olacaktır.

Yazımızın devamında;

Lepistes Üretimi ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmek ve  püf noktalarını öğrenmek isterseniz tıklayınız.

Lepistes Hamilelik Belirtileri hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Lepistes Hamilelik Süresi konusunda bilgi almak ve hamilelik süresince yapılması gerekenleri öğrenmek üzere makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Lepistes Türleri ve Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞