BitkiBalik.Com

Lepistes Doğum Belirtileri

Lepistes Doğum Belirtileri

Lepistes besleyenler için hevesle beklenen süreçler vardır. Balıklarının ortama adapte olması, erkek balıkların dişilerle ilgilenmesi ve dişi lepisteslerinin hamilelik süreci: Gerçekten heyecan verici bir deneyimdir! Dişi balıkların içinde hamilelik belirtileri gösteren balığınızı gözlemleyerek hamile olduğuna emin olduktan sonra akla gelen iki soru vardır. Birincisi “lepistesim ne zaman doğurur” sorusu, ikincisi ise “lepistesim doğuruyor mu?” sorusudur.

Lepistes doğum belirtilerini anlamak; yetiştiricilerin, dişi balığı strese sokmadan ya da yavrularının hayatına riske atmadan dünyaya getirmelerini zevkle takip edebilmesini sağlar. Lepistes balıkları yaklaşık olarak 1 ay gebelik süresi geçirirler.

Gebelik süresi ilerledikçe dişi lepisteslerin karınları şişecektir. Karnın arka bölgesindeki siyahlık günden güne göreceli olarak artacaktır. Balığınızın yeme ilgisi azaldığı görülecek, hatta zaman zaman “balığım hasta mı?” diye düşüneceksiniz. Merak etmeyin balığınız hasta değil, sadece ilerleyen hamileliğinden dolayı yavruları ağır geliyor ve genişleyen karnının kasılmaları onu biraz rahatsız ediyor. Hatta gebelik süresinde sona yaklaştıysanız, akvaryumda sunmuş olduğunuz şartlar ve su değerlerinde herhangi bir anormallik yok ise, yakın zamanda yavru sevinci yaşayabilirsiniz.

Lepistes Doğum Belirtileri Gravid Noktasındaki Koyu Renklenme

Lepistes Doğum Belirtileri Gravid Noktasındaki Koyu Renklenme

Peki lepistes balıklarının doğum yapacağını nasıl anlayabiliriz? Amiyane tabirle “lepistesin doğumunun yaklaştığını nasıl anlarız?” Sorusunun cevabı, diğer adıyla lepistes doğum belirtileri nelerdir?

Bu makalemizde “lepistesin doğum yapacağı nasıl anlaşılır?” Sorusunu yanıtlamak üzere, lepistes doğum belirtileri konusuna değineceğiz.

Doğumu Yaklaşan Lepistes

Doğumu Yaklaşan Lepistes

Lepistes Doğum Belirtileri

 • Doğumu yaklaşan dişi balık daha hantal bir görünüme sahip olur. Karnı daha belirgin ve şişkin göründüğünden diğer balıklardan kolaylıkla ayırt edilebilir.
 • Genellikle karnın arka bölümündeki gravid noktasındaki koyuluğun, siyaha daha yakın bir renk aldığı görülür.
 • Doğumdan birkaç gün öncesinde gravid noktasına dikkatli bakıldığında yavru balıkların gözleri görülebilir. Bu tespit, lepistes doğum belirtileri arasında doğumun yaklaştığının en belirgin göstergelerinden biridir.
 • Dişi lepistes hareketsiz hale gelerek zemine otururcasına yakın bir şekilde bekleyebilir veya ısıtıcı, bitki ve dekor ürünlerinin etrafında diğer canlılardan izole yerlerde yüzme eğilimi gösterir.
 • Doğumdan önce dişi tarafından salgılanan hormonlar erkekler için baş döndürücü etkilere sebep olduğundan; doğumun yaklaştığının diğer bir göstergesi erkeklerin dişiye karşı normalden fazla ilgi göstermesidir.
 • Dişi, kendisiyle çiftleşmeye çalışan erkekler olması durumunda yüzgeçlerini kısarak uzaklaşmaya çalışır. Köşeye sıkışması halinde ise saldırgan bir şekilde erkekleri kovalamaya çalışır.
 • Doğumu yaklaşan dişi lepistesilerin renkleri solgunlaşarak, çevresiyle karışmasını sağlayan doğal bir kamuflaj sağlar.
 • Doğuma saatler kala hamile lepistesin yüzgeçlerini kıstığı, kısmi titremeler yaşadığı ve aralıklı olarak kasılmalar yaşadığı görülür.
 • Karnının arka kısmında anüsün hemen altında üreme organının olduğu noktada açılma görülebilir.
 • Doğumdan hemen önce saklanma davranışları hat safhaya çıkar ve dişi kendine güvenli bir alan arar. Ayrıca dişi balığın seri solungaç hareketleriyle, çok hızlı bir şekilde nefes alıp verdiği görülecektir.
Lepistes Doğum Belirtileri Gravid Bölgesinde Yavru Balığın Gözlerinin Görülmesi

Lepistes Doğum Belirtileri Gravid Bölgesinde Yavru Balığın Gözlerinin Görülmesi

Balığınız üzerinde, yukarıda bahsetmiş olduğumuz hamile lepistes doğum belirtileri gözlemlemeniz halinde, doğumun başlamak üzere olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşamada dişi lepistesi ayrı bir akvaryuma veya yavruluğa ayırarak doğum yapmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu süreçte önemli olan, balığınızı strese sokmadan sağlıklı bir şekilde yavrularını dünyaya getirmesini sağlamak amacıyla; bazı püf noktalara dikkat etmek olacaktır.

Lepistes Doğum Belirtileri-Gravid Bölgesinde Açılma

Lepistes Doğum Belirtileri-Gravid Bölgesinde Açılma

Sağlıklı Bir Doğum İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Dişi balığınızı akvaryumdan ayrı bir tanka veya yavruluğa ayırmak, daha huzurlu olmasını sağlayacak, doğacak yavrular için daha güvenli alanlar oluşturacaktır.
 • Lakin akvaryumunuzda yeterince bitki varsa ve saklanma alanları mevcutsa dişi balığı ayırmanıza gerek yoktur.
 • Akvaryumunuzun ya da dişi lepistesiniz ayırdığınız tankın etrafında, balıklarınızı korkutacak düzeydeki hareketleri minimum seviyeye indirmeye çalışın.
 • Doğum aşamasında tankınızdaki temizlik ve su değişimi gibi işlemlerinizi bir süreliğine erteleyin. Çünkü doğum aşamasında yapılan su değişimi, doğumun stresini yaşayan anne balık için ek bir stres nedeni olacaktır. Ayrıca yavrular için doğdukları andaki su değişimi ölümcül bir tehlikedir.
 • Akvaryumda yeterli düzeyde havalandırma yapılmalı, gerekirse hava taşı kullanarak dişi ve doğan yavruların yeterli düzeyde oksijen almasını sağlamalısınız.
 • Doğum esnasında aydınlatma ekipmanlarını devreye sokmayın. Mümkün olduğunca akvaryum şartlarında değişiklik yapmamaya, stabil bir ortamın olmasına dikkat edin.
 • Doğan yavruları, doğumun tamamlandığından emin olana dek ayırmayın.
 • Yeni doğan yavrular, karınlarında besleyici bir keseyle dünyaya geldiğinden beslenmeye ihtiyaç duymayacaktır. Bu nedenle yeni doğan lepisteslerinizi, doğar doğmaz beslemeye çalışmayın. Çünkü vereceğiniz yemler su değerlerini bozacak aynı zamanda doğum yapan balığınızın dikkatini dağıtacaktır.

Bu yazımızda Lepistes Doğum Belirtileri konusunda farkındalık oluşturarak, sağlıklı bir doğum sürecinin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda bilgi vermeye çalıştık. Devamında Lepistes Doğumu hakkında kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Doğum Belirtileri Gösteren Lepistes Fotoğrafları

Ayrıca, Lepistes Balıkları konusunda;

Lepistes” başlığı ile kaleme aldığımız, lepisteslerin yapısı, özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve üretimi konularında en geniş bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Lepistes Üretimi” ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmek ve lepistes üretiminin püf noktalarını öğrenmek isterseniz tıklayınız.

Lepistes Hamilelik Belirtileri” hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Lepistes Hamilelik Süresi” konusunda bilgi almak ve hamilelik süresince yapılması gerekenleri öğrenmek üzere makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞