BitkiBalik.Com

Lepistes Doğum Belirtileri

Lepistes Doğum Belirtileri

Lepistes besleyenler için hevesle beklenen süreçler vardır. Balıklarının ortama adapte olması, erkek balıkların dişilerle ilgilenmesi ve dişi lepisteslerinin hamilelik süreci: Gerçekten heyecan verici bir deneyimdir! Dişi lepisteslerin arasında hamilelik belirtileri gösteren balığınızı bir süre gözlemleyerek, hamile olduğuna emin olduktan sonra akla gelen iki soru vardır. Birincisi lepistesler ne zaman doğurur? Sorusu, ikincisi ise lepistesim doğuruyor mu? Sorusudur.

Lepistes doğum belirtilerini anlamak; yetiştiricilerin, dişi balığı strese sokmadan ya da yavrularının hayatına riske atmadan dünyaya getirmelerini zevkle takip edebilmesini sağlar. Lepistes balıkları yaklaşık olarak 1 ay gebelik süresi geçirirler. Gebelik süresi ilerledikçe dişi lepisteslerin karınları şişecektir. Karnın arka bölgesindeki siyahlık hamileliğin ilerleyen günlerinde göreceli olarak artacaktır.

Balığınızın yeme ilgisi azaldığı görülecek, hatta zaman zaman balığım hasta mı? Diye düşüneceksiniz. Merak etmeyin balığınız hasta değil, sadece ilerleyen hamileliğinden dolayı yavruları ağır geliyor ve genişleyen karnının kasılmaları onu biraz rahatsız ediyor.

Hatta gebelik süresinde sona yaklaştıysanız, akvaryumda sunmuş olduğunuz şartlar ve su değerlerinde herhangi bir anormallik yok ise, yakın zamanda yavru sevinci yaşayabilirsiniz. Peki lepistes balıklarının doğum yapacağını nasıl anlayabiliriz? Amiyane tabirle lepistesin doğumunun yaklaştığını nasıl anlarız? Sorusunun cevabı, diğer adıyla lepistes doğum belirtileri nelerdir?

Bu makalemizde lepistesin doğum yapacağı nasıl anlaşılır? Sorusunu yanıtlamak üzere, lepistes doğum anı belirtileri konusuna değinecek; merak edenler için, lepistes doğum öncesi hareketleri ve doğumun başladığını tahmin etmenizi sağlayacak detaylara yer vereceğiz.

Lepistes Doğum Belirtileri Gravid Noktasındaki Koyu Renklenme

Lepistes Doğum Belirtileri Gravid Noktasındaki Koyu Renklenme

Lepistes Doğum Belirtileri

Doğumu yaklaşan dişi balık daha hantal bir görünüme sahip olur. Karnı daha belirgin ve şişkin göründüğünden diğer balıklardan kolaylıkla ayırt edilebilir. Genellikle karnın arka bölümündeki gravid noktasındaki koyuluğun siyaha daha yakın bir renk aldığı görülür.

Doğumdan birkaç gün öncesinde gravid noktasına dikkatli bakıldığında yavru balıkların gözleri görülebilir. Bu tespit, lepistes doğum belirtileri arasında doğumun yaklaştığının en belirgin göstergelerinden biridir. Dişi lepistes hareketsiz hale gelerek zemine otururcasına yakın bir şekilde bekleyebilir veya ısıtıcı, bitki ve dekor ürünlerinin etrafında diğer canlılardan izole yerlerde yüzme eğilimi gösterir.

Benzer İçerikler  Lepistes Doğumu

Doğumdan önce dişi tarafından salgılanan hormonlar erkekler için baş döndürücü etkilere sebep olduğundan; doğumun yaklaştığının diğer bir göstergesi erkeklerin dişiye karşı normalden fazla ilgi göstermesidir. Dişi, kendisiyle çiftleşmeye çalışan erkekler olması durumunda yüzgeçlerini kısarak uzaklaşmaya çalışır. Köşeye sıkışması halinde ise saldırgan bir şekilde erkekleri reddettiğini gösterir.

Doğumu Yaklaşan Lepistes

Doğumu Yaklaşan Lepistes

Doğumu yaklaşan dişi lepistesilerin renkleri solgunlaşarak, çevresiyle karışmasını sağlayan doğal bir kamuflaj sağlar. Doğuma saatler kala hamile lepistesin yüzgeçlerini kıstığı, kısmi titremeler yaşadığı ve aralıklı olarak kasılmalar yaşadığı görülür.

Doğuma çok yakın bir zamanda karnının arka kısmında anüsün hemen altında üreme organının olduğu noktada açılma görülebilir. Doğumdan hemen önce ise saklanma davranışları hat safhaya çıkar ve dişi kendine güvenli bir alan arar. Ayrıca dişi balığın seri solungaç hareketleriyle, çok hızlı bir şekilde nefes alıp verdiği görülecektir.

Balığınız üzerinde, yukarıda bahsetmiş olduğumuz hamile lepistes doğum belirtileri gözlemlemeniz halinde, doğumun başlamak üzere olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşamada dişi lepistesi ayrı bir akvaryuma veya yavruluğa ayırarak doğum yapmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu süreçte önemli olan, balığınızı strese sokmadan sağlıklı bir şekilde yavrularını dünyaya getirmesini sağlamak amacıyla; bazı püf noktalara dikkat etmek olacaktır.

Lepistes Doğum Belirtileri Gravid Bölgesinde Yavru Balığın Gözlerinin Görülmesi

Lepistes Doğum Belirtileri Gravid Bölgesinde Yavru Balığın Gözlerinin Görülmesi

Lepistes Yavrulama Anı Nasıl Anlaşılır?

Lepistes doğum belirtilerini gördükten sonra, yavrulama anının yaklaştığını bilmek önemlidir. İşte lepistes yavrulama anını anlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  1. Kuyruğun alt kısmında görünen koyu nokta: Lepistes balığının kuyruğunun hemen altında yer alan koyu renkli nokta, doğuma yakın olduğunun bir işaretidir. Bu nokta, doğum öncesinde daha belirgin hale gelir.
  2. Hızlı solungaç hareketleri: Lepisteslerin solungaç hareketleri, doğum anına yaklaşırken daha hızlı olur. Bu, balığın yavrularını dünyaya getirmeye hazır olduğunu gösterir.
  3. Sık sık vücut sallama: Doğum anına yaklaşan lepistes balıkları, vücutlarını sık sık sallarlar. Bu hareket, yavrularını dünyaya getirmeye çalıştıklarının bir göstergesidir.
  4. Diğer balıklardan uzak durma: Lepistesler, yavrulama anında diğer balıklardan uzak durmayı tercih ederler. Bu, doğumun başlamak üzere olduğunun bir işaretidir.
  5. Doğum eylemi: Lepistes balıkları, doğum esnasında genellikle dik bir pozisyonda dururlar ve vücutlarını sallayarak yavrularını dünyaya getirirler. Yavruların dünyaya gelmesiyle, doğumun gerçekleştiğini anlayabilirsiniz.
Benzer İçerikler  Lepistes Hamilelik Süresi

Sağlıklı Bir Doğum İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lepistes ne zaman yavruluğa alınır? Dişi balığınızı akvaryumdan ayrı bir tanka veya yavruluğa ayırmak, daha huzurlu olmasını sağlayacak, doğacak yavrular için daha güvenli alanlar oluşturacaktır. Lakin akvaryumunuzda yeterince bitki varsa ve saklanma alanları mevcutsa dişi balığı ayırmanıza gerek yoktur. Eğer akvaryumunuzda yeterli saklanma alanları yoksa dişi lepistesiniz doğum belirtileri göstermeye başladığında yavruluğa ayırabilirsiniz.

Akvaryumunuzun ya da dişi lepistesiniz ayırdığınız tankın etrafında, balıklarınızı korkutacak düzeydeki hareketleri minimum seviyeye indirmeye çalışın. Doğum aşamasında tankınızdaki temizlik ve su değişimi gibi işlemlerinizi bir süreliğine erteleyin. Çünkü doğum aşamasında yapılan su değişimi, doğumun stresini yaşayan anne balık için ek bir stres nedeni olacaktır. Ayrıca yavrular için doğdukları andaki su değişimi ölümcül bir tehlikedir.

Lepistes Doğum Belirtileri-Gravid Bölgesinde Açılma

Lepistes Doğum Belirtileri-Gravid Bölgesinde Açılma

Akvaryumda yeterli düzeyde havalandırma yapılmalı, gerekirse hava taşı kullanarak dişi ve doğan yavruların yeterli düzeyde oksijen almasını sağlamalısınız. Doğum esnasında aydınlatma ekipmanlarını devreye sokmayın. Mümkün olduğunca akvaryum şartlarında değişiklik yapmamaya, stabil bir ortamın olmasına dikkat edin.

Doğan yavruları, doğumun tamamlandığından emin olana dek ayırmayın. Yeni doğan yavrular, karınlarında besleyici bir keseyle dünyaya geldiğinden beslenmeye ihtiyaç duymayacaktır. Bu nedenle yeni doğan lepisteslerinizi, doğar doğmaz beslemeye çalışmayın. Çünkü vereceğiniz yemler su değerlerini bozacak aynı zamanda doğum yapan balığınızın dikkatini dağıtacaktır.

Bu yazımızda, lepistes ne zaman doğurur? Sorusuna yanıt olması açısından lepistes doğum belirtileri konusunda farkındalık oluşturarak; sağlıklı bir doğum sürecinin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Yazımızın devamında lepistes balıkları konusunda;

  • Lepistes başlığı ile kaleme aldığımız, lepisteslerin yapısı, özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve üretimi konularında en geniş bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek için tıklayınız.
  • Lepistes Doğumu hakkında kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
  • Lepistes Üretimi ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmek ve lepistes üretiminin püf noktalarını öğrenmek isterseniz tıklayınız.
  • Lepistes Hamilelik Belirtileri hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.
  • Lepistes Hamilelik Süresi konusunda bilgi almak ve hamilelik süresince yapılması gerekenleri öğrenmek üzere makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
Benzer İçerikler  Kılıçkuyruk Balığı Bakımı ve Üretimi

Doğum Belirtileri Gösteren Lepistes Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞