BitkiBalik.Com

Lepistes Doğumu

Lepistes Doğumu

Lepistes doğumu konusunda bilinmesi gereken husus; lepistes balıklarının canlı doğum yapan ve canlı doğuranlar ailesine ait olan balıklar olduğudur. Erkek balık ile çiftleşen dişi balığın karnında döllenen yumurtalar, doğum sürecine dek anne karnında olgunlaşır.

Olgunlaşan yumurtalar doğum esnasında çatlar ve yavrular canlı bir şekilde doğar. Üreme faaliyetleri gösteren bir lepistes kolonisine sahipseniz, dişi lepistesleriniz hamilelik sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlamak üzere heyecanla yavruların doğmasını beklersiniz.

Önceki yazılarımızda lepistes hamilelik belirtileri, hamilelik süreci ve doğum belirtilerinden bahsetmiştik. Peki doğum belirtileri gösteren bir dişi balığın olması durumunda ne yapmamız gerekiyor? Lepistesler nasıl doğurur? Lepistes doğumu ne kadar sürer? Lepistes kaç tane doğurur? Bu soruların bir çoğu ilk akla gelen, hatta en çok merak edilen konulardır.

Lepistes Doğumu Başlangıcı

Lepistes Doğumu Başlangıcı

Bu yazımızda, lepistes doğumu hakkında merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız. Çünkü lepisteslerin nasıl doğum yaptığını anlamak, hamile anneyi strese sokmadan ya da yavruların hayatını riske atmadan sağlıklı bir doğum sürecinin atlatılmasını sağlar.

Lepistes Doğumu Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?

Lepistes doğumu, anne karnında çatlayan yumurtaların içinde bulunan yavrular balıkların canlı doğumu ile gerçekleşmektedir. Dişi lepistes doğumunda öncelikle gravid noktasında açılma görülecektir. Farklı mecralarda lepistes doğumu hızlandırma tavsiyeleri altında akvaryum ısısının yükseltilmesi ya da balıkların fazla miktarda yemlenmesi gibi yanlış ve kulaktan dolma bilgiler yer almaktadır. Lakin bu uygulamalar doğumu hızlandırmaz aksine balıklarınızın sindirim sisteminde bozulmalara ve şoka girmelerine neden olabilir. Doğumu hızlandırmak diye bir şey yoktur! Balıklarınızı doğal döngünün gerçekleşmesi için serbest bırakmak ve rahatsız etmemek sağlıklı bir doğumun gerçekleşmesini sağlar.

Lepistes Doğumu Hızlandırma

Lepistes Doğumu Hızlandırma

Açılmanın ardında dişi balığın kasılmaya başladığı fark edilecektir. Devamındaki süreçte anne balığın gravid noktasında kıvrılmış top şeklinde yavru balık gözlemlenecektir. Dişi balığın nefes alıp verişindeki hızlanmayı takiben kasılmalar ile birlikte kıvrılmış yavru balık anne karnından ayrılıp açılarak keseli bir şekilde doğacaktır.

Lepistesler Nasıl Doğurur?

Lepistes doğum anı esnasında yavrular yine kıvrık bir biçimde doğabileceği gibi, öncelikle başı veya kuyruğu çıkarak doğabilmektedir. Doğan yavrular öncelikle aşağı doğru yavaş bir düşüş gerçekleştirecektir. Fakat doğan yavruların çoğunlukla iç güdüsel olarak yukarı yönlü yüzme eğilimi gösterdikleri de bilinmektedir.

Ayrıca lepistes doğumunda, kısmen de olsa ölü veya özürlü yavruların doğması söz konusu olabilir. Özürlü şekilde doğan yavrular hayatlarına devam edebileceği gibi doğumun hemen ardından ölebilmektedir.

Lepistes Doğumu - Anne Karnından Ayrılan Yavru

Lepistes Doğumu – Anne Karnından Ayrılan Yavru

Lepistes Doğururken Ne Yapılmalı?

Lepistes Doğum Belirtileri Gösteriyorsa:

Balığınızın doğum yapmak üzere olduğunu fark etmeniz veya akvaryumda dolaşan minik bir yavru görmeniz halinde balığınızın doğumu başlamış olabilir. Bu aşamada balığı dikkatli bir şekilde gözlemlemelisiniz. Eğer akvaryumunuzda yeterli saklanma alanı mevcut ise ya da yoğun bitkili bir akvaryumunuz varsa, dişi balığınızı ayırmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bol bitkili ve saklanma alanı olan akvaryumlarda yavrular için ebeveynler dışında tehlike bulunmadığı sürece dişi balığı ayırmak strese neden olabilir. Bu nedenle riske girmekten ziyade balığı zaman zaman gözlemleyerek doğumun bitmesini bekleyebilirsiniz.

Ayrıca ana tank içerisinde doğum yapacak balığınız olması durumda, akvaryumda bulunan diğer balıkların yeterince beslenmesini sağlayınız. Fazla yemlemeden ziyade yeterli miktarda yem verilmesi, balıkların aç bırakılmaması yavrular için tehlikeyi azaltacak, karnı tok olan balıklar yavrularla çok fazla ilgilenmeyecektir.

Lepistes Doğum

Lepistes Doğum

Akvaryumunuzda yeterli saklanma alanı olmaması halinde, dişi balığı ayrı bir akvaryuma ayırabilirsiniz. Bu evrede yavruluk kullanımını tercih ederseniz, hazır satılan yavruluk ürünlerini kullanabilirsiniz. Ancak yavruluk kullanımında balığın yavruluk içerisinde uzun süre kalmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doğumun ortalama iki içerisinde tamamlanmaması halinde dişi balığın yavruluktan alınması doğru bir yaklaşım olacaktır. Lakin, lepistes doğumu yavrulukta gerçekleştiğinde dişi balığı doğumun tamamlandığına emin olduktan sonra yavruluktan ayırmalısınız. Aksi takdirde yukarı doğru yüzme eğiliminde olan yavrularınız, doğum aşamasında yorgun düşen anne için av olarak görülebilir.

Lepistes Doğumu Ne Kadar Sürer?

Lepistes doğumu kaç saat sürer? Doğum genel olarak lepistes doğum süresi 4 ila 6 saat sürecektir. Lepistes doğumunda süreci etkileyen en önemli faktör strestir. Akvaryumdaki diğer balıklar tarafından rahatsız edilen ya da doğum aşamasında akvaryuma müdahaleden dolayı stres olan balıkların doğumu 12 saate kadar uzayabilir.

Stresin yoğunluğuna bağlı olarak yavruların doğumu arasındaki sürede birkaç saat duraklama yaşanabilir. Ancak stresin aşırı düzeye ulaşması durumunda lepisteslerin doğum yaparken ölmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle lepistes balığı doğumu gerçekleşirken, akvaryumdaki su değerlerinde ani değişimlere neden olacak müdahalelerde bulunmamalısınız.

Doğum sürecinde akvaryumdaki su sıcaklığının sabit bir seviyede tutulması son derece önemlidir. Yavruların doğumu arasında kısmi duraksamalar yaşanabilir. Duraklama zamanlarında dişi balığınızı rahatsız etmemeye özen gösteriniz. Lepistes doğumunda, doğan yavrular ile birlikte dişi balığınızın karnında küçülme gözlemlenecektir.

Lepistes doğumun bittiği nasıl anlaşılır? Doğumun sonlanması durumunda dişi lepistesin karnında çekilme görülecektir. Bu aşamada bir ila iki saat süresince dişi balığı gözlemleyerek yavru doğmadığından emin olana dek beklemelisiniz. Bekleme süresince yavru doğumu söz konusu olmaması durumunda lepistes doğumu tamamlanmış olduğundan, dişi balığınızı tekrar ana tank içerisine alabilirsiniz.

Ters Doğan Yavru Lepistes

Ters Doğan Yavru Lepistes

Lepistes Kaç Tane Yavru Doğurur?

Lepistes doğumunda yaklaşık olarak 2 ila 200 arası yavru dünyaya gelir. Yavru sayısı dişi balığın olgunluğuna ve beslenme şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genç dişiler ilk doğumlarında ortalama 20-30 kadar yavru doğururken, olgun bir dişi lepistes 50 ve üzeri rakamlarda yavru doğurabilir.

Beslenmenin lepistes doğumu üzerindeki etkileri yavru sayısında da görülmektedir. Kaliteli bir beslenme diyeti sunulan balıklarda yavru sayısı fazla iken, beslenmesinde aksaklık olan lepistes doğumunda yavru sayısı sınırlı kalabilmektedir. Bu nedenle balıklarınızın beslenmesinde yeterli protein içeriğe sahip yemler ile birlikte sindirimi destekleyici bitkisel beslenme öğünlerinin sağlanması oldukça önemlidir.

Lepistes Doğumu Fotoğrafları

Ayrıca, Lepistes Balıkları konusunda;

Lepistes” başlığı ile kaleme aldığımız, lepisteslerin yapısı, özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve üretimi konularında en geniş bilgilerin yer aldığı makalemizi incelemek için tıklayınız.

Lepistes Üretimi” ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmek ve lepistes üretiminin püf noktalarını öğrenmek isterseniz tıklayınız.

Lepistes Hamilelik Belirtileri” hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Lepistes Hamilelik Süresi” konusunda bilgi almak ve hamilelik süresince yapılması gerekenleri öğrenmek üzere makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Lepistes Doğum Belirtileri” üzerine detaylı incelemeleri içeren yazımızı okumak için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞