BitkiBalik.Com

Lepistes Üretimi

21.08.2021
Lepistes Üretimi

Akvaryumda lepistes üretimi yapmak, hobiye gönül verenler için veya yeni akvaryum kuran çoğu insan için akvaryuma renk katmak isteğiyle birlikte akvaryumda balık üretiminin temelini oluşturmaktadır. Lepistes balıkları, küçük boyutlu yapılarına rağmen üreme potansiyelleri en yüksek türlerden biridir.

Canlı doğuranlar familyasına dahil olan lepisteslerin üretimi ise lepistes bakımı ile meşgul olan birçok insan için merak konusudur. “Lepistes Üretimi Nasıl Olur?” Başlangıçta üretim zor gibi görünüyor olabilir.

Fakat akvaryum içinde uygun şartlar sağlandığında, lepistes üretimi püf noktaları hakkında bilgi sahibi olduğunuzda bu renkli canlıların üretimi konusunda sorun yaşamazsınız.

Bu yazımızda tecrübelere ve araştırmalarımıza dayalı olarak lepisteslerin üreme konusundaki yapılarından ve akvaryumda lepistes üretiminin püf noktaları konusundan bahsedeceğiz.

Üreme İç Güdüsüyle Hareket Eden Erkekler

Üreme İç Güdüsüyle Hareket Eden Erkekler

Lepistes Üretimi Nasıl Yapılır?

Lepistesler, canlı doğuran ailesinin en popüler balıklarından biridir. Vücut yapıları, renkleri ve kuyruk desenleriyle sevilen bu ufaklıklar, üretim düşüncesindeyseniz gözünüzü korkutmasın. Üremeye hazır sağlıklı balıkların seçimi sonrasında oturmuş tank içerisinde beslendiklerinde sadece bir süre beklemek gerekmektedir.

Üremeye hazır dişi ve erkeğin bir arada olduğu tanklarda balıklarınız kısa bir süre içerisinde çiftleşecektir. Çiftleşmenin gerçekleştiğini anlamak oldukça kolaydır: Erkek lepistesler ortama alıştıktan sonra hazır olan dişilerin peşinden koşarcasına tatlı kovalamacalarına başlayacaktır. Çiftleşen dişilerin karnı zamanla şişecek, sanki çok yem yemekten karnı şişmiş gibi bir görünüm oluşacaktır.

Lepistes Üretim Teknikleri ve İdeal Tank Koşulları

Üretim yapmayı düşündüğünüz tank içerisindeki su değerlerinin oturmuş olması gerekmektedir. Yani faydalı bakteri popülasyonunun oluştuğundan emin olduğunuz, sıcaklık seviyesinin 24 ila 27 santigrat derece aralığında bir değerde sabit kaldığı, pH seviyesinin 7,5 seviyesinde sabit olduğu bir akvaryuma sahip olmalısınız. Çünkü lepistesler su değerlerinden ve ani ısı farklarından etkilenebilecek yapıda hassas balıklardır.

Anormal değişikliklerin yaşandığı akvaryumda üremelerini bir kenara bırakın, hastalanmaları ve ölmeleri söz konusu olacaktır. Sağlıklı bir üretim sürecinin yaşanması amacıyla akvaryumunuzdaki su değerlerinin stabil olduğundan emin olun ve lepisteslerinizi huzursuz edebilecek türlerle aynı akvaryumda beslenmemeye özen gösterin.

Lepistes Akvaryumu

Lepistes Akvaryumu

Lepistes Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Üreme oldukça basit ve anlaşılır bir süreçtir. Koşullar uygun olduğunda erkek lepistes, dişiyi döllemek amacıyla ona yaklaşmaya çalışacaktır. Dişi balık bu yaklaşma çabalarına genellikle kaçarak cevap verir ve akvaryum içerisinde hoş bir kovalamaca ortaya çıkar. Erkek yaklaştığında gonopodyumunu dişinin anal yüzgecine doğru uzatır. Gonopodyum adı verilen şey erkeğin anal yüzgecidir. Bir çubuk şeklindedir, ventral yüzgecin hemen arkadaşında bulunur ve hafif sivri bir görünüme sahiptir. Gonopodyum dişilere sperm akışı sağlayan bir tüp içermektedir.

"<yoastmark

Çiftleşme esnasında erkek lepistes gonopodyumunu, bitkilerin ve dekorların arasında saklanma eğiliminde olan dişinin hafif altından çapraz-yan bir şekilde dişiye doğru uzatmaya çalışır. Dişinin dikkati dağıldığı anda erkek, anal yüzgecine doğru sokularak spermlerini serbest bırakır. Bu dışarıdan bakışla fark edilemeyecek hızda bir eylemdir. Ancak çiftleşme son derece hızlı gerçekleşmesine rağmen, erkek sıkılmadan büyük bir azimle dişinin döllenmesini sağlamak amacıyla çiftleşme ritüellerini sürdürecektir.

Lepistes Hamilelik Belirtileri

Lepisteslerinizin üreme faaliyetlerini gözlemledikten sonra merak edilen soru “Lepistes Balığım Hamile Mi?” sorudur. Dişi lepisteslerin hamilelik süreci 22 ila 28 gün aralığında değişmekle birlikte ortalama bir ay sürecektir. Değişkenliğin nedeni akvaryum içindeki çevresel faktörlere bağlıdır. Yeterli sıcaklık seviyelerine sahip olan akvaryumlarda gebelik süresi daha kısa olurken, soğuk suda gebelik daha uzun sürmektedir.

Lepistes Hamilelik Evreleri

Lepistes Hamilelik Evreleri

Çiftleşme beraberinde hamileliğe uzanan sürecin en ilginç yanı, dişi lepisteslerin erkek spremlerini inanılmaz derecede uzun sürelerde muhavaza edebilmesidir. Dişiler, erkek lepisteslerin spermlerini bünyelerinde 10 aya kadar saklayabilir. İnanılmaz görünen bu yetenekleri sayesinde tekrar çiftleşmeden birkaç kez doğum yapabilir.

Lepistes Hamilelik Belirtileri

  • Çiftleşme ritüelleri sonrasında hamileliğin ilk belirtisi dişi balığın şişmeye başlayan karnı olacaktır. Dişi lepistes, birkaç hafta boyunca gözle görülür şekilde şişmanlayacaktır.
  • Dişi lepistes karnı şiştikçe zamanla iştahını kaybedecektir. Yem yememesinden endişe etmeyin. Vücudunda gelişen yavrularının karnında oluşturduğu basınç dolayısıyla daha az yem yiyecektir.
  • Hamilelik ilerledikçe dişi balık daha yorgun görünebilir ya da daha hırçın bir davranış sergileyebilir.
  • Bazen dişi balıkların hamilelik sürecinde kendisini dekorlara ve tabana sürtme eğilimi gözlenebilir.
  • Dişi balıkların şişen karnının hemen arkasında “ağır nokta” adı verilen kara bir nokta gözlemlenmeye başlar. Hamilelik sona doğru yaklaştıkça bu nokta daha fazla kararır ve genişler.
  • Doğum yaklaştıkça dişideki iştahsızlık artacak, yediği yemi ağzından çıkarmak isteyecek, dekorların yakınında ısıtıcıya yakın bölgelerde yüzerek güvenli bölgelerde bulunma eğilimi gösterecektir.
  • Doğum başlamadan hemen önce huzursuz hareketler sergileyen dişi balık, solungaçlarını daha hızlı açıp kapatmak suretiyle hızlı hızlı nefes aldığı gözlemlenecektir. Doğumun son belirtisi olan bu nefes alma hareketleriyle, dişi daha tedirgin görünecek, telaşlı hareketler sergileyecektir.
Doğumu Yaklaşan Dişi Lepistes

Doğumu Yaklaşan Dişi Lepistes

Lepistes Doğumu ve Yavruların Bakımı

Lepistes dişileri gebelik süresini tamamladıktan sonra yavrularını canlı halde dünyaya getirir. Bazen doğumlarda sağlıklı yavruların yanında gelişmemiş ya da özürlü yavrularda doğabilir. Canlı yavruların çoğunlukla sağlıklı olduğu doğumlarda gelişmemiş, engelli birkaç yavrunun doğması normaldir. Ancak kimi durumlarda dişi lepistes, henüz hamilelik sürecini tamamlamamışken erken doğum yaparak gelişmemiş yavru veya yumurta dünyaya getirebilir. Bu sorunun oluşmasındaki genel neden balığın hamilelik sürecinde ürkütülmesidir. Aşırı ürkme halinde huzursuz olan dişi doğumu erken başlatabilir.

Lepistes Doğum Aşamaları

Lepistes Doğum Aşamaları

Lepistes Yavru Bakımı

Lepistes yavruları doğdukları andan itibaren bağımsız olurlar. Bu nedenle onlarla ilgilenmek zor olmayacaktır. Doğar doğmaz serbest yüzüşe geçen lepistes yavruları bitki yoğunluğu olan veya yeterince saklanma alanı bulunan akvaryumlarda kendi başlarının çaresine bakmayı öğrenebilirler. Fakat yavru kayıplarını önlemek amacıyla dişi balığı yavrulukta ya da ayrı bir tankta doğuma sevk edebilirsiniz.

Canlı Yem - Artemia

Canlı Yem – Artemia

Yeni doğan lepistes yavruları keseleri yok oluncaya kadar takriben ilk gün beslenmeye ihtiyaç duymayacaktır. Keseleri yok olduktan sonra yavrulara canlı yem olarak artemia verilebileceği gibi yetişkinlere verilen pul yemler toz hale getirilerek beslenmeleri sağlanabilir. Ayrıca yavru balıkların beslenmesine yönelik üretilen toz formdaki yavru yemleri de verilebilir.

Yavru Lepistes

Yavru Lepistes

Yavrulara yem verme zamanları ise birkaç öğünü geçmeyecek şekilde olmalı, az miktarlarda yemleme yapılmalıdır. Çünkü fazla yem verilmesi su değerlerinin bozulmasına neden olacaktır ve yavrular yetişkinlere oranla daha zayıf bir bünyeye sahip olduklarından yavru kayıpları söz konusu olacaktır.

Lepistes Yavruları

Lepistes Yavruları

Lepistes yavruları ortalama iki ay sonrasında cinsiyet belirtileri göstermeye başlayacaktır. Erkek balıkların kuyruklarında renklenmeler görülecek, dişi balıkların karın yapıları belirginleşecektir. Bu aşamadan sonra seçici bir üretim gerçekleştirmek isterseniz dişi ve erkek balıkları ayrı tanklara alarak gelişmelerini sağlayabilirsiniz. Tecrübeler gösteriyor ki, ayrı tanklarda büyüyen ve cinsiyetlerine göre ayrılmış lepistes yavruları erken dönemde üreme fonksiyonları göstermediğinden daha iyi gelişim göstermektedir.

Lepistes Üretimi Para Kazandırır mı?

Lepistes yetiştiricileri tarafından merak edilen hususlar arasında lepistes üretimi para kazandırır mı? Sorusu fazlasıyla merak konusudur. Sorunun cevabını verirken beslediğiniz türe göre kazanç elde edip edemeyeceğinizi belirtmek isteriz. Klasik türleri karma olarak beslediğiniz akvaryumlarda doğan balıklar kırılmış türler olduğundan makul bir gelir elde edilmesi mümkün olmayacaktır. Lakin özel varyetelerin üretimi söz konusu olduğunda üretim zorluğu ve türün popülaritesine bağlı olarak gelir elde edilmesi kolaylaşacaktır.

Lepistes Üretimine Ait En Güzel Fotoğraflar

Son olarak; “Lepistes Hamilelik Belirtileri” hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, “Lepistes Doğum Belirtileri” konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞