BitkiBalik.Com

Melek Balığı (Pterophyllum scalare)

15.08.2021
Melek Balığı (Pterophyllum scalare)

Melek balığı (Pterophyllum scalare), yüz yıldan fazla bir süredir akvaryum hobisinin en bilinen türlerinden biridir. İlk ithalatlar I. Dünya Savaşı’ndan önceki on yılda gerçekleşmiştir. Balık mağazalarında satılan melek balığı türleri arasında kilit role sahip üç ana tür vardır: Pterophyllum leopoldi, Pterophyllum altum ve Pterophyllum scalare.

Bu balıklar, uzun ventral yüzgeçleri ve uzun dorsal, anal yüzgeçleri ile kolayca tanımlanabilir. Büyük yüzgeçli bir melek balıkları akvaryumda yüzen bir yıldızı andırmaktadır. Oldukça çekici görünümleriyle hem yeni başlayanlar hem de deneyimli yetiştiriciler arasında sevilen canlılardır. Bu yazımızda Pterophyllum scalare canlıları hakkında detaylı bilgilere yer vererek, bakımı ve özellikleri konusuna değineceğiz.

Pterophyllum scalare Akvaryum

Pterophyllum scalare Akvaryum

Melek Balığı Doğal Habitatı

Melekler, ciklit balıkları ailesine dahil olan ve Güney Amerika’ ya özgü balık türlerinden biridir. Bilimsel adı Pterophyllum scalare olan bu canlılar, Güney Amerika’daki nehirlerin yavaş hareket eden kollarında yaşarlar.

Merkezi Amazon Nehri havzası, Peru, Brezilya ve Doğu Ekvador’a bağlı bölgelerdir.Vahşi doğada Pterophyllum scalare, su basmış orman alanlarında ve yavaş akan akarsuların ana kanalındaki düşmüş ağaçların etrafında,bitki örtüsünün yoğun olduğu bataklıklarda veya su basmış alanlarda yaşar.

Melek Balıklarının Vahşi Habitatı

Melek Balıklarının Vahşi Habitatı

Melek balıklarının çizgili desenli siluetleri, karışık dallar arasında neredeyse görünmez olmalarına yardımcı olur ve uzaktan ya da geceleri anahatları yüzen bir yaprak gibi görünür. Suları genellikle asidiktir, tuzluluğu çok azdır veya hiç yoktur.

Bataklık koşullarda, ince kumlu alt tabaka ve birçok su bitkinden oluşan bitki örtüsü arasında yaşam sürdürürler. Genellikle ışığın suya kolayca nüfuz edebileceği ve onlara ulaşabileceği derinliklerde bulunurlar.

Melek Balığı Kaç Yıl Yaşar?

Melek balıkları da diğer ciklet balığı türleri gibi birkaç yıldan fazla yaşayan canlılardır. Melek balığı akvaryum ortamında ortalama 5 ila 10 yıl aralığında yaşamaktadır. İstisnai örneklerin 10 yıldan fazla yaşadığı da gözlemlenmiştir. Ömürlerinin uzunluğunda etkili olan en temel unsur bakımlarının ihtiyaçlarına uygun şekilde yapılıp yapılmamasıdır. Doğru bakım beraberinde akvaryumda sağlıklı su değerlerinin sağlanması balıklarınızın kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.

Bitki Akvaryumunda Bakımı Yapılması Uygundur

Bitki Akvaryumunda Bakımı Yapılması Uygundur

Melek Balığı Özellikleri

Pterophyllum scalare, ilk olarak 1823’te olarak tanımlanmış ve uzun yıllar boyunca basitçe “skala” olarak adlandırılmıştır. İsim, balığın genel görünümünü – görkemli dorsal ve anal yüzgeçlerini tanımlar.Kabaca “merdivenli kanatlı yaprak” olarak tercüme edilir, merdiven ucu sırt yüzgecinin yükselen ilk ışınlarına atıfta bulunur.

Melek balığı terimi 1920’lerde popüler hale gelmiş ve kısa süre sonra günümüzde kalan ortak isim halini almıştır. Son on yılda, deniz hobisi daha belirgin hale geldikçe, hobiciler onları deniz melek balıklarından ayırmak için “tatlı su melek balığı” olarak isimlendirmeye başlamıştır.

Akvaryumcularda sıklıkla rastladığımız bilinen melek balığı fiyatları 10 liradan başlamaktadır. Fiyatlar türlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Klasik türlerden oluşan meleklerin fiyatları daha makul iken, nadir türlerin fiyatları daha pahalı olabilir. Bu noktada fiyatlarını etkileyen temel ögelerin, nadir türün ithal balık olması ya da zorlu bir varyasyon üretimi sonucunda elde edilmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Pterophyllum scalare

Pterophyllum scalare

Melekler, gümüş bir gövde de siyah çizgili muhteşem deseniyle neredeyse bir ayak uzunluğunda ve yaklaşık 20 cm. boyutlarında olabilir. Toplandıkları yere bağlı olarak, vücutta kahverengi, kırmızı, turuncu, pas, mavi veya hatta yeşilimsi vurgulara sahip olabilirler. Bu renkler ve günümüzde hobideki balıklar, II. Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana yetiştirilen yerli melek çeşitlerinin ıslahı sonucu ortaya çıkmıştır.

Aslında 1950 civarında ortaya çıkan ilk renk değişimi, vücutta ve yüzgeçlerinde daha yaygın şekilde siyah olan vahşi tip bir melek olan siyah dantel meleğiydi. Bu, birkaç yıl sonra tamamen siyah renkli meleğin doğumuna yol açtı, ilk günlerde hala siyah çizgileri görebiliyordunuz, ancak yakın zamanda daha sağlam bir siyah gövde standart oldu. Bu da gümüş bir arka plan üzerinde siyah lekeli yapıya sahip olan mermer meleği oluşturdu. Tüm bu melek türleri zamanla, artı dumanlı, altın, tamamen gümüş ve hatta bir albino çeşidinin bile oluşmasına öncülük etmiştir.

Melek Balığı Bakımı

Pterophyllum scalare, yeni başlayanlardan tutunda, son derece deneyimli balıkçılara kadar hemen her akvaryum sevdalısının tankına büyük bir katkı yaparak farklı bir renk katabilir. Melek bakımının belirli kriterlere dikkat edildiğinde çok da zor olmadığını söyleyebiliriz. Çok sert sulardan hoşlanmazlar, akvaryum suyunun yumuşak ile orta sert aralığında olması kafidir diyebiliriz.

Yaşadıkları doğal ortamda su içerisinde fazlaca bulunan ağaç parçaları (kök ve gövdeler) ile kuru yaprakların oluşturduğu habitat suyun asidik bir yapıya sahip olmasını sağlayarak yumuşak bir su değeri oluşmasına olanak tanır.

Beyaz Melek Balığı

Beyaz Melek Balığı

Pterophyllum scalare, su durumu değişikliklerine karşı çok hassas olabilirler ve daha küçük topluluk balıkları arasında saldırganlık gösterebilirler. Bu nedenle, sahibinin sudaki kimyasal seviyelere özenle dikkat etmesi ani ve çok büyük miktarlarda su değişimleri yapmaması gerekmektedir. Ayrıca tankınıza eklediğiniz her şeyin tankınıza hastalık getirebileceğini unutmayın.

Sadece yeni eklenen balıklar değil, bitkiler, substrat ve dekorlar da bakteri barındırabilir. Dikkatli olun ve dengeyi bozmamak için kurulu bir tanka eklediğiniz her şeyi uygun şekilde temizlediğinizden veya karantinaya aldığınızdan emin olun.

Melek Balığı Beslenmesi

Melek balığı ne yer? Melekler öncelikle vahşi etobur yapıya sahiptir. Vahşi doğada böcekler, larvalar, kabuklular, karidesler ve hatta daha küçük balıklar ile beslenirler. Protein ve lif bakımından yüksek bir diyet gerektirirler ve çok fazla bitki materyali veya yosun yemezler. Bu nedenle onları düzenli olarak canlı ya da dondurulmuş kan kurdu, tuzlu su karidesler gibi etli balık yemleri ile beslemelisiniz. Melek balığı yemi olarak canlı yem türleri dışında, protein bakımından zengin pul veya pelet yiyecekleri verilebilir.

Kuru Balık Yemleri

Beslenmeleri konusunda planlama yapılırken kuru yemler ile oluşturulan diyetlerde meleklerin beslenme biçimine göre protein yemlere ağırlık verilmesi uygun olacaktır. Bununla birlikte gün aşırı olacak şekilde öğünlerinden birinde bitkisel yem verilmesi lif ihtiyaçlarını karşılayarak sindirim sistemlerinin sağlıklı kalmasına destek olur. Besleme öğün miktarı günde 2-3 kez olarak belirlenmeli, beslenme zamanlarında kısa sürede tüketebilecekleri kadar yemleme yapılmalıdır.

Melek Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Pterophyllum scalare büyüdükçe, dorsal ve anal yüzgeçleri, pelvik yüzgeçleri de büyümeye devam edecektir. 20 cm. boyutlarına kadar büyüdükleri düşünüldüğünde sığ ve küçük tankların kullanımı uygun değildir. Sığ ve düşük su seviyeli tanklarda balıklarınızın sırt bölgeleri ve anal yüzgeçleri zarar görecektir.

Melek balığı akvaryumu kaç litre olmalı? Minimum 100-150 lt. hacme sahip tankların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Bitkiler her zaman melekler ile birlikte vahşi doğada bulunmaz: Ancak akvaryumda bitki bulunması, ağaç kökleri ve dallarıyla kuru yaprakların bulunduğu bir dekor oluşturulması doğala daha yakın bir ortam oluşturularak daha huzurlu hissetmelerini sağlayacaktır.

Pterophyllum scalare Tank

Pterophyllum scalare Tank

Akvaryumda su sıcaklığının 24 ila 30 °C aralığında olması, pH seviyesinin 6.0 – 7.5 aralığında tutulması uygun olacaktır. Filtrasyon sisteminin debi bakımından çok kuvvetli olmaması önerilse de balıkları rahatsız etmeyecek seviyedeki hafif bir akıntıdan hoşlanacaklardır.

Akvaryumdaki su değişimlerinin kısmi yapılması örneğin haftada veya tank boyutlarına göre iki haftada bir kez olacak şekilde %30 seviyesini geçmeyecek şekilde yapılması gerekmektedir. Yapılan su değişimlerinde eklenecek taze suyun akvaryumdaki su ısısına yakın bir ısıda olmasına özen gösterilmedir.

Uygun Tank Arkadaşları

Uygun Tank Arkadaşları

Melek Balığı Hangi Balıklarla Yaşar

Tank arkadaşları konusunda Melekler, karma akvaryum balığı olarak kabul edilirler. Fakat yapıları itibariyle ciklit balığı olduklarından daha küçük balıklara karşı agresif olabilirler. Bu nedenle melek balıklarınızı yutabilecekleri büyüklükteki tank arkadaşlarıyla birlikte beslememeye dikkat ediniz. Neon tetralar, rasbora balıkları gibi avlayamayacakları türlerle birlikte uyumlu bir şekilde beslenebilirler. Ayrıca bu narin balıkları; pirana, astronot ve yırtıcı ciklet türleriyle de bakılmaması gerekmektedir.

Melek Balığı Cinsiyet Ayrımı

Melek balıklarında cinsiyet ayrımı erişkin boyutlara ulaşana dek tam anlamıyla yapılamaz. Ortalama bir yılın ardından balıkların erişkin boyutlara ulaşmalarıyla birlikte karınlarının altında üremeye yarayan tüpleri ortaya çıkar. Bu tüpçükler erkek balıklarda sperm üretimini, dişi balıklarda ise yumurta üretimini sağlamaktadır.

Melek Balığı Cinsiyet Ayrımı

Melek Balığı Cinsiyet Ayrımı

Üreme tüplerinin ortaya çıkmasıyla birlikte dikkatli bir gözlem doğrultusunda erkek dişi ayrımının yapılması kolaylaşır. Tüp görünümü sivri şekilde ise balığınız erkek, düz ve yassı şekilde ise balığınız dişidir. Tespitinizi desteklemesi amacıyla balıkların vücut yapılarına bakarak cinsiyet ayrımını yapmanız mümkündür.

Genellikle erkeklerin vücudu nispeten dairesel yapılı, başlarının üst kısmı daha çıkıntılı bir görünme sahiptir. Ayrıca erkek melek balıklarının göğüs yüzgeçleri yapısı itibariyle çatallı bir görünümdedir. Dişi balıklarda ise bu vücut yapısı gözlenmez. Genel cinsiyet farklılıklarından ziyade detaylı cinsiyet ayrımı yapmak için balıklarınızı ayrı ayrı inceleyerek aşağıdaki farklılıkları tespit etmeye çalışabilirsiniz.

Melek balığı Cinsiyet Ayrımı Resimli

Melek balığı Cinsiyet Ayrımı Resimli

Erkek Meleklerde:

 • Gövde formu dişiden daha büyük ve daha daireseldir,
 • Kafa üzerindeki genişlemiş yumru erkekliğin işaretidir,
 • Dişilere kıyasla gözlerinin önündeki alın yapısı daha yuvarlaktır,
 • Üreme tüpü kalem ucu görünümünde ince ve sivridir;
 • İri yapılı gövde yapılı ve sağlam görünür,
 • Karın-göğüs yüzgeçleri çatallıdır,
 • Ayrıca erkekler genellikle dişilerden daha hızlı büyür.

Dişi Meleklerde:

 • Alınlarında çıkıntıyı andıran herahngi bir görünüme rastlanmaz ve kayak pistini andıran bir görünüme sahiptir,
 • Erkeklere kıyasla vücutları daha küçük ve sıska görünür,
 • Ön yüzgeçleri daha normal aynı zamanda pürüzsüzdür,
 • Göbeklerindeki çizgi daha açısal bir yapıdadır,
 • Üreme borusu yassı, geniş yapılı ve kısa kör görünümdedir.
Siyah Pterophyllum scalare

Siyah Pterophyllum scalare

Melek Balığı Üretimi

Üreme için hazır olan melek balıkları, partnerlerini kendi başlarına seçecektir. Eğer bir grup içerisinde bulunan melek balıkları eşleşirse, akvaryumda kendi alanlarını talep edecek, bir alanı seçecek ve daha sonra tank arkadaşlarından koruyacaklardır. Çift, tankta düz bir yüzey seçecektir. Yüzeyi yaklaşık  24 saat temizleyerek hazırlayacaklardır.

Hazırlıkların ardından dişi yumurta bırakır ve dişiyi takip eden erkek melek balığı yumurtaları döller. Üreme aşamasında dikkatli olunması gereken zamanlardan biride yumurtlama evresidir. Çünkü üreme beraberinde yumurtlama; yaklaşık iki saat boyunca birkaç kez gerçekleşecek, 24 saat sonra yumurtaların tamamına yakını döllenecektir. Ebeveyn melek balıkları bebeklerini yemeye eğilimli olmadıklarından ve koruma iç güdüleri dolayısıyla yumurtlamanın ardından yumurtaları ve yavruları izleyeceklerdir.

Yumurtalarıyla İlgilenen Melek Çifti

Yumurtalarıyla İlgilenen Melek Çifti

Melek balığı üretimi konusunda bilinmesi gereken husus; esaret altında çoğalmaları için herhangi bir özel düzene ihtiyaçlarının olmadığı konusudur. Üretimi için oluşturulan koloninin yaşadığı akvaryum, içerdiği balıklar için yeterince büyükse, erkek ve dişi üreme çağında ise, muhtemelen üreme hazırlıklarıyla ortaya çıkacaktır.

Yumurtlamayı teşvik etmek isteyen akvaryum sahipleri olarak melek balıklarına yumurtlama konileri/yüzeyleri temin edebilirsiniz. Bu ekipmanlar, tank sahibinin isterse yumurtaları başka bir tanka yerleştirmek için çıkarmasına izin verir.

Siyah Beyaz Pterophyllum scalare

Siyah Beyaz Pterophyllum scalare

Melek Balığı Yavrularının Beslenmesi

Ebeveynleri ile birlikte bırakılsınlar ya da ayrı bir tanka alınsınlar, yumurtanın içindeki melek yavruları, yerleştirilip döllendikten sonra 48 ila 72 saat sonra yumurtadan çıkacaktır. Yavruların ilk başta beslenmesi gerekmez, çünkü yumurtadan çıktıktan sonraki birkaç gün yumurta keselerindeki besinleri tüketerek yaşayacaklardır.

Keselerin yok olduğu gözlemlendikten sonra melek balığı yavrularına canlı artemia verilebilir. Canlı artemia yeni doğan bebek melek balıklarınız için son derece besleyici olacaktır. Besleyici etkisiyle büyüme evresindeki yavrulara düzenli olarak artemia verilmesi halinde daha hızlı gelişim gösterdikleri görülecektir.

Melek Balığı Yavruları

Melek Balığı Yavruları

İlk bir hafta öğünlerinin büyük çoğunluğu artemiadan oluşacaktır. Birinci haftanın ardından yavrulara toz yavru yemleri ile beslenme takviyesi sağlanabilir. Yavrular bir aylık olduktan sonra canlı yem diyetlerine artemia dışında su piresi gibi canlı yemlerinde eklenmesi mümkün olacaktır.

Çoğu üretici bu aşamada yavrulara canlı tubifex vermeyi tercih ediyor olsa da, canlı tubifexin bakteri ve parazit taşıma ihtimali yüksek olduğundan yavruların beslenmesinde kullanılmasını önermiyoruz. Bu süreçte artemia ve su piresi gibi besinlerin dışında dondurulmuş ve kurutulmuş canlı yem ürünlerini de kullanabilirsiniz.

En Güzel Melek Balığı Fotoğrafları

Son olarak; “Artemia” hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞