BitkiBalik.Com

Menekşe Çiçeği Bakımı Hakında Herşey

Menekşe Çiçeği Bakımı Hakında Herşey

Menekşe çiçeği bakımı ister evinizin salonunda, isterseniz ofisinizde ışık alan bir cam kenarında olsun bitki yetiştirme deneyimi ile birlikte doğal bir dekor oluşturmanızı sağlar. Menekşe rengi ve çiçekleriyle adeta tüm dikkatleri üzerine toplar.

Menekşe çiçeği özelliklerinin yanı sıra Evde menekşe çiçeği bakımı nasıl olur? Veya evde menekşe çiçeğine nasıl bakılır? Diye merak ediyorsanız yazımızı dikkatle takip etmelisiniz.

Bu yazımızda menekşe bitkisini yakından tanıyarak, ihtiyaçları konusunda bilgilerden oluşan bir yetiştirme rehberi oluşturmayı amaçlıyoruz. Sadece bir rehber olarak düşünmeyin… Evde menekşe bakımının püf noktaları hakkında tüm detaylara da yer vereceğiz.

Menekşe Nedir

Menekşe Nedir

Menekşe Nedir?

Menekşe çiçeği hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse: Menekşegiller familyası çiçeklerinin genel adı olan menekşe bitkisi, en sevilen saksı çiçekleri arasındadır. Beş yüze yakın türü, birbirinden farklı yaprak yapısı ve çiçeklerinin rengi ile birbirinden ayrılır.

Mor menekşe bitkisinde de olduğu gibi bazı menekşe türleri de kendi içinde çeşitlenmektedir. Menekşeler, sevgi ve aşk duygusunun tariflendiği çiçek türlerinden biridir. Saf ve temiz duyguları sembolize etmesi dolayısıyla hediye olarak da çok tercih edilir.

Güzel çiçekleri, çeşitli renk tonlarıyla ile iç mekanlarda hoş bir dekor yaratır. Hercai menekşe, her çeşit rengi ile özellikle son sezonlarda düğün masalarını da süsleyen bir çiçektir.

Menekşe Çiçeği Anlamı

Menekşe Çiçeği Anlamı

Menekşe Çiçeği Anlamı

Menekşenin anlamı temizliği simgeler ve saflık timsalidir. Saf sevginin gerçek duyguların çiçeğidir diyebiliriz. Örneğin anneler gününde menekşe çiçeği hediye edilerek en temiz sevgilerin başında gelen anne sevgisi betimlenmektedir. Menekşe hediye etmek anlamı kişiye ‘seni safça seviyorum’ demektir.

Göz alıcı renkleri, sade ve şık görünümü ile aşkı da sembolize eder. Ayrıca verimli ve çok çiçek açan yapısı ile büyük aşkları da simgeler. Aşkın çiçeği olarak bilinen menekşe, birine derin duygularla bağlı olduğunuzu göstermenin en güzel yollarından biridir.

Menekşe Çiçeği Özellikleri

Menekşe, göze hitap eden, dekoratif ve oldukça hassas bir bitkidir. Bitkinin bakımında göz önünde bulundurulması gereken karakteristik bazı özellikler vardır.

Menekşe Çiçeği Özellikleri

Menekşe Çiçeği Özellikleri

Menekşe çiçeğinin özellikleri:

 • İç mekan türleri uzun ömürlüdür. Ancak dış mekanda yetişen mevsimlik türleri de bulunmaktadır.
 • Oda sıcaklığına yakın 20 ila 25 derece sıcaklığa sahip ortamdan hoşlanır, 15 – 18 derece aralığına kadar tolerans gösterebilir.
 • Aydınlıktan ortamdan hoşlanan bir bitkidir.
 • Kırmızı, mor, sarı ve pembe gibi çeşitli renk tonlarına sahiptir.
 • Nemi sever fakat aşırı sulamadan ve toprağının kurumasından asla hoşlanmaz,
 • Narin bir bitkidir, özenli bakım ister.
 • Aylık periyotlarda menekşe coşturan gübrelerin kullanımı çiçeklenmenin hızlanmasını ve çoğalmasını destekler.
 • Menekşenin sürekli çiçeklenmesi ve çiçeklerinin çoğalması yerini sevdiğini gösterir.
 • Mevsim geçişlerinde çiçeklenmenin durduğu kısmi duraksamalar yaşayabilir.
 • Bahar ya da yazın çiçeklenmekle birlikte, nemli ve ılıman bir yerde bakımı iyi yapıldığı taktirde yıl boyu çiçek verdiği de görülür.
Menekşe Çeşitleri

Menekşe Çeşitleri

Menekşe Çiçeği Çeşitleri

Menekşe çiçeği çeşitleri nelerdir? Sorusu yanıtı sıklıkla aranan bir konudur. Bilinen en popüler menekşe çeşitleri şunlardır:

 • Mor Menekşe
 • Japon Küpesi Menekşe
 • Katmerli Menekşe
 • Hercai Menekşe
 • Bardak Menekşesi
 • Afrika Menekşesi (Salon Menekşesi)
 • Cezayir Menekşesi

Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe çiçeği bakımı nasıl olur? Sorusunu saksı ve toprak isteği ile yanıtlayalım. Menekşe saksısı olarak çok derin olmayan saksılar tercih edilmelidir. Hafif yayvan bir saksı yeterli olacaktır. Genel olarak menekşe saksısı çeşitleri de bitkinin bakımı için uygun boyutlarda üretilmektedir.

Menekşe toprağı nasıl olmalıdır? Menekşeler torf bakımından zengin ve organik içerikli topraklarda daha iyi gelişir ve daha güzel bir görünüme sahip olur. Torf çiçeğin kök çürümesini engellemenin yanında su tutma kapasitesi ile nemli kalan, aynı zamanda aşırı kurumayı önleyen organik katkı maddesidir. Ayrıca menekşeler toprağında yabani otlarla yaşamaktan hiç hoşlanmaz, otların düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Menekşe çiçeği güneşi sever mi? Menekşe, sağlıklı büyümek için aydınlık ve ferah bir ortam ister. Güneş ışıklarına doğrudan maruz kalmayacağı biçimde geniş ve aydınlık bir mekanda verimli olacaktır.

Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe bakımı ve sulaması konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, menekşelerin sulama konusundaki hassasiyetidir. Peki, menekşe çiçeği nasıl sulanır? Menekşeler toprağının çok fazla kurumasına izin verilmeden sulanır.

Menekşe çiçeği kaç günde bir sulanır? Yazları toprak kuruması çok hızlı olacağından duruma göre günde bir veya iki günde bir olacak şekilde bir kahve fincanı su verilebilir. Kış aylarında bu sulama rutini beş günde bire indirilebilir.

Menekşe çiçeği balkonda yetişir mi? Afrika menekşesi gibi direkt olarak yakıcı güneşe maruz kalmayı sevmeyen türlerin balkonda yetiştirilmesi önerilmez. Fakat kapalı balkonlarda aydınlık ve havadar bir ortamda rahatlıkla yetiştirilebilir. Bahçe için uygun türlerin balkonda bakılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Balkon için tavandan asma aparatlı saksılar veya uzun balkon saksıları tercih edilebilir.

Çiçekleri her daim taze ve üzerinde olan verimli bir menekşe yetiştirmek istiyorsanız, çiçeğinize mutfakta ferah bir yer verebilirsiniz. Mutfakta nem oranı yüksek olacağından menekşe yerini sevecektir. Mutfak penceresine yakın ve perdenin arkasından gelen güneşi alacak biçimde bir kaç menekşe saksınızın yıl boyunca sürekli çiçeklendiğini görebilirsiniz.

Menekşe Çiçeği Açmıyor

Menekşe Çiçeği Açmıyor

Menekşe Nasıl Çiçek Açar?

Menekşe çiçeği açmıyor. Diyenler için öncelikle bakımı yapılan türün mevsimlik mi yoksa çok yıllık mı olduğunun öğrenilmesi gerekir. Çok yıllık Afrika menekşesi gibi türler ise ışık ve gübre eksikliği olup olmadığından emin olunmalıdır. Menekşelerin çiçek açması için, çiçeğiniz ışık almıyorsa ışık alan aydınlık bir yere konulmalı, besin eksikliği söz konusu ise gübre desteği sağlanmalıdır.

Menekşe çiçeği ne zaman açar? Bahçe menekşesi gibi mevsimlik türler baharın başlangıcı ve havaların ısınmasıyla birlikte yaz dönemlerinde çiçek açmaktadır. Afrika menekşesi gibi uzun ömürlü doğru bakımla her daim çiçekli bir görünüm sergiler.

Menekşe ne zaman çiçek verir? Menekşe, iyi bakıldığında, ılıman bir bölgede yıl boyu ve dört mevsim çiçekli kalabilmektedir. Verimli bir menekşenin çiçek döktükçe çiçek açtığına tanık olabilirsiniz. Normalde ise menekşenin açma aralığı bahar ve yaz aylarıdır. İyi bakılan, soğuk bölgede yetişen, aydınlık, ferah ve nemli bir yeri olan menekşeler, bahardan yaz bitimine kadar çiçekli kalabilmektedir.

Menekşe Çiçeği Fiyatları

Menekşe verimli, tüm iklimlerde yetişebilen ve kolay bulunan bir çiçek türüdür. Menekşe fiyatları perakende çiçekçi piyasasındaki ortalama fiyatlardır ve genellikle makul seviyelerdedir.

Menekşe Fiyatları

Menekşe Fiyatları

Küçük ebatlardaki Afrika menekşesi çeşitlerini 20 ila 30 Lira’ ya almak olasıdır. Setler halinde, 3-5 saksılık, farklı renklerde menekşeler 50-75 Lira civarındadır. Saksılı, çeşitli formlara sahip kaliteli ithal menekşe fiyatları ise tek saksı için 60 Lira’ yı bulabilmektedir.

Menekşe Çiçeği Saksı Değişimi

Menekşe saksı değişimi hangi ayda yapılır? Çiçeğinizin sağlıklı gelişmesini istiyorsanız menekşe saksı değişimi için yılın en uygun mevsimi ilkbahardır. Menekşe saksı değişimi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken nokta, çiçeğin sağlıklı olmasıdır. Hasta bir menekşe çiçeğini saksı değiştirerek kurtarmaya çalışma, çiçeği tamamen kaybetme ile sonuçlanabilir.

Menekşe, saksısı dar geldi ve saksı değişimi gerekli oldu ise bir en fazla iki boy büyük bir saksıya, toprağı aşırı kurumadan, sulama günü içinde dikkatli ve narin şekilde yerleştirilmelidir.

Menekşe Çiçeği Alerji Yaparmı

Menekşe Çiçeği Alerji Yaparmı

Menekşe Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Sağlıklı bir menekşe çiçeği çoğaltmak oldukça basittir. Bitkinizin formu düzgün bir yaprağını maket bıçalı gibi keskin bir bıçak yardımıyla kesin ve çoğaltmak için uygun yöntemi seçin. Menekşe çoğaltmanın iki yolu vardır. Birincisi yaprağı suya koyarak köklendirmek suretiyle çoğaltma, ikincisi ise yaprağı direkt olarak nemli menekşe toprağına dikmektir.

Suya koyarak köklendirmek istediğiniz menekşe yaprağı 2 ila 4 hafta içerisinde köklenerek dikime hazır hale gelecektir. Direkt olarak saksıya dikilen yaprak uygulamasında ise yaprağı toprağın iki santimetre kadar derinine dikmeniz yeterli olacaktır. Bu yöntemde de uygun bakım ve nem dengesi sağlandığında 4-5 hafta içinde diktiğiniz yapraktan yeni filizlerin meydana geldiğini görebilirsiniz.

Menekşe Çiçeği Alerji Yapar mı?

Özellikle polen alerjisi olanlar için menekşe bakımı konusunda tereddütler bulunmaktadır. Ancak menekşeler polen alerjisi konusunda masum türlerden biridir. Polen bakımından yoksun yapısıyla alerji yapmayan menekşe çiçeğini alerjisi olanlar dahi rahatlıkla yetiştirebilir.

Son olarak menekşeler dışında evinizde Kaktüs Çeşitleri ve Sukulent Türleri yetiştirmeyi düşünüyorsanız; özellikleri ve bakımına dair püf noktalardan oluşan makalemizi incelemek için başlıkların üzerine tıklayabilirsiniz.

En Güzel Menekşe Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞