BitkiBalik.Com

Moli Balığı (Poecilia)

04.10.2020
1.924
Moli Balığı (Poecilia)

Moli balığı, gezegenimizdeki en havalı akvaryum balıklarından biridir. Bu balıklar lepistes ve platiler gibi canlı doğuran türlerindendir. Moli balıklarını böylesine popüler hale getiren detay farklı renk ve biçiminde varyantlarının olmasıdır. Siyah, portakal, sarı, beyaz ve balon moli gibi birçok varyetesi bulunmaktadır. Huzurlu tutumları, göz alıcı renklere sahip gövdeleri ile bütünleşince dünya çapında bir üne sahip olmuşlardır. Avrupa’ dan, Asya kıtasına kadar dünyanın hemen her yerindeki evcil hayvan mağazalarında bu canlılara rastlamanız kuvvetle muhtemeldir. Bu yazımızda Moli balığı özellikleri ve moli balığı bakımı konusunu mercek altına alacak, habitatı, özellikleri, bakımı ve üretimi konusundaki detayları inceleyeceğiz.

Habitatı

Moli balığı, Güney ve Orta Amerika kökenli küçük boyutlu tropikal bir balıktır. Tipik olarak tatlı su kaynaklarında ve akıntılarında bulunurlar. Fakat tatlı su akıntılarının denizle buluştuğu acı su kaynaklarında veya bataklıklarında da yaşadıkları bilinmektedir. Vahşi doğada tatlı su ve tatlı su dışındaki yaşam alanları göz önüne alındığında yaşam alanlarının değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Çoğunlukla nehirlerin ve akarsuların sığ bölgelerinde bulunurlar. Ancak acı su kaynakları ile yüksek hidrojen sülfür seviyeleri dahil olmak üzere çok çeşitli su şartlarına adapte olabilirler.

"<yoastmark

Sfenks Moli balıklarına Meksika ve Kolombiya sularında rastlanırken, Yelkenli Moli; Carolina, Virginia, Texas ve Florida eyaletinde acı su kanallarında bulunabilir. Yucatan Moli ise sadece Meksika yarımadası ve Yucatan’da görülebilir. Moli balığı üreme alanları daha çok bitkilerin yoğun olduğu korunaklı alanlardır. Bu şekilde bitkileri hem barınak olarak kullanırlar hem de üreme esnasında yavrularını tehlikelerden uzak bir alanda dünya ya getirirler.

Moli Balığı Özellikleri

Moli Balıkları, bilimsel olarak “Poecilia” olarak ana bir familyanın adıyla tanınmaktadır. Görünüm olarak moli balıkları yanlardan biraz düzleştirilmiş gibi görünen uzun bir gövdeye sahiptir. Gözleri diğer canlı doğuranlara göre daha iri, ağızları yukarı yönlü nispeten büyük bir yapıya sahiptir. Renkleri varyantlarına göre değişkenlik göstermektedir. Referans örneklere bakıldığında esaret altında üretilenler gibi ışıltı ve vücut lekelerine rastlanmaz. Örneğin Siya Moli balığı referans örneği sadece kömür siyahı bir renge rahiptir.

Moli Varyeteleri

Moli Varyeteleri

Erkek moli balığı yaklaşık 5 ila 6 cm. uzunluğa sahip olurken, dişi en fazla 8-10 cm. uzunluğunda bir boyuta sahip olmaktadır. Moli balıklarının renkleri yavru formundayken bile belli olacaktır. Lakin yüzgeçlerinin tüm güzelliğini ve tam boyutunu yaklaşık 2 yaşına ulaştığında gösterecektir. Moli balığı fiyatları konusunda fahiş fiyat tedirginliğiniz varsa bunları unutun. Çünkü moli balığı fiyatları genellikle plati ve diğer canlı doğuranlarla orantılı şekildedir. Moli balığı fiyatlarını belirleyen ana etken ise varyetesi ve üretim zorluğu olacaktır. Moli balığı türleri araştırıldığında çok sayıda moli varyetesinin olduğu anlaşılacaktır. Aralarındaki temel farklar renkler ve desenler olsa da, boyut ile şekil farklılıkları da olabilir.

Bilinen Moli Balığı Türleri:

 • Black Molly
 • Balloon Molly
 • Black Lyretail Molly
 • Black Sailfin Molly
 • Marble Lyretail Molly
 • Harlequin Sailfin Molly
 • Golden Sailfin Molly
 • Gold Dust Molly
 • Platinum Lyretail Molly
 • Dalmation Molly
 • Gold Doubloon Molly

Uygun Tank Koşulları ve Tank Arkadaşları

Moli balıkları oldukça hareketli, nadiren agresif olan uyumlu türler arasındadır. Karma tropikal bir akvaryum kurulumu yapılacaksa benzer büyüklükteki balıkları bir arada tutmak tank içerisindeki huzuru kalıcı hale getirecektir. Böylelikle küçük balıklar yem olmaktan kurtulacaktır. Ayrıca tank içerisinde doğabilecek yavrular için güvenli saklanma alanları oluşturmak amacıyla doğal bitkilerden oluşan bir tank dekorasyonu sağlamanız faydalı olacaktır. Moli balıkları aynı tank ortamını, çoğunlukla lepistes, kılıçkuyruk, tetra, plati, gurami ve vatoz balığı türleri ile sorunsuz bir şekilde paylaşabilir.

Örnek Tank Arkadaşları

Örnek Tank Arkadaşları

Akvaryum içerisindeki pH seviyesinin 6.5 – 8.0 aralığında olması, sıcaklığın 25 – 27 °C dolaylarında olmasını tercih ederler. Diğer narin balık türlerinde olduğu gibi ani sıcaklık değişimine karşı hassastırlar. Bazı kaynaklarda vahşi doğada acı ve tuzlu su kaynaklarında da yaşayabildiklerinden, tuzlu suya ihtiyaçlarının olduğu yönünde yanlış bir bilgilendirme yapılmaktadır. Günümüzde akvaryumcularda rastladığımız moli balıklarının birt çoğu tatlı su akvaryumlarında üreyen ataların torunlarıdır. Akvaryumlarına yalnızca hijyen ve hastalıklarda destekleyici olması açısından zaman zaman belirli miktarda tuz eklenmesi dışında, günlük yaşantılarında tuza ihtiyaç duymazlar.

Moli Balığı Nasıl Beslenir?

Doğal ortamlarında küçük omurgasızlar, böcekler ve larvalarıyla ama esas olarak algler ve yumuşak dokulu bitkiler ile beslenirler. Akvaryum ortamında oluşan algler diyetlerinin büyük bir parçasını oluşturacaktır. Dudak yapıları yüzeyde oluşan algleri sıyırmak üzere evrilmiştir. Zaman zaman akvaryumunuzdaki mossları tırtıkladıklarını görebilirsiniz fakat ciddi bir zarar veremezler. Akvaryumun çeşitli yerlerinde tırtıklama olarak tabir edeceğimiz arayışlarla beslenmeye çalışırken istenmeyen yosun oluşumun önlenmesine büyük katkı sunarlar.

Pul Yem

Pul Yem

Moli balıklarının beslenemesi tank içindeki algler dışında canlı doğuranlara yönelik üretilen kuru yemlerle, pul ve granül yapıdaki yemler kullanılarak sağlanabilir. Kuru yemlerin dışında haftada bir ya da iki kez canlı yem verilmesi protein desteği sağlayacaktır. Canlı yemin temizliği hususunda çekinceleriniz varsa dondurulmuş sivrisinek larvası gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Beslenme diyeti olarak bir program oluşturulması söz konusu ise; sabah protein ağırlıklı, akşam bitkisel ağırlıklı yemleme yapılabilir. Diyetlerinin bir parçası olarak haftanın belirli  günlerinde sebzeler ile ev yapımı bitkisel balık yemi sağlamanız da mümkün olacaktır.Sebze öğününde balıklarınıza haşlanmış ıspanak, bezelye ve marul verebilirsiniz.

Moli Cinsiyet Ayrımı

Moli Cinsiyet Ayrımı

Moli Balığı Cinsiyet Ayrımı

Moli balığı cinsiyet ayrımı oldukça basittir. Moli balığı erkek dişi ayrımında, erkek balığın “Gonopodyum” tüpünü içeren anal yüzgeci daha sivri bir görünüme sahiptir. Dişi molinin yüzgeci ise daha kısa, üçgen ve oval arası bir şekildedir. Ayrıca moli balığı cinsiyet ayrımı yapılırken dişi balığın erkek balıktan daha büyük yapıda oval-yuvarlak bir karın yapısına sahip olduğu görülecektir.

Moli Balığı Üretimi

Moli balıkları canlı doğuran balıklar grubuna dahildir. Yani yumurtaları vücutlarında gelişir ve gelişim sonrasında serbest olarak canlı şekilde doğarlar.Esaret altında en kolay üreyen balıklardan biridir. Düzenli olarak çiftleşme iç güdüsüyle hareket ederler. Erkeklerin çoğunlukla dişilerin peşinde tatlı bir kovalamaca sahnelediklerini görürsünüz. Moli balığı üreme davranışında erkek balık çiftleşme iç güdüsüyle hareket ederek, dişi balığın peşinde bitmeyecek gibi görünen enerjisiyle kovalamacasını sürdürür. Üremeye hazır olan dişi bu kovalamaca esnasında erkeğin yumurtaları döllemesine izin verir. Dişi moliler üreme iç güdüleri dolayısıyla çiftleşmek için en büyük erkeği seçer.

Moli Yavruları

Moli Yavruları

Moli Balığı Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Öncelikli belirti olarak dişi molinin karnı normalden farklı bir şekilde şişecektir. Karnındaki şişlik belirgin bir hal alacak zamanla bir bakışta diğer balıklardan ayırt edilebilmesini sağlayacaktır. Karnı şişen ve doğumu yaklaşan hamile moli balığında yeme karşı ilgisizlik görülebilir.

"Hamile

Moli Balığı Ne Zaman Doğurur?

Döllenen yumurtların gelişmesi ve yavruların serbest kalması 35 ile 45 gün sürer. Dişiler ortalama 30 ile 40 arası yavru dünyaya getirir. Dişi moli balıkları büyük boyutlara ulaştığında yaklaşık 100 adet yavru doğurabilir.

Moli balığı doğum belirtileri gösterdiğinde zeminde ya da akvaryum yüzeyinde saklanma iç güdüsüyle hareket edebilir. Yeme karşı iştahsızlık sürerken, dişi balığın karnındaki şişliğin daha gergin bir hal aldığı görülebilir. Ayrıca hamile moli balığının boğum belirtileri arasında üreme organı olan gonopodyum bölgesinde görülen bir açılma söz konusu olabilir. Bu aşamadan sonra akvaryum dikkatli bir şekilde gözlemlenmelidir. Eğer akvaryum içerisinde dolaşan minik bir moli balığı yavrusu görürseniz, dişiyi hızlıca ayrı bir tanka ya da yavruluğa ayırabilirsiniz.

Moli Balıklarında Yavru Bakımı

Yavru balıklar karınlarında kese ile doğar. Bu kese onların ilk 24-48 saat aralığında beslenmesi açısında yeterli olacaktır. Fakat kese kaybolduktan sonra yavruların ilk besin ihtiyacı oluşacaktır. Bu aşamada moli balığı yavrusuna ilk öğün olarak protein oranı oldukça yüksek ve besleyici olan canlı artemia verilebilir. Canlı artemia boyutu ve besin içeriği ile yavru gelişiminde son derece etkilidir. Ayrıca yetişkin balıklara verdiğiniz kuru yemleri toz haline getirerek ya da yavru balıklar için üretilen kuru yemleri kullanarak yavruların beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Yavru Moli Balıkları

Yavru Moli Balıkları

Yavru balıkların gelişiminde bir-iki öğünle sınırlı kalınmamasını tavsiye ediyoruz. Zaman kısıtınız yok ise balıklarınıza günde 3-4 öğün olacak şekilde az ve sık yemleme yapmanız daha etkin bir beslenme sağlayacaktır. Öğün sıklaştırarak yapılan beslenme diyetinde dikkat edilmesi gereken husus, birkaç dakika içersinde tüketebilecekleri kadar yemleme yapmaktır. Fazla yem vermek balıklarınızın daha iyi beslendiği anlamına gelmez. Artık yem oluşması akvaryum suyunun bozulmasına neden olacaktır. Ayrıca yavrular ayrı bir tank içerisinde bulunuyor ise haftalık %30 su değişimi yapılması, gelişim üzerinde olumlu bir etki oluştururken, diğer taraftan akvaryum içerisindeki organik atıkların uzaklaştırılmasını sağlar.

 • Balık yemi çeşitleri ve özellikleri konulu makalemizi incelemek için tıklayınız.
 • Akvaryumda olması gereken sağlıklı su değerleri konusunda daha detaylı bilgilerin yer aldığı makalemiz için tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞