BitkiBalik.Com

Mücevher Balığı

16.08.2021
Mücevher Balığı

Anavatanı Afrika olan Mücevher Balığı ülkemizde çok bilinen balık türlerindendir. Akvaryum severlerin akvaryumları için sıklıkla tercih ettiği balıklardandır. Çok eskiden beri bilinen popüler balık türleri arasındadır. Estetik görünüme sahip olmasından dolayı akvaryumları çok şık ve güzel gösterir.

Mücevher balıkları akvaristler tarafından fazlasıyla merak edilen balık türlerinden biridir. Çarpıcı desenleri ve renkleriyle genellikle akvaryumlarda görmeye alışık olduğumuz balıklar aslında okyanuslarda, denizlerde ve tatlı sularda yaşarlar.

Bu yazımızda tatlı su canlıları arasında göz alıcı renkleriyle oldukça popüler bir tür olan mücevher ciklet balığının bakımı ve özellikleri konusunu ele alacağız.

Mücevher Ciklet Görünümü ve Özellikleri

Mücevher Ciklet Görünümü ve Özellikleri

Mücevher Balığı Özellikleri

Bilimsel adı Hemichromis guttatus olan mücevher ciklet Afrika’nın batısındaki sığ nehir boylarında, nehirlerin oluşturduğu sığ göller ile bataklıklarda yaşamaktadır. Doğal yaşam alanlarında kendilerinden küçük olan avlayabilecekleri balıklarla, omurgasızlarla ve böceklerle beslenirler.

Yumuşamış bitkisel besinleri tükettikleri de düşünülmektedir. En fazla 15 cm. boya kadar büyüyen mücevher balıklarının kırmızı tonlarındaki rengi ve gövdesi üzerindeki parlak renk bezelenmiş görüntüsü cezbedicidir.

Hemichromis guttatus Özellikleri

Hemichromis guttatus Özellikleri

Mücevher balıklarının genel özellikleri şunlardır:

  • Sakin bir balık olmadığı gibi çok agresif de değildir. Orta saldırganlık derecesine sahiptir.
  • Doğal yaşam alanlarında küçük balıkları yiyerek beslenmesini sağlar.
  • Etçil olmalarının yanı sıra otçul olarak da beslenebilirler. Hepçil olmalarından dolayı doğal ortamlarda rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler.
  • Güzel görüntüleri insanlar tarafından çok beğeni toplamasına neden olurken, büyük balıkların dikkatini anında çekerler. Böyle olunca avlanılarak yenilme riskini artırır.
  • Küçük boyutlu akvaryumda beslendiklerinde, bölgeci davranışları nedeniyle diğer balıklarla pek anlaşamazlar.
  • Bitkileri pek sevmezler ve akvaryum içindeki yeşillikleri yok etmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.
Mücevher Ciklet Yumurtlama

Mücevher Ciklet Yumurtlama

Mücevher Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Mücevher ciklet balıkları sakin bir akvaryum ortamını tercih eden canlılardır. Üreme dönemleri dışında uysal davranışlar sergileyen mücevher cikletlerin saldırgan olmayan türlerle birlikte beslenmesi önerilmektedir. Akvaryum sıcaklığının 24-27 °C aralığında olması, pH değerlerinin 7.0-8.0 değerlerinde tutulması uygun olacaktır.

Kumu ve zemini kazma eğilimi gösteren yapılarından dolayı bitki akvaryumlarında bakılmamaları gerekir. Bulundukları akvaryuma bitki ekilmek isteniyorsa kayaya sabitlenmeli veya saksı içerisinde eklenmelidir. Tankınızı bitkiler dışında akvaryuma uygun olan ağaç kökü gibi doğal ürünlerle dekore edebilirsiniz.

Erkek Dişi Ayrımı

Erkek Dişi Ayrımı

Mücevher Balığı Cinsiyet Ayrımı

Ülkemizde çok bilinen bir balık olsa da yetiştiriciler tarafından üzerinde çeşitli araştırmalar ve incelemeler yapılmış olsa da Mücevher balığı dişi erkek ayrımı zor bir meseledir. Genellikle dışarıdan bakıldığında diğer balık türlerinin cinsiyetini anlamak kolaydır.

Rengi, boyu, parlaklığı veya buna benzer özelliklerinde bariz farklılıklar olur ve deneyimli bir yetiştirici ilk bakışta cinsiyeti anlar. Fakat durum mücevher cikletlerde bu kadar kolay değildir. Dışarıdan bakınca ayırt edici bir özellikleri yoktur. Hangisi dişi hangisi erkek bilmek için çok dikkatli olmak gerekir. Balık konusunda uzman olanlar ayırt etmek için bazı ipuçları verirler. Verilen ipuçları arasında renk ve yapı farklılıkları vardır.

  • Erkeklerinin renkleri daha parlaktır. Aynı zamanda renkleri kırmızının biraz daha koyusudur.
  • Dişilerinin renkleri daha soluktur. Biraz daha küçük yapıya sahiptirler.
Mücevher Balığı Yumurtası

Mücevher Balığı Yumurtası

Mücevher Ciklet Balığı Üretimi

Üretim yapmak ve eş tutmuş bir çifte sahip olmak istiyorsanız balıklarınızın eş seçimi yapmasına olanak vermelisiniz. Erkek balıkların olduğu akvaryuma 6 veya 7 tane dişi balık konularak üremeleri beklenmelidir. Eşini bulan mücevher erkeği diğer balıklara ve canlılara karşı saldırgan olabilir. Bu nedenle eş tutan çiftiniz dışındaki balıkları akvaryumdan ayırmanız uygun olacaktır.

Üreyecek olan mücevher ciklet çifti kendine ücra bir yer bulur. Buldukları yerin tehlikeden uzak olmasını isterler. Şayet bir tehlike hissederse yumurtalarını alarak o bölgeden uzaklaşır. Yumurtaları dişi ve erkek birlikte korurlar. Üreme dönemine giren balıkların pullarının rengi değişir.

Akvaryumda bu canlıları besleyen akvaristler üreme döneminde mücevher balığı renk değişimini anlayabilirler. Bölgesini belirleyen ve üremeye hazır olan erkek balığın rengi giderek kızaracak gövdesi poyunca uzanan parlak noktalar göz alıcı bir tona ulaşacaktır.

Mücevher Balığı Üretimi

Mücevher Balığı Üretimi

Mücevher gibi nadide bir canlının dişileri, akvaryum balıkları arasında yavrularına en iyi bakan türdür. Öylesine ilgilidir ki beslenme zamanlarında verilen yemlerden büyük olanlarını parçalar ve yavrularına verir. Bazı balıkların yaptığının aksine yavrularını yemek yerine korumaktadır.

Erkek ve dişi yuvalarını sahiplenirler. Özellikle yumurta döktükleri yuvalarını daha dikkatli korurlar. Yumurta döktükleri zaman akvaryumdaki diğer balıklara karşı fazlasıyla agresif olabilirler.

Üremelerinin olumlu etkilenmesi için balıkların ihtiyaçlarına uygun olarak kaliteli kuru yemler ve canlı yemlerle beslenmesi doğru olur. Canlı yemler hakkında yeterli bilgi birimine sahip değilseniz, akvaryum balıklarının beslenmesinde kullanılan “Balık Yemi Çeşitleri” hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

Yavruların Bakımı

Yavruların Bakımı

Mücevher Balığı Yumurtlaması

Balıkların büyük çoğunluğu yumurtlayarak çoğalırlar. Mücevher balıkları da diğer amerikan cikletleri gibi yumurta ile ürer. Mücevher ciklet yumurtlama anı çok etkileyicidir. Dişi balık düz yumurta dökerek ürer. Yüzlerce yumurtayı 3 hafta gibi kısa sürede verebilir. Bir yıl içinde çok sayıda yavrusu olabilir. Çok fazla yavruladığı için neslinin tükenmesi gibi bir risk yoktur.

Eş tutmuş bir çifte sahipseniz, üreme belirtileri gösterdiklerinde yumurtlama süreci gerçekleşene dek akvaryuma müdahale etmemelisiniz. Akvaryuma yaptığınız her müdahale balıklarınızı strese sokacaktır. Ayrıca balıklarınız yumurtladıktan sonra yavrularınıza sağlıklı bir şekilde yumurtadan çıkmasını desteklemek amacıyla akvaryumdaki su değişimini bir süre ertelemelisiniz.

Çünkü yumurtalarda bozulma, mantarlaşma gibi sorunların engellenmesi için akvaryumdaki sağlıklı su değerlerinin korunması son derece önemlidir. Bu süreçte akvaryumdaki canlıların beslenmesinde dikkatli olunmalı, abartılı yemleme yapılmamalıdır.

Mücevher Balığı Yavruları Ne Kadar Zamanda Büyür

Mücevher Balığı Yavruları Ne Kadar Zamanda Büyür?

Mücevher Balığı Yavruların Bakımı

Yavrular 4 ila 5 gün içerisinde yumurtadan çıkar ve zeminin üzerine doğru uzanırlar. Kumda uzanan minik yavrular boyutları dolayısıyla seçilemeyebilir. Bu aşamada yumurtalar kayboldu diye tedirgin olmanıza gerek yok. Ebevenler kısa süre içerisinde yavrulara yüzme ve beslenme konusunda eğitim verecektir.

Yavrularınız yumurtadan çıktıktan sonra serbest yüzüşe geçtiklerinde erkek balığı akvaryumdan ayırmak gerekebilir. Çünkü yumurtaların havalandırılması konusundaki meşguliyeti sona eren erkeğiniz tekrar üremek amacıyla dişi balığı ve yavruları rahatsız edebilir.

Peki, Mücevher balığı yavruları ne kadar zamanda büyür? Yavruların beslenmesi konusunda vereceğimniz protein ağırlıklı yemler besleyici olacaktır. Dişi balık vereceğiniz yemlerden birkaçını kendisi için tükettikten sonra diğer yemleri parçalamak suretiyle ufaltarak yavrularına verecektir.

Bu süreçte artemia çıkarma şansınız varsa yavrularınız için gün aşırı artemia ikramları oldukça besleyicidir. Yavrular ortalama 20 günlük olduklarına kendi başlarının çaresine bakabilecek büyüklüğe ulaşacaktır. 20 günlük sürenin ardından yavruları ayrı bir tanka alarak büyütebilirsiniz.

Mücevher Ciklet Yavruları

Mücevher Ciklet Yavruları

Mücevher Balığı Fiyatları

Yeni balık beslemeye başlayanlar bu canlılara karşı ilgi gösterdiklerinde öncelikle mücevher ciklet fiyatları hakkında bilgi edinmek isterler. Mücevher balığı fiyatları 40-50 liralardan başlamaktadır. Eş tutmaya ve üremeye hazır balıkların fiyatları ise 100 lira üzerinde seyretmektedir.

Mücevher Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Mücevherler, ciklet balıkları familyasının diğer üyeleri gibi sosyal, bölgeci ve üreme zamanlarında aktif canlılardır. Dolayısıyla av olmayacakları veya avlayamayacakları barışçıl türlerle birlikte beslenmeleri önerilir.

Sarı prenses, mavi prenses ciklet balığı gibi malawi türleri ile beslenebilirler. Barışçıl orta amerika cikletleriyle de anlaşmaları mümkündür. Ayrıca lelupi (limon ciklet), calvus, Neolamprologus brevis (Salyangoz Balığı) gibi tanganyika cikletleriyle birlikte beslenebilirler.

Neolamprologus brevis, namı diğer Salyangoz Balığı özellikleri ve akvaryumda bakımı konusunda detaylı bilgilere yer verdiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Mücevher Balığı Fotoğrafları

Son olarak akvaryumunuzdaki su değerlerinin oturmasını sağlamak veya oturmuş bir tanka sahipseniz su değerlerindeki bozulmalar balıklarınızın sağlığını olumsuz etkilediğinden değerleri stabil tutmak istersiniz. “Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler” konulu makalemizi inceleyerek sağlıklı su değerlerinin korunması konusunda bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞