BitkiBalik.Com

Neon Tetra Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Neon Tetra Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Neon tetra akvaryumu nasıl olmalıdır? Sorusu kırmızı ve mavi tonlarının en güzel en fosforlu haliyle üzerinde sergilendiği neon tetra balıklarını beslemek isteyenler için fazlasıyla merak konusudur. Balıkların yaşam ortamları türlerine göre değişiklik arz eder. Balıkların bir kısmı kendi türleri ile birlikte aynı akvaryumda yaşayamazken, bazıları her türlü akvaryum balığıyla yaşayabilir.

Akvaryumlar hazırlanırken balık türlerinin sağlıklı yaşayabilmeleri için ihtiyaç duydukları şartlar dikkate alınmalıdır. Bu şartlar balıkların cinsine ve türüne göre farklılık gösterebilir. Göz alıcı renklerinin yanı sıra barışçıl davranışlarıyla da sevilen neon tetra balıkları için uygun akvaryum ortamının sağlanması; huzurlu ve rengarenk neon sürülerin ahenkli hareketlerini izleme keyfi sunar.

Doğru bilgiler doğrultusunda oluşturulan akvaryumlarda beslenen balıkların daha sağlıklı ve uzun ömürleri olur. Bu yazımızda neon tetra balığı beslemeyi düşünenler için neon tetra akvaryumu nasıl olmalı? Sorusunu neon tetra akvaryumunda ihtiyaç duyulan şartları ve merak edilen tüm püf noktaları da kapsayacak şekilde yanıtlamaya çalışacağız.

Neon Tetra Akvaryumunda Olması Gereken Şartlar

Neon Tetra Akvaryumu içerisinde balıkların sürü olarak beslenmesi veya en az dört tane balık olacak şekilde bakılması önerilir. Genel olarak canlı doğuran türleri ve lepisteler ile çok iyi anlaşırlar. Akvaryumunda olması iyi olacak diğer balıklar; Melek, discus moli, plati, kardinal neon, kırmızı burun tetra, rasbora, kılıçkuyruk olarak çeşitlendirilebilir.

Suyunun sıcaklığı 24 ile 27 derece arasında olmalı, pH seviyesi 6,5 ile 7,5 arasında tutulmalıdır. Akvaryumun suyu canlı yoğunluğuna bağlı olarak haftada bir kısmi olarak değiştirilmelidir. Kaya ve taş gibi sert aksesuarlar suyu sertleştireceğinden tercih edilmemelidir.

Neon Tetra Yem Tavsiyesi

Neon Tetra Yem Tavsiyesi

Mangrow kökü, kuru yapraklar pH seviyesine olumlu katkılarının yanı sıra güzel suya hafif bir kahverengilik katmak isteyenler için güzel aksesuarlardır. Akvaryum, balık sayısına yeterli olacak şekilde büyük bir hacme sahip olmalıdır. Işıklandırma yüksek olmamalıdır. Loş ortamı daha çok severler. Ayrıca, bitki akvaryumlarında beslenen neon tetra sürüleri harika bir görsel oluştururlar.

Neon Tetra Yem Tavsiyesi

Balıkların ne yediği, ne kadar yediği önemlidir. Balık satın alınmadan önce beslenmesi konusunda tavsiyeler alınmalıdır. Balıkları sağlıklı ve doğru beslemek amacıyla yem satın almadan önce neon tetra yem tavsiyesi edinilmelidir. Satıcı veya veterinerden alınan tavsiyeler ile yapacağınız çevrimiçi araştırmalar doğrultusunda hareket edildiğinde doğru yem seçimi yapılacaktır.

Balıkların bazıları sadece etçil, bazıları sadece otçul, bazıları ise hepçil beslenmektedir. neon tetra balıkları protein ağırlıklı beslenen balık türleri arasında yer alsa da yem konusunda seçici değillerdir. Yemin ağızlarına sığacak büyüklükte olması önemlidir. Ağızlarına sığacak pek çok çeşit yemi yerler. Sabah akşam olmak üzere günde iki kere yem verilmelidir.

Neon Tetra Balığı İle Uyumlu Türler

Neon Tetra Balığı İle Uyumlu Türler

Yem olarak granül yemler ve kuru pul yemler doğru seçim olacaktır. Neon tetraların devamlı protein ağırlıklı yem yemeleri doğru değildir. Kabızlık ve bazı sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir.

Protein ve bitkisel yemler dengelenmelidir. Sabahları protein ağırlıklı yemler verilebilir. Akşam ise bitki ağırlıklı yemlerle beslemek daha ideal olanıdır. Normalde kuru balık yemleri kullanılabilir. Fakat balıkların sağlığı açısından haftada bir veya iki kere canlı yem verilebilir.

Camlı yemler arasında kan kurdu, artemia veya su piresinin verilmesi doğru olacaktır. Beslenme öğünlerinde balıkların tüketeceği kadar yemin verilmesi önemlidir. Fazlası zararlı olabilir.

Bitkili Neon Tetra Akvaryumu

Bitkili Neon Tetra Akvaryumu

Neon Tetra Balığı İle Uyumlu Türler

Neon tetra hangi balıklarla birlikte beslenebilir? Saklanmadan, rahat bir şekilde yüzebilmesi için neon tetra balığı ile uyumlu türler ile aynı akvaryumda olmalıdır. Kendi türleriyle uyumlu olan balıklarla bir araya gelen neon tetra balığının yüzüşü bile değişir. neon tetra balığı ile uyumlu olan balık türleri;

 • Ember Tetra
 • Kardinal Neon Tetra
 • Kardinal Tetra
 • Kırmızı Burun Tetra
 • Transgenetik Tetra
 • Hayalet Karides
 • Vatoz balığı
 • Çöpçü balığı
 • Lepistes
 • Moli balığı
 • Guramiler ve saldırgan olmayan küçük balık türleri doğru bir seçim olabilir.

Neon Tetra Üretimi

Özetle üretim konusundan bahsedersek neon tetra akvaryumunda üretim yapılması oldukça zahmetlidir. Üretimi gerçekleştirebilmek için mangrow kökü gibi unsurların yer aldığı uygun bir ortam hazırlanmalıdır. Sadece mangrow kökü uygun ortamı oluşturmak için yeterli değildir. Suyunun humik asit bakımından zengin olması gerekir.

Suyun PH seviyesinin 6.5 PH seviyesinde olması gerekir. Suyun sıcaklığı ise 24 derecede olmalıdır. Her yaştaki Neon Tetra balıkları aynı üreme yeteneğine sahip değillerdir. Üreme yaşını doldurmuş olanlardan daha fazla verim elde edilir.

Neon Tetra Balığı Sürüsü

Neon Tetra Balığı Sürüsü

Yumurtlamaya hazır olan neon tetra balıkları ayrı bir akvaryuma alınır. Akvaryumda uygun koşulların sağlanmış olması önemlidir. Geniş yapraklı bitkilerin bulunması gerekli olup, uygun debi ve oksijenin sağlanabilmesi için pipo filtre kullanılması tavsiye edilir.

Yumurtlama sırasında suyun debisinin azaltılması gerekir. Yumurtlama sonrasında yavrular yumurtadan çıkıncaya kadar debi tekrar artırılır. Yavrular çıktıktan sonra debi yeniden azaltılır.

Neon Tetra Balığı Özellikleri ile akvaryumda neon tetra bakımının püf noktaları konusunda oluşturduğumuz kapsamlı makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Neon Tetra Akvaryumu Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞