BitkiBalik.Com

Neon Tetra Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Neon Tetra Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Neon tetra akvaryumu nasıl olmalıdır? Sorusu kırmızı ve mavi tonlarının en güzel en fosforlu haliyle üzerinde sergilendiği neon balıklarını beslemek isteyenler için fazlasıyla merak konusudur. Balıkların yaşam ortamları türlerine göre değişiklik arz eder. Balıkların bir kısmı kendi türleri ile birlikte aynı akvaryumda yaşayamazken, bazıları her türlü akvaryum balığıyla yaşayabilir.

Akvaryumlar hazırlanırken balık türlerinin sağlıklı yaşayabilmeleri için ihtiyaç duydukları şartlar dikkate alınmalıdır. Bu şartlar balıkların cinsine ve türüne göre farklılık gösterebilir. Göz alıcı renklerinin yanı sıra barışçıl davranışlarıyla da sevilen neon balıkları için uygun akvaryum ortamının sağlanması; huzurlu ve rengarenk neon sürülerin ahenkli hareketlerini izleme keyfi sunar.

Doğru bilgiler doğrultusunda oluşturulan akvaryumlarda beslenen balıkların daha sağlıklı ve uzun ömürleri olur. Bu yazımızda neon balıklarını beslemeyi düşünenler için neon tetra akvaryumu nasıl olmalı? Sorusunu neon akvaryumunda ihtiyaç duyulan şartları ve merak edilen tüm püf noktaları da kapsayacak şekilde yanıtlamaya çalışacağız.

Neon Tetra Yem Tavsiyesi

Neon Tetra Yem Tavsiyesi

Neon Tetra Akvaryumunda Olması Gereken Şartlar

Neon akvaryumunda balıkların tek olarak bakılmaması gerekir. En az dört tane balık olacak şekilde bakılmaları ve sürü olarak beslenmeleri önerilir. Genel olarak canlı doğuran türleri ve lepisteler ile çok iyi anlaşırlar. Akvaryumunda olması iyi olacak diğer balıklar; Melek, discus moli, plati, kardinal neon, kırmızı burun tetra, rasbora, kılıçkuyruk olarak çeşitlendirilebilir.

Suyunun sıcaklığı 24 ile 27 derece arasında olmalı, pH seviyesi 6,5 ile 7,5 arasında tutulmalıdır. Akvaryumun suyu canlı yoğunluğuna bağlı olarak haftada bir kısmi olarak değiştirilmelidir. Kaya ve taş gibi sert aksesuarlar suyu sertleştireceğinden tercih edilmemelidir.

Mangrow kökü, kuru yapraklar pH seviyesine olumlu katkılarının yanı sıra güzel suya hafif bir kahverengilik katmak isteyenler için güzel aksesuarlardır. Akvaryum, balık sayısına yeterli olacak şekilde büyük bir hacme sahip olmalıdır. Işıklandırma yüksek olmamalıdır. Loş ortamı daha çok severler. Ayrıca, bitki akvaryumlarında beslenen neon balığı sürüleri harika bir görsel oluştururlar.

Neon Tetra Balığı İle Uyumlu Türler

Neon Tetra Balığı İle Uyumlu Türler

Akvaryum Sıcaklığı ve pH Değeri

Neonlar, ılıman bir iklimde yaşarlar. Bu nedenle akvaryum sıcaklığı 22-26 derece arasında olmalıdır. pH değeri ise, 6.5-7.5 arasında olmalıdır. Bu koşulların sağlanması, neonların sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamasını sağlayacaktır.

Benzer İçerikler  Transgenetik Tetra Balığı Bakımı ve Üretimi

Akvaryum Bitkileri

Neonlar, bitkilerin olduğu ortamları severler ve bitkili akvaryumlarda daha huzurlu ve rahat hareket ederler. Bu nedenle, akvaryumunuzda bitki ekmeniz önerilir. Bitkiler hem tetraların rahat etmesine yardımcı olacak, hem de suyun kalitesini artıracaktır.

Aydınlatma Şartları

Neonlar, vahşi doğada düşük ışıkta yaşayan bir balık türüdür. Bu nedenle, akvaryumunuzun aydınlatması yeterli olmalı, ancak aşırı parlak olmamalıdır. Akvaryumunuzda kullanacağınız aydınlatmalar, neonların rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olmalıdır.

Su Kalitesi

Su kalitesi ve sağlıklı su şartları neonlar için oldukça önemlidir. Bu nedenle, akvaryumunuzun suyunun temiz ve sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Akvaryumunuzun boyutuna uygun bir filtre kullanmanız önerilir. Bu filtre, suyun kalitesini artıracak ve tetraların sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayacaktır. Ayrıca, akvaryumunuzda düzenli su değişimleri yaparak, su kalitesini korumalısınız.

Bitkili Neon Tetra Akvaryumu

Bitkili Neon Tetra Akvaryumu

Neon Tetra Yem Tavsiyesi

Balıkların ne yediği, ne kadar yediği önemlidir. Balık satın alınmadan önce beslenmesi konusunda tavsiyeler alınmalıdır. Balıkları sağlıklı ve doğru beslemek amacıyla yem satın almadan önce neon tetra yem tavsiyesi edinilmelidir. Satıcı veya veterinerden alınan tavsiyeler ile yapacağınız çevrimiçi araştırmalar doğrultusunda hareket edildiğinde doğru yem seçimi yapılacaktır.

Balıkların bazıları sadece etçil, bazıları sadece otçul, bazıları ise hepçil beslenmektedir. Neonlar, protein ağırlıklı beslenen balık türleri arasında yer alsa da yem konusunda seçici değillerdir. Yemin ağızlarına sığacak büyüklükte olması önemlidir. Ağızlarına sığacak pek çok çeşit yemi yerler. Sabah akşam olmak üzere günde iki kere yem verilmelidir.

Yem olarak granül yemler ve kuru pul yemler doğru seçim olacaktır. Neonların devamlı protein ağırlıklı yem yemeleri doğru değildir. Kabızlık ve bazı sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. Protein ve bitkisel yemler dengelenmelidir. Sabahları protein ağırlıklı yemler verilebilir. Akşam ise bitki ağırlıklı yemlerle beslemek daha ideal olanıdır. Normalde kuru balık yemleri kullanılabilir.

Benzer İçerikler  Transgenetik Tetra Balığı Bakımı ve Üretimi

Balıkların sağlıklı gelişimini desteklemek ve bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmek için haftada bir veya iki kere canlı yem verilebilir. Canlı yem olarak tubifex, kan kurdu, artemia ve su piresi ikram edilebilir.  Beslenme öğünlerinde balıkların tüketeceği kadar yemin verilmesi önemlidir. Fazlası zararlı olabilir.

Neon Tetra Balığı Sürüsü

Neon Tetra Balığı Sürüsü

Neon Tetra Balığı İle Uyumlu Türler

Neon tetra hangi balıklarla birlikte beslenebilir? Neonların saklanmadan, rahat bir şekilde yüzebilmesi için uyumlu türler ile birlikte beslenmesi önerilir. Neon tetra balığı ile uyumlu olan balık türleri;

 • Ember Tetra
 • Kardinal Neon Tetra
 • Kardinal Tetra
 • Kırmızı Burun Tetra
 • Transgenetik Tetra
 • Hayalet Karides
 • Vatoz balığı
 • Çöpçü balığı
 • Lepistes
 • Moli balığı
 • Guramiler ve saldırgan olmayan küçük balık türleri doğru bir seçim olabilir.

 

Sonuç olarak, neonların sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşaması için, akvaryumunuzun boyutu, sıcaklığı, pH değeri, bitkiler, aydınlatma ve su kalitesine özen göstermelisiniz. Bu faktörleri dikkate alarak, neonlarınızın sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesini sağlayabilirsiniz. Yazımızın devamında, Neon Tetra Balığı Özellikleri ve Bakımı konusunda detaylı bilgilerle oluşturduğumuz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Neon Tetra Akvaryumu Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞