BitkiBalik.Com

Neon Tetra Balığı (Paracheirodon innesi)

Neon Tetra Balığı (Paracheirodon innesi)

Neon tetra balığı akvaryum balıkları arasında akvaryumlarında en çok aranan popüler tatlı su canlılarından biridir. Küçük boyutlu bir yapıya sahip olsalar da en güzel akvaryum balıklarından biri olarak değerlendirilir. Doğal görünüme sahip akvaryumlarda, karışık tropikal balıklardan oluşan akvaryumlarda tercih edilen neon tetra balığı genellikle sürü olarak beslenirler.

Akvaryumda göz alıcı renklere sahip bir sürü ile karşılaştığınızda balıkların neden bu kadar popüler olduğunu fark edersiniz. Cezbedici güzellikleriyle tüm dikkatleri üzerine toplayan neonlar, aynı zamanda uyumlu ve sakin balık türlerinden biridir. Bu özellikleri sayesinde yeni başlayanlar için ideal bir balık türü olabileceği gibi akvaryumuna renk katmak isteyenler tarafından da tercih edilebilirler.

Habitatı ve Neon Tetra Özellikleri

Bilinen adıyla Neon balığı, amazon havzasının Peru’ ya uzanan nehir kollarında yaşarlar. Bilimsel adları “Paracheirodon innesi” olarak tanımlanmıştır. Doğal ortamlarında sürüler halinde hareket eden bu balıkların, zaman zaman yüzbinlere ulaşan rakamlarda sürüler oluşturduğu gözlemlenmiştir.

Sürülerin kalabalıklaştığı asıl dönemler üreme dönemleridir. Üreme dönemlerinde sayıları öylesine çoğalır ki sudaki görüş oranının fazla olduğu dönemlerde görsel bir cümbüş oluştururlar.

Neon Teta Balığı

Neon Teta Balığı

Balığın amazon havzasının dışında popülerleşmesine yerli bölge halkları vesile olmuştur. Yerli halk ve çocuklar tarafından amazon nehrinden yakalan balıklar, para ya da kıyafet gibi cüzi karşılıklarla marketlere ve balık satıcılarına verilmektedir. Bu şekilde ithalatı yapılan neon tetra balıkları zamanla tüm dünyada popüler bir tatlı su balığı haline gelmiştir.

Neon tetra balığı cinsiyet ayrımı yapılırken kesin sonuç veren bariz bir fark bulunmamaktadır. Balıkların gözlemlenmesi cinsiyet tespiti konusunda tahminde bulunmanızı sağlayabilir. Üreme dönemine giren balıkların bulunduğu akvaryumda neon tetra balığı cinsiyet ayrımı için tahminde bulunmanız daha kolaydır. Çünkü üreme döneminde yumurtlayacak dişilerin karnı şişerek gözle görülür hale gelecektir.

Doğal Ortamda Tetra Avındaki Yerli İnsan

Doğal Ortamda Tetra Avındaki Yerli İnsan

Küçük yapılı olan neon tetra balığı 3-4 cm. boyutlarına ulaşabilir. Akvaryum yetiştiriciliğinde ise akvaryumlardaki şartlara bağlı olarak ortalama 2 cm. uzunluğa sahip olurlar. Bu balıklar doğal ortamları olan amazon havzasında düşük mineralli sularda yaşarlar. Nehirler çoğunlukla yağmur sularıyla beslenir.

Kuyrukları şeffaf ve renksiz olan balıkların baş bölgesinden anüs bölgesine kadar gümüşi bir renk uzantısı, karının arka kısmından kuyruğa kadar parlak bir kırmızı şerit bulunmaktadır. Başlarından sırt yüzgecinin arkasına kadar uzanan mavi şeritle birlikte çarpıcı bir renk kombinasyonuna sahiptirler.

Neon tetra balığı kaç TL dir? Neon tetra fiyatları konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Yaygın olarak üretilen ve oldukça sevilen balık türleri arasında bulunmaları nedeniyle canlı doğuran balıklar gibi neon tetra fiyatları da çok yüksek seyretmemektedir. Neon tetra balığı fiyatları ortalama 10 liradan başlamaktadır.

Neon Tetra ve Lepistes Birlikte Beslenir mi

Neon Tetra ve Lepistes Birlikte Beslenir mi

Neon Tetra Akvaryumu Nasıl Olmalı? İdeal Tank Koşulları Nasıl Sağlanır?

Neon tetra balığı başta da belirttiğimiz gibi uyumlu türlerle karma akvaryumlarda beslenebileceği gibi tek tür olarak da beslenebilen balık türlerindendir. Doğal ortamlarındaki yapıları ve içgüdüleri gereği sürü halinde hareket etme yeteneğine sahip bu balıkların tek bakılması önerilmemektedir.

Neon tetra akvaryum kurulumu yapılırken en az dört adet balıktan oluşan grupların oluşturulması daha uygun olur. İdeal tank arkadaşları av olmayacakları büyüklükteki sakin yapılı türler olabilir. Lepistes, moli, kılıçkuyruk gibi canlı doğuran türleri ile rasbora, kardinal tetra gibi türleri uyumlu tank arkadaşlarına örnek gösterilebilir.

Neon Tetra Akvaryumu

Neon Tetra Akvaryumu

Neon tetra kaç litre akvaryumda bakılır? Neon balığı akvaryumunun en az 40-60 litre hacime sahip olması önerilir. Neon tetra akvaryumunda, su sıcaklığının 22 ila 24 santigrat derece aralığında olması, pH seviyesinin 6.5 ile 7.5 aralığında tutulması gerekmektedir. Beslendikleri akvaryum içerisinde bitki ve moss türlerinin olması balıklarınızın daha huzurlu olmasını sağlayacaktır.

Doğal ortamları yağmur suyu vasıtasıyla taze su ile beslendiğinden, akvaryum içerisindeki popülasyona bağlı olarak iki haftada bir %20 – %30 seviyelerinde su değişimi yapılarak akvaryuma taze su eklenmesi balıklarınız için oldukça faydalıdır. Ayrıca akvaryumda balıklarınızın daha parlak ve göze çarpan bir görünüme sahip olmasını isterseniz, koyu renkli taban malzemesi kullanabilirsiniz.

Neon Tetra Hastalığı

Neon Tetra Hastalığı

Sağlık sorunları konusunda ele almak gerekirse en sık karşılaşılan neon tetra hastalığı beyaz benektir. Neon tetra hastalığı olarak beyaz benek sorununun bu denli ünlenmesindeki temel neden kontrolsüz su değişimleridir. Çünkü bu narin canlıların bünyelerinin en kırılgan olduğu husus, sudaki ani soğumalardır.

Akvaryumda su değişimi yaparken ekleyeceğiniz taze su akvaryumunuzdaki sıcaklık değerlerine göre nispeten soğuk ise, balıklarınızda beyaz benek oluşumu söz konusu olabilir. Hastalıktan korunmak amacıyla akvaryumda su değişimi yapacağınız zaman, ekleyeceğiniz taze suyun akvaryum ısısına yakın bir sıcaklık derecesine sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Beyaz benek hastalığı ile karşılaşmanız durumunda ise; erken tespit ve uygun tedavi yöntemi ile kolay atalatılabilen hastalıklar arasında olduğunu bilmelisiniz. Beyaz Benek Hastalığı önleme ve tedavi yöntemleri konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Neon Tetra Balığı Hangi Balıklarla Birlikte Yaşar?

Neon tetra balıkları kendi türleri gibi agresif olmayan barışçıl balık türleriyle birlikte beslenebilir. Neon tetra ile yaşayan balıklar: Ember, rasbora, siyah neon, kardinal neon tetra, plati, moli, lepistes, çöpçü ve vatoz balığı olarak sıralanabilir. İri balık türleri ile beslemek isterseniz, tank arkadaşı olarak belirleyeceğiniz türün dikkatli seçilmesi gerekir.

Neon balıkları av olmayacakları boyutlardaki discus, melek balığı, öpüşen gurami gibi barışçıl türlerle birlikte beslenebilir. Neon tetra ve beta balıkları bitkili ve geniş akvaryumlarda birlikte beslenebilen türlerdir.

Neon Tetra Balığı Beslenmesi

Neon tetra yem tavsiyesi olarak, protein ağırlıklı beslenmeleri gerektiğinden ancak yem konusunda seçici olmadıklarından bahsedelim. Ağızlarına sığabilecek birçok yemi severek kabul ederler. Kuru pul yemler ve granül yemlerle besleyebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün beslenmeleri yeterlidir.

Balıklarınınız sindirim sistemi sağlığı için diyetlerinde sürekli olarak yüksek proteinli yemlere ağırlık vermemeye özen gösterin. Sabah protein ağırlıklı bir öğün diyeti sunarken, akşam bitkisel katkılı bir öğün sunabilirsiniz. Ya da iki günde bir olmak üzere öğünlerinden birinde bitkisel yemler ile besleme yapabilirsiniz.

Canlı Yem Artemia

Canlı Yem Artemia

Neon tetra balığı yemi olarak, kuru yemler dışında haftada bir-iki kez canlı yem verilmesi öğünlerini destekleyici olacaktır. Canlı yem olarak kan kurdu, artemia, su piresi ikram edilebilir. Ayrıca dondurulmuş ve kurutulmuş canlı yem ürünlerini de kullanabilirsiniz. Tüm balık türlerinde olduğu gibi akvaryumda sağlıklı su değerlerini korumak ve balıklarınızın sağlıklı tutmak için tüketebilecekleri miktardan fazla yemleme yapmayın.

Neon Tetra Balığı Üretimi

Akvaryumda neon tetra üremesi ve üretim şartlarının sağlanması oldukça zahmetlidir. Üretim için mango kökü veya coco peat gibi ürünler ile humik asitçe zenginleştirilen ağartılmış suya, 24 °C ve 6,5 pH seviyesine sahip su değerlerine ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir.

Üretim için yaşını doldurmuş balıklar daha verimli olacaktır. Yumurtlamaya hazır çift belirtilen su değerleriyle oluşturulmuş tanka alınır. Akvaryum içerisinde bitki bulundurulması ve bitki seçiminde özellikle geniş yapraklı bitkilerin tercih edilmesi uygun olacaktır.

Üretim öncesinde tank içerisinde pipo filtre vasıtasıyla oksijen ve debi oluşturulması sağlanır. Yumurtlama işlemi öncesinde debi azaltılmalı, yumurtlama sonrasında yavrular yumurtadan çıkana dek artırılmalıdır. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra tekrar debi azaltılmalıdır.

Neon tetra balığı hamile olduğu nasıl anlaşılır? Neon balıkları hamile olduklarında dişi balıkların karnının şiştiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Dişi neton tetra karşıdan bakıldığında karnı yanlara doğru oval bir şişkinlik gösterir.

Bitkili Akvaryum

Bitkili Akvaryum

Yavrular ilk doğdukları anda beslenme ihtiyacı duymayacaktır. Yumurta keseleri kaybolduktan sonra yem aramaya başladıklarını görebilirsiniz. Bu aşamada kuru yem olarak ince yapılı ve kaliteli yavru yemlerini kullanabilirsiniz. Lakin yavruların beslenmesinde ise öncelikli tercih canlı yem olmalıdır.

Her ne kadar üretim konusunda genel geçer bilgiler bulunuyor olsa da, akvaryum ortamında çok fazla üretim yapılamamaktadır. Bitki bakımından zengin akvaryumlarda yavru almayı başaran hobiciler tabi ki vardır. Ancak halen, neon tetra üretimi konusunda, kesin tecrübelerle elde edilmiş bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

En Güzel Neon Tetra Balığı Fotoğrafları

Son olarak; “Akvaryum Balıklarının Beslenmesi” hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca, “Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler” konusunda detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞