BitkiBalik.Com

Neon Tetra Balığı (Paracheirodon innesi)

Neon Tetra Balığı (Paracheirodon innesi)

Neon tetra balığı, akvaryum balıkları arasında akvaryumlarında en çok aranan popüler tatlı su canlılarından biridir. Küçük boyutlu bir yapıya sahip olsalar da en güzel akvaryum balıklarından biri olarak değerlendirilir. Hatta doğal bitki akvaryumları ve karışık tropikal akvaryumların vazgeçilmez balık türleri arasındadır diyebiliriz.

Akvaryumda göz alıcı renklere sahip bir neon tetra balığı sürüsü ile karşılaştığınızda bu canlıların neden bu denli popüler olduğunu fark edersiniz. Vücutları boydan boya kırmızı ve mavinin en güzel tonlarıyla bezenmiş neon tetra balıkları akvaryumuna renk katmak isteyenler için harika bir tercih olacaktır.

Cezbedici güzellikleriyle tüm dikkatleri üzerine toplayan neonlar, aynı zamanda uyumlu ve sakin balık türlerinden biridir. Bu özellikleri sayesinde yeni başlayanlar için ideal bir balık türü olabilir. Bu yazımızda neon balığı olarak da bilinen neon tetra balığı hakkında merak edilen her şeyi bulabileceğiniz kapsamlı bir rehber oluşturmayı amaçlıyoruz.

Eğer sizde bu canlıları yakından tanımak istiyorsanız yazımızı dikkatle takip etmenizi öneriyoruz. Bu yazımızda neon tetra balığı özellikleri ve ihtiyaçlarını inceliyor olacağız. Akvaryumda neon tetra bakımı hakkında merak edilen detayları konu alırken, neon tetra üretiminin püf noktaları konusunda tüm ipuçlarını vermeye çalışacağız.

Neon Teta Balığı

Neon Teta Balığı

Neon Tetra Balığı Özellikleri

Bilinen adıyla Neon balığı, amazon havzasının Peru’ ya uzanan nehir kollarında yaşarlar. Bilimsel adları “Paracheirodon innesi” olarak tanımlanmıştır. Doğal ortamlarında sürüler halinde hareket eden bu balıkların, zaman zaman yüzbinlere ulaşan rakamlarda sürüler oluşturduğu gözlemlenmiştir. Sürülerin kalabalıklaştığı asıl dönemler üreme dönemleridir.

Üreme dönemlerinde, neon tetraların sayıları öylesine çoğalır ki sudaki görüş oranının fazla olduğu dönemlerde görsel bir cümbüş oluştururlar. Balığın amazon havzasının dışında popülerleşmesine yerli bölge halkları vesile olmuştur.

Yerel halk ve çocuklar tarafından amazon nehrinden yakalan balıklar, para ya da kıyafet gibi cüzi karşılıklarla marketlere ve balık satıcılarına verilmektedir. Bu şekilde ithalatı yapılan neon tetra balıkları zamanla tüm dünyada popüler bir tatlı su balığı haline gelmiştir.

Doğal Ortamda Tetra Avındaki Yerli İnsan

Doğal Ortamda Tetra Avındaki Yerli İnsan

Neon tetra ne kadar büyür? Küçük yapılı olan neon tetra balığı en fazla 3-4 cm. boyutlarına ulaşabilir. Akvaryum yetiştiriciliğinde ise akvaryumlardaki şartlara bağlı olarak ortalama 2 cm. uzunluğa sahip olurlar. Bu balıklar doğal ortamları olan amazon havzasında düşük mineralli sularda yaşarlar. Nehirler çoğunlukla yağmur sularıyla beslenir.

Kuyrukları şeffaf ve renksiz olan balıkların baş bölgesinden anüs bölgesine kadar gümüşi bir renk uzantısı, karının arka kısmından kuyruğa kadar parlak bir kırmızı şerit bulunmaktadır. Başlarından sırt yüzgecinin arkasına kadar uzanan mavi şeritle birlikte çarpıcı bir renk kombinasyonuna sahiptirler.

Neon tetra türleri nelerdir? Sorusu oldukça sık olarak karşımıza çıkan konulardan biridir. Cevabına gelecek olursak; neon tetra türleri:

  • Klasik neon tetra balığı
  • Kardinal neon tetra balığı
  • Longfin neon tetra balığı (uzun yüzgeçli neon tetra) olarak sıralanabilir.
Neon Tetra Ömrü

Neon Tetra Ömrü

Neon Tetra Ömrü

Neon tetra kaç yıl yaşar? Genellikle ortalama ömürleri 5 yıldır. Ancak akvaryumda sağlıklı şartlarda beslenen neon tetra balığı ömrü ortalama 7-9 yıl kadardır. Yaşam süresi, balığın stres seviyesi, beslenme durumu ve akvaryumun kalitesine bağlıdır. Bu nedenle, balıkların sağlıklı bir şekilde yaşaması için, akvaryumun su koşulları, yemleme düzeni ve akvaryum arkadaşlarına dikkat edilmelidir.

Benzer İçerikler  Transgenetik Tetra Balığı Bakımı ve Üretimi

Neon Tetra Fiyatları

Neon tetra balığı kaç TL dir? Neon tetra balığı fiyatı konusunda endişe etmenize gerek yoktur. Yaygın olarak üretilen ve oldukça sevilen balık türlerinde biri olması nedeniyle neon tetra fiyatları da çok yüksek seyretmemektedir. Neon tetra balığı fiyatları ortalama 5-10 liradan başlamaktadır. Ancak, bazı nadir türlerin fiyatı daha yüksek olabilir.

Neon Tetra ve Lepistes Birlikte Beslenir mi

Neon Tetra ve Lepistes Birlikte Beslenir mi

Neon Tetra Balığı Bakımı

Neon tetra bakımı konusunda rahat olabilirsiniz. Çünkü bakımları son derece kolaydır ve çoğu zaman sorun çıkarmadan yaşarlar. Uyumlu türlerle birlikte karma akvaryumlarda bakılabileceği gibi tek tür olarak da beslenebilen balık türlerinden biridir.

Doğal ortamlarındaki yapıları ve içgüdüleri gereği sürü halinde hareket etme yeteneğine sahip bu balıkların tek bakılması önerilmemektedir. Haliyle neon tetra akvaryum kurulumu yapılırken en az dört adet balıktan oluşan sürülerin oluşturulmasını öneriyoruz.

Neon tetra akvaryumunda pH seviyesinin 6.5 ile 7.5 aralığında tutulması gerekmektedir. Peki neon tetra kaç derecede yaşar? Neon tetra akvaryumunda su sıcaklığının 22 ila 26 °C derece aralığında olması idealdir. Diğer taraftan karma akvaryumlarda bakmayı düşünüyorsanız neon tetralarınız için en uygun akvaryum sıcaklığı diğer canlılarla ortak değerler olan 26  ile 28°C aralığıdır.

Neon Tetra Akvaryumu

Neon Tetra Akvaryumu

Neon Tetra Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Neon tetra kaç litre akvaryumda bakılır? Neon balığı akvaryumunun en az 40-60 litre hacme sahip olması önerilir. Balıklarınızın daha huzurlu ve gösterişli olmasını sağlamak için neon tetra akvaryumu nasıl olmalı? Diye soruyorsanız önemli bir noktaya dikkat çekelim:

  • Akvaryum içerisinde canlı bitki ve moss türlerinin olması neon balıklarının doğal ortamlarında olduğu gibi daha huzurlu olmasını sağlayacaktır. Huzurlu ve stresten uzak olan canlılar daha rahat hareket etmenin yanı sıra renklerini ortaya koyarak daha gösterişli olurlar.

Doğal ortamları yağmur suyu vasıtasıyla taze su ile beslendiğinden, akvaryum içerisindeki popülasyona bağlı olarak iki haftada bir %20 – %30 seviyelerinde su değişimi yapılarak akvaryuma taze su eklenmesi balıklarınız için oldukça faydalıdır. Ayrıca akvaryumda balıklarınızın daha parlak ve göze çarpan bir görünüme sahip olmasını isterseniz, koyu renkli taban malzemesi kullanabilirsiniz.

Neon Tetra Hastalığı

Neon Tetra Hastalığı

Sağlık sorunları konusunda ele almak gerekirse en sık karşılaşılan hastalıklar, neon tetra beyaz benek ve kuyruk erimesi sorunlarıdır. Neon tetra kuyruk erimesi ve beyaz benek sorununun bu denli ünlenmesindeki temel neden kontrolsüz su değişimleridir. Çünkü bu narin canlıların bünyelerinin en kırılgan olduğu husus, sudaki ani soğumalardır.

Akvaryumda su değişimi yaparken ekleyeceğiniz taze su akvaryumunuzdaki sıcaklık değerlerine göre nispeten soğuk ise, balıklarınızda beyaz benek oluşumu söz konusu olabilir. Hastalıktan korunmak amacıyla akvaryumda su değişimi yapacağınız zaman, ekleyeceğiniz taze suyun akvaryum ısısına yakın bir sıcaklık derecesine sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Beyaz benek hastalığı ile karşılaşmanız durumunda ise; erken tespit ve uygun tedavi yöntemi ile kolay atlatılabilen hastalıklar arasında olduğunu bilmelisiniz. Beyaz Benek Hastalığı önleme ve tedavi yöntemleri konusunda detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Neon Tetra Akvaryumu

Neon Tetra Akvaryumu

Neon Tetra Balığı Hangi Balıklarla Birlikte Yaşar?

Neon tetra ile yaşayan balıklar hangileridir? Neon tetralar ideal tank arkadaşları olarak kendi türleri gibi agresif olmayan barışçıl balık türleriyle birlikte beslenebilir. Neon tetra lepistes, moli, kılıçkuyruk, plati, rasbora, kardinal tetra, ember, siyah neon, kardinal neon tetra, çöpçü ve vatoz balığı gibi türleri uyumlu tank arkadaşları ile aynı akvaryumda sorunsuz şekilde beslenebilir.

Benzer İçerikler  Transgenetik Tetra Balığı Bakımı ve Üretimi

Neon balıkları av olmayacakları boyutlardaki discus, melek balığı, öpüşen gurami gibi barışçıl türlerle birlikte beslenebilir. Farklı iri balık türleri ile beslemek isterseniz, tank arkadaşı olarak belirleyeceğiniz türün önceden araştırılması ve dikkatli seçilmesi gerekir.

Neon tetra karides ile birlikte yaşar mı? Sorusunun yanıtı ise evet yaşar, ancak karideslerin çoğalması mümkün olmaz… Şeklinde yanıtlanabilir. Çünkü karidesler boyut itibariyle neonlara av olmasa dahi karides yavrularını avlama konusunda tereddüt etmezler.

Neon tetra ve beta balığı birlikte yaşar mı? Neonlar ile beta balıkları akvaryum çok dar olmadığı sürece sorun olmadan bakılabilir. Yeterli boyuta sahip olan tanklarda neon tetralar sürü halinde hareket ettiklerinden kolay kolay karşılaşmaları söz konusu olmaz. Hatta bitkili akvaryumların daha ideal ortam sağlayabileceğini belirtelim.

Canlı Yem Artemia

Canlı Yem Artemia

Neon Tetra Balığı Beslenmesi

Neon tetra yem tavsiyesi olarak, protein ağırlıklı beslenmeleri gerektiğinden ancak yem konusunda seçici olmadıklarından bahsedelim. Ağızlarına sığabilecek birçok yemi severek kabul ederler. Kuru pul yemler ve granül yemlerle besleyebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün beslenmeleri yeterlidir.

Neon tetra beslenme diyetini planlarken balıklarınınız sindirim sistemi sağlığı için diyetlerinde sürekli olarak yüksek proteinli yemlere ağırlık vermemeye özen gösterin. Sabah protein ağırlıklı bir öğün diyeti sunarken, akşam bitkisel katkılı bir öğün sunabilirsiniz. Ya da iki günde bir olmak üzere öğünlerinden birinde bitkisel yemler ile besleme yapabilirsiniz.

Neon tetra balığı yemi olarak, kuru yemler dışında haftada bir-iki kez canlı yem verilmesi öğünlerini destekleyici olacaktır. Canlı yem olarak kan kurdu, artemia, su piresi ikram edilebilir. Ayrıca dondurulmuş ve kurutulmuş canlı yem ürünlerini de kullanabilirsiniz. Tüm balık türlerinde olduğu gibi akvaryumda sağlıklı su değerlerini korumak ve balıklarınızın sağlıklı tutmak için tüketebilecekleri miktardan fazla yemleme yapmayın.

Neon Tetra Cinsiyet Ayrımı

Neon Tetra Cinsiyet Ayrımı

Neon Tetra Cinsiyet Ayrımı

Neon tetra cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Akvaryumda beslenen neon tetra balıklarının erkek dişi ayrımını yapmak için dikkat edilmesi gereken hususlar fazlasıyla merak konusudur. Cinsiyet ayrımı yapmak için şu özelliklere dikkat edilebilir:

  1. Vücut Şekli: Erkek neon tetre balıkları genellikle daha ince ve uzun, dişiler ise daha yuvarlak ve dolgun bir vücut şekline sahiptir.
  2. Renk: Erkeklerin rengi daha parlak ve canlıdır. Dişilerin renkleri daha soluk ve sönüktür.
  3. Karın Kısmı: Dişilerin karın kısmı daha dolgun ve yuvarlaktır. Erkeklerin ise daha düz ve incedir.
Benzer İçerikler  Neon Tetra Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Cinsiye ayrımı yaparken, balıkların yan tarafına bakılmalı ve yukarıdaki özelliklerine dikkat edilmelidir. Bu özelliklerin kombinasyonu, neon tetra balıklarının cinsiyetinin belirlenmesine yardımcı olur. Üreme dönemine giren balıkların bulunduğu akvaryumda neon tetra balığı cinsiyet ayrımı için tahminde bulunmanız daha kolaydır. Çünkü üreme döneminde yumurtlayacak dişilerin karnı şişerek gözle görülür hale gelecektir.

Neon Tetra Üretimi

Neon Tetra Üretimi

Neon Tetra Balığı Üretimi

Akvaryumda neon tetra üretimi ve üreme şartlarının sağlanması oldukça zahmetlidir. Üretim için mango kökü veya coco peat (hindistan cevizi) gibi ürünler ile humik asitçe zenginleştirilen ağartılmış suya, 24 °C ve 6,5 pH seviyesine sahip su değerlerine ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir.

Üretim için yaşını doldurmuş balıklar daha verimli olacaktır. Yumurtlamaya hazır çift belirtilen su değerleriyle oluşturulmuş tanka alınır. Akvaryum içerisinde bitki bulundurulması ve bitki seçiminde özellikle geniş yapraklı bitkilerin tercih edilmesi uygun olacaktır. Çünkü bitkili akvaryumların sağladığı güven ortamının yanı sıra geniş yapraklı bitkiler neon tetra yumurtası için en uygun korunaklı alanlardır.

Neon tetra balığı hamile olduğu nasıl anlaşılır? Neon balıkları hamile olduklarında dişi balıkların karnının şiştiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Dişi neon tetra karşıdan bakıldığında karnı yanlara doğru oval bir şişkinlik gösterir.

Üretim öncesinde tank içerisinde pipo filtre vasıtasıyla oksijen ve debi oluşturulması sağlanır. Yumurtlama işlemi öncesinde debi azaltılmalı, yumurtlama sonrasında yavrular yumurtadan çıkana dek artırılmalıdır. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra tekrar debi azaltılmalıdır.

Neon tetra çiftleşmesi nasıl gerçekleşir? Neon tetra balıkları oldukça hareketli canlılar ve çiftleşmeleri de hareketliliğin olduğu zamana denk gelmektedir. Neon tetra balığı çiftleşmesi gerçekleşirken erkek dişinin karnına vurarak yumurtaların saçılmasını sağlar. Çiftleşen neon tetralar dışarıdan bakıldığında kavga ediyormuş gibi görünürler.

Bitkili Akvaryum

Bitkili Akvaryum

Çiftleşme sonrasında etrafa saçılan neon tetra yumurtası oldukça küçük ve beyaz renklidir. Bitkili bir neon tetra akvaryumuna sahipseniz ve yeterince korunaklı alanınız varsa çiftleşmelerini fark etmeseniz dahi bitkilerin arasında saklanan minik bir neon tetra yavrusu ile karşılaşmanız olası bir durumdur.

Neon tetra doğumu yavruların yumurtadan çıkmasıyla gerçekleşmektedir. Yavrular ilk doğdukları anda beslenme ihtiyacı duymayacaktır. Yumurta keseleri kaybolduktan sonra yem aramaya başladıklarını görebilirsiniz. Bu aşamada kuru yem olarak ince yapılı ve kaliteli yavru yemlerini kullanabilirsiniz. Lakin yavruların beslenmesinde ise öncelikli tercih canlı yem olmalıdır.

Her ne kadar üretim konusunda genel geçer bilgiler bulunuyor olsa da, akvaryum ortamında çok fazla üretim yapılamamaktadır. Bitki bakımından zengin akvaryumlarda yavru almayı başaran hobiciler tabi ki vardır. Ancak halen, neon tetra üretimi konusunda, kesin tecrübelerle elde edilmiş bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yazımızda neon tetra balığı hakkında bilgi ve incelemelere yer verirken, merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Yazımızın devamında Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler konusunda detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.

Ayrıca; Akvaryum Balıklarının Beslenmesi hakkında detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Neon Tetra Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞