BitkiBalik.Com

Orkide Bakımı Nasıl Olmalı?

Orkide Bakımı Nasıl Olmalı?

Orkideler evlerimize ve ofislerimize renk katan narin aynı zamanda oldukça güzel saksı çiçekleridir. Orkide bakımı evin içinde yapılabileceği gibi balkonda da yapılabilir. Kışları çok soğuk olmayan kısmen kapalı bir balkona sahipseniz, balkonda orkide yetiştirmeniz mümkün olacaktır.

Vahşi doğada yaklaşık 22 bin çeşit orkide bitkisi vardır. Farklı çeşit ve farklı renklerde bulunan orkideler salepgiller familyasına dahil olan çiçekli bitkilerdir. Göz alıcı renk ve desenlere sahip olan bitki hoş görünümü ile birlikte narin bir yapıya sahiptir.

Orkideler çok hızlı bükülür, sık sık hastalanır ve yaprak dökerler. Sadece sulama ve saksı değiştirme yetmez. Doğru bakım yapılmadığında ise ömürleri kısalır. Orkideler çiçek açmadan önce ayrı çiçek açtıktan sonra ayrı ve özel bir bakım ister.

Bu yazımızda evde orkide bakımı nasıl yapılır? Sorusunun cevabı olması açısından, merak edilen her şeyi alt başlıklar halinde inceleyecek; orkide bakımı ve çoğaltılması konusunda ipuçlarından bahsedeceğiz. İşte en sağlıklı bitkinin yetiştirilmesi için püf noktaları ve orkide bakımı hakkında her şey…

Orkide Bakımı

Orkide Bakımı

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde orkide bakımı yapmaya karar verdiyseniz işe öncelikle doğru orkideyi seçerek başlamalısınız. Orkidelerin çiçeksiz ve çiçekli dönemleri vardır. Eğer çiçek açmış bir orkide alırsanız kısa süre sonra çiçeklerini döker. Orkidenizin çiçekli dönemini daha uzun yaşamak istiyorsanız tomurcukları henüz açmamış orkidelerden almalısınız.

Orkide güneş sever mi? Orkideleri güneş ışığını direkt alan bir yerde tutmamalısınız. Bunun yerine daha loş ancak karanlık olmayan bir yer seçmelisiniz. Aydınlık ancak güneş ışığını direkt olarak almayan loş yerler orkidelerin sevdiği yerlerdir.

Orkide Çiçeği Bakımı Evde Nasıl Olur

Orkide Çiçeği Bakımı Evde Nasıl Olur

Evde orkide bakımı ile ilgilenenler için, sıcaklığında önemli bir husus olduğunu belirtmeliyiz. Orkidelerin sevdiği sıcaklık 15-25 derece arasıdır. Bu sıcaklık normal oda sıcaklığına çok yakın olduğu için orkidelerinizi yaz kış evin içerisinde aynı yerde tutabilirsiniz.

Orkidenize yer seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise saksıyı direkt olarak yere koymamaktır. Bir masanın üzerinde tutmanız orkideniz için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca orkideler yalnızlığı sevmez. Bu nedenle orkidenizi oturduğunuz odaya yakın yerde tutmak daha çok çiçek vermesini sağlayacaktır.

Orkide Saksısı Nasıl Olmalı?

Orkide Saksısı Nasıl Olmalı?

Orkide Saksısı Nasıl Olmalı?

Ayrıca orkide saksınızın da şeffaf olması gerekmektedir. Böylelikle orkideleriniz kök kısımlarından ışık alabilir. Orkide sulama bakımından hassas bir bitki türüdür. Orkideler suyu sever ancak fazla su orkidenizin köklerini çürütebilir.

Orkide çürümesini önlemek için saksınızın altında drenaj delikleri olmalıdır. Orkideler köklerinden su almayı sever ancak fazla su da çürümelerine neden olur. Saksınızın altında bulunan drenaj delikleri fazla suyun dışarı akmasını sağlayarak orkidenizin çürümesini engeller.

Orkide Toprağı Nasıl Olmalı?

Orkide toprağı olarak sıradan çiçek toprakları kullanılmamalı, özel olarak üretilen orkide toprağı çeşitleri tercih edilmelidir. Orkideler doğaları gereği ağaç kabuğundan beslenen kök sistemine sahip olduğundan toprakları özel işlem gören ağaç kabuklarından üretilmektedir.

Orkide Sulaması Nasıl Yapılır

Orkide Sulaması Nasıl Yapılır

Orkide Nasıl Sulanır?

Orkide sulaması konusunda bitkinin su ihtiyacı ve su tutma yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bu bitkiler fazla suyu ya da kuraklığı sevmez. Köklerinden su alan bitkilerdir, suyu severler ancak fazla su da çürümelerine sebep olur. Orkidelerinizi sularken topraklarını gözlemlemeniz ve hep nemli kalmasını sağlamanız gerekir.

Orkidelerinizi mevsime ve hava sıcaklığına göre 4 ya da 7 günde bir sulayabilirsiniz. Kışın 7 günde bir sulama yapmanız yeterli iken yazın 4 günde bir olarak sıklaştırabilirsiniz. Orkidenizin toprağının nemli kalması için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de toprağa buz koymaktır. Buz yavaş yavaş eriyip toprağın nemli kalmasını sağlayacaktır.

Orkide Çiçeği

Orkide Çiçeği

Orkide Saksısı Nasıl Değiştirilir?

Yerine alışması gereken bir bitki olduğu için orkide saksı değişimi işleminin çok sık yapılmaması gerekir. Ancak yanlış toprak, yanlış gübreleme, yanlış saksı seçimi gibi durumlarda saksı değişimi gerekebilir. Saksı değişimi yapmaya kara verdiyseniz orkidenizin çiçeklenme döneminin bitimini beklemelisiniz.

Çiçeklenme döneminin bittiğinden emin olduktan sonra saksı değişimi yapmadan iki üç gün öncesinde orkidenizi bolca sulamalısınız. Bu sulama işlemi orkidenizin köklerinin güçlenmesini ve saksıdan kolay ayrılmasını sağlar. Orkidenizi saksısından ters bir şekilde çıkardıktan sonra zarar görmüş köklerini temizleyip yeni saksısına yerleştirebilirsiniz.

Orkide Budaması

Orkide Budaması

Orkide Budaması Nasıl Yapılır?

Orkide nasıl budanır? Orkideler yılda bir kaç kez çiçek veren çok yıllık bir bitkidir ve çiçeklerini dökmesi onun öldüğü anlamına gelmez. Bitkininiz çiçeklerini döktükten sonra kararmaya başlayan saplarını budayabilirsiniz. Orkide budaması için doğru yer sapın alttan üçüncü boğumunun bir iki santim üstüdür. Buradan budama yaptıktan sonra zamanla yeni ve sağlıklı sap uzamaya başlayacaktır.

Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Orkide çiçeği nasıl çoğaltılır? Orkide bakımı ve çoğaltılması için bir çok farklı yöntem vardır ancak bunlardan en sık kullanılanı keiki ayırma yöntemidir. Keiki orkide saplarının uçlarında büyüyen küçük yavru orkidelere verilen isimdir.

Orkide Çoğaltma Nasıl Yapılır

Orkide Çoğaltma Nasıl Yapılır

Orkide çoğaltmak için keiki yavru orkidelerinin büyümesini beklemek en sağlıklı çoğaltma yöntemidir. Keiki geliştikten sonra büyümesini bekleyip, kök sayısı üç-dört adeti geçtikten sonra ayırıp tekrar ekerek orkidenizi çoğaltabilirsiniz.

Orkide Çiçek Açtırma İşlemi

Uzun süre çiçek açmayan orkide nasıl çiçek açtırılır? Orkideler bakımı doğru yapılsa dahi kimi zaman çiçek açma eğilimi göstermez. Eğer orkideniz uzun süredir çiçek açmıyorsa onu üç günlüğüne karanlık bir ortamda tutabilirsiniz. Karanlık bir kiler köşesi veya kapalı bir dolap bu iş için uygundur.

Orkide cezalandırma işlemi olarak da bilinen bu yöntemde amaç, orkideyi bir süreliğine ışık, besin ve havadan uzak tutmaktır. Bu sayede tekrar aydınlık ve havadar ortama alınan orkidenin çiçeklenmesi teşvik edilir. Orkidenizi üçüncü günün öğren saatlerinde tekrar eski yerine konumlandırabilirsiniz.

Ayrıca evinizde kaktüs bakıyor veya kaktüs çeşitleri hakkında detaylı bilgi edinmekte istiyorsanız tıklayınız.

En Güzel Orkide Çiçeği Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞