BitkiBalik.Com

Orkide Kaç Günde Bir Sulanır?

Orkide Kaç Günde Bir Sulanır?

Orkide kaç günde bir sulanır? Orkide kadar güzel ve narin bir bitkiye sahipseniz, orkide su ihtiyacı konusunda kapsamlı bir rehberden faydalanmak istersiniz. Dürüst olalım, orkideler çiçek dünyasının en harika bitkilerinden biridir ve yaşatılması zor olan hassas çiçekler olarak kabul edilir.

Ancak ihtiyaçlarını öğrenerek biraz yakından tanıyarak bilgi sahibi olursanız, orkide bakımının şaşırtıcı derecede kolay olduğunu ve yıllarca yaşatmanın mümkün olduğunu görebilirsiniz. Orkideler aslında narin bitkiler sayılmazlar. Yalnızca saksı, toprak ve ışık isteklerinin yanı sıra sulama beklentilerinin diğer bitkilerden biraz farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Orkide sulaması, bakımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken hatta en çok merak edilen konuların başında gelir. Bu yazımızda orkide nasıl sulanır? Gibi orkidelerin su ihtiyacı gibi merak edilen konular başta olmak üzere, kaç günde bir ne kadar sulanması gerektiği konularına değinerek; sulama hakkında detayları, okurlarımız tarafından yöneltilen soruları alt başlıklar halinde konu alarak aktaracağız.

Orkide Çiçeği Kaç Günde Bir Su Verilir

Orkide Çiçeği Kaç Günde Bir Su Verilir

Orkide Su İhtiyacı Nasıldır?

Orkideler vahşi doğada ağaçlara tutunarak yaşayan konak bitki türlerinden biridir. Kökleri velamen adı verilen ince bir zarla çevrilidir. Bu çok amaçlı kök yapısı büyük miktarlardaki suyu hızla emer ve pürüzlü yüzeylere tutunmaya yarar.

Doğada yağmur yağarken ağaçların gövdesindeki ıslaklıktaki suyu emerek hayatta kalan orkidelerin ev ortamlarında dışarıdan sulanmaya ihtiyacı olacaktır. Orkidelerin suya ihtiyaç duyan bir yapısı olsa da aşırı sulamadan kaçınmak gerekir. Çünkü aşırı sulama orkidelerin ölümüne yol açan ciddi bir sorundur.

Orkide Su İster mi

Orkide Su İster mi

Orkide Su İster mi?

Orkideler, diğer tüm çiçek türleri gibi yaşamsal faaliyetlerinin devamı ve besin ihtiyaçlarının karşılanması için suya ihtiyaç duyar. Bilimsel açıdan yağmur ormanlarının asalak türleri olarak tanınıyor olsalar da susuz hayatta kalamazlar.

Orkide su sever mi? Sorusunu yeterli miktarda olduğu ve abartılmadığı sürece sever olarak yanıtlayabiliriz. Abartılı sulama yapıldığında saksı tabağında biriken sula orkidenin köklerini boğarak çürümesine neden olur. Dikkat edilmediği takdirde ilerleyen çürümeye bağlı olarak orkidenizi kaybedebilirsiniz.

Aşırı Sulamaya Bağlı Orkide Kök Çürümesi

Aşırı Sulamaya Bağlı Orkide Kök Çürümesi

Orkide Kaç Günde Bir Sulanır?

Orkide çiçeği kaç günde bir su verilir? Sulama sıklığını mevsim sıcaklıkları ve saksı büyüklüğü etkiler. Çok büyük veya küçük olmayan orta boyutlu saksıda yetiştirilen orkidelerin haftada bir-iki kez sulanması gerekir.

Kışın orkide kaç günde bir sulanır? Orkidelerin kışın haftada bir kez sulanması yeterlidir. Yazın orkide kaç günde bir sulanır? Yazları orkide sulaması sıcaklıklara bağlı olarak haftada iki veya üç kez yapılabilir.

Orkide kaç gün arayla sulanır? Orkide sulama sıklığını belirlerken bitki köklerini okumayı öğrenmek gerekir. Köklerindeki velamen zarı bitki çok kuruyken beyaz ve gümüşü andıran bir renktedir. Taze sulanmış ve suya ihtiyacı olmayan velamen ise yeşil renktedir. Yeşilin sarıya dönerek uyarıcı bir renk alması aşırı sulamanın belirtisidir.

Su İhtiyacı Olan Kökleri Beyazlaşmaya Başlamış Orkide

Su İhtiyacı Olan Kökleri Beyazlaşmaya Başlamış Orkide

Orkide Çiçeği Ne Kadar Sulanır?

Orkideye ne kadar su verilir? Orkide su miktarı bakımından sürekli su isteyen bir çeşidi değildir. Üst başlıkta da belirttiğimiz gibi eğer köklerdeki velamen rengi beyazlaşmaya başladıysa çiçeğinizin sulanmaya ihtiyacı vardır. Ancak velamen rengi yeşil ve kısmen benekli bir haldeyse henüz sulanmaya ihtiyacı yoktur.

Orkide çiçek açarken su verilir mi? Çiçek açan bir orkideye sahipseniz çiçeklerinizi kaybetmemek adına biraz tedirginlik yaşayabilirsiniz. Lakin tedirgin olmanızı gerektirecek tek şey aşırı sulama olmalıdır. Çünkü orkideler çiçek açarken yalnızca çok sulandıklarında çiçeklerini dökebilir.

Orkide susuz kaç gün dayanır? Düzenli sulanan orkide çiçekleri yazın çok sıcak geçtiği bölgeler dışında bir hafta gibi kısa süreli susuzluklarda sorun çıkarmayacaktır. Dolayısıyla kısa süreli tatillere çıkmadan önce orkidenizi yeterli sulamanız halinde rahatlıkla evden ayrı kalabilirsiniz.

Sağlıklı bir orkide yetiştirmek için sulama konusunda dikkatli olmalısınız. Unutmayın susuzluk uzun süreli bir kuruluk olmadıkça bitkiniz için tehlike arz etmeyecektir. Ancak fazla sulama ve saksı içerisindeki göllenme gibi durumlar bitkinizin sağlığını tehdit eden bir durumdur.

Yazımızın devamında Orkide Bakımı Nasıl Olmalı? Konusunda kapsamlı bilgilerden oluşan makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

Orkide Çiçeği Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞