BitkiBalik.Com

Otocinclus Affinis

Otocinclus Affinis

Otocinclus Affinis yosun tüketimi konusunda büyük bir iştahı olan balık türlerinden biridir. Yosun yiyici canlılar kategorisinde oldukça popüler olan bu canlılar ufak boyutlarına rağmen temizliğe büyük katkı yapmaktadır. Yeme alışarak tembellik yapma eğilimleri yok denecek kadar azdır.

Genel olarak çalışkan bir yapıya sahiptirler ve onları gün içerisinde bitki yapraklarının üzerinde, dekorların üzerinde ya da akvaryum tabanında alg bulmak için tarama çalışması yaparken görürsünüz. Makalemizde otocat balığı ismiyle de tanınan Otocinclus Affinis balığı özellikleri ve bakımına dair detaylı bilgilere yer vererek bu çalışkan canlıları tanımaya çalışacağız.

Otocinclus Affinis Balığı Habitatı

Güney Amerika’ya özgü canlılardır. Bitki örtüsü ve oksijen bakımından zengin ılımlı ve orta seviyeli akışa sahip küçük akarsularda bulunur. Balıkların akvaryumunuzda evde hissetmelerine yardımcı olmak amacıyla, tankın kumlu bir substrata, saklanması için bol miktarda bitki ve ağaç dekoruna sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Otocat

Otocat

Otocinclus Affinis Özellikleri

Bilimsel adları olan “Otocinclus Affinis”, “Otocinclus Yayın Balığı” anlamına gelmektedir. Bu ufaklıklar, Loricaidee familyasına ait küçük tatlı su balıklarıdır. Akvaryum piyasasında otocinclus kedi balığı, cüce otto, cüce vatoz, otocat ve Cüce Otocinclus kısa ismiyle de tanınırlar.

Makalemizde onlardan Otocinclus, Otocinclus Affinis ve Otocat isimleriyle bahsedeceğiz. Şu ana kadar tanımlanmış on sekiz farklı Otocinclus türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Otocinclus Arnoldi
  • Otocinclus Okoması (Zebra Oto)
  • Otocinclus Batman
  • Otocinclus Xakriaba
Otocat 2

Otocat 2

Otocat balığı özelliklerine bakacak olursak, boyutları yaklaşık 3.8 ila 5.0 cm aralığındadır. Büyük gözleri vardır ve tipik olarak kahverengi renge sahiptirler ve vücutları boyunca koyu şeritler bulunur. Ayrıca kuyruk yüzgecinin yakınında lekeler vardır.

Dişi Otocincluslar aynı yaştaki erkeklerden daha büyük ve daha geniş olma eğilimindedir. Ömürleri yaklaşık olarak 3-5 yıl arasındadır. Otocat balığı genellikle siyam yosun yiyiciler(SAE), çin yosun yiyenler gibi benzer görünümlü balıklarla karıştırılır.

Otocinclus affinis fiyatları diğer yosun yiyicilere göre nispeten daha değerlidir. Ancan Otocinclus affinis fiyatını dikkate almaktan ziyade akvaryuma sağladığı fayda baz alındığında boyundan büyük işleri rahatlıkla yapabilir diyebiliriz.

Sae balığı gibi yeme alışıp tembelleşmesi gibi durumu kolay kolay yaşamazsınız. Günün büyük bir çoğunluğunda akvaryumun çeşitli noktalarında alg arayışıyla çalışkan bir işçi gibi dolaşacaktır. Yani Cüce Otocinclus fiyatını ve ona atıf edilen değeri fazlasıyla ortaya koyacaktır.

Otocinclus Affinis Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Akvaryumunuzun en az 50/75 L. hacimli olması önerilmektedir. Tanka otocatlerinizi eklemeden önce tank içerisindeki suyun oturmuş şartlara sahip olması önemlidir. Akvaryumda sağlıklı su değerleri oluşturulmadığında veya direkt olarak şebeke suyuyla doldurularak dinlendirme yapılmamış akvaryumlar balık eklenmesi son derece tehlikelidir.

Cüce Otocinclus eklemeyi düşündüğünüz akvaryumda oluşan yumuşak alg tabakalarını temizlememenizi öneriyoruz. Çünkü bu alg tabakaları otocatleriniz için ideal bir beslenme kaynağı oluşturacaktır.

Otocinclus Affinis

Otocinclus Affinis Tank

Akvaryum sıcaklığının 21-26 °C aralığında olması, pH’ ın 6.0 ile 7.5 aralığında tutulması uygun olacaktır. Balıklarınıza saklanma alanı oluşturmak ve alg yüzeyi sağlamak amacıyla akvaryumda bitki bulundurmanız faydalı olacaktır. Bu şekilde bitkileriniz için oldukça çalışkan temizlik elemanları sağlarken, otocinclus balıklarınız içinde güzel bir besin kaynağı oluşturmuş olursunuz.

Otocinclus Affinis Hangi Balıklarla Birlikte Yaşar?

Huzurlu ve sakin yapıya sahip olan Otocinclus balıkları kendileri gibi sakin yapıda, agresif olmayan türlerle aynı tankı paylaşabilirler. Küçük boyutlara sahip tetra türleri, rasbora, lepistesler ve diğer canlı doğuran türleri uygun tank arkadaşları olabilir. Belirtilen örnekler dışında barışçıl türlerle sorunsuz şekilde yaşayabilirler.

Akvaryumda agresif yapıya sahip olan oskar(astronot) balıkları ve ciklet türleri gibi avcı yapıya sahip balıklarla beslenmeleri önerilmez. Ciklitler dışında japon balıkları da ağızlarına sığan her şeyi yeme eğiliminde olduklarından otocatlerle aynı akvaryumda bulunmaları sakıncalı olacaktır. Özetle Cüce Otocincluslar kendilerini av olarak görmeyecek sakin yapıdaki tüm balık türleriyle aynı tank içerisinde yaşayabilirler.

Otocinclus Affinis 1

Otocinclus Affinis 1

Beslenme ve Diyet

Bu otçul canlıların diyetleri genel olarak yosunlardan ve alg türevi mikroorganizmalardan oluşur. Doğal habitatlarında çoğunlukla dalların ve bitkilerin arasında yiyecek arayarak geçirdikleri zamanı, akvaryum ortamında da benzer şekilde zeminde ve dekor yüzeylerinde yiyecek arayarak geçirirler.

Tank duvarlarında, dekor yüzeylerinde, bitkilerin üzerinde oluşan yumuşak alg tabakalarını severek tüketirler. Diyetlerinin temelini alglere dayalı bu beslenme biçimi oluşturur. Bazı yetiştiriciler tarafından tecrübe edildiği belirtilen diğer bir alg tüketimi ise kahverengi diyatom algidir. Fakat bu bilgi kesinlik arz etmemektedir.

Otocat 1

Otocat 1

Akvaryumunuzda yosun ve alg eksikliği varsa bitkisel içerikli yem takviyeleri kullanımı açığı kapatacaktır. Cüce Otocinclus balıkları dibe batan türden tablet yapıdaki yosun içerikli yemleri severek tüketeceklerdir. Bu tatlı ufaklıklar kuru yem diyeti dışında haşlanmış ıspanak,kabak ve salatalık gibi bitkisel yiyeceklere de hayır demeyecektir.

Fakat her ne olursa olsun akvaryumdaki ilk besin kaynağının alg tabakaları olduğunu unutmamanız gerekir. Bu nedenle görünümü ciddi anlamda etkilemediği sürece gereksiz alg mücadelelerine başvurmayın. Bırakın bu canlılar size yosun yiyiciler olarak hizmet ederken sağlıklı bir hayat sürsünler.

Otocinclus Affinis Üretimi

Akvaryum ortamında üretimleri pek rastlanan bir durum değildir. Genellikle uygun şartların bilinçli olarak oluşturulmadığı tanklarda tesadüfi yumurtlamalar görülmektedir. Yumurtadan yavru çıkması ya da çıkan yavrunun büyütülmesi oldukça zordur. Üretim konusunda kesin olmayan genel tavsiyeler verilmektedir.

Otocinclus Affinis Üreme Şekli

Otocinclus Affinis Üreme Şekli

Akvaryumda üretim ve yumurtlama için dişi ve erkeklerden oluşan bir grup Cüce Otocinclus edinilmesi gerekmektedir. Akvaryumun bol bitkili olması balıklarını güvende hissetmelerini sağlamakla birlikte üretimi tetikleyici bir unsur olacaktır.

Grup içerisindeki çift eşleştiğinde uzun bir kur süreci başlayacaktır. Otocinclus Affinis üremesi esnasında erkek ve dişi otocat yumurtaların döllenmesini sağlamak için T şeklinde bir pozisyon oluşturur. Yumurtaları bitki yapraklarına ve çoğunlukla gözden uzak noktalara bırakırlar.

Fotoğraf Galerisi

Son olarak, “En İyi Yosun Yiyici 10 Canlı Türü” konusunda bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞