BitkiBalik.Com

Planarya Paraziti ve Çözümü

12.01.2021
Planarya Paraziti ve Çözümü

Planarya hem tatlı hem de tuzlu sularda yaşayan, birçok şekil ve formda ortaya çıkan yassı kurtlardır. Akvaryumdaki karidesleriniz gizemli bir şekilde ölüyor mu? Ya da akvaryumunuzun etrafında, camların üzerinde gezen garip, düz solucanlar görüyor musunuz? Eğer yanıtınız evet ise planarya istilasıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda; doğru yere geldiğinizi söyleyebiliriz. Çünkü bu yazımızda sizlere bu durumundan nasıl kurtulacağınızı anlatacağız.

Planarya Nedir?

Akvaryumlarda ortaya çıkan bu yassı yaratıklar akvaryumcular ve hobicilerin birçoğu tarafından haşere parazitler olarak kabul edilir. Çoğunlukla akvaryum içerisinde fazla yemlemeden, özellikle de protein ağırlıklı yemlemenin abartılması sonucu ortaya çıkarlar. Genellikle bitkiler, kayalar, substrat ve dekor malzemeleri ile akvaryumunuza taşınırlar. Bilimsel araştırmalar da dahi planarya yumurtalarının, suyla dahi taşınabildiği yönünde bilgiler bulunmaktadır.

Planarya Nasıl Olur? Nasıl Ayırt Edilir?

Akvaryum içerisinde oluşan çok sayıda parazit türü bulunmaktadır. Peki planarya nasıl olur? Diğer parazitlerden nasıl ayırt edilir? Akvaryumunuzda gördüğünüz solucanımsı parazit yaklaşık 10 mm. uzunluğunda, düz hatta yassı bir görünüme sahipse ve üçgen bir kafa yapısı varsa planarya istilası ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Planarya Anatomisi

Planarya Anatomisi

Ayrıca kahverengi tonlarında olmasına karşın tipik olarak beyazımsı bir renge sahiptirler. Akvaryum camında, dekorların üzerinde kayarak hareket ederler. Renklerindeki temel farklılık ne tür yiyecekler ile beslendiklerine bağlıdır. Beslenmelerine göre pembe renge dahi sahip olabilirler.

Yakın Çekim

Yakın Çekim

Planarya Nasıl Görünür?

Bu parazitle mücadele edebilmeniz için gerçekten planarya ile karşı karşıya olduğunuzdan emin olmalısınız. Yani düşmanınızı yakından tanımanız gerekir. Planarya, akvaryumda ortaya çıkan solucanlardan ya da hidra gibi parazitlerden kolaylıkla ayırt edilebilir.

Üzerinde bir çift ışığa duyarlı göz damlası olan üçgen kafalı yassı kurtlardır. Başının her tarafından uzanan loblar, özellikle yiyecek bulmak konusunda oldukça hassas hücreler içerir. Yiyecek bulduğunda kas refleksine benzer bir hareketle yiyecekleri tüketmeye başlar. Kas kasılmalarıyla tüketeceği yiyecekleri sifon benzeri bir eylemle midesine pompalar.

Akciğer ve dolaşım sistemi yoktur. Yiyecekleri anüs ile dışarı atamayan parazit, atıkları gidermeye yönelik işlev gören alev hücrelerine sahiptir. Uzunluk olarak fazla büyüdükleri söylenemez. En fazla 2 cm. boyutlarına ulaşabildikleri bilinmektedir.

Cam Yüzeyinde Planaryalar

Cam Yüzeyinde Planaryalar

Planarya Akvaryuma Nasıl Girer?

Genel parazit yapılarında olduğu gibi su bitkileri, canlı yemler ve akvaryum malzemeleri taşınabilen parazit; salyangoz, yengeç ve karides gibi canlıların üzerine tutunarak akvaryumunuza gelebilir. Bu nedenle bitkiler ve akvaryum malzemeleri dışında, canlı hayvan satın alırken dahi dikkatli olunmalıdır. Çünkü parazit bulunan akvaryumdan satın aldığınız canlılar parazitler için canlı taşıyıcılar olabilir. Ayrıca akvaryumdan akvaryuma taşınan toprak, kum, çakıl gibi substrat malzemeleri ve filtre malzemeleri parazit sorununa yol açabilir.

Planarya Nasıl Ürer?

Akvaryumda oluşan planarya üreme şekli olarak eşeyli üreyen ve yumurtlayarak çoğalan parazitlerden biri olsa da, rejenerasyon yoluyla da üreyebilir. Planarya rejenerasyon yoluyla nasıl ürer? Rejenerasyon böldüğünüz parçaların kendi başına yaşayabilmesi ve büyüyebilmesi anlamına gelir. Yani akvaryumdaki planarya parazitini öldürmek için parçalayacak olursanız, parçalanan her parça kendi başına hayatta kalabilir ve ana planarya ile aynı genetik forma sahip olarak çoğalabilir. Bu nedenle parazitten kurtulmak için parçalamanız ya da ezmeye çalışmanız yok etmekten çok parazitin çoğalmasına yardımcı olacağından önerilen bir yöntem değildir.

Karides Planarya

Karides Planarya

Planarya Tehlikeli Midir?

Balıklar için tehlikeli olmasa da karidesler, yengeçler ve salyangozlar için tehlike arz etmektedir. Bu noktada en fazla sorunu karides yetiştiricileri yaşamaktadır. Karides yumurtaları ve yavru karidesler hassas olduğundan onlar için birincil tehdit oluştururlar. Ayrıca kabuk değiştirmek üzere olan veya strese girmiş hassas yetişkinlere saldırmaktan çekinmeyeceklerdir.

Özellikle sayıca fazla olduklarında karideslerin üzerine tutunmaya çalışacak, vücutları üzerinde sürünerek beslenebilecekleri yumuşak doku arayacaklardır. Buldukları yumuşak dokudan beslenerek karidesin vücuduna girerek ölmesine neden olacaktır. Direkt olarak tüm karidesleri öldürmeyecek fakat zamanla gençlerin gelişimini durdurup, kabuk değişen karidesleri hedef alarak nüfusun yok olmasına neden olacaklardır. Bu yapılarıyla planaryalar karidesler için oldukça tehlikelidir.

Parazit İstilası

Parazit İstilası

Akvaryumda Planaryanın Önlenmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Akvaryumda oluşmasını engellemek için yemleme öğünlerine ve yem miktarına dikkat etmelisiniz. Fazla yemleme diğer parazitlerde olduğu gibi, planarya oluşumunda da tetikleyici bir unsurdur.
 • Akvaryuma canlı hayvan satın alırken, satın alacağınız karides benzeri canlıların bulunduğu akvaryumu gözlemleyerek temizliğine ve parazit olup olmadığına dikkat ederek alışveriş yapmanız; güvenmediğiniz yerlerden alışveriş yapmamanız uygun olacaktır.
 • Satın aldığınız canlıları akvaryuma eklemeden önce bir süre karantina ortamında tutarak gözlemlemeli sorun olmadığından emin olduktan sonra akvaryuma eklemelisiniz.
 • Satın alınan canlıları akvaryuma eklerken alıştırma işleminden sonra, içinde bulundukları suyu akvaryumunuza kesinlikle dökmeyiniz.
 • Akvaryumunuzun temizliğini ihmal etmemelisiniz. Temizlik esnasında dipte biriken yem artıklarını dip çekimi ile tanktan uzaklaştırmalısınız.
 • Akvaryumda ölen balık, karides ve salyangoz gibi canlıları en kısa sürede akvaryumdan dışarı çıkarmalısınız.
Bölünerek Çoğalma

Bölünerek Çoğalma

Planarya Tedavisi

Planaryadan kurtulmak için izlenebilecek birkaç yol vardır. Planarya yiyen balık türleri akvaryumdaki mücadelenizde sizlere yardımcı olsa da kesin bir çözüm değildir. Akvaryumdaki parazitle mücadelenin ilk yolu altında yatan sebebi ortadan kaldırmaktır.

Sorun biriken yem artıkları ise, en kısa sürede temizlik yapılmalı, biriken artıklar tanktan uzaklaştırılmalıdır. Fazla yemleme yapılıyor ise, canlılara verilen yem miktarı tekrar hesaplanmalı, canlıların kısa sürede tüketebilecekleri miktarda yemleme yapılmalıdır. Canlı yem veriliyor ise, parazit sorunu ortadan kalkana dek canlı yem kesilmelidir.

Planarya Tuzağı

Planarya Tuzağı

Planarya’dan Kurtulma Yolları

 • Öncelikle akvaryumda ertelenen bir temizlik periyodu var ise, dip çekimi ve filtre temizliği ile mücadeleye başlamalısınız.
 • Filtre temizliğinde bakteri kolonilerinin yaşam alanı olan biyolojik filtre malzemesi(filtre seramiği gibi) hariç sünger, bioball gibi ürünleri sıcak suyla temizlemelisiniz.
 • Akvaryumunuzda tetra, lepistes, moli, plati gibi karidesleriniz için minimum sorun teşkil edecek türlerden bir grup planarya yiyen balık bulundurmanız faydalı olacaktır. Azaltılmış yemleme ile planarya peşine düşen bir grup balık mücadelenize yardımcı olacaktır.
 • Planarya tuzağı edinerek günlük periyotlarda parazitleri akvaryumdan uzaklaştırabilirsiniz. Planarya tuzağı içine protein içerikli yem yerleştirilerek parazitlerin tuzağa çekilmesi sağlanır. Bu sayede tuzak içerisindeki parazitler akvaryumdan uzaklaştırılır.
 • Planaryalar kesilerek veya ezilerek öldürülmeye çalışılmamalıdır. Çünkü bu canlılar bölündüklerinde ya da kesildiklerinde yok olmazlar, hatta bölündükleri noktalardan yeni bir parazit formu oluşturarak çoğalırlar.
 • Akvaryum substratını kaynar suyla yıkamak sorunu bir nebze çözecektir. Ancak bahsettiğiliz doğal yöntemler belirli bir noktaya kadar fayda sağlayacak, olumsuz şartların oluşması durumunda parazit sorunu tekrar ortaya çıkacaktır.
 • Doğal çözümlerin dışında planarya sorunun kesin çözümü akvaryumda ilaç kullanımıdır. “Fenbendazol” içeren ilaçların planaryaların üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Karides akvaryumlarında da kullanılabilen fenbendazol içerikli ilaçlar tedavide kullanılabilir. Fenbendazol içerikli olan ve direkt olarak planarya tedavisinde kullanılan ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca veteriner hekimlere danışarak evcil hayvanlarda kullanılan fenbendazol içerikli ilaçlardan satın alabilirsiniz. İlaç kullanırken önemli olan akvaryumda beslediğiniz canlılar için tehdit olup olmayacağıdır. Bu konuda farklı kaynaklardan detaylı bir araştırma yapılarak bilgi almanız oldukça önemlidir. Ayrıca akvaryumda kullanacağınız dozu öğrenmeye doz aşımı yapmamaya özen göstermelisiniz.
 • Tedavi sonrasında akvaryum temizliği ve yemleme konusunda oluşturduğunuz programı aksatmamaya, güvenilir olmayan yerlerden alışveriş yapmamaya dikkat ediniz.

Planarya Fotoğrafları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞