BitkiBalik.Com

Saz Bitkisi (Vallisneria Spiralis)

Saz Bitkisi (Vallisneria Spiralis)

Saz bitkisi akvaryumda bitki bakımına yeni başlayanlar ve hızlı gelişen bitki isteyenler için bakımı kolay bir türdür. Bitki yanlardan sürgün vermek suretiyle çoğalır ve çoğalma konusunda üretken bir yapıdadır. Akvaryum dekorunda genellikle arka plan bitkisi olarak tercih edilmektedir.

Dayanıklı yapısının yanı sıra ciddi bir büyüme hızına sahiptir. Tropikal akvaryumlara kattığı doğal görüntü ve nitrat tüketimine sağladığı fayda ile bilinmektedir. Ayrıca saz bitkisi fiyatının da uygun olması dolayısıyla fazlasıyla popüler bir bitki türüdür.

Saz Bitkisi Özellikleri

Akvaryum saz bitkisi latincesi literatürde Vallisneria spiralis olarak bilinmektedir. Lakin dünyanın çeşitli bölgelerinde, yaygın ve farklı birçok isimlendirme yapılmıştır. Yılan Balığı Otu, Bant Bitkisi ve Sarmal Vallisneria bu bitkinin yaygın bilinen isimlerindendir.

Doğal habitatlarında durgun ve akar sularda gelişim gösteren türleri vardır. Akar sularda akıntı yönüne doğru akan besin zenginliğinden faydalanmak için aşağıdan yukarı uzayıp, salınarak gelişim gösterir.

Akvaryum Saz Bitkisi

Akvaryum Saz Bitkisi

Vallisneria spiralis en popüler akvaryum bitkileri arasındadır. Kimi türlerinin beş metreye kadar büyüdüğü bilinmektedir. Ancak akvaryum ortamında büyüme doğal yaşam alanlarına oranla daha sınırlı olduğundan genel boyutları 30 santimetre ila 75 santimetre arasında değişim göstermektedir.

Saz, yumrulu olmayan sucul bitki türlerinden biridir. Yapraklar 0,4 – 1,0 cm genişliğinde boyuna, çapraz yapıya sahip damarlarla çevrilidir. İlk olarak yapraklarda kök oluşumu yoktur. Bitkinin yaprakları taban tortusu altında kalan gövdede birleşir ve kökler ise gövdeye bağlı olarak zemine sıkı şekilde tutunmak üzere gelişim göstermiştir.

Doğada Vallisneria spiralis

Doğada Vallisneria spiralis

Akvaryumda Saz Bitkisi Bakımı

Vallisneria spiralis’ in akvaryumda bakımları oldukça kolaydır. Düşük destekli tanklarda rahatlıkla gelişim gösterebilirler. Taban kalınlığı yeterliyse kum içerisine 2-3 cm gömülerek ekimi yapılabilir. Taban kalınlığının yeterli olmadığı durumlarda bir kütük ya da kaya parçasına tutturulması sağlanabilir.

Yeni ekilen, akvaryum saz bitkisi bakımı yapılırken, akvaryuma alışma süreçlerinde bitkinin yapraklarında yumuşama, erime benzeri görüntüler oluşabilir. Bu durum adaptasyon aşamasında gayet normaldir. Bitki adaptasyon sürecinin tamamladıktan sonra yeni ve yeşil yapraklarıyla büyümeye devam eder. Yeni kurulan tanklarda veya ekimi yeni yapılan bitkinin bakımı yapılırken, adaptasyon süreci atlatılana kadar budama yapılmaması uygun olacaktır.

Canlı Doğuran Tankı Akvaryum Saz Bitkisi

Canlı Doğuran Tankı Akvaryum Saz Bitkisi

Akvaryum Saz Bitkisi Faydaları

Saz, kökleri vasıtasıyla taban kalınlığı yeterli olan akvaryumlarda taban içerisinde faydalı bakteri kolonileşmesine katkı sağlar. Sağladığı katkının bitki için geri dönüşünü azot döngüsünden elde ettiği besinler oluşturmaktadır. Vallisneria spiralis akvaryum içerisindeki nitratı azot ihtiyacını gideren besin olarak kullanmaktadır.

Böylelikle akvaryum içerisinde balıkların dışkıları ve yem artıklarının oluşturduğu zehirli amonyak; bitki tarafından desteklenen tabandaki bakteri kolonileri ve filtrasyon bakterileri aracılığıyla önce nitrite sonrasında nitrata dönüştürülerek direkt olara Vallisneria spiralis bitkisine besin sağlayacaktır.

Bitkinin hızlı gelişim gösteren yapısı, bu döngünün daha hızlı bir şekilde işlemesine olanak verdiğinden nitrat seviyesinin tehlikeli seviyelere çıkmasına engel olacaktır.

Vallisneria spiralis Çoğalması

Vallisneria spiralis Çoğalması

Düşük destekli tanklarda bakılan saz bitkilerinin su içerisinde diğer element ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla haftada bir kısmi su değişimleri yapılabilir. Yapılan kısmi su değişimleri sadece bitki için besin sağlamakla kalmaz, akvaryum içerisindeki azot döngüsünün ve canlı sağlığına temel oluşturan su değerlerinin dengelenmesini sağlar.

Akvaryum İçindeki Konumu

Vallisneria spiralis hızlı gelişim gösteren bir yapıya sahip olduğundan çoğunlukla arka plan bitkisi olarak tercih edilmektedir. Büyük tanklarda kenarlara dikilerek sağdan ve soldan uzanan yapraklarla farklı fonlarda tasarıma dahil edilebilmektedir.

Arka plana dikildiklerinde büyüyen yaprakların istenen ölçülerde budaması yapılarak güzel bir arka fon oluşturulabilir. Yeşil arka fon dışında hızlı üreyen Vallisneria spiralis, kenarlardan verdiği sürgünlerle çoğalıp sıkılaşarak yavru balıklarınız içinde saklanma alanları oluşturacaktır.

Akvaryum saz bitkisi nasıl çoğaltılır? Ana bitkiyi tabandan çıkarmadan bir makas yardımıyla sürgünler budanıp başka noktalara dikilerek bitkinin çoğaltılması mümkündür.

Arka Plan - Vallisneria spiralis

Arka Plan – Vallisneria spiralis

Ayrıca uzayan yapraklar çok büyük boyutlara ulaşarak su yüzeyinde yatay olarak uzanabilir ve su yüzeyinde oluşan sık yaprak ormanları akvaryumdaki ışığın zemine ulaşmasını güçleştirebilir.

Saz Bitkisi Budaması Nasıl Yapılır?

Zemindeki bitkilerin aydınlatmadan yoksun kalmaması için belirli periyotlarda budaması tavsiye edilir. Budama zamanlarınızı su değişimleriniz ile paralel günlere denk getirmeniz uygun bir zamanlama olacaktır. Budama yaparken bitkinin yapraklarını kısaltma maksadıyla aşırı budama yapmanızı önermiyoruz. Bozulan yaprakların ayrılması dışında yeşil ve sağlıklı yaprakların fazla budanması bitkinin sağlığına olumsuz etkiler yapacaktır.

Yanlış budama yapılması gibi durumlarda akvaryum saz bitkisi sararma durumları ortaya çıkabilir. Sararmaların ortaya çıkması durumunda budama konusunda yapılan hatadan dönülmesi gerektiği anlaşılacaktır. Ayrıca budama konusunda herhangi bir sorun yoksa bu durumda akvaryum suyunun kısmi değişimi yapılaral suda eksilen minerallerin yenilenmesi sağlanabilir.

Kısmi su değişimiyle birlikte sorun çözümlenmiş gibi görünüyorsa, bitkinizin besin eksikliği sorunu yaşadığını söyleyebiliriz. Besin eksikliği ve bitki akvaryumu besin kaynakları konusunda detaylı bilgiler ile derlediğimiz makalemizi okumak isterseniz tıklayınız.

En Güzel Akvaryum Saz Bitkisi Fotoğrafları

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Vallisneria spiralis

Kökeni: Asya

Bakım Zorluğu: Kolay

Boyutları: Türlerine göre değişkenlik gösterebilir.

Aydınlatma İhtiyacı: Düşük-Orta

Sıcaklık: 14 ile 30 °C

pH: 6.0 – 9.0

Gelişim Hızı: Hızlı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞