BitkiBalik.Com

Su Mercimeği (Lemna minor)

Su Mercimeği (Lemna minor)

Su Mercimeği nedir? Lemna minor, ülkemizde Su Mercimeği olarak isimlendirilen su üstü bitkisidir. Aslına bakılırsa dünyanın en küçük su üstü bitkilerinden biridir. Akvaryum içindeki biyolojik filtrasyonu destekleyici özelliği sayesinde fazlasıyla popülerdir.

Bazı tatlı su canlıları için yüksek protein değerine sahip bitkisel besinlerdendir. Su mercimeği bitkisi çoğunlukla akvaryuma istenmeden misafir olurlar. Sonrasında akvaryumda yeterli besin olduğu takdirde baş edilemez seviyelere ulaşabilmektedir.

Su Mercimeği Nedir

Su Mercimeği Nedir

Betta balığı gibi köpük yuva yapan labirentli balıklar için doğal yuva işlevi gören su mercimeği akvaryum bitkilerinin sevilen bir üyesidir. Bu yazımızda Lemna minor bitkisini inceleyerek akvaryumda yetiştirilmesi konusunda detaylı bilgileri ele alacağız.

Doğada Su Mercimeği

Tüm dünyada yayılım gösteren bir bitki türü olduğundan kaynaklarda  bilimsel habitat belirtilmemiştir. Bilimsel adlandırması ise “Lemna minor” olan tespit edilen bitki Avrupa ve Amerika’ nın bazı bölgelerinde “Duckweed” yani “Ördek Otu” ismiyle bilinmektedir.

Antartika ve kutup bölgeleri hariç tüm dünyada bulunabilir. Hatta yaşadığınız bölgedeki göl, gölet, su birikintisi, sazlık ve bataklık gibi durgun birikintilerinde dahi bulunduğunu görebilirsiniz.

Göl Yüzeyini Kaplayan Su Mercimekleri

Göl Yüzeyini Kaplayan Su Mercimekleri

Kısa köklü yüzen bir bitki olduğundana bulunduğu sulak alandaki akışın yöneldiği sığ alanlarda toplanma eğilimindedir. Göl veya su birikintisinde drenaj olabilir ya da akıntıya giden girişin çevresinde olabilir. Özellikle bol miktarda çözülmüş besin ve parlak güneş ışığına sahip olan su birikintilerinde su yüzeyinin tamamı su mercimekleri ile kaplanabilir.

Su Mercimeği Özellikleri

Lemna minör, milimetrik yaprak boyutlarına sahip bir bitkidir. Yeşil yapraklarının boyutları o kadar küçüktür ki su içerisinde yüzen yeşil mercimekleri andırdığından akvaryum su mercimeği bitkisi olarak isimlendirildiği düşünülmektedir.

Su yüzeyinde belirli dönemlerde minik çiçekleri oluşacaktır. Çiçeklenerek cinsel üreme gerçekleştirebileceği gibi bölünerek eşeysiz üreyebilme yeteneğine de sahiptir.

Akvaryum içerisinde su mercimeği tohumu vasıtasıyla üreyen bir bitki türü değildir. Yaygın bir biçimde bölünerek çoğaldıkları gözlemlenmiştir. Üretken bir bitki tanesi yaşamı boyunca ortalama 20 kez bölünerek çoğalabilir.

"<yoastmark

Su Mercimeği Ne İşe Yarar?

Su mercimeği akvaryuma faydası konusunda incelendiğinde, bulunduğu akvaryum içerisindeki sağlıklı su değerlerinin sağlanmasında oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir. Su mercimeği suyu nasıl temizler? Su mercimekleri bulundukları su kütlesi içindeki amonyak-nitrit ve nitrat türevlerini besin maddesi olarak tüketir. Bazı türleri sudaki ağır metalleri kendi bünyesinde toplar ve su içindeki toksik kalıntıları giderir. Bu sayede akvaryum, havuz gibi toplanma alanlarındaki bitki kolonisinin fazla miktarı uzaklaştılırken toksik maddeleri de uzaklaştırmış oluruz.

Su Mercimeği yenir mi? İnsanlar tarafından tüketimi söz konusu olmamaktadır. Fakat otçul balık türleri için direkt olarak beslenmeye dahil olabileceği gibi ev yapımı yapımı yemlere de dahil olabilecek şekilde taze ve protein değeri yüksek bitkisel bir besin sunmaya elverişli bir yapısı vardır. Fakat sayıları sınırlı tutulduğu sürece faydalı bir varlık sergileyecektir. Sayıları sınırları aştığında zararları da beraberinde getirebilirler.

Beta Akvaryumu - Yüzeyde Su Mercimekleri

Beta Akvaryumu – Yüzeyde Su Mercimekleri

Su Mercimeği Üretimi

Su mercimeği nasıl çoğalır? Su mercimekleri önceden de bahsettiğimiz gibi çiçeklenerek ve bölünerek çoğalırlar. Fakat daha çok bölünerek çoğalma eğilimine sahiptirler. Ana bitki basitçe bölünerek minik bir bitki formu oluşturur ve filizlenir. Su ve yeterli besin olduğu sürece bu süreç devam eder.

Lemna minör olağanüstü bir büyüme hızına sahiptir. Hareketsiz suları daha çok benimsediğinden hızlı bir şekilde çoğalır. İlginç bir biçimde, ılıman iklimlerde su mercimekleri, sıcaklık düşmeye başladığında nişastalarını depolayarak soğuk havaları atlatabilir.

Nişasta depolamasının ardından, bitki su kütlesinin dibine batar ve sıcaklıkların tekrar yükselmeye başladığı bahar için beklemeye başlar. Baharın gelmesiyle birlikte ısıtan güneşe doğru tekrar su yüzeyine çıkarak çoğalmaya devam eder.

"<yoastmark

Su mercimeği nasıl yetiştirilir? Akvaryumda veya uygun bir kap içerisinde su mercimeği üretmek istiyorsanız çok fazla çaba gerektirmediğini bilmelisiniz. Özel bir bakım gerektirmeyen su mercimekleri düşük ışıktan yüksek ışığa, yumuşak sudan sert su koşullarına kadar her ortamda gelişir. Sadece akvaryuma bir miktar bitki bırakarak gelişmesini takip edin.

Yoğun bir büyüme istiyorsanız, haftalık su değişimleri yapabilir, zaman zaman iz element gübreleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca akvaryuma yüksek spektrumlu ışık kaynağı sağlanması büyümeyi destekleyecektir. Bunların dışında su mercimeği üretmek istediğiniz akvaryumun su yüzeyinin tamamen sakin olduğundan emin olun. Çünkü az miktardaki akıntı dahi büyümeyi yavaşlatır.

Su Mercimeği Faydaları

Çevresel olarak uygun şartlarda hızla çoğalabilme yeteneği sayesinde biyolojik filtrelemeyi destekleyen bir yapıya sahip olan su mercimeği arıtma işlemini biyolojik olarak desteklemektedir. Sudaki fazla minerallerin emilmesini sağlar, hatta bir nevi nitrat filtresi işlevi görür. Fakat belirttiğimiz gibi sayıları kontrol altında tutulduğu sürece! Aksi takdirde bitkilerinizde besin eksiklikleri söz konusu olabilecektir.

Sınırlı sayıdaki lemna minor popülasyonu filtrasyon işlevinin yanı sıra bitki akvaryumları için demir testi işlevi de görecektir. Eğer yapraklarında sararmalar oluşuyorsa demir eksikliği belirtisi gösteriyor demektir.

Su Altından Lemna Minor Görünümü

Su Altından Lemna Minor Görünümü

Su Mercimeği Zararları

Balık bulunan tanklarda ya da bitki akvaryumlarında su mercimeklerinin nüfusu kontrol altında tutulmadığı takdirde çok hızlı bir şekilde çoğalırlar. Yeterli besin bulunan sularda o kadar hızlı çoğalırlar ki kısa sürede tank yüzeyi kaplanır.

Sayıları haddinden fazla miktarlara ulaştığında akvaryum içerisindeki oksijenin hızlı bir şekilde tükenmesine neden olurlar. Bu nedenden dolayı özellikle balık beslenen havuzlarda oksijen desteği çoğunlukla bulunmadığından önerilmemektedir. Akvaryumda bile oksijeni fazla tüketeceklerinden balıklar için tehlikeli hale gelirler.

Su Mercimekleri İle Kaplı Akvaryum Yüzeyi

Su Mercimekleri İle Kaplı Akvaryum Yüzeyi

Bitki akvaryumlarında sınırlandırılmayan su mercimekleri tank yüzeyini kapladığında zemindeki bitkilerin gölgede kalmasına neden olur. Işık kaynağından yararlanamayan bitkiler zamanla bozulmaya ve ölmeye başlayacaktır. Olumsuz nüfus patlamasının devamında bitkileriniz ölecek akvaryum zemininde çorak bir arazi görünümü oluşacaktır.

Su Mercimeği Yemi

Lemna minör bulunduğu su kütlesi içerisinde filtrasyona katkı sağladığı gibi kimi canlılar için besin kaynağı olarak değerlendirilebilmektedir. Lemna minör şaşırtıcı şekilde enerji ve besin değeri içeren bir bitkidir. Hatta kimi yetiştiriciler tarafından süper gıda olarak isimlendirilmiştir.

Protein oranı bakımından (%20 ila %40) inanılmaz yüksek yapısı ve lif oranı sayesinde değerli ve sindirimi destekleyici bir gıda olması açısından su merciğemi hayvan yemi olarak da son derece değerli bir bitki türüdür.

Su Mercimekleriyle Beslenen Japon Balığı

Su Mercimekleriyle Beslenen Japon Balığı

Su mercimekleri Japon balıkları, koiler ya da tropheus benzeri bitkisel beslenen cichlidlerin yanı sıra elmas salyangozu gibi omurgasız hayvanlar tarafından severek tüketilir. Canlılarınızın bitkisel beslenme ihtiyacını karşılamak için ayrı bir tank içerisinde ürettiğiniz su mercimeği hayvan yemi olarak taze bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca çoğu hobici tarafından sayı azaltmak amacıyla hediye olarak dahi verilen su mercimeklerinden edinmek suretiyle de kullanabilirsiniz.

Tavuk Yemi Olarak Verilen Su Mercimekleri

Tavuk Yemi Olarak Verilen Su Mercimekleri

Ayrıca ördek gölleri gibi süs havuzlarınız varsa su mercimekleri, hayvan yemi olarak da değerlendirilebilir. Ördekler havuz içerisindeki su mercimeklerini afiyetle tüketecektir. Bazı tavuk yetiştiricileri tarafından dahi hayvan yemi olarak su mercimeği kullanıldığı bilinmektedir. Yetiştiriciler çevrelerindeki su birikintilerinde bulunan su mercimeklerini toplayarak tavukların beslenme öğününü zenginleştirmek amacıyla kullanmaktadır.

"Elma

Su Mercimeğinden Kurtulmak

Su mercimekleri akvaryumumuza bazen istenmeden dahil olurlar. Bazense hevesle eklendikleri akvaryumlarda kontrol edilebilir miktarın üzerine çıkarak tüm yüzeyi kaplarlar. Kepçe ve süzgeç yardımıyla dahi toplanmaları son derece zor bir işlemdir. Bu nedenle, istenmeyen su mercimeğinden kurtulmak ve oluşumunu önlemek için; önerilerimizi dikkatle inceleyin:

  • Öncelikle tek bir küçük su mercimeği tanesinin yüksek popülasyonlara ulaşabilmesi dolayısıyla su bitkileri satın alırken dikkatli olunmalıdır. Satın aldığınız bitkinin yanında istenmeyen misafirlerin olup olmadığından emin olun. Akvaryuma bitki eklerken ekleyeceğiniz bitkiyi sudan geçirdikten sonra akvaryuma ekleyin.
  • Lemna minor bitkisiyle beslenmekten keyif alacak tropheuscichlid gibi balık türlerini ya da elma salyangozu gibi omurgasızları akvaryuma ekleyerek mücadelenin daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz. Su mercimeğini yemek olarak gören canlılar, kısa sürede nüfusu kontrol altına alır ve zamanla yok olmalarını sağlar.
  • Yüksek miktarlardaki su mercimekleri ince delikli çay ve pirinç süzgeci vasıtasıyla belirli aralıklarla akvaryumdan toplanabilir.
  • Ayrıca akvaryumda skimmerların kullanılması yüzeydeki su mercimeklerinin toplanmasına katkı sağlayacaktır.
  • Su mercimeklerini toplarken yayılma ve dağılma olmaması açısından çıkıntılı yapıya sahip hortum, ısıtıcı ve dekor malzemelerinin akvaryumdan çıkarılması işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Bitki ve moss yapraklarına yapışabilen tanelerin temizliği için bitkilerinizi sökmenize gerek yoktur. Mücadeleyi destekleyen mercimek tanelerini severek tüketen canlılar kalan taneleri kısa sürede bitirecektir. Sadece biraz bekleyin.
Su Mercimeği Bitkisinin Özellikleri

Su Mercimeği Bitkisinin Özellikleri

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Lemna minor

Kökeni: Belirli bir bölgeye ait değildir.

Bakım Zorluğu: Kolay

Boyutları: 0,1 – 1,0 cm.

Aydınlatma İhtiyacı: Orta – Yüksek

Sıcaklık:  5 – 32 °C

pH: 4.5 – 9.0 (Çoğunlukla sertlik tercihi yoktur.)

Gelişim Hızı: Hızlı

Son olarak, bitki akvaryumu aydınlatma gereksinimleri konusunda bilgi edinmek için tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞