BitkiBalik.Com

Tropheus Balığı Özellikleri ve Bakımı

30.10.2022
Tropheus Balığı Özellikleri ve Bakımı

Günümüzde akvaryum balıkları arasında favori türlerden biri olan tropheus balığı ilk olarak 1959 yılında Avrupa’ya ithal edilmiştir. Balık ithalatının başlarında bu balıkların birçoğu Tropheus Moorii coğrafi ırkları olarak tanımlandı.

Bugün gelinen noktada, tropheus ciklet balıklarının aslında birçok farklı türü temsil ettiği anlaşılmıştır. Beraberinde bu balıkların alt türleri oldukça popüler hale gelmiş, büyüleyici güzellikleriyle çoğu yetiştiriciyi etkilemişlerdir.

Bu yazımızda tropheus beslemeyi düşünenler ve akvaryumda tropheus bakımı ile ilgilenenler için bu canlılar hakkında detaylı bilgiler veriyor olacağız. Tropheusların özellikleri ve bakımlarının yanı sıra üretimleri hakkında merak edilen tüm detayları paylaşmaya çalışacağız.

Tropheus Ciklet Balığı Özellikleri

Bilimsel olarak Tropheus ciklet türleri arasında yalnızca 6 tanesi isimlendirilmiş olmasına karşın, henüz isimlendirilmemiş başka güzel türleri de vardır. Akvaryumda bu ciklitler ile 12 ya da daha fazla sayıda balıkla oluşturulan bir koloni muhteşem bir görüntü ortaya çıkarır.

Tropheus Duboisi

Tropheus Duboisi

Oldukça aktif yapıdadırlar ve eğlenceli yüzüşlerini izlemek, hatta yemleme esnasında yeme karşı dans edercesine gösterdikleri ilgiye tanık olmak etkileyici bir deneyimdir. Ayrıca, koloni içerisinde zamanla gelişen gerçekten ilginç bir sosyal yapıya sahiptirler.

Zaman zaman agresif tavırlar sergileyen ve hareketli canlılar olan tropheusların kendilerine özgü bir tankta beslenmesi tavsiye edilmektedir. Fakat diğer otçul Afrika çiklit türlerinden bazıları ile büyük akvaryumlarda bakılabilirler.

Zeminde kumlu bir alt tabaka ile birlikte, yosun oluşumu sağlamak amacıyla birkaç kayadan oluşan bir yığın, yığınlar arasında mağara benzeri saklanma alanları ve yosunu tetiklemesi açısında aydınlatma sağlanması huzurlu bir akvaryum ortamı oluşturacaktır.

Doğal Habitatları

Doğal Habitatları

Doğal Habitatları

Tropheus türleri, Afrika’nın Tanganyika Gölüne özgü balıklardır ve göl boyunca dağınık bir şekilde yaygın olarak bulunurlar. Genel olarak kayalık alanlar boyunca sığ sularda yaşarlar. Hepsi birer yosun biçicileridir, özel olarak evrimleşen ağız yapıları sayesinde kayalardaki yosun tabakalarını kazıyarak beslenirler.

Göl tabanı ve sığ alanlar yoğun gün ışığına maruz kaldığından yosun oluşumu bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Türleri göl içerisindeki coğrafi alana bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Gölün sığ alanlarında yaşayan balıklar ile derin sularda yaşayan balıkların renk kombinasyonları ve vücut yapıları değişkenlik gösterir.

Tropheus Ciklet Balığı Türleri

Tropheus Ciklet Balığı Türleri

Tropheus Türleri

Tropheuslar ilk olarak 1989 yılında Tropheus Moorii(Blunthead Çiklit) ismiyle Boulenger tarafından tanımlanmıştır. Bilimsel olarak “Tropheus sp.” olarak adlandırılan balıkların tanınmış bir dizi alt türü bulunmaktadır.

Moori, Brichardi, Duboisi, Annectens, Sp.Black, Sp.Red, İkola en popüler tropheus türleridir. Doğal yaşam alanlarında çoğunlukla gruplar halinde bulunurlar. Eşler arasında ömürlük birliktelik olmasa da grup içerisinde uzun süreli çekirdek aile yapısı oluştururlar.

Tür çeşitliliği konusunda farklı birçok coğrafi varyasyon bulunmaktadır. Her bir tür yaşam alanına göre renk farklılığı göstermektedir. Düz renkte ya da vücutlarının orta kısmında sarı ve kırmızı tonlarında renklere sahip bant yapılarından oluşan renk formları vardır.

Tropheus Bemba

Tropheus Bemba

Tropheus kaç yıl yaşar? Doğada ortalama 10 yıl ömre sahip olan Tropheus balıkları akvaryum ortamında 15-20 yıla kadar yaşayabilir. Yetişkinleri yaklaşık olarak 15 cm. büyüklüğe ulaşan balıkların türüne göre uzunluğu 10 ila 15 cm. arasında değişkenlik göstermektedir.

 

Tropheus fiyatları konusunda akvaryum balıkları piyasasında, pahalı olduğu görüşü yaygındır. Ancak Tropheus fiyatları türüne göre farklılık göstermektedir. Tropheus fiyatı konusunda belirleyici olan etken, türün üretim zorluğu ve bulunabilirliği konusudur.

Bu balıklar bilinen türleri dışında çok fazla üretimi yapılan balıklar olmadığından diğer balıklara oranla fiyatları konusunda kıymetlidir diyebiliriz. Üretimde yüzlere ulaşan rakamlar gibi çok sayıda yavru elde edilemediğinden yavru alımı konusu tropheus fiyatları üzerinde belirleyici bir etkendir.

 

Tropheus Türleri

Tropheus Türleri

Tropheus Hastalıkları (Bloat-Şişkinlik)

Tropheuslar, diyetlerine dikkat edildiği ve düzenli su değişimleri yapıldığı sürece bakımı kolay balıklardır. Bu görevlerden biri ihmal edilirse, bakımları zorlaşabilir. Çünkü bu balıklar bağırsak yolunda tıkanmaya neden olacak bir parazit oluşumundan etkilenebilir.

Parazitin neden olduğu hastalık “bloat” yani “şişkinlik” olarak isimlendirilmiştir. Bloat, sağlıklı balıkların bağırsaklarında bulunduğuna inanılan bir parazittir, uygun şartlarda sorun teşkil etmeyen parazit formu balık stresli koşullar altında olduğunda veya yanlış bir diyetle beslendiğinde çoğalabilir.

Çoğalan parazitler daha sonra balığın bağırsaklarına delikler açarak bağırsak dışına çıktığında, balıkların şişmesine neden olan problemlere neden olacaktır.

Tropheus Cinsiyet Ayrımı Vent Farkı

Tropheus Cinsiyet Ayrımı Vent Farkı

Tropheus Balığı Cinsiyet Ayrımı

Akvaryumunu seyrederken tropheus dişi-erkek ayrımını yapabilmenin yolu son derece zordur. Çoğu hobici koloninin iyi gözlemlenmesi gerektiğini; dominant balıklar ile sindirilmiş balıklar arasında farkı tespit ederek, renk baskınlığını ayırt ederken ayrım yapılabileceğini belirtmektedir. Ancak direkt olarak dominant balıklara erkek, sindirilmiş balıklara dişi demek kesin bir sonuç sağlamaz.

Tropheus cinsiyet ayrımı konusunda en kesin yöntem, anüs vent kontrolüdür. Akvaryumda bulunan koloni içerisinde erkek balıkları gözlemleyerek ayırt etmenin basit bir yolu ise kayalarla oluşturulan üreme alanlarıdır. Erkekler oluşturulan üreme bölgelerini sahiplenerek üremeye hazır dişileri bölgelerine çekecektir.

Tropheus cinsiyet ayrımı için kur aşamalarını dikkatle takip ederek, bölgesine giren balıklara karşı erkek balıkların tutumlarını gözlemleyerek tahmini olarak erkek-dişi ayrımı yapabilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi tropheus erkek dişi ayrımı yapılırken en kesin tespit anüs-vent kontrolünün yapılmasıdır. Erkeklerin üreme organı dişilere göre daha küçük, dişilerin üreme organı ise erkeklere göre daha büyüktür.

Tropheus Ciklet Balığı Çeşitleri

Tropheus Ciklet Balığı Çeşitleri

Tropheus Balığı Bakımı

Bu balıklar hakkında genel kanı diğer balıklar ile sorun yaşamadan beslenebilecekleri yönündedir. Ancak kendilerine özgü tank içerisinde bakılması konusunda özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü beraber beslendikleri balıkların diyetleri farklılık göstermesi durumunda beslenme bozuklukları ve buna bağlı rahatsızlıklar söz konusu olmaktadır.

Ayrıca hareketli yapıdaki tropheusların ani yön değişimleri ve hareketleri beraber bakıldıkları diğer balık türlerinin stres olmasına neden olabilir. Haliyle tek tür olarak tropheuslara bakmaya karar verebilirsiniz.

 

Tropheuslar tek balık türü olarak beslenecekse, huzurlu bir koloni ortamı sağlamak amacıyla; güvenilir yetiştiricilerden genç veya damızlık adayı balıklardan oluşan bir koloni alabilirsiniz. Cinsiyet ayrımı ile dişi erkek oranında sorun yaşamamanız adına tavsiye edilen dişi ve erkek oranı 5-8 dişi balığa 1 erkek olacak şekildedir.

Tropheus Akvaryumu Nasıl Olmalı

Tropheus Akvaryumu Nasıl Olmalı

Tropheus Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Tanganyika gölü sularından dolayı sert suda yaşayan balıklar olduklarından akvaryum içerisinde sert su koşullarından hoşlanırlar. Dolayısıyla akvaryum pH. seviyesinin 8.5 ve üzerinde tutulması gerekmektedir.

Akvaryumda yeterli pH sertliğinin sağlanması amacıyla tank içerisinde pH yükseltici etkiye sahip dekor malzemelerinin ve kaya türevlerinin kullanılması önerilmektedir. Doğal mercanlardan oluşan dekor malzemeleri ve mercan kırığı kum ürünleri akvaryumdaki pH seviyesinin yükseltilmesini destekler.

Golden Kazumba

Golden Kazumba

Tropheus akvaryumu kaç litre olmalı? Başlangıç yavru balıkların beslenmesiyle yapılacaksa 80-100 litre hacme sahip akvaryumlar yeterli olacaktır. Lakin ilerleyen süreçte yavruların büyümesiyle birlikte alan ihtiyacı artacaktır.

Genç ve yetişkin boyutlara gelen balıklara yeterli yüzme alanı sağlanması için 200 litre hacminden büyük bir akvaryuma ihtiyaç duyulacaktır. Eğer en az 15-20 balıktan oluşan bir sağlıklı bir koloni oluşturmak istiyorsanız akvaryumu en az 400 litre hacme sahip olmalıdır.

 

Tropheus akvaryum dizaynı yapılırken tanka eklenen kaya dekorları ile üreme bölgeleri ve saklanma alanları oluşturulabilir. Bu sayede kavgaların, baskın davranışların sonucunda yaşanabilecek olası yaralanmaların önüne geçebilirsiniz. Uygun akvaryum boyutu kolonideki balıkların sayısına göre belirlenmeli ve mümkün mertebe 100 cm. ve üzerinde ölçülere sahip tank tercih edilmelidir.

Tropheus Yemi - Bitkisel Pul Yem

Tropheus Yemi – Bitkisel Pul Yem

Tropheus Balığı Beslenmesi

Tropheus hangi yemlerle beslenmeli? Otçul beslenen balıklardır, bu nedenle diyetlerinin bitkisel ağırlıklı yemlerden oluşması gerekmektedir. Habitat ve özellikleri kısmında bahsettiğimiz gibi doğal hayatlarında öğünleri yosunlardan oluşmaktadır. Kayaların üzerinde doğal olarak gelişen yosunları yiyerek beslenirler.

Akvaryum ortamında beslenmeleri konusunda spirulina içerikli bitkisel yemler tercih edilmelidir. Beslenmelerinde ve tropheus yemlerini oluşturacak diyet bitkisel yemlerden oluşmalıdır. Granül, tablet, pul ve cips formundaki birkaç farklı yem türleri verilebilir.

Tropheus günde kaç kez yemlenir? Yetişkinleri günde 2-3 kez, yavru ve gençleri ise 4-5 kez beslemek yeterli olacaktır. Beslenme öğünlerinde balıklarınızın bir-iki dakikada tüketebilecekleri kadar yemleme yapmaya ve gereğinden fazla beslememeye özen göstermelisiniz.

Yemleme esnasında bonkör davranılarak fazla yemleme yapılması, su içerisindeki organik yükü artırarak amonyak ve nitrat gibi istenmeyen atıkların oluşmasına neden olacaktır.

Tropheus Üretimi - Kur Yapan Çift

Tropheus Üretimi – Kur Yapan Çift

Tropheus Balığı Üretimi

Tropheus üretimi için balıkların yumurtlamak suretiyle çoğaldıklarını belirtelim. Üreme düz bir zemin üzerinde titreyerek dönme hareketiyle dişinin yumurta bırakmasıyla başlar. Dişi bir balık yaklaşık olarak 10 ila 30 arası sayıda iri boyutta yumurta üretebilmektedir.

 

Dişi tarafından bırakılan yumurtalar erkek balık tarafından döllenir. Döllenen yumurtaları dişi balık ağzına toplamaya başlar. Tropheus çiftleşmesi ve yumurtalaması son erdikten sonra dişi tarafından toplanarak ağıza alınan yumurtaların kuluçka süresi başlar.

Tropheus Çiftleşme ve Yumurtlama Anı

Tropheus Çiftleşme ve Yumurtlama Anı

Kuluçka ise balıkların ağzında gerçekleşmekte ve ortalama 3 hafta süre içerisinde tamamlanmaktadır. Ağızdaki kuluçka sürecinde dişi balık, yumurtalardan döllenmemiş ve çatlamamış olanları 5. ve 7. gün aralığında yutarak ya da tükürmek suretiyle eleme davranışı sergiler.

Tropheus Balığı Yavru Bakımı Nasıl Yapılır?

Tropheus yavruları, ağızlarına sığabilecek boyuttaki canlı ve kuru yemler ile beslenebilir. Beslenme öğünlerinde ufalanarak verilen pul veya granül yapıdaki yemler kullanılabilir. Yavru sayısına bağlı olarak tüketebilecekleri boyutlarda spirulina içerikli bitkisel tablet yemlerde verilebilir.

Yumurtadan Yeni Çıkmış Tropheus Yavruları

Yumurtadan Yeni Çıkmış Tropheus Yavruları

 

Büyüme sürecini desteklemek amacıyla günün ilk öğününde canlı yem ile besleme yapabilirsiniz. Canlı yem olarak artemia ve su piresi tercih edilebilir. Ancak canlı yemler yüksek protein içeriğine sahip olduğundan yemlemenin abartılmaması gerekmektedir.

Tropheus yavru bakımı yaparken, balıklarınızı az az fakat sık sık öğünlerle günde 4-5 kez besleyebilirsiniz. Ayrıca besleme işlemlerinin ardından gün sonunda yavru akvaryumunda yem artıkları var ise dip çekimi beraberinde %15-20 arası su değişimi yapılması uygun olacaktır.

Yem artıkları olmasa dahi yavru gelişimine olumlu katkı sağlanması ve amonyak-nitrat birikiminin tahliyesi açısından; yavru akvaryumunda gün aşırı %25-30 seviyelerinde su değişimi yapılması faydalı olacaktır.

Genç Tropheus Yavrusu

Genç Tropheus Yavrusu

Tropheus Üretimi Püf Noktaları

  • Balıklarınızı koloni olarak grup halinde beslemeye özen gösterin. Birkaç balıktan oluşan gruplarda baskın erkek balık diğer balıklar için sorun olacaktır. Ancak gruptaki sayı çoğaldıkça baskın balığın dikkati diğer balıklara kayacağından ortamda tek balığa karşı oluşan gerginlik azalacaktır.
  • Tropheus akvaryumlarında sıklıkla yaşanan bloat hastalığından korunmak amacıyla balıklarınızı tek tür olarak beslemeye çalışın. Mecburiyet durumunda aynı beslenme biçimine sahip otçul türlerle birlikte bakabilirsiniz.
  • Balıklarınızı beslerken öğünlerin en az birinde akvaryumu gözlemek hasta ve iştahsız balıkları tespit etmenizi sağlayacaktır. Erken teşhis edilen iştahsız balıkların tedavisi ilerleyen safhalardan daha kolaydır.
  • Beslenme öğünlerinde balıklar aç kalmasın diye fazla yemleme yapmayın. Yapılan fazla yemlemeler su değerlerini bozacak, bozulan su değerleri balıklar için önemli bir stres nedeni olacaktır.
  • Beslenme öğünün miktarı birkaç dakikada tüketebilecekleri kadardır, unutmayın.
  • Birden fazla öğünden oluşan beslenme diyetlerinin çoğunluğunda bitkisel yemleri tercih ettiğinizden emin olun. Protein ağırlıklı yemleme balıklarınızın sindirim sisteminde sorunlara sebep olarak bloat hastalığına zemin hazırlayacaktır.
  • Akvaryumunuzda baskın aynı zamanda fazla hırçın bir balığınız varsa ve yaralanmalar söz konusu oluyorsa, balığınızın biraz sakinleşmesini sağlamak için karantina tankına ayırabilirsiniz. Karakter yapısına sahip olan bu canlıların, akvaryum ortamından uzaklaştırıldıklarında sakinleştikleri gözlemlenmiştir.
  • Akvaryumdaki organik atıkların uzaklaştırılması için, canlı yoğunluğuna göre haftalık %30 ila %50 aralığında su değişimi yapılması faydalık olacaktır. Su değişimlerinin periyodik olarak gerçekleştirilmesi akvaryumdaki sağlıklı su değerlerinin korunmasını ve sürekliliğini sağlayacaktır.
  • Su değişimleri esnasında akvaryumdaki azot döngüsünün temelini oluşturan faydalı bakteri popülasyonunu korumak için dinlenmiş su kullanımını önemseyin.

Son olarak Akvaryumdaki Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler konulu ve Akvaryumda Dinlenmiş Su Kullanımı hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı makalelerimizi incelemek isterseniz başlıkların üzerine tıklayınız.

En Güzel Tropheus Türleri ve Fotoğrafları

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞