BitkiBalik.Com

Zebra Balığı (Zebra Çiklit)

15.08.2021
Zebra Balığı (Zebra Çiklit)

Zebra Çiklit Balığı, akvaristler arasında popüler adıyla Zebra Balığı Amerika kökenli bir cichlid türü olup,geniş habitatta dağılmış oldukça yayılımcı bir balık türüdür. Genellikle doğada yaşam yeri olarak nehirleri, küçük gölleri ve seyrek bitki yapılı suları tercih ederler. Barınak ve üreme alanı olarak dal parçaları, kayalık gibi alanları kullanırlar.

Zebra Ciklet Bakımı ve Beslenmesi

Renkleri nedeniyle mahkumların çizgili üniformalarına benzetildiğinden yaygın olarak Mahkum Çiklit olarak da bilinen Zebra cichlidler,ortalama 20-27  derece sıcaklıkta, ph değeri 7.0 ve 8.0 arasında bir değerde, minimum hacmi 50-200+ litre akvaryum içerisinde beslenen bir balık türüdür.

Pasaklı ve çok agresif olmaları nedeniyle akvaryumunuzda sadece bir çift beslemeniz faydalı olacaktır. Daha fazlasını beslemek isterseniz bir çift ürediğinde ve yavrular dört haftadan az olduğunda çiftleri ayırmanız gerekecektir.

Albino Zebra Çiklit

Albino Zebra Çiklit

Zebra Ciklet Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Zebraları diğer adıyla Mahkum Cikletleri beslemek için oldukça büyük bir akvaryuma sahip olmanız gerekir. Bir çift için en az 75 litrelik bir akvaryuma ihtiyacınız vardır. Akvaryumunuzda başka balık türleri beslemek istiyorsanız, diğer Orta Amerika Çiklitleri gibi dayanıklı balıkları seçmeniz gerekecektir.

Büyük akvaryum gerekliğinin nedeni, Zebra cichlidlerin, özellikle üreme esnasında diğer balıklara karşı çok agresif olmalarıdır. Eğer ek balık almak veya üretmek isterseniz en az 200 litrelik geniş bir akvaryum olması gerekir. Mahkum Çiklitlerin bir akvaryumu barınak olarak hissetmeleri için, bu balıklara saklanacak bol miktarda yer sağlamanız gerekecektir.

Çünkü bu balıklar dalları ve kayaları severler, doğal ortamlarında saklanacakları şey budur. Bir çift zebra cichlidin bölgelerini belirleyip kumlarını kazarak temizliğe başladıklarıbir görüntü ile karşılaşırsanız çıkacak yavruların güvenliği için güçlü dış filtreler yerine daha pasif filtreleri tercih etmelisiniz. Örnek olarak şelale filtre, pipo filtre gibi…

Zebra Balığı Doğal Yaşam Alanı

Zebra Balığı Doğal Yaşam Alanı

Zebra Çiklit Balığı Nasıl Beslenir?

Zebra çiklit doğal ortamlarında küçük solucanlar ve böcek larvaları, küçük balıklar,yosun tabakaları gibi geniş bir beslenme çeşitliliğine sahiptirler. Bu tür balıklar akvaryumunuzda beslenirken hiçbir şey ayırt etmezler bu nedenle onlara etobur veya otobur içerikli kuru yemlerden verebilirsiniz. Çeşitlilik olması için kabak, salatalık veya marul gibi küçük sebze parçaları ile kan solucanları, artemia gibi kuru veya canlı şekilde vereceğiniz kaliteli canlı yemlerin tadını çıkaracaklardır.

Zebra Ciklet Fiyatları

Zebra ciklet balığı fiyatları diğer ciklet türlerine oranla nispeten ucuz olduğu görülecektir. Ucuz olmasının nedeni üremeye hazır çiftlerin genellikle sorunsuz şekilde üremesi ve yavrularını büyütme konusunda başarılı olmalarıdır. Zebralar kolay üretiliyor olmaları dolasıyla daha makul fiyatlardan satılmaktadır. Zebra ciklet fiyatları 10 ila 30 lira arasında değişmektedir. Üremeye hazır çift fiyatları kısmen daha pahalı olabilir.

Zebra Ciklet Balığı Cinsiyet Ayrımı

Bu türün erkek ve dişisi arasında ayrım yapmak zor olmamakla birlikte erkek siyah çizgili ve gri renkte, dişi ise daha koyu siyah çizgili renktedir ve pembe ya da turuncu bir gövdeye sahiptir. Bu da zebra cichlidlerde cinsiyet ayrımı yapabilmenizin en belirgin şeklidir. Dişi balık, erkek balığa göre renkli ve ondan daha küçüktür.

Zebra balığı ne kadar büyür? Sorusunun yanıtına gelirsek; bir erkek zebra çiklit balığı 15 cm ye kadar büyürken, bir dişi zebra ise sadece 10 cm ye kadar büyür.

Zebra Ciklet Eş Tutması

Zebra Ciklet Eş Tutması

Zebra Ciklet Üretimi

Zebra cichlidler üretilmesi en zahmetsiz cichlid türlerinden biridir eş seçerken seçici değillerdir bu nedenle daha önce hiç üretim yapmamış akvaryum severler bile kolaylıkla üremesini sağlayabilir. 24–30 derece sıcaklık aralığında sorunsuz bir şekilde üreme gözlemlenmiştir. Sıcaklık bu seviyelerin altına düştüğünde üreme durabilir.

Bölgesini belirleyen Zebra çiklet çifti hummalı bir şekilde orayı temizlemeye, kendi kafalarına göre etrafındakileri bitkileri söküp hatta kumları kaldırıp yeniden düzenlemeye başlayacaklardır. Üreme dönemi yaklaşan dişiler yumurta toplamaya başlar.

Kendi ve diğer türlere karşı son derece agresif ve saldırgan olan baskın Zebra erkeği bu aşamada ciddi saldırganlık hareketleri göstermeye sürekli olarak tankın en zayıf üyelerinin huzurunu bozup, onları öldürmek isteyecektir. Bu nedenle zebra çiftimizin dışında kalan balıkları başka yere nakletmeniz uygun olacaktır.

Zebra Ciklet Balığı Yumurtaları

Zebra Ciklet Balığı Yumurtaları

Zebra Ciklet Balığı Yumurtlama Belirtileri

Kendi bölgelerini güvene aldıklarına emin olduklarında erkek çiftleşmek için bir bölge kuracak ve üremeye hazır olduğunda renklerini artıracaktır. Yumurtlamaya hazır bir dişi zebra cichlid bölgeye girecek ve ikisi agresif bir şekilde etkileşime gireceklerdir. Dişi balık daha sonra sıra sıra yumurtalarını bırakır ve erkek dişinin hemen ardından yumurtaları döller.

Ebeveynlerin ikisi de yumurtadan larvalar çıkana kadar birlikte korumacılığa devam edeceklerdir. Bazen aniden yumurtalar ortadan kaybolabilir. Bu durumda zebra ciklet yumurtaları kayboldu diye düşünebilirsiniz. Aslında yumurtalarınız kaybolmadı, sadece strese giren çiftiniz bozulan su değerleri ya da karkuyla bağlantılı olarak yumurtaları yemiş olabilir. Bazı çiftlerde kötü huy edinen bir ebeveynden dolayı yumurta kayıpları söz konusu olabilir.

Zebra Çiklit Yavruları

Zebra Çiklit Yavruları

Yumurtalama belirtilerini fark edemeyen yetiştiriciler tarafından sıklıkla Zebra ciklet yumurtladı ne yapmalıyım? sorusu sorulmaktadır. Mümkün olduğunca balıklarınızı rahartsız etmemeye ve akvaryumdaki şartların stabil olduğundan emin olmaya çalışın. Çünkü bu hevesli ebeveynler, diğer cichlid türlerine kıyasla kaliteli birer anne babadırlar ve yumurtaların bakımı için ellerinden geleni yapacaklardır.

Zebra Ciklet Kaç Yavru Verir?

Zebra ciklet balıkları 80 ile 180-200 arası yumurta bırakır. Yumurtalardan çıkacak yavru sayısı da yumurta sayısına yakın olacaktır. Yavruları etrafında dolanan her türlü tehlikeyi yok etmeye çalışırlar. Yavrular yumurtadan çıktıktan birkaçgün içinde tamamen serbest yüzüşe geçmiş olacaklardır. Ebeveynler bu süreçte beslenmek için akvaryum içinde sürü halinde gezinirler. Zebra çiklik balığı yavrularına infuseria, yeni çıkmış artemia gibi besinler verebilirsiniz.

Bu yazımızda Amerikan ciklet balıkları familyasından olan Zebra Cichlid Balığı konusunu ele aldık. Ayrıca, Ciklet Balığı Beslemek konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

En Güzel Zebra Ciklet Balığı Fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞