BitkiBalik.Com

Christmas Moss (Vesicularia montagnei)

12.10.2022
Christmas Moss (Vesicularia montagnei)

Christmas Moss (Vesicularia montagnei) akvaryum hobisinde en yaygın yosun türlerinden biridir. Çok hızlı büyümemesine rağmen, tatlı su akvaryumlarında tasarım bitkisi olarak kullanıldığında şaşırtıcı güzellikte bir görünüm alır.

Akvaryumda yeşilin tonlarını kendi tasarımları ile buluşturmak isteyen bitki severler için bakımı kolay olan dayanıklı bir moss türüdür. Yetiştirme zorluğu bakımından orta seviye bir bitki olarak kabul edilir.

Christmas moss fiyatının uygun, bakımının kolay olması sayesinde bitki akvaryumu tasarımlarında fazlasıyla tercih edilen bir moss türüdür. Java moss ile kıyaslandığında nispeten daha değerli olmasının nedeni aranan bir tür olması dolayısıyladır.

Bu yazımızda christmas moss özelliklerini inceleyecek, akvaryumda nasıl kullanıldıklarına ilişkin bilgiler vereceğiz. Ayrıca meraklıları için budama ve çoğaltma yöntemlerinin yanı sıra akvaryumda christmas moss bakımının püf noktalarından bahsedeceğiz.

Christmas Moss Nedir?

Bilimsel adı Vesicularia montagnei‘dir. Bryopsida sınıfı Hypnales altında Hypnaceae ailesine dahil  olan bir su yosunudur. İsmini ilginç görünümü nedeniyle almıştır. Bu bitkilerin dalları büyüdükçe birbirinin üzerine doğru uzanarak noel ağacı görünümüne sahip olur.

Görünümünden ötürü Türkçe adıyla “Noel Yosunu” ismini almıştır. Estetik özelliklerinin yanı sıra, tanktaki küçük hayvanlar için harika bir saklanma yeri ve gıda kaynağı olarak hizmet eder. Karides akvaryumunda moss seçimi yapılırken tercih edilebilecek en güzel moss türlerinden biridir.

Vesicularia montagnei

Vesicularia montagnei

Doğal Habitatı

Vesicularia montagnei, Asya’nın tropik bölgelerine özgüdür. Japonya, Tayland, Hindistan ve Filipinler’de bulunabilir. Genellikle gölgeli nehir kıyılarında, akarsuların kayalık bölgeleri ve derelerde, su altında bulunur. Doğal olarak kayalara, dallara, suya batık olarak bulanan ağaç dokularına bağlanabilir. Diğer birçok moss türü gibi, rizoid kök benzeri bir sisteme sahiptir, bu da yaprakları ve gövdeleri yoluyla besinleri tükettiği anlamına gelir.

 Christmas Moss Özellikleri

Bilimsel platformlarda Vesicularia montagnei olarak tanımlanan Noel yosunu, Japonya’da yaygın olarak Brezilya Söğüt Yosunu olarak adlandırılır. Tüylü büyümesi ve görünümü nedeniyle, genellikle Java moss ile karıştırılır . Benzer özellikleri paylaşsalar da, bunlar tamamen farklı iki bitkidir. Java moss görünüm bakımından daha ince yapılı ve karışık bir uzama şekli gösteren dallara sahiptir.

Vesicularia montagnei ise daha çok üst üste binen dallardan oluşan bir büyüme gösterir. Dalların yapısı noel çamının dal yapısına benzer şekilde java moss bitkisine göre daha simetrik bir görünüm sergiler. Simetrik görünümünün ortaya çıkardığı dekoratif yapısıyla Christmas moss ağaç dekoru oluşturmak isteyenler için uygun bir moss çeşidi olacaktır.

Vesicularia montagnei Yapısı

Vesicularia montagnei Yapısı

Christmas Moss Bakımı ve Uygun Tank Koşulları

Vesicularia montagnei bir tatlı su bitkisidir ve tuzlu suda hayatta kalmaz. Ayrıca su bazlı bir bitkidir ve su altına yerleştirilmelidir. PH seviyesi 5 ila 8.0 arasında olan suları tercih eder. Suyun PH seviyesi de akılda tutulması gereken önemli bir faktördür. Bu bitki hem hafif bazik hem de nötr suyu işleyebilir.

Rizoid kök yapısı ve besinleri emmenin eşsiz başarısı ile hemen hemen her yerde büyüyebilir. Hayatta kalabilmek için özel bir alt tabakaya sahip olması gerekmez. Temiz bir su akışı olduğu sürece, bu yosun gelişmenin bir yolunu bulacak, Co2 ihtiyacı duymayacaktır.

Christmas Moss ışık ihtiyacı nasıldır? Vesicularia montagnei, neredeyse tüm aydınlatma koşullarında hayatta kalabilen oldukça etkileyici bir yosundur. Bununla birlikte bu bitkinin büyüme oranı aldığı ışık miktarına göre değişkenlik gösterecektir. Düşük ve orta ışıkta nispeten daha yavaş gelişim gösterirken, kuvvetli ışıkta daha hızlı büyür.

Christmass Moss (Noel Yosunu)

Christmass Moss (Noel Yosunu)

Özellikle gerekli olmamakla birlikte büyüme hızını bir tık daha artırmak adına suya  bir miktar sıvı gübre ve CO2 eklenebilir. Bakım ve yayılma söz konusu olduğunda, Noel yosunu birçok kişi tarafından orta seviye bir yosun olarak kabul edilir, ancak çok karmaşık bir bitki değildir.

İyi su kalitesi ve akışı olduğu sürece gayet iyi gelişir. Durgun veya kirli su bu yosun için uygun olmamakla birlikte, öncelikle gelişiminin durmasına, ilerleyen safhada büyük olasılıkla ölmesine neden olacaktır. Ayrıca tıpkı diğer yosunlar gibi Vesicularia montagnei bakımında yaşanan ortak sorun zaman zaman ortaya çıkan alg oluşumlarıdır.

Algler, bitki üzerinde büyümeye başladıktan sonra çıkarılması oldukça zor olan bir hale dönüşebilir. Lakin iyi bir sirkülasyon ve yapılacak su değişiklikleri tamamen gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Yapılan su değişimlerinin ardından tedaviyi destekleyici olarak sıvı karbon kaynağı “excel” kullanılabilir.

"<yoastmark

Christmas Moss Budaması ve Üretimi

Christmas Moss üretiminin en hızlı ve en kolay yolu bölünme olacaktır. Christmas moss budaması yapılırken, ana yosun formundan bir bölüm alınmalı, ayrı ve daha küçük parçalar halinde kesilmelidir. Ardından, yeni parçalar olta misinası veya pamuk ipliği kullanılarak yeni konumlarına tutturulmalıdır.

Birkaç hafta sonra, yeni yosun parçaları rizoidlerini kullanarak kendini bulunduğu noktaya bağlayarak büyümeye başlayacaktır. Daha istikrarlı büyümeyi teşvik etmek ve istenen şekli korumak için düzenli budaması ihmal edilmemelidir. Kiraz karidesleri gibi iyi bir temizlik ekibi de Vesicularia montagnei yosunun temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Akvaryum İçinde Konumlandırma

Vesicularia montagnei su bazlı bir bitkidir ve su altına dikilmelidir. Christmas Moss dikimi konusuna değinmek gerekirse; teknik olarak akvaryumun herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Bununla birlikte, bir halı ya da duvar oluşturmak için genellikle bir tankın altına, arkasına veya yanına dikilmelidir. Yosun, büyümeye ve istenen şekli almaya başlayana kadar olta ipi kullanılarak ağ benzeri bir malzemeye tutturulabilir.

Akvaryum Christmass Moss Ağacı

Akvaryum Christmass Moss Ağacı

Vesicularia montagnei, herhangi bir akvaryumun su altı manzarasını arttırmak için ahşap dallara, taş veya ağaç köklerine de bağlanabilir. Ağaç benzeri dekorlar oluşturulabileceği gibi, dik yamaçlardaki kayaların üzerinden sarkan doğal yeşil bir katman oluşturulabilir.

Akvaryum christmas moss ağacı dekoru yukarıdaki görselde görüleceği üzere  çam ağacının dallarına benzeyen görünümü ile akvaryumunuza adeta ormandan bir parça eklemenize olanak verir. Christmass moss ağacı görünümünde dekorlara sahip olmak istiyorsanız bir parça mossu ağaç dalı veya uygun dekor parçanızın üzerine ip yardımıyla tutturabilirsiniz. İpleri çok sık tutmadan hafif aralıklı bırakmanız büyüyen moss uzantılarının aradan uzayarak çıkmasını ve dilediğiniz zaman budama yaparak istediğiniz ağaç formuna sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kısacası tankınızı vurgulamak ve süslemek için bir şey arıyorsanız, Vesicularia montagnei dikimi yapmak, ihtiyacınız olan şey olabilir. Canlı yeşil rengi ve dolgun görünümü, istenmeyen alanları veya ekipmanı gizlemenize yardımcı olabilir.

Fotoğraf Galerisi

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Vesicularia montagnei (Christmas Moss – Noel Yosunu)

Kökeni: Asya

Bakım Zorluğu: Orta

Boyutları: 1 – 5 cm.

Aydınlatma İhtiyacı: Düşük

Sıcaklık:  15 – 28°C

pH: 5.0 – 8.0

Gelişim Hızı: Yavaş – Orta

Yazımızın ardından, Java Moss konusunu inceleyerek java yosunu bitkisi hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Sahin dedi ki:

    Ancak bu kadar güzel anlatılırdı
    Agzina sağlık üstadım

    1. BB Ekibi dedi ki:

      Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞