BitkiBalik.Com

Christmas Moss (Vesicularia montagnei)

18.09.2023
Christmas Moss (Vesicularia montagnei)

Christmas Moss (Vesicularia montagnei) akvaryum hobisinde en yaygın yosun türlerinden biridir. Çok hızlı büyümemesine rağmen, tatlı su akvaryumlarında tasarım bitkisi olarak kullanıldığında şaşırtıcı güzellikte bir görünüm alır. Akvaryum hobisiyle uğraşan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir bitki türüdür. Bu bitki, tropikal iklimlerde yaşayan bir yosun türüdür ve köklerini kayalara ya da diğer yüzeylere tutunarak beslenir. Yapısı itibariyle sık ve yumuşak olan bu bitki, akvaryumda harika bir manzara oluşturur.

Akvaryumda yeşilin tonlarını kendi tasarımları ile buluşturmak isteyen bitki severler için bakımı kolay olan dayanıklı bir moss türüdür. Yetiştirme zorluğu bakımından orta seviye bir bitki olarak kabul edilir. Christmas moss fiyatının uygun, bakımının kolay olması sayesinde bitki akvaryumu tasarımlarında fazlasıyla tercih edilen bir moss türüdür. Java moss ile kıyaslandığında nispeten daha değerli olmasının nedeni aranan bir tür olması dolayısıyladır.

Bu yazımızda christmas moss özelliklerini inceleyecek, akvaryumda nasıl kullanıldıklarına ilişkin bilgiler vereceğiz. Ayrıca meraklıları için budama ve çoğaltma yöntemlerinin yanı sıra akvaryumda christmas moss bakımının püf noktalarından bahsedeceğiz.

Vesicularia montagnei

Vesicularia montagnei

Christmas Moss Nedir?

Bilimsel adı Vesicularia montagnei‘dir. Bryopsida sınıfı Hypnales altında Hypnaceae ailesine dahil  olan bir su yosunudur. İsmini ilginç görünümü nedeniyle almıştır. Bu bitkilerin dalları büyüdükçe birbirinin üzerine doğru uzanarak noel ağacı görünümüne sahip olur.

Sularda yaşayan bir yosun türü olan Christmas Moss, akvaryum hobisine ilgi duyanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bitkilerden biridir. Bu yosun türü, akvaryumunuzda doğal bir ortam yaratmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda diğer balık ve bitkilerin sağlıklı bir ortamda yaşamasını da sağlar.

Görünümünden ötürü Türkçe adıyla “Noel Yosunu” ismini almıştır. Estetik özelliklerinin yanı sıra, tanktaki küçük hayvanlar için harika bir saklanma yeri ve gıda kaynağı olarak hizmet eder. Karides akvaryumunda moss seçimi yapılırken tercih edilebilecek en güzel moss türlerinden biridir.

Doğal Habitatı

Vesicularia montagnei, Asya’nın tropik bölgelerine özgüdür. Japonya, Tayland, Hindistan ve Filipinler’de bulunabilir. Genellikle gölgeli nehir kıyılarında, akarsuların kayalık bölgeleri ve derelerde, su altında bulunur. Doğal olarak kayalara, dallara, suya batık olarak bulanan ağaç dokularına bağlanabilir. Diğer birçok moss türü gibi, rizoid kök benzeri bir sisteme sahiptir, bu da yaprakları ve gövdeleri yoluyla besinleri tükettiği anlamına gelir.

Vesicularia montagnei Yapısı

Vesicularia montagnei Yapısı

Christmas Moss Özellikleri

Christmas Moss, diğer yosun türlerine göre daha az agresif bir yapıya sahiptir. Yaprakları yoğun bir şekilde dallanır ve bu sayede akvaryumunuzda harika bir manzara oluşturur. Diğer bitki türleriyle uyumlu bir şekilde yaşayabilen bu yosun, su kalitesini de artırır.

Benzer İçerikler  Java Moss (Taxiphyllum Barbieri)

Bilimsel platformlarda Vesicularia montagnei olarak tanımlanan Noel yosunu, Japonya’da yaygın olarak Brezilya Söğüt Yosunu olarak adlandırılır. Tüylü büyümesi ve görünümü nedeniyle, genellikle Java moss ile karıştırılır. Benzer özellikleri paylaşsalar da, bunlar tamamen farklı iki bitkidir. Java moss görünüm bakımından daha ince yapılı ve karışık bir uzama şekli gösteren dallara sahiptir.

Vesicularia montagnei ise daha çok üst üste binen dallardan oluşan bir büyüme gösterir. Dalların yapısı noel çamının dal yapısına benzer şekilde java moss bitkisine göre daha simetrik bir görünüm sergiler. Simetrik görünümünün ortaya çıkardığı dekoratif yapısıyla Christmas moss ağaç dekoru oluşturmak isteyenler için uygun bir moss çeşidi olacaktır.

Christmass Moss (Noel Yosunu)

Christmass Moss (Noel Yosunu)

 

Christmas Moss Bakımı

Vesicularia montagnei bir tatlı su bitkisidir ve tuzlu suda hayatta kalmaz. Ayrıca su bazlı bir bitkidir ve su altına yerleştirilmelidir. PH seviyesi 5 ila 8.0 arasında olan suları tercih eder. Suyun PH seviyesi de akılda tutulması gereken önemli bir faktördür. Bu bitki hem hafif bazik hem de nötr suyu işleyebilir.

Rizoid kök yapısı ve besinleri emmenin eşsiz başarısı ile hemen hemen her yerde büyüyebilir. Hayatta kalabilmek için özel bir alt tabakaya sahip olması gerekmez. Temiz bir su akışı olduğu sürece, bu yosun gelişmenin bir yolunu bulacak, Co2 ihtiyacı duymayacaktır.

Christmas Moss ışık ihtiyacı nasıldır? Vesicularia montagnei, neredeyse tüm aydınlatma koşullarında hayatta kalabilen oldukça etkileyici bir yosundur. Bununla birlikte bu bitkinin büyüme oranı aldığı ışık miktarına göre değişkenlik gösterecektir. Christmas Moss, parlak bir ortamda daha iyi gelişir. Ancak, direkt güneş ışığından kaçınmak gereklidir. Bu yosun türü, gerekli ışığı alamadığında sararmaya başlayabilir ve ölüme sebep olabilir. Doğru aydınlatma sağlanarak, yosunun sağlıklı bir şekilde gelişmesi mümkündür.

Özellikle gerekli olmamakla birlikte büyüme hızını bir tık daha artırmak adına suya  bir miktar sıvı gübre ve CO2 eklenebilir. Bakım ve yayılma söz konusu olduğunda, Noel yosunu birçok kişi tarafından orta seviye bir yosun olarak kabul edilir, ancak çok karmaşık bir bitki değildir.

Benzer İçerikler  Java Moss (Taxiphyllum Barbieri)

İyi su kalitesi ve akışı olduğu sürece gayet iyi gelişir. Durgun veya kirli su bu yosun için uygun olmamakla birlikte, öncelikle gelişiminin durmasına, ilerleyen safhada büyük olasılıkla ölmesine neden olacaktır. Ayrıca tıpkı diğer yosunlar gibi Vesicularia montagnei bakımında yaşanan ortak sorun zaman zaman ortaya çıkan alg oluşumlarıdır.

Algler, bitki üzerinde büyümeye başladıktan sonra çıkarılması oldukça zor olan bir hale dönüşebilir. Lakin iyi bir sirkülasyon ve yapılacak su değişiklikleri tamamen gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Yapılan su değişimlerinin ardından tedaviyi destekleyici olarak sıvı karbon kaynağı “excel” kullanılabilir.

Christmas Moss Üretimi

Christmas Moss Üretimi

Christmas Moss Budaması

Christmas Moss üretiminin en hızlı ve en kolay yolu bölünme olacaktır. Christmas moss budaması yapılırken, ana yosun formundan bir bölüm alınmalı, ayrı ve daha küçük parçalar halinde kesilmelidir. Ardından, yeni parçalar olta misinası veya pamuk ipliği kullanılarak yeni konumlarına tutturulmalıdır.

Birkaç hafta sonra, yeni yosun parçaları rizoidlerini kullanarak kendini bulunduğu noktaya bağlayarak büyümeye başlayacaktır. Daha istikrarlı büyümeyi teşvik etmek ve istenen şekli korumak için düzenli budaması ihmal edilmemelidir. Kiraz karidesleri gibi iyi bir temizlik ekibi de Vesicularia montagnei yosunun temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Christmas Moss Çoğaltma

Christmas Moss üretimi oldukça kolaydır. Yosunların yan dallarından alınan kesimler, çoğaltma için kullanılabilir. Bu kesimler, yosunun özelliğine göre belirli bir süre içinde köklenerek yeni bitkiler oluşturabilir. Christmas moss, ağaç dalları, kaya ve köklerde yetişebilen bir yosun türüdür. Bu yosunu çoğaltmak oldukça kolaydır. Aşağıdaki adımları izleyerek kendiniz de Christmas Moss çoğaltabilirsiniz:

 1. Birkaç adet sağlıklı Christmas Moss dalı alın ve bir kaba yerleştirin.
 2. Kabın içine çıtçıt koyun ve kapağını kapatın. Bu, yosunun daha hızlı büyümesine ve yayılmasına yardımcı olur.
 3. Kabı, yosunun büyümesi için uygun bir yerde tutun. Yosun ışık seven bir bitkidir, ancak doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Bunun için, sabah veya akşam güneş ışığı alan bir yere koyabilirsiniz.
 4. Yosunun büyümesini düzenli olarak kontrol edin. Yosun, ışık ve besin ihtiyacını karşıladığınız sürece hızla büyüyecektir.
 5. Yosunun büyümesini hızlandırmak için düzenli olarak su değiştirin. Suyu değiştirirken, yosunun köklerine zarar vermemeye dikkat edin.
 6. Christmas Moss’unuz yeterince büyüdüğünde, diğer akvaryum bitkileri gibi bir kaya veya köke tutturabilirsiniz.
Akvaryum Christmass Moss Ağacı

Akvaryum Christmass Moss Ağacı

Akvaryum İçinde Konumlandırma

Vesicularia montagnei su bazlı bir bitkidir ve su altına dikilmelidir. Christmas Moss dikimi konusuna değinmek gerekirse; teknik olarak akvaryumun herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Bununla birlikte, bir halı ya da duvar oluşturmak için genellikle bir tankın altına, arkasına veya yanına dikilmelidir. Yosun, büyümeye ve istenen şekli almaya başlayana kadar olta ipi kullanılarak ağ benzeri bir malzemeye tutturulabilir.

Benzer İçerikler  Java Moss (Taxiphyllum Barbieri)

Vesicularia montagnei, herhangi bir akvaryumun su altı manzarasını arttırmak için ahşap dallara, taş veya ağaç köklerine de bağlanabilir. Ağaç benzeri dekorlar oluşturulabileceği gibi, dik yamaçlardaki kayaların üzerinden sarkan doğal yeşil bir katman oluşturulabilir.

Akvaryum christmas moss ağacı dekoru yukarıdaki görselde görüleceği üzere  çam ağacının dallarına benzeyen görünümü ile akvaryumunuza adeta ormandan bir parça eklemenize olanak verir. Christmass moss ağacı görünümünde dekorlara sahip olmak istiyorsanız bir parça mossu ağaç dalı veya uygun dekor parçanızın üzerine ip yardımıyla tutturabilirsiniz. İpleri çok sık tutmadan hafif aralıklı bırakmanız büyüyen moss uzantılarının aradan uzayarak çıkmasını ve dilediğiniz zaman budama yaparak istediğiniz ağaç formuna sahip olmanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak, Christmas Moss akvaryum hobisine ilgi duyanlar için harika bir bitki türüdür. Hem görüntüsüyle, hem de bakım kolaylığıyla dikkat çeken bu yosun türü, diğer bitki ve balık türleriyle uyumlu bir şekilde yaşayabilir. Ancak, sağlıklı bir ortam sağlamak için düzenli bakım yapmak gereklidir. Kısacası tankınızı vurgulamak ve süslemek için bir şey arıyorsanız, Vesicularia montagnei dikimi yapmak, ihtiyacınız olan şey olabilir. Canlı yeşil rengi ve dolgun görünümü, istenmeyen alanları veya ekipmanı gizlemenize yardımcı olabilir.

Fotoğraf Galerisi

Hızlı İstatistikler

Bilimsel Adı: Vesicularia montagnei (Christmas Moss – Noel Yosunu)

Kökeni: Asya

Bakım Zorluğu: Orta

Boyutları: 1 – 5 cm.

Aydınlatma İhtiyacı: Düşük

Sıcaklık:  15 – 28°C

pH: 5.0 – 8.0

Gelişim Hızı: Yavaş – Orta

Yazımızın ardından, Java Moss konusunu inceleyerek java yosunu bitkisi hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Sahin dedi ki:

  Ancak bu kadar güzel anlatılırdı
  Agzina sağlık üstadım

  1. BB Ekibi dedi ki:

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞