BitkiBalik.Com

Kılıçkuyruk (Xiphophorus Hellerii)

Kılıçkuyruk (Xiphophorus Hellerii)

Kılıçkuyruk Balığı, canlı doğuran balıklar familyasında lepisteslerden sonra en popüler balıklar arasındadır. Oldukça renkli ve en dayanıklı akvaryum balığı türlerinden biridir.

Kılıçkuyruk (Xiphophorus hellerii) ilk olarak 1848’de Heckel tarafından tarif edilmiştir. Yaşam alanları Kuzey Meksika ve Orta Amerika ile Güney Meksika’nın Atlantik yamaçlarından kuzeybatı Honduras’a kadar uzanır.

Doğal Habitatı

Vahşi doğada, vücudunun kenarları boyunca kırmızı, sarı, zeytin yeşili bir gövdeye sahiptir. Yüzgeçlerinde benekleri de bulunabilir. Bu renk yapısıyla yaygın olarak Yeşil Kılıç Kuyruk veya Kırmızı Kılıç Kuyruk olarak adlandırılır.

Kılıçkuyruk Balığı

Kılıçkuyruk Balığı

Doğal habitatlarında sivrisineklerle, ourgasızlarla, kabuklularla ve ufak böceklerle beslenirler. Ayrıca kayaların üzerindeki alglerle beslendikleri de bilinmektedir. Ancak, esaret altında seçici üretim ile birçok farklı türü ortaya çıkmıştır.

Uzun kuyruklu türlerden tutunda farklı renk formuna sahip çeşitlerine kadar… Bu canlılar canlı doğuranlar arasında öylesine popüler bir konuma sahiptir ki; canlı doğuran üretimi yapan yetiştiriciler arasında farklı varyete üretimi konusunda bir  yarış vardır. Sosyal davranışları ve renk çeşitlilikleriyle akvaryum ayrı bir canlılık katarlar. En popüler kılıçkuyruk türleri:

Kılıçkuyruk Çeşitleri

Kılıçkuyruk Çeşitleri

Kılıçkuyruk Özellikleri

Bu canlılar hem Platy balığı hem de Lepistes ile aynı biyolojik yapıya sahiptir. Bu iki türden daha sert bir gövdeye sahip olsa da, ayırt edici olarak erkeğin kuyruk yüzgecinin altından uzanan bir “kılıç” görünümü vardır.

Kılıç şeklindeki bu uzantıdan dolayı “Kılıçkuyruk” olarak adlandırıldığı düşünülse de erkeğin anal yüzgecinin kılıca benzeyen görünümü için bu isme layık görülmüştür. Bu özel anal yüzgeç, erkek balık olgunlaştıkça gelişir ve kılıç şeklini andıran bir hal alır. Özellikle üreme dönemindeki erkekler, tüm güzelliğini sergileme çabası içerisindedir.

Doğal Renkleriyle Erkek Kılıçkuyruk Balığı

Doğal Renkleriyle Erkek Kılıçkuyruk Balığı

Dişiler kuyrukları hariç olmak üzere 12 cm. uzunluğa, erkekler ise 10 cm. uzunluğa kadar büyüyebilmektedir. Aslında erkeğin “kılıç” kuyruğu, herhangi bir akvaryum balığında bulunmayan en çarpıcı ve ayırt edici fiziksel özelliklerden biridir.

Bu kuyruk yüzgeci yapısının belirgin bir amacı olmasa da, zaman zaman toplam balık uzunluğunun neredeyse tamamı kadar bir boyuta ulaşabilir. Doğada kuyrukları görkemli bir şekilde uzayabilir fakat esaret altında kuyruklar daha kısadır.

Kılıçkuyruk Balığı Fiyatı

Fiyatları konusun değinmek gerekirse, üreme konusunda sorun çıkarmayan ve yaygın balık türleri olmasından dolayı uygun fiyatlarla edinebilirsiniz. Kılıçkuyruk fiyatları, diğer canlı doğuran balıklarla yakın bir değere sahip olup, özel varyeteler dışında pahalı bir tür değildir.

Bilinen renk formlarına sahip varyeteler esas alındığında kılıçkuyruk balığı fiyatı 5 ila 20 lira arasındadır. Ancak nadir türler ve seçici üretimle elde edilen kılıçkuyruk balığı fiyatları klasik türlere göre nispeten yüksek seviyelerdedir.

Kılıçkuyruk Balığı Cinsiyet Ayrımı

Kılıçkuyruk cinsiyet ayrımı yapılırken erkek ver dişi balıkların görsel farklılıklarına göre cinsiyet anlaşılır. Erkeklerde daha önce de belirttiğimiz gibi kılıcı andıran kuyruk uzantısı bulunmaktadır. Kuyruklarının sivri görünümü cinsiyetin tespitini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra erkek balıkların anal yüzgeci sivri bir görünüme sahiptir.

Kılıçkuyruk balığı dişi erkek ayrımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, dişi balıkların kuyrukları ve anal yüzgeçleri sivri bir görünümden ziyade daha oval üçgenimsi bir görünümdedir. Ayrıca dişi balıkların karnınında da oval bir görünüm vardır. Üreme zamanlarında yumurta ile dolan karnının şiştiğini görebilirsiniz. Erkek ve dişi balıkların fiziki farkılılıklarına bakarak kolaylıkla kılıçkuyruk balığı erkek dişi ayrımını yapabilirsiniz.

Kılıçkuyruk Cinsiyet Ayrımı

Kılıçkuyruk Cinsiyet Ayrımı

Uygun Tank Koşulları

Kılıçkuyruk akvaryumu nasıl olmalıdır? Akvaryum özellikleri ve su değerleri ele alındığında, akvaryumun en az 40 litre üzerinde bir hacme sahip olması önerilmektedir. Akvaryumdaki sıcaklığın 26 – 28 santigrat derece aralığında olması gerekmektedir. pH seviyesi olarak 6.0 – 8.0 aralığı yeterli olacaktır. Bu balıklar pH seviyesinde ciddi artış ve azalışlar söz konusu olmadıkça toleransı yüksek canlılardır.

Dayanıklı olmaları da hesaba katıldığında yeni başlayanlar için ya da canlı doğuran türüne geçiş yapmak için güzel bir başlangıç olabilir. Genel olarak uyumlu türlerle gruplandırılmış akvaryumlarda rahatlıkla beslenebilirler. Akvaryumda bitlilerin olması doğalarına yakın bir habitat oluşmasını sağlar. Ayrıca bitkilerin sağlayacağı saklanma alanları yavrular içinde korunaklı bir ortam oluşturur.

Karışık Canlı Doğuran Akvaryumu

Karışık Canlı Doğuran Akvaryumu

En az iki dişi, bir erkek olarak bakılması gerekir. Erkeklerin sayısı dişilere oranla fazla olduğunda erkekler arasında çatışmalar kaçınılmazdır. Baskın olan erkek diğer erkekleri sindirmek isteyecektir. Bu nedenle huzurlu bir ortam için dişi sayısının erkek sayısından fazla olması önerilir. Bu sayının bir erkek dört ya da beş adet olarak planlanması idealdir.

Çünkü dişi balık sayınız kısıtlı olduğunda, hamile ya da doğumu yaklaşan dişi balıkların erkek tarafından rahatsız edilmesini istemezsiniz. Erkek ve dişi sayısının uygun orana sahip olmasıyla üreme dönemlerindeki stresin engellenmesini sağlamış olursunuz.

Beslenme

Etçil ve otçul olarak karışık bir beslenme diyetiyle beslenebilirler. Fakat protein ihtiyacının giderilmesini sağlayarak, sağlıklı yavru gelişimine destek olmak ve balıkların beslenme amacıyla yavruları yemesini engellemek amacıyla haftada bir iki defa canlı yem verilmesi faydalı olacaktır.

Kılıçkuyruk balığı yemi nasıl olmalı? Kuru pul yemleri, ağız yapılarına uygun granül ve cips yemleri severek tüketeceklerdir. Sabah protein ağırlıklı akşam ise bitkisel ağırlıklı bir diyet uygulanabilir.

Canlı Doğuran Beslenme

Canlı Doğuran Beslenme

Canlı yem olarak kan kurdu, su piresi verilebileceği gibi dondurulmuş veya kurutulmuş canlı yemlerde tercih edilebilir.Balıklarınızın diyetini haftada bir-iki kez sebzelerle zenginleştirin. Orta kısmından yatay şekilde ince bir dilim olarak doğranmış salatalık, hafif haşlanmış ıspanak ya da yumuşayana kadar haşlanmış ince bir dilim havuç bu sebzelere örnektir.

Dikkat; balıkların iştahına bakarak sürekli olarak canlı yem verilmesi ciddi sindirim problemlerine yol açabilir.

Kurutulmuş Canlı Yem

Kurutulmuş Canlı Yem

Balıklarınızda hastalık ve halsizlik gözlemlediğiniz durumlarda sarımsak katkılı yemleme yapabilirsiniz. Sarımsak antibiyotik etkisiyle balığınızın bünyesini kuvvetlendirerek halsizliğin atlatılması ve hastalıkların erken safhada engellenmesine katkı sağlar.

Kısaca tarif etmek gerekirse, büyüklüğüne göre bir ya da birkaç diş sarımsağı ezin. Sonrasında bir süzgeç yardımıyla suyunun çıkmasını sağlayın. Çıkan sarımsak suyunu, balıklarınızın iştahla tükettiği bir kuru yemden bir tutam alarak üzerine damlatınız. Sarımsak suyunu eklediğiniz yemi direkt olarak balıklarınıza verebilirsiniz. Kurumasını bekleyerek birkaç gün bu şekilde yemlemeye devam edebilirsiniz.

Kılıçkuyruk Üretimi

Kılıçkuyruk balığı üreme yapısı olarak değerlendirildiğinde, canlı doğuran balıklar familyasına dahil olduğu için kılıçkuyruk üretimi kolaydır diyebiliriz. Ancak canlı doğuran balıklar denmesi memeli hayvanlarda olduğu gibi canlı doğum yaptıkları anlamına gelmez.

Yumurtalar dişinin karnında olgunlaşıp kuluçka süresi tamamlandığında çatlayarak doğumu başlatır. Yavrular canlı olarak anne karnını terk eder. Bu yapılarından dolayı lepistes, moli ve plati gibi türlerinde bulunduğu familya “Canlı Doğuranlar” adını almıştır.

Kılıçkuyruk Balığı Üretimi

Kılıçkuyruk Balığı Üretimi

Kılıçkuyruk balığı hamile olduğu nasıl anlaşılır? Lepistes ve moli balıklarında olduğu gibi erkekler üreme iç güdüsüyle dişilerin peşinde koştururcasına çiftleşmeye çalışacaktır. Kılıç kuyruk balığı çiftleşmesinden sonra dişi balık hamile kalacak ve karınları büyümeye başlayacaktır. Büyüyen yavrular dişinin karnındaki şişliğin günden güne artmasına neden olacaktır. En belirgin hamilelik belirtisi karnın büyümesidir.

Kılıçkuyruk balığı ne zaman doğurur? Kılıçkuyruk  hamilelik süresi ortalama 35 ila 40 gün aralığındadır. Ayrıca dişi balığın hamilelik sürecinin sonlarına doğru yeme karşı ilgisiz davrandığı iştahsız olduğu görülebilir. Bu durumda tedirgin olmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Sadece balığınızın doğumu yaklaşıyor.

Kılıçkuyruk Balığı Doğum

Kılıçkuyruk Balığı Doğum

Kılıçkuyruk balığı doğum belirtileri nelerdir? Doğum yaklaştığında ise dişi balığın zeminde saklanmaya çalıştığını, durgun hareketler sergilediğini ya da akvaryumun yüzeyine yakın seviyelerde dolaştığını görebilirsiniz. Bu davranışlarına hızlı solungaç hareketleri eşlik ediyor ise doğum çok yakın demektir.

Kılıçkuyruk Balığı Nasıl Doğurur? Eğer balığınızın anal yüzgecinin olduğu gonopodyum bölgesinde bir açılma ya da yavru doğumu gözlemliyorsanız balığınızı ayırabilirsiniz. Ancak akvaryumunuzda bitkiler ve yeterli saklanma alanı mevcut ise dişi balığı ayırmanıza gerek yoktur. Doğum yavrunun canlı olarak anne karnından ayrılmasıyla gerçekleşmektedir.

Yavru Bakımı

Kılıçkuyruk yavrusu, ebeveynlerinin bağımsız olarak yumurta kesesi ile dünyaya gelir. Yumurta keseleri bir süre  yavruların beslenmesini sağlar. Yumurta kesesi kaybolduktan sonra yavrular yiyecek aramaya başlarlar. Yumurta keseleri olan yavrulara yem verilmesine gerek yoktur.

Yumurta keselerinin olduğu süreçte vereceğiniz yemler yavrular tarafından yenemeyeceğinden, yem artıkları oluşmasına neden olacaktır. Dolayısıyla akvaryumda artan organik atık yükü, balıklar için toksik etkiye neden olan amonyak ve nitratı da artıtacaktır. Bu nedenle yavruların yumurta keseleri kaybolana dek besleme yapmamaya özen göstermelisiniz.

Kılıçkuyruk Yavrusu

Kılıçkuyruk Yavrusu

Yavruların beslenmesi noktasında canlı artemia verilebileceği gibi kuru yavru yemleriyle de beslenebilirler. Gün aşırı canlı artemia verilmesi balıkların emsallerine göre daha hızlı gelişim göstermelerine katkı sağlayacaktır. Yavru gelişim sürecinde gelişimi desteklemek ve akvaryumdaki sağlıklı su değerlerini korumak amacıyla iki güne bir kısmi su değişimi (%10-%25) yapmanız faydalı olacaktır.

Kılıçkuyruk yavruları ne zaman büyür? Erkekler 3-4 aylık olduklarında çiftleşme ve üreme iç güdüleri oluşmaya başlar. Dişiler ise ortalama 8-10 aylık olduklarında yavrulamaya hazır hale gelmektedir.

En Güzel Kılıç Kuyruk Balığı Fotoğrafları

Son olarak;

Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler” konusunda bilgi edinmek için tıklayınız.

Ayrıca, “Akvaryumda Balık Beslemek” konulu detaylı bilgilerden oluşan makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞