BitkiBalik.Com

Ciklet Balıklarında Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?

08.04.2023
Ciklet Balıklarında Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?

Balıkların cinsiyeti nasıl anlaşılır? ve Ciklet cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Akvaryum hobisine ve ciklet balıklarına gönül veren insanlar tarafından; dişi ve erkek balıkları ayırt etme noktasında sorulan en temel sorular arasındadır. Her balık türünün cinsiyetlerine bağlı olarak değişen farklı özellikleri vardır. Cinsiyetin tespit edilmesini sağlayan özellikler balıkların görünüşlerine ya da anatomilerine bakılarak fark edilir.

Ciklet erkek dişi ayrımı demek, akvaryumda ciklet balığı besleyenler için koloni kurulması söz konusu olduğunda ihtiyaç duyulan bilgilerin başında gelmektedir. Bu aşamada merak edilen husus, Ciklet balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusu olacaktır. Ciklet balığı erkek dişi ayrımı yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Sadece balıkları gözlemlerken cinsiyeti belirten, dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır.

Bu yazımızda, Ciklet balıklarında cinsiyet nasıl anlaşılır? Sorusunu yanıtlarken, balıkları türler halinde ele alarak detaylı bir şekilde ele alacağız. Balığın dişi mi erkek mi olduğunu türün hangi özelliklerine bakarak anlayacağımız konusunda detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Ciklet Akvaryumu

Ciklet Akvaryumu

Ciklet cinsiyet belirleme konusunun detaylarına geçmeden önce; balıklarda kesin cinsiyet tespitini yapabileceğimiz bir yöntem olan Anüs-Vent Kontrolü konusuna değinerek makalemize başlamak istiyoruz.

Anüs-Vent Kontrolü Nedir?

Ciklet balığı cinsiyet ayrımını yapmak için balıkların fiziki özelliklerine bakılmaktadır. Fiziki özelliklerin cinsiyet tespiti yapabilmek için yeteriz olduğu durumlarda ya da cinsiyet konusunda kararsız kalındığında balıklarda anüs-vent kontrolü yapılarak cinsiyet belirlenebilir.

Balıklarda anüs vent ayrımı yapılarak cinsiyeti anlamak için, cinsiyetini tespit etmek istediğiniz balıkları yakalayarak kova benzeri bir kap içerisine ayırmalısınız. Ayırdığınız balıkları elinizle veya kepçe yardımıyla ters çevirerek ventral yüzgeçleri ile kuyrukları arasında kalan cinsel organlarının bulunduğu bölgeyi kontrol etmelisiniz. Anüs-vent kontrolündeki temel amaç, cinsiyetini anlamak istediğiniz balıkların anüs vent ayrımını yapmak ve anüs organı ile vent organı boyutlarını gözlemleyerek cinsiyeti belirlemektir.

Balıklarda Anus Vent Kontrolü

Balıklarda Anus Vent Kontrolü

Peki, balıklarda anüs vent ayrımı nasıl yapılır? Erkek ciklet balıklarında anüs ile vent birbirine yakın boyutlardadır. Dişi balıklarda ise vent organı anüs organına oranla daha büyük bir yapıdadır. Yukarıdaki fotoğraflarda görülen dişi balığın anüs vent ayrımı yapılması noktasında, vent organının görece daha  büyük olduğu görülecektir. Ayrıca erkek balığın anüs vent kontrolü yapıldığında ise, anüs ve vent boyutlarının neredeyse aynı görünüme sahip olduğu fark edilecektir.

Sizde görsel özelliklerine bakarak cinsiyetinden emin olamadığınız balıklarda anüs vent ayrımına bakarak cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz. Fakat balıklarınızın sağlığını tehlikeye atmamak adına, kontrollerin süresini olabildiğince kısa tutmanız uygun olacaktır. Şimdi ciklet balıkları arasında popüler olan türleri ve cinsiyet tespiti yapmak için dikkat edilmesi gereken özellikleri incelemeye başlayalım.

Sarı Prenses Cinsiyet Ayrımı

Sarı prenses cinsiyet ayrımı için balığınızın vücut ve yüzgeç yapısını dikkatle incelemelisiniz. Erkek sarı prenseslerde balığının sırt yüzgeci ve ventral yüzgeci kuyruğuna daha yakın ve daha sivri yapıdadır. Dişi sarı prenses balığında bu yüzgeçler, daha kısa, küt ve oval bir şekildedir.

Erkek sarı prenseslerin yüzgeçleri üzerindeki siyahlık daha fazladır. Aynı zamanda sarı prenseslerin bulunduğu akvaryumlardaki baskın erkeklerin kafa bölgesinde, kararmaya benzer siyah bir renklenme söz konusu olmaktadır. Dişilerin yüzgeçlerinde ise solgun bir siyahlık söz konusu olmaktadır.

Sari Prenses Cinsiyet Ayrımı

Sari Prenses Cinsiyet Ayrımı

Sarı prenses balığı dişi erkek ayrımı yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı; erkek ve dişi balıkların vücut şeklindeki farklılıklardır. Erkeklerin vücudu dişi balıklara göre yuvarlak bir görünüme sahip olmakla birlikte kafaları dişilere göre daha iri görünümlüdür. Ayrıca erkeklerin dudakları dişilere daha şişkin, aynı zamanda dişleri daha belirgindir. Dişi sarı prenseslerin vücudu erkeklere göre daha uzun yapıda, kafaları ise daha sivri ve küt bir görünmektedir.

Benzer İçerikler  Apistogramma Kakadu Özellikleri

Beyaz Prenses Cinsiyet Ayrımı

Beyaz prenses cinsiyet ayrımı yapılırken dişi veya erkek olup olmadığını anlamak istediğiniz balıkları gözlemlemelisiniz. Erkek beyaz prenseslerin dişilere göre daha iri görünen kafaları vardır. Ayrıca sırt ve ventral yüzgeçleri daha sivri ve daha uzun bir görünüme sahiptir. Dişilerde, diğer afrika cikletlerinde olduğu gibi bu yüzgeçler daha küt, kısa ve oval görünür.

Beyaz Prenses Cinsiyet Ayrımı

Beyaz Prenses Cinsiyet Ayrımı

Beyaz prenses erkek dişi ayrımı yapılırken erkekler üzerinde görülebilecek bir diğer farklılık, ventral yüzgeçlerin üzerindeki sarı noktalardır. Dişi beyaz prenseslerin ventral yüzgeçlerinde sarı nokta nadiren bulunur ya da bir iki tane olur. Erkek beyaz prenseslerin ventral yüzgeçlerinde ise dişilerden daha fazla sarı nokta bulunmaktadır. Ayrıca erkek beyaz prenses balıkları, dişilere göre daha geniş bir vücuda sahiptir.

Mavi Prenses Cinsiyet Ayrımı

Mavi prenses cinsiyet ayrımı konusunda diğer türlerde olduğu gibi görsel farklılıklar esas alınmaktadır. Erkek mavi prenseslerin sırt yüzgeçleri ile ventral yüzgeçleri dişilere göre daha uzun ve sivri bir yapıdadır. Kafaları daha iri görünen erkeklerin vücudu dişilere oranlar daha geniş bir yapıdadır. Dişiler diğer türlerde olduğu gibi daha uzun bir vücuda ve daha küt, daha oval yüzgeçlere sahiptir.

Mavi Prenses Cinsiyet Ayrımı

Mavi Prenses Cinsiyet Ayrımı

Mavi ciklet cinsiyet ayrımı, sarı prensesler ve beyaz prenses balıkları ile benzerlik göstermektedir. Sarı prenses balıklarıyla benzer şekilde mavi prenses cinsiyet ayrımında da yüzgeçlerdeki siyahlık çoğu zaman erkeklerde daha fazladır. Beyaz prenses balıklarında olduğu gibi mavi prenses balığı erkeklerinde de ventral yüzgeçlerde sarı noktalar bulunmaktadır. Dişi mavi prenseslerde ise bu sarı noktalar bir adet görünebilir ya da hiç bulunmayabilir.

İceman Ciklet Cinsiyet Ayrımı

İceman ciklet cinsiyet ayrımı yapılırken erkek ve dişi olması muhtemel balıkların vücut yapılarına bakılmaktadır. Erkek iceman cikletlerinin vücutları dişilere bakıldığında görece daha iri bir yapıdadır. Sırt ve ventral yüzgeçleri daha uzun, aynı zamanda daha sivri yapıdadır. Sırt yüzgeçlerinin uzunluğu çoğu zaman kuyruklarının boyutlarına yaklaşmaktadır. Ayrıca iceman ciklet balığı erkeklerinin bir çoğunun ventral yüzgeçlerinde sarı noktalar bulunmaktadır.

İceman Ciklet Cinsiyet Ayrımı

İceman Ciklet Cinsiyet Ayrımı

İceman ciklet erkek dişi ayrımı için dişi balığın vücut özelliklerine bakıldığında, vücudu daha uzun bir görünüme sahiptir. Sırt ve ventral yüzgeçleri erkeklere oranla küt, kısa ve daha oval bir yapıdadır. Dişilerin kafa yapıları erkeklere göre daha küt görünmektedir. Ayrıca erkeklerin ventral yüzgeçlerinde bulunan sarı noktalar dişilerde nadiren bulunmaktadır.

Benzer İçerikler  Neolamprologus brevis

Ahli Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Ahli ciklet cinsiyet ayrımı incelenirken dişi ve erkek balıklar üzerindeki bariz farklılıkların olduğu görülecektir. Öncelikle erkek ahli cikletleri dişilere göre daha canlı ve parlak bir renktedir. Renk kombinasyonlarına bakıldığında erkekler parlak mavi bir renge sahiptir.

Aynı zamanda erkeklerin ventral yüzgeçleri ve kuyruklarında turuncudan kırmızıya çalan bir renklenme söz konusu olmaktadır. Erkek ahli cikletlerinin sırt ve ventral yüzgeçleri dişilere göre daha uzun ve sivridir. Gövdeleri daha nispeten daha geniş, kafaları ise dişilere göre daha iri yapıdadır.

Ahli Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Ahli Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Ahli ciklet erkek dişi ayrımı yapılırken dişi balıkların daha solgun, kahverengi tonlarında bir renge sahip olduğu görülmektedir. Dişilerde mavi ve parlak tonlarda bir renklenme görülmez. Ventral yüzgeçleri ile sırt yüzgeçleri erkeklere göre daha oval, küt ve kısa bir yapıdadır. Ayrıca dişi ahli cikletlerinin gövdesi erkeklere oranla daha ince ve uzun bir gönüme sahiptir. Kafaları daha küt olmakla birlikte daha küçük görünmektedir.

Yunus Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Yunus ciklet cinsiyet ayrımı yapılrken erkek balıkların dişilere göre daha iri bir vücuda sahip olduğu görülecektir. Aslında erkek yunusların vücudu daha kaba bir görünüme sahiptir diyebiliriz. Erkeklerin renkleri de dişilere göre daha mavi ve daha gösterişlidir.

Ayrıca erkek yunusların dudakları dişilere göre daha dolgundur. Sırt yüzgeçleri ile ventral yüzgeçleri dişilere göre daha uzun, sivri ve kuyruklarının boyuna yakın bir şekilde gelişim göstermektedir. Ayrıca yunus cikletlere özgü olan kafalı görünüm erkeklerde daha iri yapıdadır.

Yunus Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Yunus Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Yunus ciklet erkek dişi ayrımı ile dişi balıkların tespitinde, dişilerin erkeklere oranla daha küçük boyutlarda, aynı zamanda daha narin bir görünümde oldukları görülecektir. Renkleri, soluk bir mavi ve gri arasında bir tona sahip olurken, sırt yüzgeçleri ile ventral yüzgeçleri erkeklere göre daha kısa, oval ve küttür. Kafalı görünümleri ve dudak yapıları küt bir yapıda olup erkekler kadar dikkat çekmeyecektir. Ayrıca dişi yunusların vücutları daha uzun ve ince yapılıdır.

Portakal Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Portakal ciklet cinsiyet ayrımı noktasında erkeklerin daha iri bir görünme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Erkekler iri görünümlerinin yanı sıra daha geniş bir gövde ve kafa yapısına sahiptir. Kafaları dişilere göre daha sivridir, sırt ve ventral yüzgeçleri ise daha sivri ve uzun görünmektedir. Ayrıca erkeklerin rengi dişilere oranla parlak ve dikkat çekicidir.

Portakal Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Portakal Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Portakal ciklet erkek dişi ayrımı noktasında dişi balığın tespiti diğer türlerdeki özelliklerle benzer şekildedir. Vücut yapısı erkeğe göre, en bakımından daha dar boyut olarak daha uzun görünümdedir. Kafaları küt görünümlü olan dişi portakal cikletlerinin rengi, erkeklere göre bir nebze solgun görünmektedir. Sırt yüzgeçleri ile ventral yüzgeçleri ise daha kısa, küt ve oval bir yapıdadır.

Benzer İçerikler  İmparator Ciklet

Mpanga Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Mpanga ciklet cinsiyet ayrımı yapılırken erkeklerin daha dikkat çekici göründüğünü belirtmeliyiz. Erkek mpanga cikletlerinde sırt yüzgeçleri ile ventral yüzgeçler belirgin şekilde daha uzun ve sivri bir görünümdedir. Aynı zamanda gövdeleri üzerinde ve sırt yüzgeçleri ile ventral yüzgeçlerdeki siyah çizgiler daha kalın ve daha koyu renktedir. Ayrıca erkek balıkların üreme dönemlerinde kafa ve çene bölgesine kararmayı andıran siyah renklenme söz konusu olmaktadır.

Mpanga Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Mpanga Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Mpanga erkek dişi ayrımı yapılırken dişi balıkların daha narin bir yapıda oldukları görülecektir. Kafa yapıları ile sırt ve ventral yüzgeçleri erkeklere göre küt ve kısadır. Sırt ve ventral yüzgeçlerinde daha solgun bir siyahlık söz konusu olmaktadır. Renkleri erkeklere göre daha az dikkat çeken dişilerin kafa ve çene bölgesindeki kararma da erkeklere oranla daha solgun bir görünüme sahiptir.

Snow Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Snow ciklet cinsiyet ayrımı aşamasında erkek ve dişi balıkların renk anlamında belirgin farklı bulunmamaktadır. Fakat erkek snowlar, dişilere göre nispeten daha geniş bir gövdeye sahiptir. Kafaları ile dudak yapıları daha iri olan erkeklerin ventral yüzgeçleri ve sırt yüzgeçleri daha uzun ve sivri görünümlüdür. Ayrıca erkeklerin ventral yüzgeçlerinde genellikle sarı noktaların olduğu gözlemlenmiştir.

Snow Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Snow Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Snow ciklet erkek dişi ayrımı yapılırken dişi balığın tespitinde dikkat edilmesi gereken ilk detay, sırt ve ventral yüzgeçlerdir. Dişilerde sırt yüzgeçleri ile ventral yüzgeçler erkeklere göre daha kısa, küt ve oval bir görünümdedir. Vücutları erkeklere göre daha dar görünüme sahip olan dişi snowların ventral kafaları da daha küt bir yapıdadır. Aynı zamanda dişi balıklardaki ventral yüzgeç üzerinde sarı nokta yok denecek kadar az bulunmaktadır.

Venüstüs Cinsiyet Ayrımı

Venüstüs cinsiyet ayrımı diğer türlere göre daha kolay gerçekleştirilen bir tespittir. Çünkü venüstüs erkekleri, dişiler göz önünde bulundurulduğunda daha iri bir görünüme sahiptir. Renkleri dişilere göre daha dikkat çekici olan venüstüs erkeklerinin iri kafaları etrafında parlak mavi ve sarı tonlarında renklenmeler görülmektedir. Erkek venüstüslerin dudakları daha kalın ve dolgun bir yapıdır. Ayrıca diğer türlerde olduğu gibi sırt ve ventral yüzgeçleri dişilere göre daha sivri ve uzundur.

Venüstüs Cinsiyet Ayrımı

Venüstüs Cinsiyet Ayrımı

Venüstüs erkek dişi ayrımı yapılırken dişi balığın erkeklere göre daha solgun renklere sahip olduğunun bilinmesi gerekir. Dişi venüstüsler erkeklere oranla daha tıknaz, dar ve ince bir gövdeye sahiptir.

Vücutları üzerinde kaya benzeri görünüm oluşturan kahverengi renkler dışında parlak mavi renklenme söz konusu olmaz. Kafaları erkeklere göre daha dar ve küt görünmektedir. Ayrıca sırt yüzgeçleri ile ventral yüzgeçleri de erkekler baz alındığında daha küt, oval ve kısa görünmektedir.

Ciklet Balığı Beslemek konulu makalemizi inceleyerek ciklet balıkları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.

Ayrıca; Akvaryumda Balık Beslemek konusunda püf noktalara yer verdiğimiz makalemizi incelemek için tıklayınız.

Fotoğraf Galerisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞