BitkiBalik.Com

Akvaryumda Balık Beslemek

Akvaryumda Balık Beslemek

Akvaryum hobisine merak duyan ve balık besleme düşüncesinde olan birçok insanın balıklar konusunda daha önceden bir tecrübesi yoksa, net bir bilgisi de olmayacaktır. Köpeklerin 8 ila 12 yıl yaşadığı, kedilerin yaklaşık 12 ila 14 yıl yaşadığını biliniyor. Peki ya balıklar? Çoğu insan evine akvaryum kurulumu yapmaya karar verdiğinde, balıkların ortalama yaşam süresi genellikle göz önüne alınmaz. Gelin birlikte balıkların yaşamı konusunda bilgilere değinerek akvaryumda balık beslemek konusunu detaylı olarak inceleyelim.

Balıkların Yaşam Süresi

Akvaryum balığı ne kadar yaşar? Evcil hayvan seçiminde tercihimiz balık olacaksa bilinmesi gereken en temel husus, balıkların üç-beş ay ile kısıtlı bir ömüre sahip olmadıkları konusudur. Yabani balıkların yaşam süresi hakkında ne bir bilgi bulunmasa da, evcil balıklar iyi bir bakım ile uzun yıllar hayatta kalabilmektedir. Bu yaşam süresi ortalamadır ve beslenen türün özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir.

Örneğin lepistes balıkları gibi canlı doğuran türlerinin ömrü birkaç yıl ile sınırlıyken japon, melek ve oscar balığoı gibi türlerin onlarca yıl yaşayabildikleri bilinmektedir. Akvaryumda balık besleme konusunda, zamanla edinilen tecrübeler dahilinde akvaryumdaki şartların beslenen balık türüne uygun şekilde ayarlanması oldukça önemlidir.

Çünkü balık besleme konusu her tür için aynı standartların sağlanması anlamına gelmemektedir. Kimi balık türleri daha sıcak sulara ihtiyaç duyarken, kimi balık türleri soğuk sularda yaşayabilmektedir. Bu nedenle akvaryumda balık besleme fikrinin gelişimi aşamasında besleyeceğiniz türü iyi araştırmanız faydalık olacaktır.

Akvaryumda Balık Besleme

Akvaryumda Balık Besleme

Akvaryum ve Ekipman Seçimi

Akvaryumda balık beslemek konusunda karar verdikten sonra, balık almak üzere evcil hayvan mağazalarına ya da akvaryumculara gittiğinizde size ilk olarak akvaryumunuzun olup olmadığı sorulacaktır. Akvaryum ile birlikte birçok ürünün ihtiyaç olduğu belirtilerek almanız gerektiğini söyleyeceklerdir. Ancak akvaryumda balık beslemek için öncelikle balıklarınızın temel ihtiyaçlarının sağlanması gerekmektedir. Sonrasında tercihinize ve görsel zevklerinize bağlı olarak temel ihtiyaçlarınız dışındaki ürünleri alabilirsiniz.

Akvaryumda Balık Beslemenin Püf Noktaları ve Balıklarınızın İhtiyacı Olan Ekipmanlar:

  • Akvaryum seçiminde, besleyeceğiniz balık türü ve sayısına bağlı olarak uygun bir boyut belirlemeniz gerekmektedir. Bu aşamada besleyeceğiniz balık türlerinin yaşamak için ihtiyaç duyduğu su miktarını baz alarak akvaryum litre hacimini tespit edebilirsiniz.
Yeni Akvaryum

Yeni Akvaryum

  • Akvaryumda balık beslemek için yalnızca barınma alanının sağlanması yeterli olmayacaktır. Akvaryum suyu balıkların solunumu açısından oksijen bakımından zengin hale getirilmelidir. Ayrıca balıklarınızın sağlığı için akvaryum suyundaki organik atıkların filtrelenmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaçların karşılanması noktasında; akvaryumdaki suya oksijen takviyesi yapmak, aynı zamanda filtrelemeyi de sağlamak amacıyla iç filtre alınabilir. Ya da akvaryuma hava vererek oksijen kaynağı oluşturmak ve pipo filtre gibi ekipmanlarla desteklemek amacıyla hava motoru temin edilebilir.
Akvaryum İç Filtre - Hava Motoru

Akvaryum İç Filtre – Hava Motoru

  • Akvaryum balıklarının sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise akvaryumdaki su sıcaklığının sabit tutulmasıdır. Bu nedenle akvaryumunuzun boyutlarına uygun bir ısıtıcı edinmeniz ani sıcaklık değişikliklerinin önüne geçecek ve akvaryum ısısını sabit bir seviyeye getirecektir.
Akvaryum Isıtıcı

Akvaryum Isıtıcı

  • Akvaryumda balık beslemek üzere, temel ihtiyaçların seçiminden sonra tercihe bağlı olarak akvaryum içerisindeki dekoru sağlamak amacıyla akvaryumda kullanılmak üzere üretilen kum, kaya ve dekor ürünleri edinebilirsiniz.
Midye Kırığı Kum

Midye Kırığı Kum

Kum ve dekor ürünlerinin seçiminde renkli olan kumlardan boyalı olması muhtemel ürünlerden kaçınmanız besleyeceğiniz balıkların sağlığı açısından elzem bir konudur. Midye kırığı kum veya doğadan temin yoluyla üretilen sonradan boyama işlemlerine tabii tutulmamış ürünlerin seçimi doğru olacaktır.

Akvaryuma Uygun Doğal Kum ve Kaya

Akvaryuma Uygun Doğal Kum ve Kaya

Balıklarımızın yaşayacağı ortamın oluşturulmasına dair ihtiyaçların sağlanmasından sonra sıra balıkların bakımı, beslenmesi ve akvaryumun temizliğe konularına geliyor.

Akvaryum ve gerekli ekipmanlar dışında Akvaryum Suyu Nasıl Olmalı? Konusunda kapsamlı bilgilere ve püf noktalara değindiğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.

Akvaryum Balık Türlerinin Seçimi

Bir tatlı akvaryumunu onlarca çeşit balık türü arasından seçim yaparak balıkla doldurma görevi göz korkutucu görünebilir. İlk defa bir tatlı su akvaryum kuruyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda balığın bulunduğunu göreceksiniz.

Akvaryumda Balık Beslemek İçin Balık Türü Seçimi

Akvaryumda Balık Beslemek İçin Balık Türü Seçimi

Akvaryumu balık beslemek için, tamamen büyüdüğünde akvaryuma rahatça sığacak balık türlerini belirlemeniz gerekir. Türlerin akvaryum içerisindeki su sertlik ihtiyacının, sıcaklık ihtiyacının da bilinmesi ayrıca; balıklar arasında uyuşmazlığı önlemek için akvaryumda birbiriyle uyumlu balık türlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Bu sebeple akvaryumda balık besleme fikrinin sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi için araştırma yapmak ya da balık konusunda gerçekten bilgili ve güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak oldukça önemlidir. Özellikle bilinen balık türleri dışında seçim yapmak isterseniz, internet üzerinden araştırma yapmanız da karar vermenizi kolaylaştırıp sağlıklı bir tür seçimi yapmanızı sağlayacaktır.

Akvaryum Kurulumu

Balık beslemek üzere baştan düzgün bir akvaryum kurmak, sistemin yörüngeye oturmasını ve düzgün işlemesini sağlar. Akvaryum içerisindeki kum, çakıl ve dekor malzemelerinin kurulum sırasında uygun şekilde temizlenmesi, kumun ve diğer dekor ürünlerinin akvaryum içine girdikten sonra oluşan bulutlu akvaryum suyunu düzeltmek için yapılacak su değişimlerinden ve yorucu mücadeleden sizi kurtaracaktır.

Akvaryum Kurulumu

Akvaryum Kurulumu

Akvaryuma Balık Eklenmesi

Akvaryumda balık beslemek konusunda acele etmeden yavaş ilerlemek önemlidir. Akvaryum kurarken balıkları eklemeye acele etmemeli, akvaryum suyunun balıkların eklenmesi için uygun hale gelmesi beklenmelisiniz. Akvaryum içersindeki suyun oturması minimum bir haftayı bulacaktır.

Bu sürecin sonunda dayanıklı bir balık türünü suya alıştırarak eklemeli ve gözlemlemelisiniz. Eğer balığın hareketlerinde herhangi bir anormallik yoksa diğer balıklarda suya alıştırma işlemiyle birlikte yavaş yavaş akvaryuma eklenebilir.

Akvaryuma Balık Ekleme

Akvaryuma Balık Ekleme

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi

Doğada, balıklar aç olduklarında yiyecek ararlar ve ne zaman yiyecek bulurlar ise o zaman yiyeceklerdir. Doğal ortamlarında besin kaynakları bolsa günde birkaç kez beslenebilirler, eğer gıda kaynakları azsa, günler içinde sadece hayatta kalmalarına yetecek kadar öğünler ile idare edebilirler.

Balıklar genlerinde var olan bu iç güdü dolayısıyla fırsatçıdır ve ne zaman beslenme şansı olsa o zaman yiyecektir. Haliyle onlara ne zaman yiyecek sunsanız, aç olmasalar dahi attığınız yemleri reddetmeyeceklerdir. Beslenme ihtiyacı olmasa dahi akvaryuma yaklaştığınızda, sizin yem atacağınız ümidiyle sağa sola koşuştururcasına hareket eden balıklara kıyamama düşüncesiyle fazla yem vermek, sağlıkları açısında olumsuzluklara neden olacaktır.

Aşırı besleme, fazla dışkıyıyla birlikte yem artığını da beraberinde getireceği için suyun içersindeki amonyak miktarını artıracaktır. Artan amonyak seviyesi ise balıklar için son derece zehirli bir ortama zemin hazırlayacaktır. Bu sebepten dolayı balık yemi paketlerinde aşırı beslenmenin tehlikelerine ilişkin açık uyarılar bulunmaktadır.

Balıkların Beslenmesi

Balıkların Beslenmesi

Peki, balıklar ne zaman beslenmeli? ya da balıklar günde kaç kez beslenmeli? Balıklara gün içerisinde 2-3 öğünü aşmayacak şekilde bir iki dakikada tüketebilecekleri kadar yem verilmesi yeterli olacaktır. Öğünler arasında aksamalar süreklilik arz etmediği sürece yem verilemediği durumlarda balıklarınız açlıktan ölmeyecektir. Akvaryumda balık beslemek için en doğru beslenme zamanları ise sabah ve akşam olmak üzere iki öğündür.

Evde beslenen balıklar ne yer? Sorusunun yanıtını açıkladığımız ve balıklarınıza verebileceğiniz “Balık Yemi Çeşitleri” konusuna değindiğimiz makalemizi incelemek için tıklayınız.

Akvaryum Bakımı ve Temizliği

Akvaryumda balık beslemek konusunda önemli olan hususlardan biri de, akvaryumda faydalı bakteri popülasyonunun oluşturulmasıdır. Çünkü, faydalı bakteri popülasyonu akvaryumdaki azot döngüsünün temelini oluşturur. Oluşan faydalı bakteri popülasyonu temizlik konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Suda bulunan serbest radikallerden Amonyak faydalı bakteriler sayesinde öncelikli olarak daha az zararlı olan Nitrit haline dönüştürülür. Sonrasında Nitrit yine yararlı bakteriler aracılığıyla balıklar için zarar daha az olan ve bitkilerinde azot ihtiyacını karşılayabileceği Nitrat haline dönüştürülür.

Akvaryum Temizliği

Akvaryum Temizliği

Akvaryum bakımı ise akvaryum suyunun kalitesini ve faydalı bakteri popülasyonunu korumak için son derece gereklidir. Akvaryum kurulduktan sonra, su kalitesini yükseltmek ve amonyak, nitrit, nitrat, pH, genel sertlik ve tamponlama kapasitesinin güvenli seviyelerini korumak için düzenli aralıklarla akvaryum suyunun kısmen değişmesi gerekir. Burada uygun olan oran haftada bir sefer yukarıda da belirtildiği şekilde %30 ile %50 seviyelerini geçmeyen su değişimleridir.

Akvaryumda Balık Beslemek

Akvaryumda Balık Beslemek

Su değişimlerinden önce güvenlik açısından filtre,ısıtıcı ve aydınlatma gibi elektrikli cihazların fişinin çekili olduğundan emin olunuz. Suyu tahliye etmeden önce akvaryum camlarında oluşan yosunumsu kaygan ve görüntüyü bozan tabaka varsa bunların deterjan türevleriyle teması olmamış bir sünger ya da akvaryum cam temizliği aparatları ile temizliğinin yapılması mümkündür. Bu işlemden sonra su belirli oranda tahliye edilerek yerine tahliye edilen miktar kadar dinlendirilerek klordan arındırılmış su veya hazır su eklenerek su değişimi yapılır.

Akvaryumda Balık Beslemek

Akvaryumda Balık Beslemek

Akvaryum Temizliği konusunun daha kapsamlı olarak ele alındığı makalemize göz atmak isterseniz tıklayınız.

Akvaryumda balık beslemek isteyen herkesin bilmesi gereken en önemli kural “Akvaryumun sabır işi olduğudur.” Herşey bir anda olamaz. Sonuçta hobiye gönül vermek ve balık beslemek isteyen insanlar olarak eve kuracağımız akvaryumda bir nevi doğayı taklit ediyoruz.

Doğada yüzyıllar sonucu oluşan güzel habitatlar akvaryumumuz içersinde de belirli bir sabrın sonunda oluşacaktır. Yapılacak olan araştırmalardan tutunda kuruluma ve balıkların ihtiyaçlarını öğrenmek, onları doğru beslemekle birlikte sağlıklı bir ortam sağlamak bile bir süreçtir.

  • Akvaryumda Japon Balığı beslemeyi düşünüyorsanız, “Japon Balığı Beslemek” konulu makalemizi incelemek için tıklayınız.
  • Ayrıca “Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler” hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞