BitkiBalik.Com

Akvaryum Dış Filtre Seçimi

Akvaryum Dış Filtre Seçimi

Akvaryum kurulumu yapılırken ihtiyacımız olan ekipmanlardan biride akvaryum filtresidir. Akvaryum filtreleri türüne göre akvaryum içinde veya dışında çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. Akvaryum içinde çalışan filtreler “iç filtre” dışında çalışan filtreler ise “dış filtre” olarak adlandırılır. Akvaryum dış filtre seçimi yapmadan önce dış filtreler ve özellikleri konusunda araştırmalar yapmanız doğru olacaktır.

Akvaryumda iç filtre mi yoksa dış filtremi kullanacağınız akvaryumunuzun boyutlarına ve tercihinize bağlıdır. Dış filtreler genel olarak büyük boyutlu tanklar için tercih edilmektedir. Bu yazımızda akvaryum dış filtre seçimi nasıl yapılır? Akvaryum dış filtre alıken nelere dikkat edilmeli? Sorularının yanıtlanmasına etkili olan faktörlere değinelim istedik.

Dış Filtre Nedir?

Dış filtre ekipmanı, dış filtre kutusuna bağlı iki hortum ve aparatlardan oluşmaktadır. Akvaryum içine sokulan dış filtre hortumları genel olarak akvaryumun al kısmında konumlandırılan filtre kutusuna bağlanmaktadır. Akvaryum içindeki suyun dış filtre içerisinde temizliği şu şekilde gerçekleşmektedir: Akvaryum içindeki su dış filtrenin iki hortumundan biri olan çekiş hortumu vasıtasıyla filtre kutusuna ulaşır.

Akvaryum Dış Filtre Ne İşe Yarar?

Dış filtre kutusu içine giren su, kutunun alt kısmında üst kısmına doğru filtre malzemelerinden geçip süzülerek filtre çıkış borusuna ulaşır. Filtre çıkış borusundan akvaryum içine tekrar pompalanan su her devirdaim esnasında kirli olarak girecek temizlenerek akvaryuma ulaşacaktır.

Akvaryum Dış Filtre Çalışma Şekli

Akvaryum Dış Filtre Çalışma Şekli

Akvaryum Dış Filtre Çeşitleri ve Dış Filtre Seçimi Tavsiyeleri

Akvaryumda su temizliği için kullanılan dış filtreler, günümüzde kolaylıkla ulaşılabilir bir çeşitliliğe sahiptir. Litre başına sirkülasyon oranları değişen dış filtreler olduğu gibi, filtre kutusu içindeki sepet sayısına göre değişkenlik gösteren dış filtrelerde vardır.

Akvaryum ürünleri üreten firmalar, akvaryum  piyasasındaki rekabet ve gelişen teknolojiyle farklı seçeneklerde filtreler üretmektedir. Filtre içindeki sepet miktarı, filtre malzemelerinin çeşitliliği ve saat/litre devir daim kapasiteleri göz önünde bulundurularak akvaryumunuza uygun dış filtre seçimi yapabilirsiniz.

Dış Filtre Boyutları

Dış Filtre Boyutları

Tankınıza filtre seçimi yaparken ürünleri belirleme aşamasında çevrimiçi ortamlarda(internet üzerinden) araştırma yapılması, yapılan araştırmalarda kullanıcı yorumlarının incelenmesi sağlıklı bir seçim yapılmasını dağlayacaktır. Çünkü en doğru bilgiyi ürün satıcılarından ziyade ürünü kullanan kullanıcılar verecektir. Kullanıcıların olumlu ve olumsuz eleştirileri eleme yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Akvaryum Dış Filtre Fiyatları

Filtre seçimi yaparken etkili olan faktörlerden biri de dış filtre fiyatlarıdır. Ürünlerin fiyatları markadan markaya çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca dış filtre fiyatı üzerinde etkili olan faktörlerden bir diğeri de filtrenin performansıdır. Örneğin 100 litre hacme sahip bir tank için yeterli olacak dış filtre ile, 200 litre ve üzerinde hacme sahip akvaryumlar için yeterli olacak dış filtrenin fiyatı farklılık gösterecektir.

Çalışma Şekli

Çalışma Şekli

Dış filtre seçimi yaparken kullanmayı düşündüğünüz ürünü iyi araştırmalısınız. Seçim esnasında dış filtre fiyat/performans etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Akvaryumunuz için yeterli kapasitedeki dış filtre çeşitleri arasında performansa göre uygun fiyatlı ürünlerin seçimi maliyetlerinizi azaltacaktır. Ayrıca ürünün içeriğindeki dış filtre malzemelerinin olup olmadığını da fiyat maliyetine dahi etmeniz doğru olacaktır.

Akvaryum Dış Filtre Malzemeleri

Akvaryumunuza dış filtre almak istediğinizde fiyat/performans etkeni beraberinde dış filtre malzemeleri konusunda bilgi sahibi olmanız daha uygun bir seçim yapmanızı sağlayacaktır. Dış filtre ekipmanı içinde bulunması gereken başlıca dış filtre malzemeleri: Filtre Süngeri, Biyolojik Temizlik Malzemeleri, Elyaf ürünlerinden oluşmaktadır.

Dış Filtre Malzemeleri

Dış Filtre Malzemeleri

Filtre malzemeleri üründen ürüne farklılık gösterebilmektedir. Filtre süngerleri, süngerlerin aralık yapılarına göre çeşitlendirilmiştir. Biyolojik filtre malzemeleri ise malzemenin yapısı, faydalı bakteri tutma kapasitesi ve kullanım ömrüne göre çeşitlilik göstermektedir. Bu noktada kullanacağınız dış filtre içerisinde yeterli miktarda filtre malzemesi bulunduğundan emin olmanız ek maliyetleri ortadan kaldıracaktır.

Akvaryum Dış Filtre Garanti Süresi

Dış filtreler, uzun ömürlü kullanım için tasarlanmış akvaryum ekipmanlarıdır. Kullanıcılar da akvaryumları için dış filtre tercihi yaparken uzun süre kullanma düşüncesiyle ürün tercihini belirler. Birçok firma ürünlerini satarken garantili olduğunu, herhangi bir sorunda garanti belgesiyle gelindiğinde sorunun çözümleneceğini vaad ederler. Ancak dış filtre gibi kıymetli ürünlerin garanti kapsamında olması için garanti belgelerinin imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.

Garanti Belgesi Örneği

Garanti Belgesi Örneği

Ürünü temin ettiğiniz mağazadan garanti belgesinin imzalanmasını, firma kaşesinin basılmasını istemelisiniz. Ayrıca fişinizi garanti belgesiyle birlikte saklamanız son derece önemlidir. Çünkü herhangi bir arıza oluştuğunda fişi bulunmayan, garanti belgesi üzerinde imza ve kaşe olmadan firmaya başvuran kullanıcı muhatap bulamayacaktır.

Üretici ya da ithalatçı firmalar ile irtibata geçtiğinizde size ilk sorulacak soru garanti belgenizin bulunup bulunmadığıdır. Yerli veya yabancı firmaların birçok dış filtre ürünü ortalama 2-3 yıllık sürelerde garanti kapsamındadır.

Örnek Dış Filtre Fotoğrafları

Akvaryumunuza uygun dış filtre ekipmanını alıp kullanmaya başladıktan sonra temizliğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda doğru bilgileri ihtiyacınız olacaktır. Akvaryum Dış Filtre Temizliği hakkında kapsamlı bilgilerle derlediğimiz makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞