BitkiBalik.Com

Akvaryum Dış Filtre Temizliği

Akvaryum Dış Filtre Temizliği

Akvaryumunuzu kurduktan ve her şeyi başarıyla uygulayıp çalıştırdıktan sonra, sağlıklı su değerlerinin korunması ve canlıların sağlığı için önemli olan şeylerden biri de, düzenli olarak yapılması gereken akvaryum dış filtre temizliği konusudur. Hobiciler tarafından akvaryum kurulumunda montajı yapılan ve uzun süreli kullanım sağlayan akvaryum dış filtresi ne zaman temizlenir? Konusu merak konusudur.

Hobicilerin bir çoğu düzenli su değişimleri yapmaktadır, ancak akvaryumu sağlıklı tutmak için tek başına su değişim yapılması yeterli olmayacaktır. Bu nedenle filtrenize de dikkat etmeyi unutmayın! Çünkü filtreniz, balıklarınızın hayatta kalmasını sağlayan, bitkilerinizin azot döngüsünden faydalanmasını sağlayan tüm faydalı bakterileri içerir.

Haliyle filtre temizliğinin hafife alınmaması gerekir. Bu yazımızda dış filtre ne kadar zamanda temizlenir? Şeklinde yöneltilen sorulara detaylı, anlaşılır yanıtlar vermeye çalışacağız. Akvaryum filtrenizi bu kadar etkili kılan faydalı bakteri kolonilerine zarar vermeden temizlik yapmak için bilmeniz gereken öğrenmek amacıyla yazımızın detaylarını okumaya devam edin.

Akvaryum Dış Filtre Temizliği Ne Zaman Yapılır?

Akvaryum dış filtre temizliği süresi ve sıklığı; akvaryumunuzdaki canlı popülasyonuna, filtrenin ne kadar güçlü olduğuna ve ne kadar dış filtre malzemesi içerdiği gibi birkaç farklı faktöre bağlıdır. Temizlik zamanının geldiğinin en iyi göstergesi filtre çıkışındaki debinin düşmesidir. Debi düştüğünde filtrenizin atıklardan dolayı dolduğunu anlayabilirsiniz. Sadece gözünüz açık olsun, yaptığınız en son bakımdan sonra temizlik zamanını tahmin edebilirsiniz. Debinin düşmesini gözlemlenmesi ve gözlemlere dayanarak temizlik zamanlarının planlaması sizin için en uygun akvaryum dış filtre temizliği aralığı veya zamanlaması oluşturmanızı sağlar.

Akvaryum Dış Filtre

Akvaryum Dış Filtre

Akvaryum Dış Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Akvaryum filtre temizliği konusunda akılda tutulması gereken en önemli şey; giriş bölümünde de değindiğimiz gibi, filtre malzemenizin akvaryumunuz için hayati önem taşıyan yararlı bakterileri içermesidir. Bu, su kalitenizdeki dalgalanmaları önlemek için filtreyle ilgili herhangi bir şeyin çok yavaş ve bilinçli olarak yapılması gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, bir çok evcil hayvan ve akvaryum mağazası filtre satın alırken sizi temizlik esnasında malzemelerin değişmesi konusunda ikna etmeye çalışabilir. Fakat “temizlik” girişiminde bulunurken filtre içindeki sepetlerde bulunan filtre malzemelerinin tamamını hiçbir zaman değiştirmemelisiniz .

Ürünlerin ortalama kullanım süreleri araştırılarak kullanım süreleri dolduğunda, sepetlerde bulunan ürünlerin yarısını değiştirerek işe başlayın. Bir sonraki temizlik zamanı geldiğinde kalan yarısını da yenileyebilirsiniz. Bu şekilde filtrenizin içindeki faydalı bakteri kolonisini tamamen yok etmemiş olursunuz. Ayrıca yarısı yenilenen malzemeye bakteri aşılanmasını sağlarsınız.

Akvaryum Dış Filtre Temizliği

Akvaryum Dış Filtre Temizliği

Akvaryum filtre temizliği işlemine kalkıştığınızda ise faydalı filtre bakterilerinin şok olmaktan hoşlanmadığını bilmek önemlidir. Bu, filtre süngeri çıkarmanız ve soğuk musluk suyuyla durulamanızın en iyi fikir olmadığı anlamına gelir. Çünkü sıcaklık, su kalitesindeki anormal değişiklikler ve özellikle klor faydalı bakterilerin ölmesine neden olur. Bu konuda sorun yaşamamak için filtreyi temizleme zamanı geldiğinde, akvaryumunuzdaki sudan bir kova alın ve temizlik için kullanın. Şimdi filtre malzemelerinin nasıl temizleneceği konusundaki hususlara değinelim.

Akvaryum Dış Filtre Malzemelerinin Temizliği

Akvaryum filtresinin temizliği, aslında dış filtre malzemelerinin temizliği işlemidir. Sıradaki başlıklarda akvaryum dış filtre kutusu içerisinde bulunan malzemelerin temizliği yapılırken, ürünlerin nasıl temizlenmesi gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Dış Filtre Yünü (Elyaf)

Filtre Elyafı Temizliği

Filtre Elyafı Temizliği

Dış Filtre Elyafı Nasıl Temizlenir?

Filtre yünü genellikle elyaf türevlerinden üretilen malzemedir. Küçük partikülleri yakalayarak akvaryum suyundaki en yoğun temizlik işleminin gerçekleştiği noktalardan birini oluşturur. Bu nedenle filtre içindeki en kirli yerdir. Filtre elyafını temizlemek için bulunduğu sepetin içerisinden çıkarın. Akvaryum suyunuzun bulunduğu kovanın içinde hafifçe çitileyip sıkarak temizlenmesini sağlayın.

Genel olarak süzülen partiküllerden dolayı kahverengi renk alan elyafın temizlendiği renginin açılmasıyla anlaşılacaktır. Ancak filtre elyafları uzun süreli kullanılabilen ürünler değildir ve ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak bir-iki kullanım sonrasında değiştirilmesi gerekir. Akvaryum ürünleri satan yerlerden yeni filtre elyafı temin edebilirsiniz. Fakat yastık, yorgan tarzı çeyiz ürünlerini satan mağazalardan toplu elyaf alımı yaparak çok uyguna mâl edebilirsiniz. Filtrenizin sepetinin ölçülerine göre 2-3 cm. kalınlığında elyafı keserek içerisine oturtabilirsiniz.

Dış Filtre Süngeri Temizliği

 

Akvaryum Dış Filtre Süngeri Temizliği

Akvaryum Dış Filtre Süngeri Temizliği

Dış Filtre Süngeri Nasıl Temizlenir?

Filtrenizin süngerini çıkarın ve lavaboda kirli suyunu süzün. Akvaryum suyunun bulunduğu kovanın içine sokarak su içerisinde birkaç kez sıkıp bırakmak ve hafifçe çitilemek suretiyle temizlenmesini sağlayın. Ya da kovanın içerisinden bir kap yardımıyla aldığınız suyla lavaboda yıkayın. Bu şekilde akvaryumdan aldığınız suyun kirlenmesini önlemiş olursunuz.

Biyolojik Filtre Malzemesi

Biyolojik Filtre Malzemesi Temizliği

Biyolojik Filtre Malzemesi Temizliği

Biyolojik Filtre Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Biyolojik filtre malzemeleri, akvaryum suyundaki katı atıkların giderilmesi için değil, su içerisindeki amonyak türevi biyolojik atıkların azot döngüsüyle daha az zararlı bileşiklere dönüşmelerini sağlamak için kullanılmaktadır. Bakteriler en yoğun kolonileri biyolojik filtre malzemeleri üzerinde oluşturduğundan, temizlik esnasında nazik olunması gerekmektedir.

Çok kirli görünmüyorsa akvaryum suyu bulunan kovanın içinde bırakarak, diğer malzemelerin temizliği esnasında faydalı bakterilerin korunmasını sağlayın. Fakat kirli bir durum söz konusu ise, akvaryum suyu bulunan bir kap içerisinde elinizle nazikçe ovarak birkaç dakika çevirmek suretiyle temizlenmesini sağlayabilirsiniz. “Derinlemesine temizlemek” için sünger veya fırça kullanmayın.

Dış Filtre Kasası ve Hortumların Temizliği

Filtre Kasası Temizliği

Filtre Kasası Temizliği

Dış Filtre Kovası Nasıl Temizlenir?

Filtre kasası içerisindeki alglerin temizlenmesi için yeni ya da daha önce deterjan türevi maddeler teması olmadığından emin olduğunu sünger benzeri materyalleri kullanabilirsiniz. Kasa içerisine bir miktar akvaryum suyu koyarak iç temizliğini sünger yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Dış Filtre Hortumları Nasıl Temizlenir?

Akvaryum dış filtre hortum temizliği ise filtre hortum temizleme aparatları edinerek, dış filtre hortumunu temizleyebilirsiniz. Ayrıca akvaryum dış filtre hortumunun içine ufak bir sünger parçası sıkıştırıp, uygun boyuttaki musluğa bağlantısını yaparak şebeke suyunun tayzikli yapısıyla süngerin itilmesi vasıtasıyla temizlik yapabilirsiniz.

Akvaryum Dış Filtre Hortumu Temizliği ve Temizleme Aparatı

Akvaryum Dış Filtre Hortumu Temizliği ve Temizleme Aparatı

Akvaryum Dış Filtre Motoru Temizliği

Temizlikte son aşama, akvaryum dış filtre motoru temizliğinin yapılmasıdır. Bu aşamada öncelikle filtre kapak kısmında bulunana akvaryum dış filtre motoru pervanesinin çıkarılması gerekmektedir. Akvaryum dış filtre motoru çoğunlukla filtre kapağının alt kısmında bulunan açılabilir bir alanda muhafaza edilmektedir. Buradaki kapağı açarak dış filtre pervane takımını çıkarabilirsiniz. Pervane takımını çıkardıktan eski bir diş fırçası yardımıyla temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Fakat akvaryum dış filtre motoru pervane takımı temizlenirken, pervane takımının bağlantı noktasını oluşturan ince seramik mil konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü seramik yapıdaki pervane mili kırılgan bir yapıdadır.

Motor - Pervane Takımı Temizliği

Motor – Pervane Takımı Temizliği

Dış Filtre Temizliğinde Bakteri Popülasyonuna Zarar Vermemek İçin;

  • Dış filtre malzemelerini temizlerken, filtre hortumları hariç kesinlikle şebeke suyu kullanmayın. Şebeke suyu içerisindeki klor faydalı bakterilerin ölmesine neden olacaktır.
  • Temizlenen dış filtre malzemelerini koymak amacıyla akvaryum suyu bulunan kova benzeri ikinci bir kap bulundurun.
  • Yıkadığınız malzemeleri temiz akvaryum suyu bulunan kova içerisine koyarak kurumalarına engel olun.
  • Dış filtre malzemelerini temizlerken faydalı bakterilerin zarar görmesini engellemek amacıyla temizlik süresini olabildiğince kısa tutun.
  • Dış filtre malzemelerinin temizliği tamamlandıktan sonra, akvaryum dış filtre kurulumu yaparken dikkatli olmalısınız. Çıkarılan filtre sepetlerini ve filtre malzemelerini tekrar uygun pozisyonlarına gelecek şekilde konumlandırmak suretiyle akvaryum dış filtre kurulumunu tamamlamalısınız.
  • Akvaryum dış motor temizliğinde bakteri popülasyonuna zarar vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, herhangi bir sorunu engellemek amacıyla su değişimlerinde akvaryuma faydalı bakteri kültürü eklemeyi unutmayın.
  • Son olarak; filtreniz akvaryum içerisindeki su şartlarının sağlıklı seviyelerde kalması için belki de sahip olduğunuz en önemli ekipman parçası olduğundan, rutin bakım programınızın bir parçası olduğundan ve düzenli aralıklarla temizlendiğinden emin olun.

Dış Filtre Temizlik Fotoğrafları

Ayrıca, “Akvaryumda Sağlıklı Su Değerleri İçin Öneriler” konulu makalemizi incelemek isterseniz tıklayınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Bitkibalik.com Tüm Hakları Saklıdır. 2018-∞